Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

veritanas
14. pro 2015

@mikulka Dobrý den,
mám 2 měsíčního chlapečka, který je plně kojený. Jednou ráno se mi stalo, že pravý prs byl prázdný, bylo v něm jen velmi málo mléka. Od té doby jsem začala kojení pečlivě sledovat. Dnes ráno jsem mléko odstříkala a zjistila, že chlapeček vypije jen max. 50ml mléka, že v prsech víc mléka prostě není. Chlapeček více nepláče, je spokojený, směje se, kaká, není spavý. Chci se zeptat, mám ho začít přikrmovat uměle nebo ho nechat tak, jak je. Kojíme asi 20minut/3 hodiny. V noci trochu méně. Mohla byste mi poradit, jak zvýšit laktaci?
Velmi Vám děkuji.

emin
14. pro 2015

@veritanas Dobrý den, chápu správně, že z prsu jste odsála 50ml a z toho usuzujete, že chlapeček vypije také tolik? Pokud ano, buďte v klidu. To, co odsajete NIJAK NEKORESPONDUJE s tím, co miminko opravdu dokáže vysát. Miminka umí sát mnohem lépe, než odsávačky odsávat. Upřímně radím kojení příliš pečlivě nesledovat, kojit tak často, jak mimi chce a tak dlouho jak mimi chce, vždy z obou prsou. K příkrmu bych přistoupila jen v případě, kdyby dlouhodobě miminko váhově neprospívalo. I tak, kdyby váha příliš nestoupla, zkuste prostě jen více a častěji kojit. Držím palce.

solteeskaa
16. pro 2015

Zdravin mám dotaz dá se koupit v lékárně prášek na to aby se mi už netvořila laktace...Hrozně mně Pícha v prsu a mliko mám strašně slabé tak si myslím že už nemá cenu to protahovat... :/
Děkuji za informace

mazlik1
16. pro 2015

Dobrý den potřebovala bych poradit protože jsem už z maličké nešťastná ☹ do nedávna papala krásně, ale v poslední době se mi odtrhává a při pití mi cpe do pusinky ručičky. Teď navíc začala pofňukávat u pravého prsa. Zjistila jsem, že občas má část bradavky "fialovou" barvu - po odstříkání je zase normální. Na jednom z prsu jsem měla ragadu, ale ta je zřejmě úspěšně zahojena. Je možné že část neklidu u kojení může být způsobený moučnivkou? Pusinku stříkám Neocidem ve spreji, protože mastičky a kapičky od dr nezabraly..zároveň si tím stříkám i bradavky. Navíc maličká má bílý puntík na dásničce v místě našich špičáků. Dcerka má 3 měsíce a týden. Do toho se u jídla občas kroutí, heká/fuňí..mohou to být prdíky? ( docela u toho i prdí 😎 ) Váhově prospívá, i když si prý jde svou cestou 🙂 Děkuji za odpověď.

emin
16. pro 2015

@solteeskaa Dobrý den, při mohutné laktaci, která neustupuje, lze dostat na předpis např. Dotinex. Mnohem šetrnější je ale při nalitých prsou odstříkat ručně do úlevy a prsa chladit. Laktace ustoupí postupně sama. Váš dotaz byl zodpovězen. Musím ale jako už mnohokrát uvést, že SLABÉ MLÉKO NEEXISTUJE. Existuje pouze jeho nedostatek - tedy neefektivní a málo časté kojení, kojení přes kloboučky, dudlík a lahvička při dokrmování - to vše kojení komplikuje, miminko mate a to není schopno sát přirozeně efektivně a laktaci tak přizpůsobovat svým potřebám. NEvím kolik je miminku ale dobrá LP by možná mohla pomoci, pokud máte ještě chuť.

emin
16. pro 2015

@mazlik1 Dobrý den, popisujte více potíží které spolu mohou souviset. Velmi doporučuji návštěvu Lp, která by kojení zkonzultovala a poradila možné změny. Fialová bradavka může být způsobena nesprávným přisátím (stejně jako ragáda), moučnivka může kojení velmi komplikovat (Vás bradavky nepálí, nemáte kvasinky). kroucení u kojení může být způsobena pohyby střev, které při kojení začnou. Lze změnit polohu při kojení apod. Pokud mimi prospívá k podání UM není důvod. Než se potíže zlepší, nedávejte dudlík. Držím palce.

