Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
23. lis 2015

@pajuska252 Důvodů může být více. Prospívá váhově? Používáte dudlík? Kojíte na požádání? Jak často kojíte? Bylo by dobré, aby kojení viděla LP. Takto nelze fundovaně odpovědět.

emin
23. lis 2015

@jancaul Dobrý den, ručně se zpravidla dá odstříkat více, než odsávačkou, jen je to velmi namáhavé. Ruka to však s prsem umí lépe a bývá i šetrnější. Nyní je to o pravidelnosti, tedy 6-8x denně pravidelně odsávat z obou prsou, ideálně kombinujte oboje - odsávačku i ruční odstříkávání. Jde o to, zachovat laktaci až do doby, kdy miminko bude možné přikládat. Záleží, jak moc je miminko předčasně narozené, ale jakmile to půjde, klokankujte a hlavně přikládejte. I nedonošená, slaboučká miminka umí někdy překvapivně krásně sát. Především nedejte na rady okolí typu - je to pro něj příliš namáhavé, nesmíme ho unavit. Miminku je u Vás dobře a sání je to,co potřebuje. Držím palc.e

pajuska252
24. lis 2015

@emin Prospíváme, ale hraničně, přibírá cca 150g týdně. dudlík používáme, krmíme co 2-3 hodiny, někdy co 1,5 hodiny. pozítří bude mít 3měsíce. v noci pije celkem pěkně. někdy trošku pomáhá střídat prsa, nebo prso přidržovat, přimačkávat, někdy nepomůže nic

saruska89
24. lis 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda můžu cvičit, když kojím. Nepřijdu o mlíko? Děkuji

emin
24. lis 2015

@saruska89
CVičte, jak si Vaše srdce a tělo žádá 🙂, nicméně v šestinedělí bych se vyhnula poskokům a extrémní zátěži. I poté jsem spíše příznivcem postupně se zvyšující zátěže, cvičení spíše typu pilates a jóga, samo kojení zpravidla hubnutí podporuje a především dlouhé procházky s kočárkem či šátkem jsou ideální 🙂. Nicméně opět - klidně cvičte.

emin
24. lis 2015

@pajuska252 Děkuji za doplnění. Pak doporučuji okamžitě vyřadit dudlík - to povede patrně k častějšímu kojení. Vždy kojit tak, že prsa vystřídáte i několikrát za kojení. Můžete střídat i polohy. Velmi dobré by bylo prokojit pár nocí - 2-3 noci u prsu jsou pro podporu laktace skvělé. Některé děti prostě dudlík a kojení neumí zkombinovat (nebo chvíli zpočátku ano, ale 3. -4. měsíc bývá často krizový a děti začnou přesně takto protestovat a jsou zmatené ).

xleni
26. lis 2015

@emin Dobrý den, už cca 3 dny mám MM takové nazelenalé. Je něco spatně? Nejdřív jsem si říkala, že jsem něco snědla, co změnilo barvu mléka. Ale tim to asi nebude. :(
Děkuji

emin
26. lis 2015

@xleni Buďte v klidu. Barva se může měnit dle složení mléka. I nazelenalé je OK.

kkaatte
27. lis 2015

Dobrý den,
od včera mám málo mléka a prsa nejsou nalitá, i dcerka (3 měs.) se vzteká. Doteď jsem neměla problém. Dnes sem ji dala dávku nutrilonu, kterou vypila půlku a po třech hodinách ji vyzvracela. Běžně jsem odsála 150 ml bez problému a dnes nedám ani 50 ml. Piju 2litry vody, kojící čaj a pořídila homeopatika ricinus communis. Bojím se, jak zvládneme noc, když nutrilon ji asi nesedí. Jak k tomu můžu ještě pomoct. Ještě chci kojit, ale jsem z toho nervózní, což asi taky nepomáhá. Díky
@emin

kkaatte
27. lis 2015

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli můžu přijít o mléko ze dne na den. Děkuji moc

renata233
28. lis 2015

Ahoj, mám 8 týdenní holčičku a poslední týden se okamžitě po nasátí bradavky rozčílí a pustí, začne brečet a nejde utišit. Občas zkusí zase nasát a hned pustí. Přitom mléko teče krásně. K tomu se přidalo, že mi nechce sát z levého prsu, ale když už se podaří kojení, tak jen z pravého. Můžete poradit, prosím? Může se kojit jen z jednoho prsu stále? Co se pak stane s mlékem v druhém? Mám ho raději odsávat? Děkuji

eevvaa
28. lis 2015

ahojky, mám dotázek, jak nejlépe a nenásilně odstavit roční mimčo a zároveň přejít na UM. Potřebuji z důvodu druhého těhu ne přirozenou cestou a tím pádem se obojí vylučuje.

ale85
28. lis 2015

@emin Dobrý den, máme blicí mimino, z 10 kojení 9x blije. Někdy víc, někdy míň, nikdy to není gejzír. Každopádně jsem vždycky nervozní a furt ho sleduju, aby se náhodou nezadusil. Laktační mi radila kojit na ruce, aby skoro seděl, v leže strašně hltá. Nešlo nám odříhávat, teď už si sem tam odříhne, ale stejně si ublinkne. Je to normální, že blije tak často? Kdy to přejde (teď má měsíc)?

