Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

jaaanaluk
14. srp 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda lze nějak podpořit sani miminka. Techniku máme dle laktacni poradkyně dobrou. Ale miminko se nechce snažit, přijde mi line, jako by si říkali že stejně dostane dokrmeno před prst a kanilu. Ještě dodám ze mám opravdu velká prsa.

lenka86dk
16. srp 2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - mám rozpraskané bradavky (jednu teda opravdu hodně - až je tam "díra"). Z toho prsu, které je méně rozpraskané kojíme normálně a z toho rozpraskaného přes klobouček. Je to lepší přes klobouček, nebo to mám omezit? Bojím se, aby miminko ode mě nedostalo nějakou infekci (nebo já od něho). Mažu Purelanem a větrám... doufám, že se to brzy zahojí a budeme moct kojit normálně... Děkuju za odpověď.

007viktorie
16. srp 2016

Dobrý den,
moc Vás prosím o radu. Narodila se mi krásná, zdravá holčička ve 39+4tt, po porodu se ihned přisála. Problemy začaly na oddělení šestinedělí. Nejdříve jsem se nemohla naučit přisátí a techniku kojení, byla jsem zoufalá. Pak malá neustále spala, na kojení jsem ji musela budit, u kojení stále pobízet...to se vysvětlilo práškama, které jsem brala na vyrážku-na zklidnění a mimi to uspávalo. Přestala jsem je brát a začal opačný problém. Mimi chce furt kojit, stále pusinkou tzv.hledá, pláče, propíná se jako luk a po přisátí neví kdy přestat. Po většině kojení se poblinká-je to jen taková loužička. Byla jsem z toho zoufalá! Probrečela jsem celý den. Na oddělení šestinedělí jsem díky sestrám vyzkoušela různé techniky kojení, ale bylo to stejné. Sestra mi nakonec poradila dudlik, protože jinak byl pláč malé nekonečný :'( Jeji váha byla optimální množství vypitého mléka také. Velmi špatně jsem se učila i odříhnutí malé, ale to uz se zlepšuje. Jsem 3.den z porodnice doma a mám pocit, že nic nezvládám, jsem šíleně nevyspalá, zoufalá, že to nedokážu.
Prosím poraďte, každý radí něco jiného...Jak dlouho má cca trvat jedno kojení?Malá by pula furt,třeba hodinu...mam ji kojení sama ukončit? Kojit každé 3 hodiny,jako v porodnici? A co v noci, mohu ji i sebe nechat vyspat třeba 5 hodin?

007viktorie
16. srp 2016

@jaaanaluk Mám stejný problém, už Vám prosim někdo poradil? Osvědčilo se to?

libra
16. srp 2016

@007viktorie Nejsem LP, tak poradím jen z mé zkušenosti. Miminko bych déle než hodinu určitě sát nenechala (optimální je do 45 minut skončit, tak to radili mně - syn měl žloutenku a u kojení usínal, musela jsem ho neustále budit, aby pil), ale určitě bych ji nekrmila až po třech hodinách. Takto malé miminko potřebuje pít častěji, samozřejmě jsou i výjimky. Syn dlouho spával, kojila jsme skutečně po třech hodinách, ale dceru jsem první dny kojila i po hodině, postupně se to ustálilo a intervaly se prodloužily na hodiny dvě, někdy tři... Pokud prospívá, není teba mimi v noci budit, pokud to nebude vadit Vám (kvůli nalití prsou, můžete se vyspat i pět hodin). To, že máte pocit, že nic nezvládáte, je naprosto normální, chce to čas, všechno se usadí a půjde to! Opravdu. Nervozita maminky se přenáší na miminko, a to pak reaguje pláčem, pak pláče maminka, je to takový bludný kruh. Je to náročné pro každou ženu, jen to málokterá je ochotná přiznat 😉 Postuně se to zaběhne, naučíte se, co miminko potřebuje, ale někdy to ani zkušená maminka nepozná, je třeba tím prostě projít. Nám jednou kamarád řekl, že nejhorší jsou první tři měsíce a za nás je to pravda, u obou dětí tomu tak bylo. Ale to neznamená že celé tři měsíce budou vypadat tak, jak je to u vás teď, bude se to měnit, budou dny krásné a pak ty trochu horší. Nebojte! A to ublinkávání je u dětí normální (nemají zcela zralou trávící soustavu), pokud nevyblinká celý obsah žaludku, to ublinknutí je jako jedna (dvě) polévková lžíce, dá se to zkusit s vodou na plence (tak jsem to někde četla). Syn neblinkal, ale dcera ano, a já jsem z toho byla celá nesvá, pořád jsem to řešila 🙂, ale cca v půl roce to vymizí... PS: A je potřeba rozlišit, kdy opravdu pije a kdy prso jen dudlá, určitě nepije hodinu, to by nezvládla 😉

