Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mamamoja
8. lis 2016

@ninanela Napsala jste dříve, než jsem stihla položit otázku. To se budí přirozeně, pěkně po 3 hodinách, ještě bych tedy odsála v noci po kojení a dala tomu chvíli čas. Zvýšení tvorby trvá ty 3-5 dnů.

ninanela
8. lis 2016

Saje,jen ji to někdy trvá dlouho než začne správně sat. Bradavky ještě bolí, ale uz je to lepší, málo otvirala pusinku a mne se nedařilo správně vložit prso. Teď se mi zdá že je to
Lepší. Přece jen po tolika kojenich si už asi techniku zlepšila 🙂

mamamoja
8. lis 2016

Určitě to půjde, vždyť víte jak na to. Psala jste, že jste kojila 19měsíců. Jen ty začátky jsou pokaždé jiné, ale jak si to sedne, tak to půjde.

ninanela
8. lis 2016

No u první dcery jsem si nevěřila, odchazely jsme z porodnice9s prikrmem a pak jsem začala odsavat,malá byla nevrla u kojení, tak jsem dávala MM flaskou. Pak jsem už byla z odsávání unavena/odsavala jsem každé 3hod i v noci/.Malou jsem přeložila k prsu když měla skoro 4 m a ona se chytla a kojily sme 19m 🙂 Jen laktaci jsem musela upravit, protože jsem denně odsavala hromadu mléka. Zaplnila jsem mrazák u nás i u mamky 😅

mamamoja
8. lis 2016

Takže princip poptávka - nabídka funguje dokonale, to jste si sama ověřila u první dcerky při pravidelném odsávání. Laktaci jak udržet také víte. Teď už to tedy záleží hodně na maličké, zda se jí to podaří, ale věřím tomu, že jak přibere (psala jste, že měla jen cca2,5kg při porodu, určitě ještě lehce klesla, tak teď může mít tak 2800g max.), tak se to všechno zlepší. Ti maličtí bobánci jsou fakt hned unavení. První dítko mělo 2800g, při propuštění z porodnice 2530g a taky jsem ty první týdny kojila skoro pořád. Měl tendence usínat u kojení, spal chvíli 20-30minut a znovu kojení atd. Tak jak to píšete. V noci jsem ho vždy radši po 3-4 hodinách vzbudila, taky jsem měla strach o mléko.

ninanela
8. lis 2016

@mamamoja přesně tak,závisí hodně i spolupráce dítka. Do jídla je hr, no často dudle a hned usíná. Dekuju

piwinka
9. lis 2016

Dobrý den Mikulka. Mohla bych vás poprosit o radu?mám dcerku 14dni starou a necelý týden ji na noc dávám um. Přes den kojím normálně ale kolikrát 4-5krat z obou prsou aby mela dost. Přijde mi jako by ji moje mléko už nestačilo. Jakmile ji dam sunar je spokojena a ihned usne. Poradíte co s tím? Dekuji

lovelucka
14. lis 2016

Dobrý den, ráda bych se zeptala co mám dělat můj syn 6 týdnů , když ho přiložím k pravému prsu saje cca 4 minuty pak je celý říčný a začne řvát. Myslím si že tam mléko teče méně neboť když ho přiložím hned potom k levému saje dlouho a přímo hltá.Co s tím mám dělat, prsa se snažím střídat ale když kojím z pravého vždy ,musím dokrmovat levým

kekulice
15. lis 2016

@lovelucka taky jsem měla v jednom prsu méně a kojila jsem více z druhého, pomohla mi odsávačka a pravidelné přikládání, taky jsem si pomohla kapkami z pískavice, pak se to upravilo

lovelucka
15. lis 2016

@kekulice kapičky už mám doma včera jsem je začla brát 🙂 takže mám vždy po kojení odsávat z pravého prsa ještě odsávat?

kekulice
15. lis 2016

@lovelucka ano, nejdrive jsem dala z prsa, kde je mene a pak z druheho, potom jsem jeste stimulovala odsavackou. po kapkach se mleko lepe spoustelo a bylo ho vice, tak jsem uz neodsavala. Ucinek kapek jsem pocitila do dvou dnu a do tydne byl klid.

lovelucka
15. lis 2016

@kekulice tak jsem zkoušela odsávat ale bohužel opravdu jen par kapicek 😒 jak dlouho mam odsávat?

kekulice
15. lis 2016

@lovelucka mě stačilo cca 10 min, odsavala jsem dvoufázovou Medelou... jde o tu stimulaci, nejvíce se mléko tvoří v noci. Určitě ta změna nebude hned, budeš muset být trpělivá.