ale85
28. lis 2015

@emin jo a jeste jedna vec,miva casto skytavku po kojeni,vzdy tak pul hodky po a to se taky vzdycky pogrca.Nekdy mu dam znova napit,ale nekdy nechce,je mi ho lito,ma vzdycky takovy vyplaseny vyraz😞

kackaaradek
30. lis 2015

Zdravím. Chtěla bych poprosit o radu...můj 3,5 měsíční syn je od narození částečně kojen a také dokrmován (nikdy jsem se pořádně nerozkojila - syn byl delší dobu na dětské JIP, kde ho od začátku dokrmovali, kojením se v nemocnici moc nezabývali). Nyní, ze dne na den, začal odmítat MM. Od obou prsů se odtahuje, pláče, vzteká se. Občas se mi ho během dne povede přiložit....zkouším to při každém krmení. Myslíte, že jde o vzpur nebo v tom mám hledat něco jiného? Velmi trpím....tlak a bolest v prsou. Odsávám v průběhu dne. Moc děkuji

emin
1. pro 2015

@kackaaradek Dobrý den, byl dokrmován lahví? pokud ano, patrně si vybral a prso již nechce. Pokud chcete v kojení pokračovat, nezbývá než zcela vynechat láhev, zkusit dokrmovat cévkou po prstu, pokud se přisaje tak na prsu, pohárkem, lahvičkou se lžičkovým zakončením. Vynechejte dudlík a zahte SOS kojiící režim = společné spaní, mazlení, nošení v šátku kůže na kůži, časté nabízení, ne nucení k prsu. Držím palce, aby se to brzy spravilo.

emin
1. pro 2015

@ale85 Dobrý den, je to normální, pokud prospívá váhově a nemá jiné potíže - pláč po kojení, zvracení obloukem na dálku, potíže se stolicí atd, příliš to neřešte, kojte na požádání a převlékejte a převlékejte 🙂. Některá miminka jsou tak jak píšete "blicí" a zpravidla se to do 6. měsíce postupně spraví. Pomáhá opravdu vertikální kojení, tak, aby mimi neleželo, časté odkrkávání i během kojení, velmi dobré přisátí bez srkání apod, postýlka se zvýšenou hlavovou částí. Držím palce.

emin
1. pro 2015

@eevvaa To je otázka do pranice - kdybych znala nenásilnou a zcela pohodovou cestu jsem asi milionářka 🙂. Způsobů je mnoho. Někdo odstavuje postupně, někdo naráz. Ve Vašem případě spíše druhá možnost připadá v úvahu. Prostě řekněte, že ne a podejte UM - v hrnečku, ne v lahvi. STačí jen v hrnečku k snidani a večeři apod, večerní láhev před spaním nutná není - je to zlozvyk. Pokud dítě chce prs, pak jen s úsměvem řekněte, že ne. Nelitujte, nevysvětlujte složitě, prsotě mlíčko už není. Pochovejte, zklidněte, hrajte si, zpívejte, prostě dělejte cokoli, ale nedejte. Nabídněte vodu, nesladký čaj apod. Jsem pro metodu dětem lhát - přelepovat prs náplastí, jakože jste zraněná, ani je litovat, že už to nejte. Prostě je to tak, jak to je, jinak do nejde ale my to spolu zvládneme, máme se rádi i bez kojení 🙂 Držím palc.e

emin
1. pro 2015

@renata233 Dobrý den, těžko říci, co je následkej bojkotu. Musela bych kojení vidět. Moje rada vydržte v kojení, druhé prso odsávejte. Kojení z jednoho prsu stačit může - konečně u dvojtat to tak je standard 🙂. Přikládejte k oběma. Neměla jste zánět? Držím palce.

emin
1. pro 2015

@kkaatte Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, předpokládám, že nyní je situaci již jiná. Jak to dopadlo. Přijít o mléko ze dne na den bez medikace by bylo opravdu velmi ojedinělé. Vzhledem k věku miminka se mi zdá, že jde o růstový spurt. Saje více a častěji a prsa se nenalévají. To neznamená, že mléko není, ale že miminko ho rychleji a častěji vypije a prsa se nalévat nestihnou. Většinou po pár dnech spurt opradne a je opět lépe. Nahrazovat kojení UM nedoporučuji, spurt to prodlužuje a laktaci snižuje. Snad je vše již lepší.