007viktorie
16. srp 2016

@libra Moc vám děkuji za radu, i když nejste LP, za podporu. I podobné zkušenosti jsou poučné a určitě mi to pomůže 🙂 Malá měla také náběh na novorozeneckou žloutenku, takže i kvůli tomu byla spavá...Dnes bylo vše zase o krůček lepší. Ano, máte pravdu, hodinu opravdu nepije, ale dudlá. Moje pediatrička mi dnes řekla, že stačí i kratší doba kojení, např. 15 minut, pokud mimi celou dobu saje. Tak uvidím. Každopádně se moje psychika zlepšuje díky dalším informacím a zkušenostem a malá je klidnější. Začínám poslouchat svůj instinkt, mateřský pud a potřeby maličké...a ne jen tápat ve všemožných radách. Vám děkuji a přeji hodně krásných dnů s dětičkama 🙂

ladyhacek
17. srp 2016

Dobrý den prosím o radu. Mám 17 měsíčního syna, kterého stále kojím (většinou u jen 3-4xza den + noc) ale ted co je nemocný častěji. Jiz tretí den má průjem. Začal mi jíst piškoty a rýzi. MoOje otázka však zní mám drzet dietu i já? Vůbec mě to nenapadlo a včera jsem měla šunkofleky s uzeným a tchýně dnes dovezla rízek - prostě zádná dieta. Neprihoršila jsem mu? Můzu si treba dát mozarelu s rajčaty nebo mám také vynechat mléčné? Synovi rostou zuby a můze to mít i k tomu, ale zatím čekáme na výsledky. Omluvám se za text - blbne mi klávesnice Děkuji

dzungala
17. srp 2016

Dobrý den,

prosím o radu. Kojím 17 měsíční dceru a jsem v šestém týdnu těhotenství. Lékařem mi bylo doporučeno dítě odstavit, protože mě kojení už vyčerpává, byla mi zjištěna tetanie, nedostatek Ca a jiných minerálů. Ale hlavně už je mi kojení velmi nepříjemné, bolestivé a a jsem proto neustále podrážděná a vzteklá na dceru, hlavně večer, když chce dlouho kojit a já už to nemůžu vydržet a nechce si to nechat vysvětlit.

Jak ji mám odstavit? Obávám se, že pokud se mi ji nepodaří přesvědčit, aby mne nechala sama, tak nepomůže nic. Jsem již na kost vyhublá a potřebuju živiny teď hlavně pro sebe.

Děkuji za případnou radu

jancaul
20. srp 2016

Ahoj, chtěla bych se zepat... před třemi dny jsem prodělala zánět v prsu. Už jsem v pohodě a prso ještě trošku pobolívá, ale nijak zvláštně. Při minulém zánětu to bylo snad i horší. Ale teď k otázce, dnes když jsem si na tom prsu zmáčkla bradavku vykáplo mléko jakoby s přímési krve. Myslela jsem si, že to bude asi z nějaké prasklinky ale na povrchu nic nevidím. Může se udělat prasklinka i uvnitř bradavky? Nebo co by to mohlo být? Moc se mi to prso teď nechce malé dávat. Děkuji za odpověď.

emin
20. srp 2016

@jaaanaluk Dobrý den. Miminka nejsou líná, pokud nesají, je to většinou reakce na slabší tok mléka. Zkuste prs stlačovat ve chvíli, kdy mimi přestává sát, pokud stále nesaje, vystřídejte prsa. Prsa střídejte při každém kojení i vícekrát. Laktace také podpoří, když hodně kojíte v noci, kojíte kůže na kůži, jste hodně s miminkem v těsném kontaktu. Držím palce.

emin
20. srp 2016

@lenka86dk Dobrý den, nevím přesně, co může znamenat "rozpraskané". Jsou tam ragády = bolí při přikládání a přisávání. Nebo jsou bradavky citlivé, svědí i mezi kojením = kvasinková infekce. Nebo bolí celkově, hnisají, jsou oteklé = bakteriální infekce. Každá z diagnoz se léčí jinak. Zkuste detailnější popis. Děkuji.