lovelucka
15. lis 2016

@kekulice Ale já tam mám fakt jen pár kapek 😒

nisulka
15. lis 2016

Zaujímalo by ma či ste niektorá mala podobnú skúsenosť: moja sestra pred 2 mes. porodila a spustio sa jej od zčiatku mlieko s krvou...preto vobec nekojila, dali jej lieky na zastavenie laktácie, chodí na nejaké vyšetrenia a stále nevedia prečo,bola krv v MM...

alelajda
15. lis 2016

Krásný večer přeji chtěla bych se zeptat kde by se daly sehnat ty kapky a v jaké ceně se pohybujou předem děkuji

kekulice
16. lis 2016

@alelajda stačí zadat na heurece motherlove piskavice kapky a všechno najdeš

hul
17. lis 2016

Dobrý večer. Mám takový dotaz. Od 28 TT se mi tvoří mlezivo. Prsa jsou od te doby citlivější. Neni ho mnoho. Většinou po koupeli ho zaznamenám. Normálně vytéká z bradavky, ale dnes se mi stalo ze vyteklo i z hrbolku na dvorci vedle bradavky. Nebyla jsem si jista zda to je fakt odtud tak jsem to zkusila zmáčknout a ono z toho vyšlo vice bílého a lehce tužší konzistence než normálni mlezivo. Bylo to bez zápachu. Je to mlezivo nebo něco jiného? A lze něco dělat s tou bolestí? Nebo nezbývá než vydržet? Děkuji

alelajda
19. lis 2016

@kekulice děkuji

butch
19. lis 2016

Hezký večer. Moc prosím o radu jak postupovat při bojkotu kojení. Syn má tři měsíce ( porodní váha 3.180g) a za posledních pár dní se mi vzteká a pláče u kojení. Od porodu bohužel kojím s kloboučky. Kojila jsem do teď s přehledem a mléko teklo proudem. Snaha odbourat kloboučky byla zatím neúspěšná, ale s dostatkem mléka jsem to neviděla jako hlavní problém. Teď jsem ale změnila názor. Mléko mi zřejmě ubývá. Jelikož ale syn prospíval, tak jsem to nepoznala. Potřebovala bych poradit, jak přesně postupovat, co vyzkoušet, abych si laktaci zvýšila a udržela. Moc bych si přála kojit, tak jsem z toho teď dost nešťastná ☹ PS: teprve si pořizuji odsávačku a chci si vyrobit suplementor. Jaký názor máte na Weleda, čaj pro podporu kojení? Moc předem děkuji 🙂

libra
20. lis 2016

@butch Se synem jsem to měla obdobné. Kloboučků jsem se zbavila až po 3.měsíci, takže to jde i takto pozdě, ale musí chtít i miminko a taky se naučit jinak sát. Laktaci nejlépe zvýšit častým kojením a kontaktem s miminkem. Pila jsem sirup pro kojící maminky, ale stejně jako různé čaje, je to jen doplněk, chce to hlavně kojit. Co vyhledat na pomoc LP?

hz
20. lis 2016

Dobry den,
jsem nyni rok po kojeni, kdy syn uz o piti z prsa nejevil zajem, a na bradavkach mam stale po kojeni tmave strupy(na mlekovodech rekla bych). Mam mesic do porodu a dle gynekozky by strupy mely samy odpadnout, ale stale se nic nedeje. Rada bych jim pomohla, ale bradavky jsou dosti citlive, neni prijemne se jich dotykat, natoz z nich cokoli strhavat.
MOhla bych poprosit o radu, zda strupy opravdu odpadnou, ci jim mam pomoci, popr. jak?
Dekuji

alelajda
23. lis 2016

hezky den přeji chtěla jsem se zeptat, dneska jsem zjistila že začínam špinit podprsenku, není to včas???? No v prvním těhu jsem to měla až měsic před porodem a byla to jen čira tekutina. Ted mam dva a pul měsíce do porodu a vyteka mi sitě žlute mlíčko teda ne proudem ale po kapkach. Je možne že budu mit po porodu snadnější kojení nebo to nema na to vliv??

