Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

beatax
9. únor 2015

@emin Dobrý den,
moc děkuji za odpověď, zachovala jsem tedy noční kojení, dokonce se dnes malý vzbudil sám 🙂 chápu správně, že hlášení miminka ke kojení může probíhat i jiným způsobem než je brekot, sání ručičky, pohyby pusinkou apod.? jen je třeba, abychom je jako maminky byly schopné rozeznat?
a ještě bych se zeptala, píšete nechat malého bez kojení max. 4 hodiny... jsem z toho trochu zmatená, jde mě o to, že např. náš malý je někdy u prsu půl hodiny a nasytí se, navečer i hodinu, když už je problém vytahat dostatečný objem mléka, tyto 4 hodiny se berou od ukončení kojení (např. trvající hodinu..) anebo od začátku kojení, chápu, že tam kde kojení trvá 5 - 10 min, je to jedno, ale v tomto případě, když se mrňous nehlásí sám to mám brát jak? 🙂 ještě jednou moc děkuji za odpověď, B.

beatax
9. únor 2015

tak jeste navazu jeden dotaz, dnes rano jsem nakojila naseho 3 tydenniho chlapecka z obou prsou .. cca 45 min, strasne hltal a 6 krat se nam pote v rozmezi hodiny a pul pozvracel... zvracel pak uz nekolikrat natravene mleko zapachajici po zvratkach docela velke mnozstvi (bojime se aby nemel neco s travici soustavou :( ), vypil 110 ml MM (mame vahu) z obou prsou... (celkove za den vypije 0,5 litru MM) je chyba, ze po ranu davam obe prsa (takto kojim pokazde z obou prsou kazde jednou prostridam)? ze ho nechavam dlouho u prsa? zda se mi ze 110 ml na jednu davku pro tritydenniho 3,35 kg chlapecka je mozna moc a proto zvraci? u davky kolem 70 - 80 ml se nam to nestava... mozna pak je lepsi kojit casteji mensi davky? moc dekuji za radu

emin
9. únor 2015

@beatax Dobrý den, rozmezí mezi kojením se počítá vždy od začátku kojení. Kojení může trvat od 10 do cca 45 minut, někdy déle, ale miminka zpravidla pak již odpadávají únavou (sání je pěkná makačka). Kojte vždy tak, že nakojíte z jednoho prsu a nabídnete druhé, co vypije, to vypije. Pokud se snažíte laktaci podpořit, můžete vystřídat I vícekrát. Pokud se hodně najedl, pak je ublinkávání až zvracení normální, nemělo by se jednat o zvracení obloukem do dálky. Může mít tzv reflux, tedy výrazně nedoléhající záklopku žaludku a jícnu. Pak se doporučuje při střídání prsou dát odkrknout, kojit co nejvíce vertikálně, tedy v jakémsi pololehu, po kojení chovat vertikálně a nemačkat bříško v klubíčku. I v hlavách postýlky je možné podložit matraci či nohy postýlky. Pokud však miminko prospívá, doporučuje se kojit podle potřeby, neomezovat ani frekvenci ani dávky, převlékat a prat. Další možností může být intolerance bílkoviny kravského mléka či jiné metabolické potíže.

ninanela
9. únor 2015

@emin Dobrý den,prosím o radu a děkuji.Minulé pondělí jsem dostala horečky,kašel,rymu.Nemoc trvala asi 5 dní.Snažila jsem se kojit co možná nejvíc(8m).No asi 4 dny mám uplne prázdná prsa,malá se odtahuje.V pátek jsem ješte na to dostala druhou menstruaci po porodu.Spíš to bylo jenom špinění-3 dny.Zarazil mne pokles laktace,co ho způsobilo?Nedostatečný příjem jídla v období nemoci,menstruace?Bohužel se laktace neobnovila,snažím se přikládat často i v noci,ale malou odradí pomalý spoušt.reflex,a nebo kydž už teče tak jenom chvilku a začne se vztkat.Nenáí velký jedlík a vše musím do ní cpát.Koupila jsem včera už i Sunar no vůbec ho nechce.Nevím jak pokračovat,bez mléka asi být nemůže. Kdy by bylo znát zlepšení?Děkuji