emin
20. srp 2016

@007viktorie Dobrý den. Ano, kojení je někdy fuška. Kojit se má kdykoli mimi chce (ne každé 3 hodiny, to je častá nemocniční chyba), má se kojit tak dlouho, dokud aktivně saje, je dobré při jedno kojení často střídat prsa. Pokud si mimi říká o kojení samo, doporučuji nechat novorozeně spát nejdéle cca 4-5 hodin (pokud bez potíží přibírá na váze). Odříhávání není povinné a nutné, ale pokud má sklony k častému ublinkávání, pak je vhodné i mezi jednotlivým střídáním prsů. Častý pláč může být způsoben právě vracením mléka spolu s žaludečními šťávami zpět do jícnu a úst, miminko to dráždní, pálí (reflux). Celkově bych Vám doporučila kontaktovat nějakou dobrou LP z okolí a vše s ní probrat. Uklidní Vás to, dodá jistotu, klid. Držím palc.e

emin
20. srp 2016

@ladyhacek Dobrý den, Vy sama dietu držet nemusíte, hodně kojte, to je na průjem nejlepší, MM je skvělé probiotikum.

emin
20. srp 2016

@jancaul Dobrý den, normálně kojte, MM není závadné. Zánět může složení mléka měnit, ale rozhodně nevadí.

emin
20. srp 2016

@dzungala Dobrý den. Jsem zastáncem dlouhodobého kojení, nicméně toto kojení je podmíněno souhlasem obou zúčastněných, tedy matky i dítěte. V tomto případě Vy nechcete, jste rozhodnutá, kojení je Vám nepříjemné (a já Vás nehodlám nijak přemlouvat, beru to jako fakt). Doporučuji zde "letadlové pravidlo" - nejdřív musíte dát kyslík sobě, abyste jej mohla dát svému dítěti = Vy sama musíte být ok, klidná, vyrovnaná, zdravá, abyste se mohla dobře a kvalitně starat o své dítě. Odstavení tedy udělejte rychle, ze dne na den. Nejprve se ale rozhodněte VY sama - od zítra přestávám. Když jste rozhodnutá, jen to sdělujte ratolesti - mléko už není. Konec. Přes to nejede vlak. Ano, připravte se, že to bude těžké, ale je to prostě tak. Lze použít takové berličky jako zalepit bradavky = prsa jsou nemocná, zraněná apod. Důležité je však Vaše osobní rozhodnutí bez výčitek. Znovu opakuji, je to Vaše právo. Zkuste požádat o pomoc manžela, babičku, ať na to nejste sama. Držím palce.

dzungala
20. srp 2016

@emin

Děkuji. Kojení je pro mne momentálně pocit jako bych si vzala žiletku a ořezávala si dokola bradavky, je to neskutečně bolestivé, ráda bych jí to dopřála, ale jsou chvíle, kdy matka musí myslet na sebe a na dítě, které je už v bříšku.

První den docela klapl, když jsem jako náhražku dala UM, protože prostě jen odstavit ze dne na den opravdu možné není, to, co vyvádí moje dcera je neskutečné a pro sousedy to musí být hrozivě děsivé a myslí si o mně nejspíše, že nechávám řvát dceru hlady zavřenou někde ve skříni. Ale lahvičku s UM nakonec přijala, když jí (popravdě, lhát nemusím) vysvětluju, že už mne to tak moc bolí, že jí mlíčko dát nemůžu.

Když mám moc nalitá prsa, tak jí dovolím se napít, a poříd jí vysvětluju, že mne to bolí a že prsíčko už budeme nahrazovat lahvičkou, že ji mám pořád moc ráda a že ji u toho budu stejně mazlit jako dřív. Protestuje, ale zatím se mi to daří.

Přijde mi to schůdnější, než ji nechat hodiny a hodiny ryčet neskutečným řevem (což by dělala).

Děkuji Vám za radu a ochotu vždy pomoci, snad se brzo zadaří, není totiž nic, co by dcera nedovedla sníst, tedy o hlad nejde, ale to je jasné všem včetně dcery 🤐

Hezký večer

janickajana
20. srp 2016

Dobrý den. Čekám miminko a chtěla bych kojit. Čeká mě nejspíš císařský řez. Mohu se zeptat zda existuje něco na podporu kojení a kde to seženu? Jak často se má kojit z jednoho a pak z druhého prsa? Taky jsem nikde nenašla čeho se vyhnout k jídlu aby miminko nemělo bolení. Děkuji za odpověď.

