Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

aliziaa
27. bře 2012

Dobrý den, mám dotaz ohledně tekutin kojených dětí. Až doteď (dceři je necelých 7měs) jsem dceři žádné tekutiny nepodávala, byla jen kojená. Posledních pár dní měla častější stolici, občas zelenou s hlenem, tak jsem raději zašla k doktorce. Naše doktorka nebyla přítomna, tak jsme šli za náhradní a docela jsem koukala, co vše mi ohledně tekutin kojeného dítěte řekla a dokonce mě obvinila, že své dceři ničím zdraví, když jí nedávám žádné tekutiny navíc, jen MM. Podle ní by kojenec měl dostávat nad rámec kojení ještě vodu už od malička, prý aby se z těla dostávaly škodliviny. Jinak dítěti prý zadělávám na problémy, ledvinové kameny apod. Cítila jsem se hrozně. Všude jsem četla i nám naše doktorka říkala, že krom kojení žádné tekutiny nejsou potřeba. Co je na tom pravdy? Taky zastávám názor, že žádné tekutiny navíc nejsou potřeba, jen teď když má trošku průjem, tak tekutiny navíc samozřejmě zařadit potřeba je. Děkuji za objasnění a Váš názor 🙂

fifca
27. bře 2012

Dobrý den, potřebovala bych se poradit. Mám 14 ti denní dcerku a začaly jsme mít asi od včera problém s kojením. Do té doby to bylo v pohodě. Malá se přisaje k prsu, tahá tak pět minut a začne usínat, tak jí šťouchnu do bradičky a chvilku saje než úpně vytuhne. Dám jí odkrknout a ona se mi rozevře, tak jí dám znova k prsu a opakuje se to samé s tím, že spíš prso už jen dudá, ale nesaje. Jakmile jí ale dám pryč, tak se začne vztekat, celá rudne. Dneska jsem jí dávala k prsu skoro každou hodinu, pak už mlíčko i blinkala.
Tak nevím, co s ní. Jestli křičí hlady a nebo, že se chce jen u prsu uklidnit.
Děkuju za radu

monika6e
autor
27. bře 2012

@aliziaa Dobrý den, pravdu máte Vy a Vaše ošetřující lékařka. Plně kojené dítě opravdu do ukončeného 6. měsíce žádné tekutiny navíc nepotřebuje. Má jich dostatek z mlíčka - to teče nejprve tekuté (na žízeň), teprve pak husté (na hlad) . Teprve pak je doporučeno začít dítěti nabízet, ideálně v hrníčku s pítkem, tekutiny. Nejlepší (a nejpraktičtější 🙂 ) je samozřejmě voda, případně kojenecký ovocný či bylinný čaj. Pokud možno sladkým nápojům se vyhýbejte. Výjimka je léto, kdy dítě může dostat tu a tam trošku minerálky. Takže buďte v klidu, všechno děláte dobře. A miminku rozhodně nezaděláváte na žádné zdravotní problémy! Předpokládám, že náhradní paní doktorka je narozena staršího data a o kojení ví možná jen to, že jej někdo praktikuje... Vámi popsaná stolice může znamenat v podstatě cokoli - jednorázově nemusí znamenat nic, prcek může mít však třeba i málo "hodných bacilů" v bříšku.... Zkuste probiotika, tekutiny už do denního režimu (vzhledem k věku mimča) zařaďte a uvidíte, že se to srovná. Pokud by byl dál problém, zajděte si za Vaší lékařkou 🙂

monika6e
autor
27. bře 2012

@fifca Dobrý den, pokud máte možnost, bylo by fajn, kdyby se za Vámi přišla domů podívat laktační poradkyně, na kojení. Měla malá žloutenku? Nicméně můžu poradit - u usínajících dětiček vcelku dobře funguje, pokud jsou kojeny nahé - resp. jen v plínečce. Při usínání můžete polechtávat na bradičce, patičce, v tříslech... Nicméně zkuste se i zamyslet, jestli jste něco nezačala dělat jinak - voňavka, jiné mýdlo atd. - i na toto děti často špatně reagují. Co se týče pláče - pokud nevíte, pořiďte si, nebo půjčte od někoho, pokud máte možnost monitor pláče. Pro prvorodičky je to zlatý pomocník! Držím pěsti!