emin
9. únor 2015

@ninanela Dobrý den, Nemoc a menstruace mohla pokles laktace způsobit. V tomto případě by mohlo výrazně pomoci pár nocí spat s miminkem v posteli a kojit a kojit. Velmi pomáhá kontakt kůže na kůži, ideálně v šátku nebo nosítku primo na těle, společné koupání. Je to taková hormonální sprcha, která by mohla vše rychle zlepšit.

ninanela
9. únor 2015

@emin děkuju za rychlou reakci.Malá spinká se mnou v posteli,snažím se přikládat v noci.Bohužel jsem unavená a tak nevím kolik toho nakojím.Snad se mi ještě podaří laktaci nastartovat.Jednu šanci už jsem dostala(malá byla do 4m krmena odsátým mlékem a pak jsme najeli ze zvědavosti na kojení a kojily až do teď).Děkuji 🙂

letadlo13
9. únor 2015

@emin dobrý den, mám dotaz. Mám hodně mlíka a malý se vždycky přepije a potom praská mlíko jako gejzír, klidně i nosem, ale brzy se dožaduje dalšího kojení, a zase blinká. Bříško ho nebolí, tak snad mu to nevadí. Nakonec jsem mu po kojení dala dudlík a celkem to funguje, než abych hned zase kojila. Dá se nějak poznat, kolik toho vypil, a za jak dlouho od blinkání nejdřív kojit?

emin
9. únor 2015

@letadlo13 Dobrý den, jak je miminko stare?

letadlo13
10. únor 2015

@emin 3 týdny, takže doufám, že i to moje mlíko se časem upraví 😀

juciie
10. únor 2015

Dobry den, muzu jist vajicka kdyz kojim? Neublizi to nijak miminku?

emin
10. únor 2015

@letadlo13 Hodně mléka může způsobovat zahlcování miminka případně jak popisujete caste ublinkávání. Před kojením odsajte největší nápor (či odstříkejte ručně), kojte v co nejvertikálnější poloze nebo např v leže na zádech a miminko položené na vás bříškem. Časem se nabídka upraví poptávce. Jen s dudlíkem bych byla opatrná, zatím je vše ok, ale kdyby začaly jakékoli potíže při kojení, jako první vyřaďte dudlík.

emin
10. únor 2015

@juciie Samozřejmě můžete. Pokud v syrovém stavu, pak dbejte na jejich čerstvost a nezávadnost.

letadlo13
10. únor 2015

@emin dudlík má jako poslední záchranu, právě když se dožaduje kojení a vidím, že mu teče mlíko i ušima, moc mu taky nefandím. Dneska se namanul nový problém, jedno prso celé oteklo a bolí na dotek. Teplotu nemám, rozmasírovala jsem to v teplé vodě, tak nevím, co to udělá. Ovšem mléko už z něho moc nechce téct. Kojím normálně z obou, doufám, že se to upraví.