viktorkaja
17. pro 2015

Dobry den. Mam 2 mesicni holcicku a plne kojime. Stale me pobolivaji bradavky a mam pocit, ze neotevira poradne pusinku. Jak se muzeme naucitporadne otevreni. Doma jsem lp mela.

petrosa
17. pro 2015

Dobrý den, poptřebovala bych poradit, mám měsíčního syna, je narozen v 37 týdnu, porodní váha 2,640 kg, z porodnice jsme odcházeli s 2,560 kg za 2 dny u doktorky měl 2,690 kg a potom za týden jen 2,720 kg, takže doktorka z důvodu malého příbytku doporučila příkrmy ( proběhlo i kontrolní kojení, ale malý si vzal jen 20 ml), tak jsme dostali domů váhu, vážime před a po kojení. Malý si bere pokaždé jinak, někdy 20ml, někdy vůbec nic někdy jen 30ml a někdy dokáže vysát i 60ml, ale to jen tak jednou za 3 dny., takže zbytek dokrmujeme Bebou ( týden s příkrmy o 210g příbytek na váze). Kojím 8x denně po 10-15 min. z obou prsů, malý se přisává k prsu více méně bez problémů, ze začátku asi první týden problém trochu byl, má více přirostlou uzdičku pod jazykem + doznívající novorozeneckou žloutenku. Teď poslední 2 dny začala novorozenecká váha nějak zlobit, a váží pokaždé jinak, takže vůbec nevím kolik toho malý vypije, tak přikrmujeme tak nějak zhruba od oka,. Potřebovala bych vědět co se s tím dá dělat abych měla přehled kolik nakojím, mám pořídit elektrickou odsávačku ( mám doma jen manuální a to z každého prsu vytáhnu max. 30ml) a kojit jen přes lahvičku? Raději bych kojila jen z prsu , ale nevím jestli mám málo mléka, beru homeopatika na podporu , kojící čaje a vůbec všechno možné... Máte prosím nějakou radu? děkuji.

elishka562
19. pro 2015

Prosím o radu s kojením...
Mám dcera, 11 týdnů. Včera v poledne jsem dala dokrm... brečela od rána hlady, odtrhávala se od prsa, sála jen jednou chviličku...
Podle rad jsem přikládala často, střídala prsa...ale poslední týden hrozně bojujeme a včera jsem už nevydržela. V noci papala dobře.
Ale dnes od rána má hysterické záchvaty, že jíst nechce. K prsu se ani nepřiblíží, odtahuje se, ani nezačne sát, nic. A pořád brečí. Všude čtu, zkoušet přikládat. Ale když se úplně vzpírá a prostě řve tím víc, tak to přece nejde... ☹Tak jsem jí teď dokrmila odsátým mlíkem z flaštičky. Ano, z flaštičky, nemám teď doma jinou alternativu. Odměnou mi bylo konečně spokojené napapané dítě, vypila 120ml !! Při minulé kontrole u doktorky se zjistilo, že málo přibírá, jen 100g/týden.
Nevím, co dělat.
A teď hlavní otázka... Když bych dokrmovala odsátým mlékem, nebo to kombinovala s umělým, jaké jsou intervaly a kolik toho mám dávat? Jsem bezradná ☹

emin
20. pro 2015

@elishka562 Dobrý den, co alternativa dokrmu cévkou přes prst?, dále zkoušet přikládat - hlavně v noci, případně dokrmit opět cévkou u prsu. hodne, hodně hodně kojit v noci - vzít si mimi do postele a kojit a kojit, pár prokojených hodně pomůže. Tu cévku rozhodně vyzkoušejte. 100g/týden není žádná tragedie, nicméně nespokojené miminko a proplakané dny a noci mohou svědčit o potížíchs kojením. Držím palce.