lensta
27. bře 2012

@monika6e dobrý den, prosím o info
Od pátka mě trápí střevní potíže, podle doktorky projev chřipky. Chci se zeptat, jestli vadí, že i při střevní chřipce kojím (osmiměsíčního syna a kojím jak si řekne, plus tři příkrmy), našla jsem si, že by to neměl být problém a naštěstí je zatím v pořádku. A pak se chci zeptat, jestli se nemůže stát, že ztratím mléko při současné stravě-suché pečivo,vařená rýže a mrkev, občas boruvky, jablko, banán.Snažím se dost pít. "Vydrží" mléko, nebo mám pro to raději něco dělat? Děkuju 😉

monika6e
autor
27. bře 2012

@lensta Dobrý večer, nemusíte mít obavy. Střevní chřipka rozhodně není překážkou v kojení. Naopak - mimčo od Vás dostane ještě nějaké ty protilátky. Střevní chřipka je spíš nepříjemná v tom, že má člověk co dělat sám se sebou. Pak je výhodou, pokud máte někoho po ruce, kdo Vám může pomoci. A nebojte se ani o mlíčko 🙂 Kojte normálně, jak jste zvyklá. Navíc za pár dní budete opět fit a všechno bude zase v normě 🙂 Ať je Vám lépe! 🙂 Monika

lensta
27. bře 2012

@monika6e tak super...a děkuju

aliziaa
27. bře 2012

@monika6e Dobrý den, moc děkuji za odpověď a za uklidnění. Problém je v tom, že i trošku z toho průjmu zhubla a ve čt jdeme na převážení a když se to nezlepší prý bude nutné dát dceru na kapačky. Ale mně přišla v pořádku, alespoň 5 promočených plen za den má, je čilá a veselá, jen častější a nazelenalá stolice. Dnes jsem na doporučení lékařky jí dala smectu, černý čaj a nějakou vodu oslazenou mléčným cukrem a výsledek byl takový, že se pak pozvracela, takže ztratila tekutin ještě více :-/

lucy.l
28. bře 2012

@monika6e Dobrý den,otravuji ještě jednou...psala jsem vám už před pár týdny ohledně bojkotu kojení mého syna..bohužel situace se pořád nelepšila a syn měl přesně ve dvou měsících jen 4300g,porodní váha byla 3360g a neustále nám plakal ale opravdu hrozně,nespal...v den jeho dvouměsíčních narozenin jsem to nevydržela a dla mu odstříkané mm z lahve, po dni kdy celý den nevzal prso....mlíko z lahve vypil a byl spokojený..od té doby po každém pokusu o nakojení dávám odstříkané mléko a malý je docela spokojený a od minulého čtvrtka do dneška přibral necelých 300g...
Prosím, co mám dělat abych ho nemusela dokrmovat,aby vytáhl z prso co potřebuje?Dnes jsem zkusila dokrmit přes cévku a objednala jsem si benedikt a pískavici...

monika6e
autor
28. bře 2012

@aliziaa Jj, na černý čaj opatrně. Některé děti třeba lépe snášejí bylinky (např. heřmánek), ale musí se to vyzkoušet. Ale jestli můžu radit - cpěte do ní probiotika. Nutrolin B nebo klasický probiotika (v lékárně řekněte, že chcete ty z lednice). Tekutiny neslaďte mléčným cukrem, ale nejlépe glupokurem nebo fruktózou. Dělala dr. výtěr? To předpokládám, že ano. Protože, jestli máte zelenou stolici a malá má průjem a zvrací, je to s největší pravděpodobností něco virového. Takhle se projevuje i salmonela... Jak dlouho už to trvá?

