Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

feedoo
6. kvě 2016

Jenom ještě mléka mám dost, když dělám kaši tak odsavackou odsaju 100 ml celkem lehce

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo na jeho vek desne moc prikrmu, to taky zpusobuje bojkot ;) mala ma ve stredu 6m a nedavam nic ;)

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo na prikrmy je cas, az kdyz se natahuje po vasem jidle a chce ho. Jinak nema vyznam zacinat, stejne ti jak pises nic moc nesni. Mas evidentne bojkotare jako ja, tam proste nesmi byt nic jinyho do pusy krom prsa ;) ja po odbourani velmi sporadickeho dudliku uz nezazila skoro 2m bojkot zadnej, mala se koji luxusne. O jidlo zajem nejevi, tudiz na prikrmy nespecham a mam i z jejich mnozstvi kvuli kojeni fakt respekt. Davala bych max zeleninu jednou denne byt tebou a to az po kojeni ;)

feedoo
6. kvě 2016

@sisstin njn ale něco z té zeleniny aspoň sní, jinak je strašně hodnej spokojenej usmevavej, brečí jen když je unavenej. Teď teda ma tu rýmu, já mám antibiotika a je mi blbe, teď asi blbe saje když ma tu rýmu. Ale pořad je usměvavý a hezky venku v kočárku spinká já nemám odvahu sebrat ten dudlík, jelikož teda bez nej neusne, aspoň ne teď když jsem nemocná......takhle po koupání ho vecer po kojení nekojeni uložím do postýlky a jdu, krásné sám usne bez jediného brekotu.....v noci se pak kojí dobře, jinak večery mám náročný - ukládání starší dcery.......

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo nj, on kocarek, postylka a dudlik moc kojeni nepodpori ;) dulezity je spolecny spani, kontakt kuze na kuzi, noseni, zadnej dudlik atd. Ale pokud je ti to proti srsti, tak chapu, ze do toho nepujdes ;)

karlajasmine
6. kvě 2016

@sisstin s tim spolecnym spanim a nosenim zalezi fakt na diteti.. ja kdyz spim se synem (6 mesicu) tak se nevyspime ani jeden a pije na chlup stejne casto jako kdyz je v postylce.. budi se na kojeni v 11 a ve 2, kdyz se vzbudi jindy tak prso nechce a to ani kdyz jsem s nim v posteli... navic kdyz je v moji posteli tak ho vzbudi kazdy muj pohyb a pak ho musim houpat..takze fakt peklo :D.
Jinak s tim kojenim neporadim, akorat @feedoo zkus kojit v jine mistnosti nez starsi dite a hlavne tesne po probuzeni, to toho vypijou nejvic..

sisstin
6. kvě 2016

@karlajasmine jasne, jsou i deti, co se koji s flaskou, dudlikem, pitkama, zavinuty atd, ale to zrovna asi dite feedo nebude a moje taky ne ;) noseni by myslim i vyresilo uspavani starsi dcery - mimo v satku, nositku, kojeny, spici a cas na starsi. Ale je mi jasny, ze kdo k tomu nema vztah, delat to nebude ;)

karlajasmine
6. kvě 2016

@sisstin Tak s dudlikem naopak souhlasim... muj malej dudlik nema a jak jsem za to rada, kdyz vidim 4 lete deti s dudlikem :D... aspon ho to nebudu muset odnaucit..

feedoo
6. kvě 2016

@sisstin ale také teď k ránu spíme v jedné posteli, on je fakt zlatej, ale přeci jenom ještě přes den hodně spinká, takže více času trávim s dcerou, když to tak vezmu tak náročnější je pece o dceru než o malého, když jsem přišla z porodnice, tak jsem se hodně snažila dceři věnovat, cela rodina ji chystala aktivity, jelikož jak se nudí je zle to začne hrozné zlobit, když kojim také se prosazuje a malý se odpojí a kouká na ni a aby toho nebylo málo tak i ma čtyřleté dcera přestala jist, někdy nesní za den skoro nic a chce krmit ze je taky miminko, tak takové krmeni dcery ale trvá i hodinu......a když vecer křičí oba únavou, tak nevím jaké dítě mám uložit dřív a to je ukládám před osmou. Taky se snažím malého před dcerou moc neobdivovat to teda hlavně ze zacatku a musím hlídat aby malému nechtěně neublížila, ještě z toho asi nemá tak úplně rozum a když malý spí tak se chci věnovat dceři, no a ještě domácnost, nejlepší je byt na dětském hřišti tam se dcera vydovadi

