Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

lenulak
25. říj 2011

@mikulka moc děkuji, někdy se zakucká mlíčkem protože je slyšet jak hltá, někdy když pije pomalinku tak ne, zkouším ted kojit po 2,5 až 3h a blinkání je znatelně menší, někdy žádné, občas ale prso nabídnu dřív a holt převlékám častěji poblinkané bodíčko 🙂 díky za odpověď

adela87
25. říj 2011

Dobrý den, mám chlapečka 5 měsíců. s kojením nejsou žádné problémy, už v porodnici se krásně přisál, ale poslední dobou nás hodně trápí prdy. jím pořád stejně. jak padl 3. měsíc tak od té doby mi to příjde horší. do té doby jsem o prdech nevěděla, jen občas, ale v noci krásně spinkal, jen se budil na kojení. spal třeba i 5hodin vkuse. od toho ukončeného 3. měsíce spí max 3hodiny v noci v kuse. přes den ho kojím po 2 - 2.5 hodinách a v noci po 3hodinách. dopoledne to bývá dobré ale odpoledne si všímám, že ho začíná něco trápit, kroutí se, prdí, pláče, nejhorší je to kolem 17 - 19 s pak po té 20hod. včera šel spát až po 22hod a to na něm bylo vidět, že by spal, ale pořád se kroutil, kopal nožičkama a tahal za ouška. dávala jsem občas do toho 3. měsíce sab simplex na doporučení dr a občas rourku a bylo ok. od ukon. 3. měsíce rourku nedávám. nedávala jsem ani kapičky, ale po 14 dnech začalo toto.a od té doby (to mu tedy byly 3 měsíce a dva týdny) to je takto pořád. přišlo mi, že mu ty sab simplex nezabírají. koupila jsem baby calm a laktobacilky. baby calm mu zabrala, ale posledních pár dní vidím, že mu to zase nezabírá. a laktobacilky moc nedávám. dala jsem mu je asi 4x. prý je to spíš na průjem. on má řidší stolici, ale nemyslím, že by to byl průjem. kojené děti mají řidší stolici, že? ty kapičky mu nedávám před každým kojením, jen navečer před kojením a večer před kojením, takže tak 3x.minulý týden jsem volala dr, a ten mi poradil ještě další kapičky Lefax, ale ty jsem zatím nekupovala. a taky jsem se ho ptala, jestli bych mu na to noc nemohla koupit nutrilon, že by ho to víc zasytilo a třeba kdyby v noci nepil tak by neměl ty prdy (protože si občas neříhne v noci) tak mi poradil nutrilon good night. dávám ho , ale vidím, že i tak kojím pak po 3 hodinách, takže mu ho asi dávat přestanu. a prdy jsou právě stále. jinak přibýrá krásně, prospívá jak má, vyvijí se dobře...jen nás trápí ty prdy. je mi to ale líto, protože do těch 3 měsíců nic a pak se nám tonajednou takhle změnilo.☹ prosím poraďte, čím by to mohlo být a co bych kdyžtak mohla zkusit.

petrunka01
25. říj 2011

Chtěla bych se ještě na něco zeptat.Dcerka usne třeba kolem půl deváté večer a pak ji už nebudím,než jdu spát.Ale odstříkávám ,než si lehnu.Je to nutné pro udržení laktace nebo už to dělat nemusím.Někdy se malá vzbudí a vypije to,někdy odstříkávám.Spí jak kdy,někdy se vzbudí kolem 1-2 ráno,občas psí i dýl-do 5hod.

medvide1
25. říj 2011

Dobrý den, mam taková dotaz...mam dcerku 1 měsic..kojim ale posledni dobou se mi mala začina vzpouzet u prsu,dělá blbosti nechce sat a když saje tak jen chvili a pak i začne plakat co to muže být??Na jedno kojeni musim vystřídat oba prsy když ji važim kolik vypije tak je to tak 90-100 ml na jedno kojeni.Po kojeni se mi ale zdá stále nespokojena a i ublinkava mame od dr doporučený Nutriton který ředim převařenou kojeneckou vodou, po tom je to ublinkavani lepší ale dcerka stále po kojeni je nespokojena pořád mručí a knoura apod a to dovede i třeba 2 hod po kojeni ve dne v noci mame dudlika jinak by byla u prsa stále ale nedovede v klidu spát jak přez den ani přez noc stále ho plive a tim se budi apod...prosim poradte kde je chyba nebo co napravit!Děkuji za odpověd!