jasminka.25
10. únor 2015

Dobrý večer, ráda bych vás požádala o "konzultaci" následujícího problému: Máme devítitýdenního chlapečka, při narození vážil 4,07 kg, měřil 54 cm. Nyní je jeho váha 4750 gramů, měří 63 cm. Plně kojím. Vzhledem k nižším váhovým přírůstkům (nedávno prodělal střevní infekt, starší dvě děti zvracely, chlapeček měl jen průjem) jsme dostali test na skryté krvácení, byl pozitivní - dr. se obává, že je syn alergický na kravskou bílkovinu, což by mohlo být příčinou menšího přibírání. Test jsme dostali ještě jednou, bude-li pozitivní znovu, čekají nás krevní testy atd. Je nutné při alergii na kravskou bílkovinu zcela odstavit miminko od MM a nasadit UM? Vysadila jsem v současné době vše, co kolem mléka třeba jen prošlo. Bojím se například, že pokud přestanu kojit, nebude syn chráněn proti nemocem, které starší děti pochopitelně přinášejí ze školky a školy. O tom, že samotný kontakt zprostředkovaný kojením bude nesmírně chybět nám oběma, ani nemluvím...Kromě nižších přírůstků je Robinek spokojené a klidné miminko, dle fyzioterapeutky je naopak ve vývoji napřed, směje se, brouká nám, reaguje na všechny podněty, pokud má hlad, dokáže si říct... V noci jsem kojila dle jeho potřeby, nyní na radu naší dr. syna budím po 2 hodinách, nicméně naše miminko u prsu usíná. Nyní si myslím, že přichází opět růstový spurt, přes den kojím co půl hodiny až hodinu, obávám se že zase povyskočí délka na úkor váhy - jaký je váš názor - pokud se nepotvrdí alergie na kravskou bílkovinu a váhové přírůstky by se držely (tak jako poslední týden) na cca 120 gramech za týden, můžeme kojit plně i nadále? Moc mi na tom záleží. Děkuji za odpověď 🙂

suziinka
10. únor 2015

Dobrý večer, 4,1 jsem porodila dceru Elišku. Nyní má 5 týdnů. Plně kojím. Mám problém s nalíváním levého prsu. Ze začátku kojení jsme upřednostňovala pravý prs z důvodu lepšího přisátí. Malá se mi u levého vztekala. Nyní se snažím kojit i z levého ale je v něm mnohem méně mlíčka a je takové "vycuclé" nenalívá se mi tak jako pravý prs. Mám už i viditelný rozdíl ve velikosti. Levé je podstatně menší (asi o 2 čísla). Dost mě to trápí. Hlavé ten velikostní rozdíl. Prosím Vás o radu jak docílit toho, že se mi začne nalévat i levý prs. Předem děkuji za odpověď. Hezký večer.

88market
11. únor 2015

Dobrý den, nejprve bych Vám chtěla moc poděkovat - už jsem sem psala dva dotazy a vždy jste mi skvěle poradila!!!! Měla bych na Váš ještě jednu otázku, pokud tedy budete vědět.
Od porodu jsem měla problém s kojením - neměla jsem mateřské mléko a nic nepomáhalo na rozjezd (horké obklady na prsa, časté přikládání, kojení v noci, pití hodně tekutin denně - melta, voda, kojicí čaje atd.) až jsem objevila homeopatika Ricinus communis 5ch - ta mi moc pomohla... hned bylo mlíčka dost.... když jsem je užívala 2 týdny, zkusila jsem je vysadit a najednou mlíčko zase nebylo.... teď už jsou malému 3 měsíce a já ta homeopatika pořád beru.... chtěla bych je přestat brát, ale bojím se, že opět přijdu o mléko.... nemáte s tím zkušenosti? Jestli je lze vysadit hned nebo se musí nějak postupně? Děkuji moc!

katyxq
11. únor 2015

@jasminka.25 při alergii na BKM určitě není potřeba přestat kojit 🙂, bez UM to jde (naopak nahánět recepty na speciální UM není zas tak snadné, nemluvě o prospěšnosti kojení) ... nejen já mám dost zkušeností s dietou, doporučuju skupinu https://www.modrykonik.cz/group/2161/ a články https://www.modrykonik.cz/potravinova-alergie https://www.modrykonik.cz/alergie-na-mleko ... a krevní testy na potravinové alergie, naprosto zbytečná návšteva lékaře a odběr krve, spolehlivost je hodně pod 50% (i když by lékaři i maminky byli rádi, kdyby tyto testy fungovali, ale není to tak), jediný spolehlivý je eliminačně-expoziční test (prostě vysadit podezřelé potraviny na 2-3 týdny a pak je znovu zkusit zavést a sledovat reakce)

emin
11. únor 2015

@letadlo13 Ano, určitě z něj kojte, může to být náběh na zánět. Vždy nahřejte, rozmasírujte a nakojte nebo zkuste odstříkat (nejlépe ručně) a poté zchlaďte. Dále je možné přikládat měkký tvaroh (zabalený v utěrce, pleně). Při teplotě Paralen či Ibalgin.