emin
20. pro 2015

@petrosa Hlavně HLAVNĚ! Nekojte podle pravidel - pravidelně a po danou dobu. Kojení - zvláště u malých miminek, je zcela nahodílé, tak, jak chce miminko. Někdy po hodině, jindy po třech. KOjení může trvat 10-15, ale zpočátku u novorozeňat klidně i 45 minut a je to stále normální! Velmi doporučuji kojit déle, pozorovat miminko a jakmile přestane efektivně sát, vystřídat prsa. při jednom kojení i víckrát třeba 3-4x. Pokud byste dokrmovala, tak cévkou přímo u prsu. Návod najdete na infookojeni.net. Odsávání a dokrm přes lahvičku velmi pravděpodobně způsobí postupný pokles laktace a ukončení kojení ☹

mikulilinka
20. pro 2015

Dobrý den, chci se zeptat, jak dlouho může být mléko v prsu před vypitím nebo odsátím, ted mi párkrát malá spala v kuse 7 hodin a prsa jsem ráno měla extremně nalité a vypila mi jedno napůl zbytek jsem doodsával, je to špatně pro ni a proč?Co je vhodné při refluxu ,když nám nepomáhá zvyšená poloha, minimální manipulace atd....Pak se chci zeptat teď si poslední dobou strašně cucá prsty a sliní, jestli má pořád hlad nebo proč to dělá, nechci jí totiž zbytečně přepíjet ,aby to zase vyblinkala.Pak se chci zeptat proč když malá pije tak se vyjmečně odtrhává a strašně brečí, tak musím vystřídat prsa, jestli to může být tím ,že jí neteklo nebo ,že si potřebovala ,,odgrknout,, snažím se přijít na to proč pláče a někdy na to kápnu někdy ne 🙂 děkuji moc za odpovědi

petrosa
21. pro 2015

@emin Moc děkuji za odpověď, teď poslední 3 dny jsem to začala dělat jak píšete.Kojím jak často si malý řekne a ja dlouho chce. Tím, že jsem kojila i 45 min. jsem si procházela týden po příchodu z porodnice, jenže potom mě u doktorky zase naočkovali, že to nemám dělat, že jen těch 15 min. Teď už na to kašlu😊 cévku pořídím ihned😊

tvapotvurka
21. pro 2015

Ahoj, mám trošku problém s kojením. Mám týden starou dcerku, laktaci mám nabuzenou, ale nevím, jestli se mi tvoří dostatek mléka. Malá by přes den sála každé dvě hodiny, což je v pohodě, ale v noci se prsu pouští a budí se s křikem třeba i po půl hodině a mlaská, že chce znova. Prsa si masíruju, před kojením dávám teplý obklad, ale nemám pocit, že by se mi nalévala. Před i po kojení jsou volná. Prsa střídám. Jednu bradavku už mám lehce poškozenou, takže mažu a plánuju si koupit klobouček, což taky nevím, jak vybrat správnou velikost. Tak nevím, jestli dávat při kojení z obou prsů. Na podporu mléka piju čaj pro kojící. Můžu tvorbu mléka nějak podpořit? Pokud by mléka bylo málo, mám začít přikrmovat z flašky a do toho kojit, co to půjde? Díky za radu.

cajovna
21. pro 2015

@mikulka Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, mám měsíční miminko, a vypije jenom asi mlíčko které teče lehce a zadní co už musí víc cucat odmítá a pak řve hlady, zkoušela jsem mu i stříknout z bradavky do pusinky ale zabere to na chvilinku 1-2 min. jen párkrát a pak se hrozně rozeřve a už ho nechce, a u druhého prsu stejný scénář, skončí po 30-40 min. tak, že dostane dudlík aby se trochu uklidnila a snažím se ji pak uspat, ale teď už téměř nespí, tak 1-2 hod. dopoledne a odpoledne. Za Vaši radu děkuji.

Jinak se narodila v termínu a porodní váha byla 3450g, kdy díky nevím jestli málo mlíčku či tomu, že papala špatně od začátku shodila 400g dokrmovali nás ze stříkačky, a doma už jsem ji zatím nedokrmovala, mlíčka mám snad dost, i když včera se mi zdálo, že ho bylo míň.

emin
21. pro 2015

@mikulilinka Dobrý den, pokusím se odpovědět postupně:
1)mléko se zvláště zpočátku tvoří průběžně, 7 hodin je opravdu dlouho, jakmile se prsa začnou nalévat, klidně odstříkejte a odsajte či ručně odstříkejte do úlevy. Pokud miminko přibírá, tak bych jej takto dlouho spát nechala, ale pokud ne, bylo by vhodné kojit častěji.
2) při refluxu není vhodné, aby miminko pilo po tak dlouhé době, je lepší kojit po menších dávkách a častěji, v poloze co nejvertikálnější, dávat i při kojení často odkrknout a jemně manipulovat.
3) Odtrhávání od prsu může mít více důvodů - mléko stříká moc nebo naopak teče málo, apod. Bylo by třeba kojení vidět.