emis
26. říj 2011

@mikulka
prosím o názor, sedmiměsíční syn do půl bez problémů plně kojený, teď na příkrmech, večer kaše,
poslední cca čtyři dny odmítá prso (odtahuje se, pláče), mám podezření, že je to spojené s růstem zubů, když mu namažu dásně calgelem, tak se pak někdy přisaje, celá situace vypadá tak, že skutečně pije tak 1až 2 x za 24 hodin, což je málo. Hlad má, příkrmy a kaši lžičkou jí celkem dobře.
tak nevím jestli nedat láhev s MM či UM nebo co dělat, když to takhle půjde dál, tak se asi brzo odstaví, což mi přijde ještě docela škoda, díky moc za radu.

werunkach
27. říj 2011

@mikulka prosím o radu mám 3 a půl měsíční holčičku od narození plně kojím,ze začátku jsem kojila střídavě z jednoho prsu,po 6ti nedělí mi prsa trochu ochabla a malé to přestalo stačit takže jsem začala kojit z obou,pokaždé jsem začínala z levého protože tam jsem měla mlíčka méňě,pak se to na chviličku tak 14dní srovnalo,tak jsem zase začla střídavě,..teď už měsíc kojím zase s obou a poslední týden mi přijde že se mlíčko nějak vytrácí,malá pláče..začala špatně spinkat.Kamarádka mi říká,že prý kojím špatně,že bych měla na střídačku..takže teď jsem z toho tak zmatená,že nevím jak dál.. ☹ Chtěla jsem kojit co nejdéle,alespoň do půl roka jako starší dcerku se kterou nastaly problémy s kojením také tak nějak kolem 4měs a pak přestala přibírat a kojení dál něšlo.Ale skončit ve 3 měsících se mi ještě teď nechce.

mikulka
autor
27. říj 2011

@disaster Pak je důležité, abyste zkusila dát bradu dítěte k té ucpané žláze, zkuste mírně rozmasírovat ve vlažné sprše, a dávejte pozor, aby se v prsu nehromadilo mlíčko, aby bylo prso opravdu vypité.

mikulka
autor
27. říj 2011

@adela87 Určitě bych nedávala UM, když plně kojíte. To je zbytečné, zatíží mu to organismus, vám klesne laktace a prdíky se umělým mlíčkem nevyřeší. Někdy je tomu spíš naopak.
Teď může mít období spurtu, který je po 3. měs. života, proto chce častěji pít. (viz.www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní).
Když si v noci neříhne, dejte mu zvýšenou polohu a uložte na bok, ale snažte se, aby říhnul.
Koupila bych probiotické kapky od BIOGAYA /nebo Gaya/, ty jsou oprvadu účinnné, ale až po cca 14 dnech, 3 týdnech, Masírujte břicho, pokládejte na bříško, cvičte nožkama - preventivně, po každém přebalení, mažte břicho v době potíží flatulínem gelem.

mikulka
autor
27. říj 2011

@petrunka01 Pokud má malá už 3 měsíce, nebudila bych a ni neodtříkávala, jen tak, jak to děláte, těsně, než so jdete lehnout. Laktace je po 3. měs. zajetá a mělo by to být ok. 😉

mikulka
autor
27. říj 2011

@medvide1 To může být spousta důvodů, pozorujte, KDY JE NEKLIDNÁ, po každém kojení, jen po nějakém? Po jakém? Kroutí se, napíná? To by byly prdíky. Má v pusince i velkou část dvorce? Saje dobře?
Může se vám hůře spouštět mlíčko, proto zkoušejte prsa nahřát před každým kojením (sprcha či pytlík s třešň, peckami, k dostání v DM apod.), popíjete při kojení teplý nápoj...
Je malá v klidu, nemá rušivé vlivy? Zkuste přes vás přehodit deku a kojit pod ní...
Zkuste a pozorujte, co se zěmnilo, zlepšilo atd.

mikulka
autor
27. říj 2011

@emis Může to být spurt, viz www o pár odpovědí výš, kde je to popsané, mohou to být zuby. Che to trpělivost, odvést pozornost, při kojení třeba chodit a zpívat tiše. Flašku bych nedávala, stále hrozí odstavení a přechod na flašku + ztráta laktace. Při nejhorším bych dávala mlíčko lžičkou, hrnkem apod.
Ale spíš bych vytrvala, může to být týdenní či 14 denní záležitost. Pokud pije jen 1-2 x za den a noc, je to málo a bylo by dobré mezitím odstříkat a to, co odstříkáte, mu dát třeba do příkrmu, nebo alternativně, u tak velkého dítěte lžička či pohárek.