emin
11. únor 2015

@jasminka.25 Dobrý den. Především bych Vás ráda uklidnila a uvedla věci na pravou míru. I pokud se prokáže alergie na BKM není nutné odstavovat, naopak. Pokud zahájíte (a jak čtu už jste tak udělala) bezmléčnou dietu, pak MM bílkovinu kravského mléka neobsahuje. Naopak UM ji obsahuje a to I v případě, že jde o hypoalergenní. MM je rozhodně pro miminko vždy lepší, než jakékoli UM. Ve vašem případě bych doporučila pro zvýšení laktace především intenzivní styk s miminkem - nošení v šátku kůže na kůži, společné spaní (několik prokojených nocí by mohlo velmi pomoci). Střídání a stlačování prsou při kojení a další. k dokrmu bych přistoupila až při výrazném neprospívání miminka.

emin
11. únor 2015

@88market Dobrý den, přiznám se že nejsem homeopat, homeopatika doporučuji jako doplněk, který je nezbytné doprovázet především správnou technikou a četností kojení. Také není možné přehlížet možné placebo. Nemyslím, že jsou homeopatika braná dlouhodobě nějak nebezpečná, takže bych s nimi klidně pokračovala, pokud u Vás fungují 🙂

emin
11. únor 2015

@suziinka Dobrý den, zkuste z daného prsu kojit vždy jako z prvního, pak teprve přikládejte k druhému a poté znovu přilože k méně oblíbenému. Preference jednoho prsu je častá a s ní souvisí I "rozkojenost" daného prsu. Kdyby však výše uvedený postup vedl k nějakým komplikacím při kojení - neklid miminka, odmítání I druhého prsu apod, patrně bych estetický problem hodila za hlavu a kojila jen z jednoho... 🙂 Držím palce.

88market
11. únor 2015

@emin Děkuju moc 🙂

beatax
11. únor 2015

Dobrý den,
měla bych ještě prosbu o radu ohledně kojení... máme 3,5 týdenního chlapečka (porodní váha 3,3 kg, nyní 3,4 kg - za poslední týden jsme přibrali 200 g), již týden a půl plně kojený (denně vypije kolem 500 - 550 ml MM, vážíme na kojenecké váze), dosud cca 6 - 7 kojení denně, ode dneška je jak divý, již jsme kojily 8 krát, odhaduji to na dnešek tak na 10 kojení... (napadl mě spurt?)
trápí nás to, že posledních pár dní se malej nakojí a poté docela dost blinká, škytá a i hodinu po kojení blinká natrávené mlíčko, nyní začal po každém kojení jak ve dne, tak i v noci plakat (uspávání pak trvá klidně hodinu hodinu a půl), nevím co s ním.. jak ho uklidnit, snažím se ho nosit na rameni, na tygříka, ovšem sebemenší manipulace způsobí další ublinkávání ... nevím, zda není lepší ho nechat ležet na boku a po kojení s ním nemanipulovat... jsme už krapet zoufalí, nevíme zda je něco špatně, či je normální aby po každém kojení malej tolik brečel a to i v noci :(, neradi ale dáváme mu i dudlík... při kojení prdí, a dobře mu dělá když je rozbalený z plenek .. hlavičkou nahoru mu také dělá dobře... nevím, zda by to mohla být kolika? či reflux? občas po kojení dělá zvuky, jako kdyby ho škrabalo v krku.. začali jsme mu masírovat bříško olejíčkem, piji kojící čaje protinadýmací, po MM + UM jsme takovéto problémy neměli (je fakt, že měl rýmu, kašel a žloutenku) - resp. po UM jsme ani nevěděli že máme miminko, tak se bojím zda neí příčina v mém mléce...