emin
21. pro 2015

@cajovna Dobrý den, pokud máte dojem, že s kojením jsou potíže a mléko nestačí, pak zahajte SOS režim. Dudlk pryč, kojit co nejčastěji, hodně kojit v noci, střídat prsa při kojení i vícekrát. Ostatně, doporučila bych návštěvu LP, zvláště pokud mimi váhově neprospívá.

emin
21. pro 2015

@tvapotvurka Dobrý den, velmi doporučuji kontaktovat LP. Zvláště takto brzy po porodu vy Vám konzultace velmi pomohla. Klobouček si nepořizujte, vše jen zkomplikuje. Naučte se správně přikládat na otevřenou pusinku miminka, pak kojení nebolí, Na zhojení zkuste Purelan či hydrogelové polštářky Medela či jiná značka. Ne všem ženám se nalévají prsa, některé podobný pocit nemají a přesto normálně kojí. Kojte tak často, jak chce mimi, prsa při jednom kojení klidně vystřídejte i vícekrát za jedno kojení. Měňte polohy při kojení. Více najdete na infookojeni.net

solteeskaa
22. pro 2015

Zdravím otázka jak poznám že mám laktační psychózu?

anniesfibis
22. pro 2015

Vadi necemu, ze mala pije jedno prso treba 15-20min. A uz by ji to i stavilo, ale na radu ,,kojte z obou prsu, ji dam pak jeste druhe a ona bude sat zas klidne tech 20 min...mihu ji zpusobit nejake problemy prekrmovanim? Je to tlustoch ma 4 kg por.vshu 3920 dohnala uz 4.den. po propusten8 tj.9 den po porodu a to pri kolistru zhubla na 3600

emin
22. pro 2015

@anniesfibis Dobrý den. Miminka se mají kojit tak často a tak dlouho, dokud chtějí (sají). Kojené dítě se nepřekrmí. Pokud bude nabírat "příliš", pak k tomu je nějaký důvod. Jsou kojenci baculáči, kteří opravdu vypadají jako malý panáček Michelin. Tuto "tloušťku" pak ale postupně vyběhají. Umělým mlékem se děti překrmit mohou, protože UM prostě a jednoduše obsahuje nezdravé cukry. Kojte jako doposud a obrňte se proti nejapným narážkám okolí o tom, že máte malou krotit.

emin
22. pro 2015

@solteeskaa Laktační psychóza je poměrně výjimečná. Splín, pocity úzkosti, nejistota, strach, jsou pocity běžné v prvním dnech a týdnech po porodu a spíše se nazývají poporodní blues. Nejlépe a nejrychleji se zlepšují, pokud je matce a dítěti ponechána možnost co nejintimnějšího kontaktu - společné spaní, nošení v šátku, chování, mazlení. Pokud máte ovšem těžké pocity marnosti, pocity nevraživosti vůči miminku i okolí, deprese, výbuchy vzteku či naopak apatie, obraťte se na odborníka. Vše se dá řešit.

solteeskaa
23. pro 2015

@emin děkuji zatím mně manžel hlídá ale nějak se to stupňuje s těmi pocity úzkosti a depresemi...také mívám vztek na děti ale snažím se se tlumit...bojím se abych se kvůli tomu ještě nezbláznila je toho jaksi moc :/

barulin16
28. pro 2015

Dobrý den, mam 3 mesicni dcerku, mesic dokrmuji UM, doktorka rekla, 15 min kojit a pak 40ml UM kvuli pomalemu pribirani. Davam prikrm z lahvicky pro novorozence. Mala se poslednich 14 dni u prsu strasne vzteka, asi proto, ze trva nez to pres kloboucky vytaha. Chtela bych se zeptat, zda lze nejak vztekani zabranit? bojujem spolu par minut a pak mi je ji lito, ze je cela modra jak krici a vzdam to. A jak poznam kolik vypije ode me, kdyz se zadari a kolik ji dat jeste prikrmu?
Dekuji moc za kazdou radu