mikulka
autor
27. říj 2011

@werunkach www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice
Tam najdete návod, jak zvýšit laktaci. Ve vašem případě ale nebudete přikládat 10-12x za den a noc, ale 8-10x. Ostatní platí.
Já myslím, že jde o laktačí krizi, kterou většina maminek zažije právě po 3. měs. života dítěte. V tu dobu přechodně klesne mlíčko a je potřeba zvýšot laktaci. viz návod.

Před kojením prsa nahřejte, zkuste si v sobě navodit klid, neupínat se na kojení, nepozorovat malou při kojení. Prsa střídejte obě při jednom kojení, pak začínejte vždy z toho, co jste kojila naposledy.
Jinak si myslím, že jste to doteď taky dělala správně a myslím, že po týdnu bude situace lepší. dejte vědět. 😉

werunkach
27. říj 2011

@mikulka děkuji za radu,..ještě jedna věc,to nahřátí pomůže i k tomu,že se mi mlíčko spustí i rychleji?Protože teď to vždy strašně dlouho trvá a malá na to nějak nemá trpělivost tak děsně pláče.Tak doufám,že je to jen ta krize..i když to jsem měla pocit že už jednou bylo když jí byli 3 měsíce,je tedy možné aby to bylo podruhé?Určitě dám vědět jestli se to zlepšilo.

mikulka
autor
28. říj 2011

@werunkach Nahřátí je právě pro to, aby se mlíčko rychleji spustilo 😉
Účinější je sprcha, a v ní prsa masírovat dlaněmi zezhora a zespoda. Ale je to samozřejmě pracnější, než si dát na prso pytlík, tak je to na vás.

petrunka01
28. říj 2011

děkuju za odpověď.Teď mám zase jiný problém,asi mi Kačka bojkotuje jedno prso.Zkusila jsem ji nenápadně přesunout od toho,co z něj pije na fotbalistu k druhýmu.Chvilku dobý,ale pak to zjistila a zase křičela a odtahovala se.Ostříkávám z něj,ale bojím se,abych nepřišla o mlíko.

ba0terka
28. říj 2011

Dobrý večer.
Chtěla bych se prosím zeptat na Vaše rady a názory 🙂
Syn bude mít 7.11. 16 měšíců. Je stále kojen,ale už jen přes den 3x a v noci tak 2-3x...
Horší je to,že už mi fakt roste a nechtě se smiřuju s tím,že ho na Vánoce odstavím,protože manžel bude mít dovolenou,tak mi pomůže s odstavováním...
Jenže u nás to je od narození tak,že se u prsu usíná. Nám to prostě tak vyhovovalo a vyhovuje no 😀
Když jsem plně kojila,tak Erča u prsu usnul,já ho odpojila a šla spát taky. Spí s námi v posteli,mám kojícíc košili,takže v noci je to taková samoobsluha,takže se občas vzbudím na to,že mi někdo saje prso 😀
A co jsme začali příkrmy až do teď,tak po jídle se dá prso,Erča se nakojí,odpojí a jde spinkat. Za den vypije tak 330ml čaje,ale jinak se kojí. S prsem si naštěstí nehraje,nebo nemá ho v noci na požužlání u spaní. Vždycky jedno prso vypije a buď ho odpojím já,nebo on sám a spí dál.
Ale prostě u prsa se usíná,přes den ho má po jídle před spaním a v noci se vzbudí,dostane,vypije,odpojí a spí dál. Ale kolikrát se mi stane,že u kojení usnu a tak Erča nějakou dobu spí s prsem v pusince. Spí s náma v postýlce od 2 měsíců a to nám vůbec nevadí 🙂
Poprosila bych Vás o názory a rady,jak naučit Erču usínat bez prsu,jak to udělat s odstavením a co v noci s pitím? Není dudlíkový a nikdy nebyl,takže vůbec nevím,co mu dát jako náhradu,jestli má s něčím usínat a tak no... Pěkně prosím 🙂