sisstin
6. kvě 2016

@karlajasmine ja davala dudlik do autosedacky a pak pred prvnim nocnim spanim, nez usla, pak ho vyplivla a cely den ho nemela a i kdyz tady na koniku vetsina pise, ze jim dudlik neuskodil, tak nam fakt jo a to ho mela fakt malo. Taky jsem se bala jak feedo, ze vecer neusne, tak prvni dva dny mi usinala pres hodinu, div mi neurvala prso, jak se mlela a pak slus a dobry a jsme bez dudlu. Jinak s dudlem mezi 3-4 mesicem pribrala 410g a bez dudlu mezi 4-5 1,3!!! kg, jelikoz proste nebojkotovala co chvili. Takze ja uz bych nikomu nerekla, ze dudlik je u kojeni v poho. Jo muze byt, ale taky tezce nemusi...

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo to mas dobry, moje spi pres den 2x 10 minut :D

feedoo
6. kvě 2016

@sisstin s tím šátkem nemám zkušenost ale už mi přijde velký na to už chce se plazit a tak a když ho chovam po chvíli se krouti a chce se natáhnout narovnat zadá a přeci je dobře ze pěkné spinká v kočárku na vzduchu, ne? Ve spánku se roste, jinak starší dcera dudlík neměla vůbec, krásné pribyvala ze zacatku malá koliky a když jsem se z vyčerpání dostala do nemocnice na dva dny musela v 4 měsících dostat láhev a um. Pak jsem nesměla chvíli kojit a pak se dcera zase ke kojení bez problému ač poznala láhev vrátila a kojila jsem ji do dvou let a od pěti měsíců spala celou noc, to syn se zase v noci hodně kojí

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo jinak to je uskali tri malych deti, to musi byt fakt narocny. Ja mam syna osmiletyho, takze to je uz uplne o necem jinym, ten je samostatna jednotka a jeste malou hlida, kdyz potrebuju do sprchy nebo tak...

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo nosi se i triletaci ;) ale jo, v tomhle obdobi se mala taky moc nenosila, predtim treba 20h denne, kdyz mela koliky a zvracela, ted se zas k noseni vraci i doma. Ja kocarek vubec nepouzivam, jen nosim. Ja jako netvrdim, ze za to muze kocar, ale jsou proste deti, ktery nejsou od prirody moc zravy a toho kontaktu potrebuji k stimulaci kojeni proste vic nez jiny a vic jsou citlive ns ruchy okolni atd.

feedoo
6. kvě 2016

@sisstin ano doma by mi spal také jen deset minut ale venku spí 2-3 h dopoledne a 2-3 odpoledne a nevydrží byt vzhůru déle než dvě hodiny pak se rozbreci a musím ho uložit starší dcera to ma dosud ta je nespavec ale ne jako miminko to psávala také dobře, ale když je unavená i teď začne byt naopak hyperaktivní a zlobit Atd až by to skončilo jejim pláčem o půlnoci, tak vím ze ji musím uložit do postele už po sedmé, jinak bude zle a nepsala by. Když ji byly dva roky, tak na dovoleny usinala v půl druhé ráno při plném světle a po celodenní turné v horách to jsme byli zoufali a usinala dřív a ráno už brzo byla vzhůru a tak celou dovolenou, to nebyl žádný odpočinek, tak moje zkušenost je jak děti začnou byt unavený mrzuty tak hned uložit jinak je zle. A to jsem dceru ukládána a usinala s ni do skoro čtyř let ale pak tedy žádný vecer pro sebe.....co se malý narodil to už dal neslo a naučila jsem ji usinal samotnou v pokojicku před osmou. Proto jsem teď chtěla zkusit dudlík aby se syn naučil usinal sám

feedoo
6. kvě 2016

@sisstin tak už ma rozum, dcera je inteligentní ale co se malý narodil tak najednou je někdy jakoby miminko a víc neposloucha někdy je to docela mazec a nevím jak na ni ..když ji řeknu ať něco nedělá, tak to just udělá... Malého ma rada, ale taky ho třeba při kojení kousla......zrovna když pil, ten se odpojil a začal brecet