hannellka
28. pro 2015

Moje dcera se narodila v 31+4tt. Díky tomu že byla v inkubátoru a tam přešli ze sondy na savičku, tak malá (nyní 2,5měsíce), neumí sát z bradavky. I přes tyto problémy jsem měla dobře rozjetou laktaci a odsávala jsem i trojnásobek mléka než mala potřebovala. Pak jsem prodělala zánět prsu a od té doby mi prudce klesla laktace, poslední dva týdny mám mléko tak na dvě krmení a zbytek dávám um. Malá se vůbec nepřisaje, když zkusím přiložit k prsu tak se šklebí, otáčí hlavičkou ze strany na stranu a to je vše. Odsávám medelou swing, piju čaje, zkoušela jsem i ricinus, meltu, černé pivo. Je nějaká naděje, že by se laktace mohla ještě rozjet? Něco, co bych mohla ještě zkusit? Mrzí mě to, protože napřed jsem měla tolik mléka, že jsem byla i dárkyně a ted nemám ani pro to svoje dítko.

emin
29. pro 2015

@barulin16 Dobrý den, ano maminky to většinou odhadnou správně. Malá se patrně vzteká, protože si zvykla na rychlý a silný tok mléka z lahvičky (jakékoli i pro novorozence, teče mléko rychleji než z prsu). Slabé přibírání a pokles laktace způsobilo patrně kojení přes kloboučky, bývá to časté. Další chybou byl dokrm lahvičkou. Zabránit vztekání můžete tak, že se pokusíte opět laktaci zvýšit a to tak, že budete podávat dokrm přes cévku (ne lahvičkou), návod najdete na infookojeni.net. Dále by bylo dobré se pokoušet přikládat bez kloboučků, jen tak lze laktace znovu nastartovat a bude se lépe přizpůsobovat potřebám miminka. Bohužel, asi tušíte, že to nebude lehké. Miminko už si zvyklo, ve 3 měsících je nějaké "přeučování" velmi náročné, nicméně ne nemožné. Pokuste se co nejvíce být s miminkem v kontaktu kůže na kůži, společné spaní, nošení v šátku atd. Zkuste kojit co nejčastěji, jak to jen jde, hlavně v noci.

barulin16
29. pro 2015

@emin dekuji moc za rady. Mala semnou spat nechce, vzdy krici, spi jen v postylce. Krmeni bez kloboucku asi taky nepujde, mam obri prsa a mala je drobna. Jeste zkusim mleko odsavat, ale vidim ze budem stejne brzy jen na UM. Moc diky za rady!

emin
29. pro 2015

@hannellka Dobrý den, to se po zánětu často stává. Bohužel, odsávání není tak efektivní a nedokáže laktaci tak dobře stimulovat jako kojení. Nepolevujte v pokusech o přikládání, pokud nebudete dokrmovat lahvičkou, ale cévkou (viz příspěvek výše), malá se řasem přisávat naučí. Může to být za pár dní, i týdnů, ale naučí. Pitím či potravinovými doplňky či homeopatiky můžete laktaci podpořit, ale tvorba mléka funguje hlavně na principu - čím více, častěji a efektivněji kojíte, tím více mléka se vytvoří. BuĎte s miminkem co nejvíce v kontaktu kůže na kůži, spěte spolu, přikládejte v noci, děti jsou pak instintivnější. Předčasný porod a pomůcky typu lahviček instikti často ubíjení ale stále je šance. Držím palce.

losice
29. pro 2015

Dobry den, tritydenni syn, plne kojen, ma velmi castou stolici (urcite 8 denne, i v noci se tim budi). Je zaroven velmi tekuta, nekdy i jako voda s hrudkami. Obcas zluta, obcas zelena. Maly se krouti, slysitelne prdi, neplace ale tlaci Hodne. Snazim se kojit vzdy co nejdele z 1 prsu, aby se dostal na zadni mleko. Odrihne si malokdy, i kdyz se snazim. Je to spatnou technikou nebo co mam zmenit, aby se mu ulevilo?

anniesfibis
29. pro 2015

@losice
@emin mam uplne stejnou situaci jen dcera je necele 3 tydny. A kojim z obou prsu i nekolikrat behem kojeni. Ta vodnata stolice, vadi to? Jinak je zrout....obcas chce ale uz po hodine pit...ted po tydnu te vodnatejsi stolicky a zelena jeste nebyla, jen lehce s nadechem do telena. A treba rano tase michana vejce a hned po prebaleni prujem. Mam zvysit tuk ve strave? Mleko nevim, jak ma vypadat, ale zda se mi ridke. Ninak pribira, v noci spinka klidne a budi se jen na jidlo. K veceru obcas place posledmi dva dny