- moc prosíme o radu, co by mohlo stát za tím, že malý po každém kojení pláče, kroutí se .. a v poloze na zádech či na boku řve
- mám se raději vyhnout mléku, či lepku? manžel je celiak a zároveň se mu vrací kyseliny do krku (může to malý podědit?) a já mám intoleranci laktózy, tj. konzumuji bezlaktozove mléčné výrobky, sama mám bohužel s nadýmáním dlouholeté problémy /docházím na gastro/, nyní po porodu mám opět střeva rozhašená (ATB, klistýr před porodem) a sama se hodně nadýmám a to i teď při dietním stravování, může to mít vliv?
- kolikrát za noc kojit? resp. po kolika hodinách? zatím kojíme v noci po 4 -5 hodinách, už se poslední noc sám začal i budit, mám pocit, že kdybych dosud nebudila, tak že by spal v noci i 8 hod v kuse, ale nevím, zda je to dobré z hlediska laktace
- stolic za den má nepočítaně, když je rozbalen tak za hodinu má jednu vaječitou stolici a několikrát si "prdne" a má čistě žlutou vodu bez vaječiny... třeba 4x do hodiny
- mohli by pomoci nejake kapky? bio gai? apod.

Omlouvám se za tolik otázek, ale ten pláč a blinkání i hodinu a hodinu a půl po jídle (natrávené) mě trochu straší... a vyčerpává, bojím se zda to je normální

Předem moc děkuji za odpověď, B.

emin
11. únor 2015

@beatax Dobrý den, problémy, které popisujete mohou být způsobeny intolerancí bílkoviny kravského mléka. Jistě to zjistíte eliminační dietou. Zvláště pokud jste I vy citlivá a manžel má take potravinovou alergii, pak je docela pravděpodobné, že se potíže miminka mohou vázat k citlivému trávicímu traktu. Zkuste vyřadit mléčné výrobky a mléko a uvidíte. Reflux - tedy zvracení I delší dobu po kojení se řeší nejlépe kojením ve vertikální poloze, nošením vertikálně, opatrnou manipulací. Vánový přírůstek 200g/týden je velmi dobrý. Vaše mléko je pro miminko to nejlepší, UM nikdy nenahradí výhody MM a vzhledemk přírůstku tedy nedoporučuji davat UM.

beatax
12. únor 2015

@emin dekuji za radu, zkusim vysadit uplne... a jeste sna duz posledni dotaz, malej od vcera zacal vyzadovat mnohem castejsi kojeni, ted mi visel u prsu celou hodinu a stale nema dost, odpoledne mam ta prsa uz upne mekka a nevim v jake poloze by maly mohl byt schopen mlicko vysat :( kojime pouze v leze, myslite ze by to mohl byt rustovy spurt? posledni dva dny mi ty prsa asi urve, nemam je vubec nalita, spise takova mekka a me prijde, ze umi sat efektivne jen kdyz jsou mirne nalitejsi.. z mekkych prsou to mlicko neumime dostat ven, tak aby byl maly spokojen :( desim se vecerniho kojeni, mam pocit, ze uz ve me nic nezbylo :( a dokrmovat se mi nechce :( maly zacina natahovat :(

emin
12. únor 2015

@beatax Ano, to by mohl být spurt. Mějte jej co nejvíc u sebe, kojte kůže na kůži, při kojení stlačujte prs a střídejte prsa I vícekrát za jedno kojení. Pokud byste musela sáhnout po dokrmu, pak cévkou u prsu.

petrak32
12. únor 2015

@emin Dobrý večer. Dcera má 20 měsíců. Nechce mi moc jít, pořád chce jen prso. V noci se často budí, přes den často kojím. Chtěla jsem ji odstavit, ale strašně plakala, v noci by jsme se nikdo nevyspali, ani ona. Dnes jsem ji dopoledne uspávala, 45 minut byla přisátá, nechtěla se pustit. Někdy je přisátá i hodinu. Neudělám nic, pořád je na mně. Od pátku piji šalvějový čaj na snížení laktace. Ale jak jsem se dočetla, když je poptávka je stále i nabídka. Takže mléko se určitě bude stále tvořit. Chci ji odstavit, ale nevím jak, už jsem z její závislosti zoufalá. Dudlík nechce, ani ji už v jejím věku na něj učit nechci. Děkuji za radu.