bruntejza
21. srp 2016

Dobrý den, hledám na internetu, ale nenacházím. Mám bradavky po kojení zbarvené jakoby do modra, vypadá to jako kdyby to byl "cucflek". Nijak extrémně mě nebolí, ani kojení neni nijak bolestivé, přesto se bojím, jestli není něco španě. Nesetkala ste se s tímto problémem? Jsem prvorodička a staří sme 8 dní 🙂 Děkuji za odpověď 🙂

uzenina
22. srp 2016

Mám měsíčního prcka (druhe dite ) a už silim z bolesti při kojení. Při 1 diteti tyhle problémy vůbec nebyly. Už jsem vyzkoušela purelan 100, hydrogelove polštářky, vetram prsa, bepanten, laktační poradkyně mi ukázala spravne polohy na kojení .......a furt trpím obzvlášť u jednoho prsu kdy je vzdy ragada tak trochu zahojí a prcek ji vzdy obnovi do velkých rozměrů. díky za rady

anonym88
23. srp 2016

Dobrý den,potřebuji poradit. Mam měsíčního syna a přijde mi ze jen kojím a kojím. Ted jsem ho třeba kojila někdy od půl 8 co jsem ho vykoupala az do pul 1 do rana. Už nemůžu! Kojení se vzdát nechci,ale i prsa strasne trpí a ani si neodpocinou. A ja se nehnu od malyho a porad jen dávam prsa ven 😯 dudlík žádný nechce,ten který vzal alespoň trošku na milost tak už taky nechce.. Děkuji za případnou radu

emtinka
23. srp 2016

Dobrý den, do 3 měsíce kojení bez problému a teď okolo 4 měsíce, jak když je něco špatně. Postupně se nám asi zhoršila technika, je možnost ještě nápravy? Mám kontaktoval LP, aby nás viděla, děkuji

kekulice
23. srp 2016

@janickajana Mám obě děti císařem, hned po porodu jsem začala brát kapky/ kapsle od Motherlove a skvěle to pomohlo.

libra
24. srp 2016

@emin Dobrý den, potřebovala bych poradit. Dcera (9 měsíců) dostala rýmu (+ horečku) a nedaří se mi ji nakojit. Vzala si v 6 a pak 11:00, mezitím snědla ovocný příkrm, od té doby ale nic, buď prs odmítá úplně, nebo si jen cucne. Bojím se, abych nepřišla o mléko. Přemýšlela jsem nad odsávačkou, ale moc mi to v prvních týdnech nešlo, odsála jsem třeba jen 20ml...Dýchání se ji snažím ulehčit mořskou vodou, odsáním... Moc děkuji za radu, co s tím...

mika251
26. srp 2016

@emin pekný deň, prosím o radu. Mam mesačnú dcérku, plné kojim. Posledné dni mám pocit, že strácam cez deň mlieko - dcérka vyžaduje kojenie čo hodinu, ale pije len pár minút, postupne už len duda a usina u prsa. Keď jej prso vezmem, tak sa o pár minút prebudi, začne byť nepokojna a strká si ručičky do pusy. Dopoludnia mám prsia viac naliate, to poctivo pije, bez dudani. Posledné noci sa mi prestala budiť, kojim okolo desiatej a potom až okolo piatej ráno. Môže to mať súvislosť? Cez deň mala skoro nespi, tak som rada, že si odpociniem aspoň v noci. Ale nie za cenu že stratim mlieko. Mam ju budiť?

messias
26. srp 2016

Dobry den, jsem prvorodicka a nejspis budu rodit cisarskym rezem. Bojim se ale, ze se mi nespusti mleko. Jak to podporit nebo co delat spravne, aby bylo vse v poradku a mleko se spustilo ? Dekuji za odpoved 🙂

klara2016
26. srp 2016

@messias dobry den ja jsem po cisarskem rezu ,maly se narodil.v utery a uz se mi nalevaji prsa vubec si s tim nedelejte hlavu😉

messias
26. srp 2016

@klara2016
Tak at jste zdravy oba dva 🙂
Nekdy to jde, nekdy ne a je lepsi vedet dopredu, nez pak stresovat s malinkym mimcem 🙂

almara2
26. srp 2016

Dobrý den,chtela bych se zeptat, syn klidný,nyni 15mesicu. Odstavil se zřejmě kvůli mému dalšímu těhotenství. Je nutné UM? Ji hodně i pije. Dekuji

kekulice
26. srp 2016

@messias taky jsem rodila cisarem a jeste k tomu předčasně, po domluvě s laktační poradkyní jsem si objednala přes eshop bylinkové kapsle more milk a šlo to pak samo, začala jsem je brat hned po porodu...

messias
26. srp 2016

@kekulice
Tak cisar se vetsinou planuje driv, tudiz ja doufam, ze mi reknou pristi tyden, kdy se to provede. Na ty kapsle uz jsem koukala, ale nejsem si jista tim, ze by mi pomohli. Kdy jste kapsle vysadila ? Stacilo vam to mensi baleni 60ks nebo tech 120 ?