monika6e
autor
28. bře 2012

@lucy.l Dobrý den, vůbec neotravujete 🙂 nicméně ve Vašem případě opravdu doporučuji návštěvu laktační poradkyně. Pokud je to už dlouhodobější, takhle po internetu Vám nejspíš nedokážu přesně odpovědět. Pokud můžete, pořiďte si lahvičku Medela Calma a dokrmujte z ní. Pokud budete dokrmovat z klasické lahve, může se stát, že ji prcek začne upřednostňovat před Vaším prsem. Kontakty na laktační poradkyně najdete na kojeni.cz A jestli můžu doporučit, určitě zkontaktujte někoho co nejdříve, ať se situace řeší! Hodně sil! Monika

lucy.l
28. bře 2012

@monika6e Dobrý den, byla jsem u poradkyně v pondělí, stálo mě to 350,- vyrobila mi cévku z lahvičky na dokrmování,ale jinak si s námi nevěděla rady,malý v jakékoliv poloze než v poloze vleže řve jak tur a nepřisaje se ☹ Takže mi jen kladla na srdce ať se malý přisává zespoda, bradavku namířenou na horní ret,ale to je vše...
Calmu jsme doma měli,ale malý se z ní nechtěl napít tak jsem ji prodala dál:(
Snažím se co to dá odsávat, z levého se snažím nejdéle co tři hodiny, z levého prsa totiž vůbec nechce pít, z pravého se snažím po každém kojení...jenže,malý se mi snad nikdy po kojení spokojeně neodtáhl,po každém kojení hrozně pláče, v noci nespí
Pravdou je že jsem na pokraji sil :(

S cévkou,mám ji napojenou na lahvičce nám to taky moc nejde,nezvládám malému nacpat prso a ještě cévku

pamal
28. bře 2012

Dobrý den, v některém předchozím příspěvku jsem se dočetla, že pokud se u bradavky při kojení vyskytne bílý flíček, tak se má propíchnout. Jsem v 39. týdnu a něco obdobného mám na bradavce také a trochu mě to svědí. Jedná se o totéž, mám to propíchnout? Dále se ptáte maminek, které mají problémy s kojením, zda jejich dítě nemělo žloutenku. Můj syn žloutenku měl a v porodnici byl přístup, který tuším tady popisovala blandik, takže jsem domů přijela s nutrilonem, ale díky laktační poradkyni se podařilo kojení i když s částečným příkrmem. Jelikož jsem Rh-, tak je asi větší předpoklad, že by dítě mohlo mít opět žloutenku. Co potom dělat, jak takto spavé dítě "přesvědčit" ke kojení už v porodnici? Můj syn měl navíc i přirostlou uzdičku, sama jsem na to přišla po pár dnech, ale pediatr mě přesvědčil, že to odštipnutí máme nechat až když mu to bude vadit při mluvení (při mluvení hodně vadilo, absolvoval před týdnem v narkoze). Kdyby miminko mělo opět přirostlou uzdičku, mám trvat na jejím odstranění hned v nemocnici. Nebo to na kojení nemá vliv? Děkuji.

aliziaa
28. bře 2012

@monika6e Výtěr právě nedělala, taky jsem čekala, že ho udělá ale nic. Ona ale zvracela jen jednou až po tom černém čaji a těch dalších nápojích, pak už ne. Dneska už mi začla odmítat jakékoliv jídlo (dělala jsem jí mrkev s rýží), smectu i vodu, takže jsem jí dnes skoro jen kojila, tak jsem zvědavá, kolik bude zítra vážit, snad už nic víc nezhubla. Stolice nemá už tak řídké, ale časté jsou stále a zelené jako špenát. Trvá to od min. čtvrtka, takže týden. Začlo to po květáku s králičím masem, tak jsem jí ten květák po 2dnech už nedala a koupila jí radši skleničku, to se trochu zlepšilo, ale pak se to zase vrátilo. Probiotika jí dávám už asi 14dní, koupila jsem jí je na zácpu, kterou zase měla předtím..No a vidíte, heřmánkový čaj nebo dětský čaj s heřmánkem mi zase doktorka říkala, že nemám dávat, jen ten černý 🙂 tak jsem zvědavá, jakou chytrost mi řekne zase zítra, tak mi držte pěsti, snad mi dcerka na těch kapačkách neskončí :-/

monika6e
autor
28. bře 2012

@lucy.l Lucy, zkuste buď jinou laktační poradkyni anebo - ještě lépe - zavolejte hned ráno na linku kojení - 261 082 424. Jsou tam od 9 do 13h. Dejte vědět... Odkud jste (ptám se kvůli tomu, jestli bych Vám nemohla pomoci nějak osobně...)