emin
12. únor 2015

@petrak32 Dobrý den, pokud je to jen trochu možné, neodstavujte. Kojení není zdaleka jen o krmení a stres, který odstavením způsobíte je obrovský (což asi sama tušíte) Šalvěj laktaci snižuje, ale pokud dítě saje, nemá šalvěj "šanci". Některé děti jsou opravdu spíše nejedlíci, ale odstavení nezpůsobí náhlý zájem o "normální jídlo". Kojte nadále dle potřeby, mějte pevně stanovený režim jednotlivých chodů, udělejte z jídla ritual, dejte na stůl, jezte spolu, nenuťte, bavte se u jídla, jezte celá rodina pohromadě. Dodržujte svačiny. Mezi chody jiné jídlo nenabízejte, úplně vyřaďte veškeré pochutiny - křupky, bonbony atd. I u kojení zkuste zavést určitá pravidla, např. teď se napij a pak půjdeme dělat to a to, nechte si to odsouhlasit a dohodu pak dodržte. Nemusíte být kdykoli k dispozici, když nechcete zkuste kojení o chvilku odložit. Zkuste vysvětlovat, že je Vám někdy kojení prostě nepříjemné, že už nechcete nebo ne tak dlouho. Pokud je malá naučena u prsa usínat (což je mimochodem zcela normální a neškodné, jen to může vadit mamince), pak ji můžete zkusit pomalu a nenásilně (bez vyplakání) učit usínat I bez prsu. To je však běh na dlouhou trať.

seb
12. únor 2015

@emin Dobrý večer, ráda bych se zeptala, jak řešit kousání 11 m syna, kousne vždy při přisátí se, při kojení pak už ne, ale když ho chci třeba po půl hodině sání odpojit, tak začne pevně tisknout a nepomůže ani malíček, dokonce ani ukazováček mezi jeho dásněma vedle zubů (má 2 dole a 4 nahoře), mám vždy strach, že mi snad ukousne bradavku, tak radši prst zas vytáhnu, aby stisk povolil a on si vesele dudlá dál 😒
Nekouše při každém přisátí, jen někdy, ale já už mu i cukám, když se má přisát, jak mám strach, že mě zas kousne, přemýšlím, zda nemám radši přestat kojit

m_m_m
12. únor 2015

Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu. Mám 4měsíční, plně kojenou holčičku a už asi 3 týdny pláče téměř před každým kojením - vždy vidím, že už chce jíst (saje si ručičky a je nesvá, občas i pobrekne), tak ji vezmu do postele a jak jí položím, tak většinou začne dost brečet (už ví, že dostane najíst). Většinou se hned čapne a saje, ale někdy brečí tolik, že už nevnímá a musím jí zašněrovat do zavinovačky a až potom se po chvilce chytne. Když jí v tomto brečíčím stavu pochovám, tak je v klidu, ale jakmile jí položím (na to místo, kde vždy kojíme, jinde nebrečí), tak zase začne. Nevíte, čim by to mohlo být? Možná má už moc velký hlad a nezvládá to psychicky? Kojím každou hodinu, max. dvě (bráno od konce kojení-cca 10 min, +případně podudávání, to má moc ráda). Hodně brečí často před tím kojením, kdy se jí snažim nakojit o trochu dýl, než za tu hodinu, je pak jakoby přetažená. Když je ale v kočárku a třeba dvě hodiny nejí, tak pak tak hysterická neni. V noci spí většinou cca 8h+4h (od sedmi do sedmi) a před nočním ani ranním kojením nebrečí - spokojeně se směje a pak se spokojeně pomalu přisaje. Děkuji moc za rady.