rejdzi
28. říj 2011

@mikulka - dobrý večer.Měla bych na vás taky dotázek - mám syna 2.měsíce a plně kojím.Kolikrát by měla za celý den kakat?Připadně mě,že se vyprazdňuje nějak často - při každém kojení - po 3h má v plínce hořčici 😀 Není to nějak moc časté?a jaký máte názor na kojící čaje?Někde jsem četla,že nejsou moc vhodné,že mají po nich děti prdíky.Nemáte nějaký seznam co nejíst a nepít při kojení?Já už se bojím něco sníst - malý pak strašně moc prdí.děkuju za vaši odpověď

mikulka
autor
28. říj 2011

@ba0terka
Důležité je naučit ho pít jiné tekutiny. 300 ml je hodně málo. Jakmile ho odstavíte, bud e muset vypít litr, litr a půl (včetně mlíčka). Takže já bych začala tak, že bych - a to už teď - odbourala denní kojení. A to úplně.
Začněte s tím, které nejméně potřebuje, které bude nejméně postrádat. Místo toho nabídněte pítko či hrneček s jinou tekutinou. Odveďte pozornost, řekněte, že mlíčko teď nemáte, že musíte počkat, až se zase utvoří. Zkrátka nad ním musíte vyzrát.

Je už veliký a v tomto případě se jedná o zlozvyk a to je samozřejmě těžké odnaučit. Jako každý zlozvyk. 😉

Jakmile zvládnete odbourat denní kojení a hlavně to, že vám odpoledne usne bez prsa, pak se pustíte do odnaučování nočného kojení.

tak velké dítě by už nemělo mít v noci hlad ani žízeň, měl by vydržet celou noc. Pokud se třeba bude chtít jednou za noc napít, ok.... Dáte mu vodu, nebo čaj.

Odnaučit noční kojení bude složitější. Zpočátku to bude asi muset vzít do režie manžel. Vy byste měla spát v jiné místnosti. Vysvětlete mu, že mlíčko nemáte apod., pohlaďte (tedy manžel), pomazletem mluvte tiše, a by se úplně neprobudil.

Pokud by to bylo moc zlé a byly by velké nervy, pak bych odnaučila jen to denní a noční nechala a zase zkusia za 14 dní. ALe již začněte. Alespoň s tím denním.

Jakmile se vám odstavení podaří, pak je potřeba
1. nahradit mléčnou dávku
2. nahradit tekutiny
Takže už teď se připravte na tyto dvě věci - dávejte pít, převe´dte ho na jiné pité, než prso.
Zkuste dát mlíčko (i kravské, pokud nejste alergici-kojené děti většinou UM nechtějí). Jogurty, sýry, kaše... to papá?

Dejte vedět,jak si vedete. Může to jít v pohodě, ale ve vašem případě se spíš připravte, že to bude chvíli trvat a že bude zapotřebí:
hodně trpělivosti
DŮSLEDNOST.
Vy si musíte být naprosto jista, že malého chcete odstavit.

Víte, mohla byste ještě kojit půl roku... ALe obávám se, že tímhle způsobem je to tak nešikovné, že čím déle, tím se pak hůře zbavíte zlozvyku. On není zlozvyk to samotné kojení, ale ZPŮSOB KOJENÍ.
Kdybyste docílila toho, že by malý spal třeba u sebe a v noci by si dal jedno kojení a šel spát, to by bylo ideální...

Určitě se ozvěte.

mikulka
autor
28. říj 2011

@rejdzi Jak často kakat, to je zcela individuální. Pokud není extrém, tj. zácpa, při které se dítě kroutí, budí apod., nebo zase průjem, vodová páchnoucí stolice 10x za den či hlen, krev ve stolici atp., pak ostatní případy jsou v normě.
Samozřejmě, pokud se vám to nezdá, poraďte se s pediatrem.

Kojící čaje jsou ok, neměly by po nich děti mít prdíky, naopak, je tam fenykl. Ale koukněte na složení, někde je i kmín, a ten není moc ok, některým dětem vadí.
Nejlepší je melta a pít cca 3 litry tekutin denně.

Můžete jíst vše kromě nadýmavých jídel a kořeněných. Vařte jako pro dítě. Tedy trochu soli, bylinky jen zelené... Někomu vadí čerstvé pěčivo...