monika6e
autor
28. bře 2012

@pamal Dobrý večer, nevím odkud jste, ale přirostlou uzdičku už většinou dnes "řeší" přímo v porodnici. Pokud to neudělají, pak se domluvte na ORL. Popište jim situaci (abyste pochopitelně s mimčem nikde v čekárně nečekala) a zajděte si tam. Je to otázka vteřinky.
Jak "přinutit" žloutenkové mimčo papat? Pokud bude hodně spavé, kojte jen v plínečce, při náznaku usínání šimrejte pod bradičkou, na patičce nebo v tříslech, mluvte na ně. Pokud nebude chtít sát už odzačátku, odstříkněte/ vymáčknete kapičku mlíčka a dejte mu ji do pusinky. Mimčo ucítí jeho vůni a přisaje se.
Co se týče bílého flíčku - určitě nic nepropichujte. Bylo fajn, aby to někdo viděl. Při kojení jde o mlíčko, které se tam nahromadilo, proto se to propichuje... Pokud vás to svědí, může to být i nějaký ekzém, což mastička vyřeší. Ale opravdu je třeba to vidět... Ukažte jej gynekologovi, dětské dr. nebo laktační poradkyni. Poradí vám 🙂

monika6e
autor
28. bře 2012

@aliziaa Sice mám zdrávku, ale lékař nejsem... Dala bych krk za to, že máte virovou infekci. Ten výtěr si vydupejte! Týden je už dost dlouhá doba. To by už mělo i samo odeznívat. Nemůžete jít k jiné dr., případně si zajít na nějakou pohotovost, kde vás pořádně vyšetří? Koukám, že jste z Prahy. Výborní jsou např. v dětské nemocnici Ke Karlovu. A pečliví. Co vím, tak výtěry dělají okamžitě a automaticky. Jsou tam celou noc, vždycky ochotní. Zavolejte si tam - 224 967 777, klidně teď. Popište jim situaci, a poraďte se s nimi na postupu. Buď vám řeknou, ať přijedete nebo vám alespoň poradí. Jsou tam profíci! Mimochodem - heřmánkový čaj pomáhá. Jak komu. Stejně jako černý. Je to kus od kusu. Jeden ho snese, druhý ne... musí se to vyzkoušet. Nicméně u všech těchto situací platí, že čaj se má dělat pouze slabý a podávat lehce oslazený, vychlazený a po lžičkách... Držím pěsti!

lucy.l
29. bře 2012

@monika6e bydlím kousek od Brna

aliziaa
29. bře 2012

@monika6e Děkuji za tip na ambulanci, jsou tam až od odpoledne, tak jsme šli za doktorkou na domluvené převážení a dcera naštěstí nezhubla, ale ani nic nepřibrala, takže ji musím do zítřka co nejvíc zavodnit, jinak půjde na ty kapačky. ale to by nás stejně poslala asi do Motole a tam by byli už zkušenější 🙂 Stěr na vyžádání tedy provedla, ale s řečmi že stejně to nic nezmění, že žádné léky stejně dostat nemůže, takže je to jedno, jestli bude nějaký nález. Neodpustila si ani rejpnutí, že kámen úrazu je, že jsem ji nenechala očkovat proti rotavirům, chjo...Teď je jen největší otázka, jak do dcerky tekutiny dostat, z hrníčku vypije max 50ml a lahev jsem jí nedávala, aby nezačla odmítat prso. Ale asi jí tu láhev budu muset dát, doktorka se hrozně divila, že ji jako láhev nedávám a že je to nesmysl, že by odmítala prso a zase jela to svoje, že jsem ji lahve s čajem měla dávat už narození 😀 a perla byla, když mi řekla, ať ji dám banán, tak jsem jí říkala, že ovoce ještě neměla a to jsem zase byla nejhoší, že jako ani ne 7měsíční dceři už nedávám ovoce, že v tomto věku by už ovoce i zel. měly děti jíst. Měla jsem za to, že se nejdříve zařazuje zelenina, cca po měsící se přidává maso a za další měsíc ovoce. Ani naše doktorka nám o ovoci nic zatím neříkala. Omlouvám se, za delší příspěvek a možná malý off-topic, nemám to ale s kým ještě zkonzultovat a na tuto náhradní doktorku prostě nedám..😉