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo no tak jsem tu 3x psala mega prispevek a pokazdy mi to spadlo :/ no preju, at to vyresis dle svych moznosti, chapu, ze je to dost narocny a nejsem v tvy kuzi, abych hodnotila 🙂

feedoo
6. kvě 2016

@sisstin když malý spí ty tři hodiny dopol někdy ho i musím budit a další věc nemůže spát tam kde je dcera hned by ho pro budila i za praskání podlahy ho vzbudí, takže buď na Chuvicce v jiné místnosti nebo venku v kocarku když je dcera doma pak ho k obědu té zelenině vzbudim a tu hodinu dvě ho mám jen v náruči to ho krmim kojim proste se Furt chová a pak už je mrzuty začíná brecet a to musím přebalit a sup do kočáru zpět, pak rychle poklidit hračky dcery a vyrazíte ven na procházku s dcerou na hřiště malý spí do půl paty pak večeře obou což dcera se začne vztek ať ze nemá hlad a ukládání mytí obou teď když je hezky i venku kojim na té houpačce nosím ho i venku no když to tak vezmu je venku vlastně šest až osm hodin zahrada procházky na těch je to nejlepší pak doma není takový nepořádek a dcera se nenudi. Syn je vlastně v takový lesní školce

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo jeste je moznost si nositko nebo satek pujcit a vyzkouset to. Spinkal by v nem venku nebo doma a ty by ses mohla venovat starsim. Kdyby to nevyhovovalo, tak vratis a je to 🙂 mne to desne usnadnuje zivot, mala byla kolikova a blici a bez satku, nevim, co by jsme delaly. Ted ji hodim na zada a udrlam doma, co potrebuju, venuju se synovi, venku zvladam i narocny vylety atd. Tak zkusila bych to, treba by ti to usnadnilo celkove zivot ;)

feedoo
6. kvě 2016

@sisstin a prosím té jaký bys mi doporucila? Muže při tom i koukat ven? Ale na spaní to mít nemůžu když my máme ty dva velké spánku, dcera je pořad se mnou a je hlučna to by neusnul, měla bych ho jenom na bdění třeba by se hodil ale na to večerní ukládání dcery. Me radě přijde kromě těch kolik, ty už teď nemame ze čím starší dítě tím narocnejsi

sisstin
6. kvě 2016

@feedoo pisu SZ, at nezaplacavame vlakno ;)

libra
6. kvě 2016

Jen bych ráda podotkla. Každé dítě je opravdu jiné. Malý dudlík neměl, nechtěl, nepotřeboval. Položila jsem jej, usnul, spal 3-4 hodiny. Přibíral spíš méně než dcera. Té jsem po poradě s LP v 9. týdnu dala. Bylo to pro mě vysvobození, i když jsem se prvních 14 dní styděla, když spala v kočárku s dudlíkem 🙂 Zavinovala jsem ji, jinak nebyla při kolice schopná spát (to ještě dudlík neměla). Usínala při houpání na míči, za 8-10minut byla opět vzhůru, tak jsem ji opět odbrkla, opět houpání, spánek, odbrknutí opět, houpání, takto to šlo třeba i 8x do hodiny. Pak hodinu bděla a opět následoval přerušovaný spánek. V noci jsem byla tak vyčerpaná, když jsem třebas hodinu po kojení houpala, že jsem myslela, že jednou z míče spadneme obě. Dudlík mi tohle odboural. Dcera usne až na výjimky sama, někdy dudlík vyplivne jindy ne, někdy je celou noc bez něho, jindy se budí. LP mi řekla, že je nutné, aby dudlík nezaháněl hlad, ať si hlídám, intervaly, které dcera dřív měla. Snažím se, aby měla dudlík co nejméně, zásadně ne na bdění! Se straším synem mám doma něco obdobného. Musela jsem je na kojení oddělit. Jednou jsem to prostě nevydržela a řekla dost! Bojkot proběhl jeden, ale později jsem zjistila, že to nebylo dudlíkem, ale tím, že se mi dostavila menstrulace. Hormonální změny mohou taky napáchat zla 🙂 Teď se drží. Já tedy radu nemám, jen chci podpořit, že v tom nejsi sama. Snad sisstin poradí. A ještě k nošení. Syn měl problémy s motorikou, zjistili to až v 8-10 měsíci. Rehabilitační mi nošení povolila jen na 15minut denně a já byla v tu chvíli ráda, že jsem byla po porodu tak slabá, že jsem nosit nemohla, protože pokud bych nosila, nejspíš bych mu ještě přitížila. Na rehabce nám řekli, že dítěti je nejlépe na rovné podložce, kde má dostatek místa...To jen pohled z druhé strany. Držím pěsti, i sobě, aby ti starší moc nežárlili a rychle pochopili, že je sourozenec do budoucna přínos 🙂