Na prdíky ideální probiotické kapky biogaya a mast flatulín. Cvičit s nožkama preventivně, ne až když je problém, tedy při každém přebalení.

pajina0
28. říj 2011

Dobrý večer, mám chlapečka 2,5měsíce, do teď plně kojeného a mám problém s tvorbou mléka. Je to asi 2 dny co mám prsa skoro prázné (aspoň mě se zdá). Malý sice zatím neprotestuje ale začínám z toho mít šatný pocit. Dceru jsem kojila do 6měsíců tak mám teď obavy aby nebylo něco špatně. Je něco čím by se to dalo zlepšit kromě kojení z obou prsou? díky Pavla

petrunka01
29. říj 2011

@mikulka děkuju,rpočítala jsem si tyto stránky.Ale já v tom prsu mlíko mám,ona ho jen prostě nechce,ke druhému se přisaje krásně.K tomu bojkotovanému jen v noci a nad ránem,kdy je rozespalá.

adela87
29. říj 2011

@mikulka Dobrý den,
děkuji za radu. nutrilon už nedávám, stejně jsem kojila po 3 hodinách. řekla bych, že prdy už jsou lepší, víc cvičím s nožičkama, sice vidím, že tlačí, ale už u toho nebrečí a když mu pomůžu s těma nohama, tak mut o pak krásně jde se vyprdět...nedávám už ani žádné kapičky. možná zkusím ale ty probiotický...tak snad nás to brzy přejde uplně.😉děkuji.

lena5
29. říj 2011

Dobrý den Mám na Vás pár dotazů.Mám téměř čtyřměsíční dvojčátka plně na mateřském mléce které pravidelně odstříkávám el.odsávačkou a podávám z láhve.Děti krásně prospívají.Odsávám každý den ve stejnou dobu zhruba 300ml mlíčka po 3 hodinách.Poslední dobou se mi prsa začala hodně nalívat a tvořit se zatvrdliny.Tím pádem je pro mě odsávání hodně bolestivé.Nevím proč se tak děje když dělám pořád vše stejně.Četla jsem,že po 2 měsíci je laktace dobře zajetá a neměli by být problémy.Taky mi praskla jedna bradavka.Mažu ji bepanthenem ale zatím to moc nezabralo.Chtěla bych dávat mm aspon do 6 měsíce ale mám obavy,že to už dlouho nevydržím.

lena5
29. říj 2011

Ještě jeden dotaz-Chlapeček je velký jedlík,někdy mu 180 ml nestačí a pořád pláče.Paní doktorka mi řekla,že mu více mléka dávat nemám a spíše ho ošidit čajem.Občas mu dám fenyklový čaj ale zdá se mi,že má po něm trošku průjem zelené barvy.Mám mu dát spíše jen převařenou vodu?Holčičce čaj pomáhá se vykakat.Už od druhého měsíce kaká jednou za týden až devět dní.

ba0terka
29. říj 2011

@mikulka: Dobrý den. Uff,teda 😀 Děkuju Vám moc,jste moc hodná. Ale abych pravdu řekla,tak jsem se po přečtení kapku orosila 😀 Když jsme si to u nás takto zavedli,tak jsem si říkala,že pak až bude Erča starší,tak to bude asi těžké,ho to odnaučit,ale já si nemohla pomoct. Miluju to,že se k sobě v noci tulíme,slyším,jak dýchá a tak... Mám ještě na dobrání 2 platíčka Azalie a právě jsem si říkala,že by toto už byla moje poslední "kojící HA" a že bych nekupovala další,ale nechala si rovnou napsat obyč HA,takže i když to bude hodně těžké,tak vím,že to zvládneme a malého odstavit chci. Asi nejdřív to denní kojení a pak to noční,to bude horší no 😖
Dneska v noci jsem byla často vzhůru,nevím,jestli měl Erča horší spaní,ale hodně chtěl na prso. Takže vůbec nevím,co mu na noc místo prsu dát. Nebo že by nechtěl prs,když ho odstavím? Opravdu tuto noc chtěl hodně,ani ne tak pít,jako se pomazlit. Asi zase zuby 😖
Jinak Erča v létě vypil i 3 flašky o 330ml,ale teďka tak tu jednu a půl max no. Ale je fakt,že ráno než vstane,tak vypije prso,po obědě před spaním vypije obě,stejně jako večer před spaním. Za den má tak 5 hodně načůraných plínek.
To denní kojení,pravdu říct,nepotřebuji tolik. Erčovi dávám pít co chvíli,ale on je zvyklý na prs,proto možná tolik čaje nepije,protože vypije hodně mlíčka. (?)
Je to jak říkáte,zlozvyk. Je zvyklý,že po O dostane prs a jde se spát. Jak to udělat,aby spal přes den bez prsu? To bude největší boj... Pak se možná odnaučí ta noc,ale podle mě nejhorší bude ten den. Protože náhražku na usnutí za prs nemám.. Dulík nechce,nevím jestli by usnul u flašky... No bude to mazec 🙂
Erča je vybíraveček,ale krásně snídá a i svačí,obědvá a na večeři máme stále kaše,nic jiného nechce. Má buď krupici a nebo Hami kaši. Jogurty má moc rád a sýrový je po mamince 😀
Původně jsem chtěla kojit do 2 let,ale když vidím,že Erča je filuta a už ledacos chápe,tak pak by to bylo asi už moc velké psycho. I tak to pro mě teďka bude náročné jako hrom a odkládat to,by nám jen přitížilo... Už le holt čas no 🙂
A může spát i nadále s námi,nebo ho mám učit na svoji postýlku? Postýlku m áu nás malý v ložnici,v nohách naší velké postele. Máme v ní hračky a tak,ale Erča v ní naposledy spal ve 2 měsících 😀