wercs
29. lis 2016

@mikulka Dobry den, mam doma 11ti denní miminko a mame problemy s kojenim. Po kazdem kojeni miminko zvraci a mlicko mu jde ven az nosankem, jsem bezradna jak tomu zabranit, jestli treba zvolit nejakou vhodnou polohu kojeni nebo tak. Dale ma miminko temer vzdy po kojeni škytavku, je to normalni? Dekuju

z_u_z_a_n_a_1988
29. lis 2016

@wercs sice neni dotaz adresovan mne, ale stejne napisu svou zkusenost.Mam 9 mesicni holcicku, s blinkanim jsme se potykali prakticky od narozeni.Mala taky blinkala temer po kazdem kojeni, zlepsilo se to az ae zavedenim prikrmu, ale i tak to jeste uplne nevymizelo, hlavne pri plazeni.Doktorka mi vzdy rikala, ze do 1 roku je blinkani normalni v pripade, kdyz mimi pribira.Doporucila mi tenkrat Nutriton na zhusteni materiny anebo Gastrotus- sirup, ktery se daval po kojeni.Nutriton jsem nezkousela a Gastrotus jsme uzivali, ale jako nejaky velky zazrak to nebyl.Ja se snazila malou kojit v poloze, aby hlavicku mela vys nez zbytek telicka, to trochu pomahalo.Jinak se skytavkou nevim, tu jsem nikdy neresila a to ji ma prcek taky pomerne casto.

libra
29. lis 2016

@wercs Nám na blinkání pomohl Nutriton. Ublinkávání (cca množství 1-2polékové lžíce) je normální cca do půl roku, nám se to občas stávalo i později, mimi nesmí zvracet obloukem.

hanih
2. pro 2016

Dobrý den, mám dotaz ohledně výživy dítěte. Dceři je třináct měsíců a uvažuji o ukončení kojení. Nyní kojím už jen v noci (2x - 5x za noc), ale dcera u toho dost používá zuby, takže je to pro mě bolestivé a mám poranění. Zkoušela jsem dát UM s tím, že bychom kojení pomalu nahradily, ale to se nesetkalo s úspěchem a malá lahvičku odstrkuje. Vzhledem k tomu, že normální jídlo sice jí, ale dost málo, bojím se, že nebude mít dostatek živin. Momentálně jí čtyřikrát denně ¨(dopolední svačinu nechce)- ráno kaši s ovocem, v poledne maso, zeleninu, přílohu, odpoledne ovocné přesnídávky, někdy s trochou jogurtu, večer také masozeleninu nebo kaši, často se ale stává, že sní třeba jen tři lžičky a víc nechce. Jinak přes den dostává i pár dětských piškotů, domácí sušenky nebo křupky. Kousky syrové zeleniny nebo ovoce nejí, kousne si a zahodí, pečivo rozdrobí... Jinak je celkově spíš menší a hubenější - na roční prohlídce měla 68 cm a 7,8 kg, takže mám obavy, aby prospívala i bez kojení nebo UM. Ráda bych se tedy zeptala na názor, zda by nebylo lepší přeci jen nějak pokračovat v kojení. Děkuji

dorota123
4. pro 2016

@mikulka
Dobrý den, mám na vás také dotaz. Mam syna nyní má 10 týdnů. Kojím od začátku s kloboučkem, kojím cca 6x za den po 30 minuty chůze z obou prsů, v noci malý spí většinou nepřetržitě 6-8 hodin. Poslední týden ale malému nestačí pulhodinové kojení a při odendání od prsu začne záchvat breku, vratím ho tedy na dokojení, celkově tedy krmíme až 45 minut. Tento tyden jsem taky začala kojit pouze z jednoho prsu a už je nestřídám. Dnes ale nastal zvrat a dvě kojení za sebou malý pil 1h15min 😲 to už jsem prsa vystřídala. Když jsem ho chtěla odtrhnout dříve opět řev.
Nevím co s tim, jestli ho proste po půl hodině odtrhnout a nechat vybrečet nebo kojit dele. Nebo zkusit domluvit jedno kojení u dětského lékaře a zvážit před a po, a zjistit kolik vlastne vypije.

Díky za Váš názor

karlajasmine
5. pro 2016

@dorota123 zkusila bych si pozvat laktační poradkyni a odbourat s ni kloboučky - bude pit efektivněji bez nich. Určitě nenechat vybrecet! Vážení před a po kojení taky není úplně optimální, protože dítě vypije pokaždé jiné množství. To chce prostě změnit tu techniku kojeni s pomocí laktační poradkyně 🙂

inusska
5. pro 2016

Dobry den, rada bych se take poradila. Jsem ted se synem v bludnem kruhu (zacatek 8. mes). Celkove spatne pribira a vahove je 6.1 a 65 cm. Detske uz se to nelibi a doporucuje UM.

Problem je asi v tom, ze je pry zvyklej malo pit a staci mu to. Rada bych nejak podporila tvorbu mleka, myslim, ze ho prikladam hodne, v noci kojim take casto, ale neprijde mi, ze by toho vypil nejak moc. Myslim si, ze ho asi unavuje, ze dlouho trva, nez se mleko spusti a dle meho i ten tok neni nic moc, zalezi jak kdy. Prikrmum bohuzel take moc neda. Poradite, prosim, co v teto situaci delat?