feedoo
6. kvě 2016

@libra díky, ano dudlík me pouze na usnuti a usina do par minut, vůbec ho nemá v Bdelem stavu. Dnes jak jsem nemocná jsem si s nim lehla a dcera behala venku na zahradě a malý se krásné nakojil, tak hlavně musí mít ten klid, budu to takto zkoušet tak snad se to zlepší

emtinka
7. kvě 2016

Ahoj, jdu si pro radu a doufám, že budu mít kojení hned příjemnější. Z porodnice jsem odešla s tím, že jsem kojila s kloboučkem, mála se mi těžko na bradavky chytala, jsou malé. Ale doma jsem pilně pracovala a klobouček téměř nepoužíváme, kojím technikou ze strany, něco na fotbalistu, nevím přesný název. Chtěla bych případně zkusit nějakou jinou techniku, je to možné, jak mám začít, prostě zkoušet?

jsieberova
9. kvě 2016

Dobrý den, prosím o radu. Mám pětitýdenního syna, přes nejrůznější drobnějí peripetie ze začátku ho plně kojím. Narodil se drobounký, teď ale během 14 dnů (podle vážení paní doktorky ve čtvrtek) přibral z 2560 g na 3300 g - prospívá tedy dobře. Poslední dny mi ale připadá, že mám strašně málo mléka, prsa se mi skoro nenalévají, malý aktivně saje jen pár minut, pak se snaží dudlat, ale zřejmě už nic neteče. Po kojení "neodpadne" jako obvykle, ale je spíš neklidný, někdy začne hned plakat. Myslím, že má hlad. Plenky jsou stejně použité jako obvykle, v tom jsem změnu nezaznamenala. Zkouším všechny babské rady - vývary, meltu, kojící čaje, snažím se víc jíst (což jsem předtím dost odbývala). Přikládám ho každé tři hodiny, ve dne i v noci. Co dělat? Mám ho začít přikrmovat, nebo je na to brzo a jen panikařím? Jak vlastně poznat, že má opravdu hlad? A jak začít "vyrábět" víc mléka? Může být problém v tom, že poměrně rychle přibral na váze? Díky za všechny rady 🙂

karlajasmine
9. kvě 2016

@jsieberova Prikladala bych ho casteji nez jednou za 3 hodiny - nejspis se jedna o rustovy spurt a v tom pripade je potreba ho prikladat casteji aby se tvorilo vice mleka. Klidne ho zkus prikladat jednou za 1,5hodin treba, nic tim zkazit nemuzes.

panickatlamicka
9. kvě 2016

@jsieberova neprikladej podle hodin,ale casteji. Nejspis jde o rustovy spurt. Kojis v noci? Produkci mleka zvysis hlavne castym prikladanim nejlepe kuzi na kuzi,bylinkama ( pozor na salvej a matu,ta neni vhodna),pri kojeni stridej a mackej prsa.

monny88
9. kvě 2016

Zdravím, chci se zeptat ohledně odsávání mlíčka. Proč mám občas krizi, že nemohu odsát buď vůbec, anebo jen hodně málo (z každého prsa tak 20-30 ml)? A jindy je to paráda a odsávám i klidně 60-70 ml z každého prsa?

emin
9. kvě 2016

@emtinka Dobrý den, máte velkou pochvalu a obdiv, kojíte bez kloboučku. A jak dál? Přesně, jak píšete, zkoušejte, nebojte se, uvidíte, co vám oběma bude vyhovovat. Jen tak dál 🙂

emin
9. kvě 2016

@monny88 Proč máte krizi těžko řícit. Není rozdíl v čase odsávání. Zpravidla odpoledne a večer je mléka méně. Je to způsobeno hladinou prolaktinu v krvi. Odsávání dlouhodobé ale většinou postupně laktaci snižuje, takže časem se mléko může ztratit. Jakmile to půjde, bylo by dobré zkusit kojit. Držím palce.