Opravdu Vám moc děkuju 🙂

Terka

martule20
29. říj 2011

@rejdzi Ahojky, já si dovolím se vám do toho vmísit s osobní zkušeností co se týče těch kojících čajů. Měla jsem totiž v záchvatu uvědomělosti jeden BIO z DM a malého po něm strašně trápily prdíky. Přešli jsme na LEROS a super. Mlíčko se docela pěkně tvoří a prdíky jsou pryč 🙂

mikulka
autor
29. říj 2011

@ba0terka No, já vidím, že místo prsu vymýšlíte další věci, která by se stala opět zlozvykem. 😉 Takže pozor na to, abyste jeden zlozvyk nenahradila druhým. Žádná flaška na spaní, to je také zlozvyk a za chvíli byste zase chtěla odnaučit flašku.
Pokud se vám zdá, že to denní kojení před spaním, bude těžké, tak ho zatím nerušte. zrušte to, které nebude tak náročné a tohle nechte jako předposlední. Poslední pak noc.

Jestli spát s vámi v postýlce, to je otázka. Já myslím, že když ho u sebe necháte, bude pořád to prso chtít. Na druhou stranu je mi trochu malýho líto, protože je toho najednou moc, nebude mít prso, bude sám v postýlce...
Ale vy ho znáte nejlépe, víte, zda to zvládne a nebude frustrovaný.

Pokud by v postýlce zůstal, pak byste vy musela spát jinde. Jinak ucítí mlíčko a neodnaučí se. Takže to je na vás.Co zvládnete, protože počítejte s tím, že zpočátku se může stát, že se nikdo moc nevyspíte...
Ale spát u prsu nemůže do 6 let (a jsou i takové případy!), takže holt to budete muset všichni překonat. Každé odnaučování zlozvyku je náročné a je za tím hodně trpělivosti a hlavně důslednosti! Jakmile řeknete třeba: "
teď mlíčko nemám, musíme dát šťávičku, a počkíme, až zase mlíčko bude..." nesmíte to pak změnit. prostě co řeknete, za tím si stljte a samozřejmě ve vašem hlase musí být slyšet ta jistota.
tak je to se vším i do budoucna ve výchově.

Děti musí slyšet, že to, co řeknete, myslíte, vážně a že si za tím stojíte. Proto se i nějaký příkaz nemá dětem opakovat. prostě říct: teď si jdeme čistit zuby. A říct to jednou, jakmile to zopakujete hned, děti už cítí vaši nejistotu. A tak je to i s tím prsem.

vodni
29. říj 2011

Často tu čtu, že se prsa mají při kojení střídat. Je to nutné vždy nebo jen pro zvýšení laktace? V porodnici a pak i dětská dr říkali, že mám kojit vždy jen z jednoho.. V poslední době byl ale syn ke konci kojení takový nespokojený, tak jsem ho zkusila dát k druhému prsu a celkem to fungovalo. Pak začínám kojit z toho, kde byl naposled. Je to tak správně?

vapetka
29. říj 2011

@mikulka - Dobrý den, syn se narodil 21.10.2011 a včera nás pustili s porodnice domů. Kojení v porodnici v pořádku. Ale dneska nic jiného nedělám než jen kojím. Mám strach jestli mu mlíčko stačí?Prsa střídám. Narodil se s váhou 4330g a propouštěli nás s 4125g.