monika6e
autor
29. bře 2012

@lucy.l Tak tam se dostanu bohužel až za měsíc... Ale zkuste tu horkou linku kojení a domluvte se s nimi. Monika

monika6e
autor
29. bře 2012

@aliziaa Proboha! Nezlobte se, ale to bylo to první, co mě napadlo, když čtu ten Váš příspěvek... Jen mě děsí, že takových "lékařek" je po světě víc... Takže:
1/ abychom jí úplně nekřivdily - ano, je malá, takže žádné léky dostat nemůže. Nicméně už nesouhlasím s tím, že je jedno jaký má nález. Rozhodně to jedno není. A já jako matka, bych rozhodně chtěla vědět, co mému dítěti je. Navíc existují bylinky, případně homeopatika. Někdo jim nevěří, jiný na ně dá. Nemusí pomoci, můžou. Zkrátka a dobře - chci vědět, co mému dítěti je. Pokud mi jej nemůže léčit klasická medicína a já se rozhodnu (a věřím) alternativní, mám plné právo ji ozkoušet.
2/ Banán a suchý rohlík při dietě doporučovali lékaři tuším před dvaceti, třiceti lety. Banán - ač se traduje pravý opak - není vhodný ani pro dospělého při žaludečních potížích. Natož pro dítě. Jediné "povolené" ovoce je jablko. Nicméně ve Vaší situaci bych byla opatrnější a zařadila až jí bude lépe. A to ještě třeba smíchané s mrkvičkou. Jinak klasika - rýže, mrkev, Kulíšek, Smecta...
3/ Očkování - tohle je vcelku ožehavé téma, kterým se teď hodně zabývám. Profesně i osobně. Takže nejprve gratuluji k Vašemu rozhodnutí nenechat očkovat. Navíc - jak mi řekl jednou pan mudr. z Krče - "Kdybychom očkovali děti proti všemu, co nám farmacie cpe, pak bychom nedělali nic jiného. A děti by to odnesly minimálně tím, že by si nedokázaly pořádně vytvořit svoji vlastní imunitu. Takže - maximálně základ. Všechno ostatní je zlo a byznys." Cpát do děti přídatné látky očkování jako je hliník a spol. je opravdu zbytečné... Ale to je na jinou kapitolu... Nicméně pokud jde právě o rotaviry - prodělá je 90% dětí do pěti let věku. Otázkou je, jestli jsou horší samotné rotaviry nebo to očkování. Opět na jiné téma...
4/ Tekutiny - pamatujte - jíst nemusí. Je nutné, aby pila. Jak často kojíte? Nabízejte prso co nejčastěji. Jestli neubrala na váze, je to super! Pokud by Vám teď z klasické lahve vypila víc, klidně jí z ní dejte vodu nebo lehce oslazený čaj. Případně vyzkoušejte jiný hrníček. Docela mám dobrou zkušenost z Nukem. Třeba Avent děti při nemocech (často, nemluvím paušálně!) odmítají, ale Nuk si vezmou... To se mi potvrdilo už několikrát... Nuk je asi víc "dudlíkovější" 🙂 A zkuste toho Kulíška... alespoň po lžičkách. Děti ho odmítají, ale každá lžička dobrá!
5/ Držím pěsti. Já se omlouvám za dlouhý příspěvek 🙂 A Vám přeji větší štěstí na náhradní lékařky 🙂
Monika

aliziaa
29. bře 2012

Děkuji za Vaši reaci, moc mě potěšila 🙂 K očkování se stavím podobně, nechala jsem dceru očkovat jen tím základním, ostatní odmítám, i když jsem v rodině za blázna...Kojím každé dvě hodiny, to je jediné, co mi teď neodmítne. Zkusila jsem jí dát i dětský heřm. čaj a za odpoledne vypila asi 100ml, tak to mi udělala radost. Zítra dopoledne jdeme na rozhodující převážení, po kterém doktorka určí jestli půjdeme na ty kapačky nebo ne, tak snad to zvládneme a nebude to potřeba...ještě jednou moc děkuji za podporu 🙂. Jinak naše doktorka se vrací v pondělí a s tou mám nejlepší zkušenosti, měli jsme teď jen smůlu, že byla zrovna pryč a zastupovala ji tato. Hezký večer!