parosa
1. pro 2015

Ahoj, mám 3 měsíční holčičnku. Kojím s příkry, mléka mám málo. Naučili mě to taky stříkačkou. Doma to jde, ale nejhorší je to při cestování. Takže jsem teď asi podruhé zvolila na cestování flašku. Zatím jsem malou neodstavila. Ale byly jsem nadšeni jak se to kojení zjednodušilo. Chtěla bych se zeptat, jesli je vhodné ve 3 měsících tohle vůbec zkoušet. Ale je fakt dávat jí stříkačkama v autě nebo někde venku je dost šílené

emin
1. pro 2015

@parosa Dobrý den, maminky si častokrát myslí, že když začnou s dokrmem UM, už je to napořád. Nevidím důvod, proč by se Vám laktace neměla rozběhnout dle potřeb miminka a proč byste neměla mít mléka dostatek. Tak jako laktace může klesnout, tak se může tvorba mléka zvýšit. Stačí prostě více a častěji a hlavně správně kojit a mít miminko co nejvíce u sebe. Tělo prostě neoblafnete a bude tvořit mléko jen pokud bude mít pocit, že je pro koho - tedy pro mláďátko. Vy se mě však ptáte, jak dokrmovat, protože (a to máte pravdu) dokrm stříkačkou je nepraktický. Pro zvýšení laktace doporučuji dokrm cévkou. NEní tak snadný jako lahvičkou, ale není složitý a navíc je to jedinný způsob, jak naučit miminko sát prs, zároveň dát tělu impuls tvořit mléko více (protože miminko saje prs déle) a nekazit miminku sání, jako pro dokrmu lahvičkou. Bohužel, pokud začnete používat lahvičku, pak se výrazně zvyšuje riziko předčasného odstavení a možnost plného kojení se minimalizuje. Držím palce, ať to nevzdáte a moc vám fandím.

kkaatte
1. pro 2015

@emin Dobrý večer, ano spravilo se to samo. Byla jsem z toho ten den celá vyplašená, protože to bylo poprvé. Sice se ještě u kojení občas vzteká, ale třeba to přejde. Ještě mám jeden dotaz. Časem se prý doba kojení zkracuje, ze začátku pila 20 min a poslední dobou tak 7 min. Stačí to? Často se ale po dvou třech locích odtrhává a musím se jí vnucovat. Kojím vleže, vsedě nám to nejde. Děkuji

ale85
1. pro 2015

@emin dobry den,mam jeste dalsi dotaz,posl.3 dny pozoruju,ze se maly u kojeni dost vzteka,odtahuje se,je neklidny a hlavne se nemuze gned prisat,prsa nemam uz tak nalite,jako pred tim,ale mleko po zmacknuti tece
n

efka89
2. pro 2015

Dobry den, rada bych se zeptala jak je to s nocnim kojenim u 3.mesicniho miminka a udrzeni laktace? Mala se mi naucila spinkat i 8 hodin v kuse, pote ji uz budim, nebot me tlaci nalite prso. Je mozne kojit az. po 8 hodinach nebo ji mam budit drive, aby se mi nesnizila laktace?
Moc dekuji, Eva.

emin
2. pro 2015

@kkaatte Délka kojení je různá, s postupem doby dítě umí lépe a efektivněji sát a doba kojení se může zkracovat. Pouštění je možná znakem nižšího toku mléka, miminko je rozladěné, že neteče tak moc, jak by chtělo, nebo musí déle sát naprázdno, než se mléko spustí. Buďte trpělivá a i miminko se tak bude učit trpělivosti. I 7 minut může stačit, pokud mimi přibírá je to OK.

emin
2. pro 2015

@ale85 Toto chování je často spojené s nedostatečným tokem mléka. Dříve mléko stíkalo miminku do pusy téměř samo, bouřlivá laktace prvních dní a týdnů ale časem upadá a ustaluje se a je na miminku, aby sálo samo. Mnohá miminka byla ale zvyklá na větší tok a nyní se jim nelíbí, že musí sát více sama. Pomáhá změna polohy, teplý obklad na prsa před kojením, stlačování prsu, střídání prsou během kojení i víckrát a hlavně trpělivost.

emin
2. pro 2015

@efka89 Osobě jsem raději, když jsou děti po celou dobu kojení kojení i v noci, alespoň jednou. Je to lepší pro udržení laktace. Nicméně pokud je miminko spokojené, čůrá, váhově prospívá a spinká celou noc, nebudila bych. Jen buďte připravená, že se to může (a patrně se tak opravdu stane) změnit a pak si i časté noční kojení nevykládejte jako nedostatek mléka a nutnost dát UM. Prostě kojte na požádání a to znamená kdykoli mimi chce.

ale85
3. pro 2015

@emin dobry den,mam dalsi dotaz.Kojim jak jste radila,dam ho k prsu,pije 10min.nekdy ani to ne a zacbe usinat,budim tim,ze ho dam k druhemu,zas to same,max.10 min.Dam ho teda krknout,coz se ne vzdy podari,protoze spi.Po chvilce se zacne kroutit a plakat,uklidni se az u prsa a takto kojim i hodinu.Polozim ho do postylky,10 az 20 min.klid a zas rev,nepomaha nic,nez dat zas prso,a to znamena zas hodinovy maraton...problemy s kojenim mam od zacatku,jsem z toho vyrizena,vzdycky se to na chvili upravi a pak zas neco.Je to pro me jako trest😞

ale85
3. pro 2015

@emin zapomněla jsem napsat, že v těch 10 min. se porad odtahuje a snazi se znova prisat. Je to fakt boj...a pak je asi unaveny, tak usina.