aliziaa
29. bře 2012

@monika6e Odpověď viz výše, zapomněla jsem zmáčkou "odpověz" 🙂

lucy.l
29. bře 2012

@monika6e děkuji,napsala jsem zatím email všem Brňěnkým laktačním poradkyním co ho měly uvedený v kontaktu,bohužel zatím žádná neodepsala tak budu asi zítra volat...
Malý semnou spí v posteli,hodně se s ním mazlím a kdykoliv mi přijde že má o prso zájem mu ho dávám, bohužel pořád u něj nevydrží dost dlouho aby se najedl pořádně,po každém pokusu o kojení dál poplakává, fňuká,spokojený je až po dokrmení... dneska jsem mu ale lahev nedala, dokrmovala jsem stříkačkou 50tkou a cévkou přes prst...nevím jestli ještě jednou koupit calmu a zkusit calmu když ji asi měsíc zpět nevzal?Potřebovala bych si dokrmování usnadnit,kvůli starší dceři, nestíhám..jsem unavená...
Já prostě nechápu,proč nepije když mlíko teče řekla bych:(Nechytne se když nechce ani když mu z prsa do pusinky stříkám:(Nechápu :(

monika6e
autor
29. bře 2012

@aliziaa S tím kojením je to moc dobře... Pokud malá pije, má zájem o kojení a neubývá, pak nevidím důvod, proč by vás měla dr. odesílat do nemocnice. Navíc do pondělí, než se vrátí vaše dr. snad už budete v pořádku. Co se týče očkování - rodině to asi nevysvětlíte, jednejte podle svého nejlepšího přesvědčení. Mimochodem, doporučuji knihu od dr. Strunecké (Doba jedová) 🙂

monika6e
autor
29. bře 2012

@lucy.l S tou Calmou - ono chvíli trvá, než si na to děti zvyknou. Jsou zvyklé na prso. Z té Calmy to jde taky hůř, navíc je to kus plastu, tak se jim do toho moc nechce. Pokud se Vám nikdo neozve do zítřka, dejte mi vědět. Mám kontakt na jednu kolegyni, která se mnou dělala kurz. Je sice z Blanska, ale jezdí do Brna. Domluvila bych Vám, aby se za Vámi stavila.

aliziaa
30. bře 2012

@monika6e Děkuji, tak do nemocnice nejdeme, dcerka naštěstí malinko přibrala, ale zavodňovat musím stále. V pondělí už naštěstí bude k dispozici naše doktorka, tak kdyby se to zhoršilo, jdeme už za ní, i výsledky stěrů bude mít u sebe už ona 🙂 Děkuji za celkovou konzultaci!

monika6e
autor
30. bře 2012

@aliziaa Není zač, ať vám to všechno dobře dopadne! 🙂

lucy.l
31. bře 2012

@monika6e Dobrý den🙂
Tak malý vzal Calmu a dokonce včera párkrát pěkně pil i z prsa🙂

fifca
31. bře 2012

@monika6e Dobrý den, děkuju za rady. Malá žloutenku neměla, ale u prsou mi prostě po 5 minutách usíná, tak jí budím. Jinak malá neubývá jen pomalu přibývá tak 30 g za dva dny, chodíme na převážení. Doktorka mi už na večer dala příkrm, ale ještě se mi s ním nechce začínat, tak bych chtěla ještě zkusit zkusit s tím odstříkaným mlékem. A po těch dvou hodinách vypije tak těch 30. Půjčila jsem si váhu, pro můj klid.
Jen jsem se ještě chtěla zeptat, jestli je možné, když přes den něco málo vždy po kojení dostříkám, to dávat dohromady a pak jí to přidat ještě večer po kojení.
Děkuju