Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

mikulka
autor
2. lis 2011

MAMINKY, MÁM NA VÁS PROSBU.
VAŠE DOTAZY PROSÍM PIŠTĚ CO NEJSTRUČNĚJI!!! POKUD JE PŘÍSPĚVEK DLOUHÝ, TRVÁ TAKÉ DLOUHO, NEŽ HO PROČTU.

NAPIŠTE STRUČNĚ V BODECH SVŮJ PROBLÉM
NAPIŠTE STRUČNĚ OTÁZKY, KTERÉ POTŘEBUJETE VĚDĚT.

JINAK MI ODPOVÍDÁNÍ TRVÁ DÉLE, PROTOŽE JIŽ PRACUJI (Z DOMOVA) A NEMÁM TOLIK ČASU.
MOC DÍKY!
MIKULKA

misa84
2. lis 2011

@mikulka dekuji za odpoved. vahu jsem si uz pujcila, vypije mi tak 30-40ml z obou prsu, nic moc, ze? taky me napadlo, ze to bude technikou, po prvnim synovy mam jakoby vytahane bradavky, musim s nimi jo kroutit, aby vubec ztvrdly, vsimla jsem si, ze se mu obcas v pusince jakoby ohnou, pomuzou kloboucky nebo neco? dekuji

kutcher
2. lis 2011

@mikulka myslíte, že je velký problém, když u 8 denního miminka kojím pokaždé z 1 prsu? nikdy si nevzal míň, než 80 - 100ml a zbytek si ještě doodsaju a zamrazím, děkuji za odpověď.🙂

florentina
2. lis 2011

@mikulka děkuji za odpověď, pěkný večer Flo

mikulka
autor
2. lis 2011

@medvide1

100ml stačí ji to??! Zkuste váha dítěte děleno 6. A pak děleno počtem kojení. Získáte jednu dávku, většinou vypijí dět ale méně.

Jenže když ji vemu na odříhnuti tak pláče ale třeba než jen si odříhne ale někdy to bývá i dele po odříhnuti take si i ublinkne a stejnak mrčí co by ji mohlo chybět??!!
Může jí tížit krkání, nebo prdíky, zkuste pozorovat a časem na to přijdete. Ale myslím, že napitá by měla být dost, jinak by plakala. Také může být unavená a to děti tak jako mručí, než se jim podaří usnout. To musíte vypozorovat. 😉

nebo nemam dostatečne silné mléko??!!
Máte! neecistuje slabé mléko, je to mýtus.

a třeba když se naji a neděla ty jeji blbosti a usne tak stejnak zs spánku se krouti a i pláče v kočáru mě nevydrží bez houpani apod mame tedy dudlika pže si neovedu představit že bych ji nakojila a přijde mi že bych mohla hned znovu kojit
To vypadá na prdíky...

dale jste se ptala na rušivé vlivy ten tu jeden bohužel je a to muj starší syn je mu 20 m a když kojim tak třeba u nas je a děla rachot a nebo chce abych mu četla apod tak jestli i to ma vliv??!!
Zkuste mu vysvětlit, že teď bude potichu, čtěte, mluvte tiše, vyprávějte pohádku...

Jinak odsávám i mléko vždy tak hodinu po kojeni.A chtěla bych se zeptat když ho dam do mrazáku mužu při dalším odsátí to nové mléko nechat chvilu schladit a přilít rovnou do toho puvodniho již zmrzleho a dat znovu na mrazák??
Nemělo by se to. Lepší je takto: odsajte, nechte pár minut venku, pak do lednice, a k tomu přilévejte další. A6 nakonec zamrazte a napiště si tam datum.

mikulka
autor
2. lis 2011

@vodni Dvě polohy nastřídání a rovnoměrné vyprázdnění prsou stačí.

Jinak, co se dýče blbnutí u kojení, koukněte sem: www.laktoporadna.cz Časté dotazy, myslím, že Ostatní

mikulka
autor
2. lis 2011

@pelenka Tady se stala chyba bohužel už v porodnici. Což není vaše chyba.
Po porodu se dítě musí přikládat často, co dvě hodiny, jinak je pak problém s laktací. Další, největší chyva je láhev. Mnohokrát jsem to tu psala, DÁT LÁHEV = KONEC S KOJENÍM.

Teď by to tedy záleží na vás. Jak moc chcete kojit. Šance je, jste krátce po porodu a celé šestinedělí vám hrají do karet hormony, takže laktace by ještě šla rozjet.
To, že jste v porodnici nic neodsála, je zcela normální. Neodsaje nikdo. Dítě má po porodu obsah žaludku 5ml, čili jedna lžička.

Pokud byste ještě chtěla kojit, pak je třeba udělat dvě věci - a oboje stojí úsilí, trpělivost a zaberou čas:
1. zvýšit AKTIVNĚ LAKTACE týdenním programem
2. teď hned vyhodit láhev.

Ad 1. Návod najdete na www.laktoporadna.cz Časté dotazy Přichod z porodnice.
Tam se také dozvíte, že laktace se rozjede až po cca týdenním častém příkládáním (10-12x denně) a odsávání každé 3 hod. 10-15 min z každého prsa ještě ke kojení. Odsávání je zpočátku naprázdno, jen kvůli stimulaci.

Ad . Láhev zkazí techniku kojení, dítě se už neumí chytit prsa. Pokud ale láhev odbouráte hned teď, je šance, že děcko bude prso sát. Ovšem ne hned. Postupně, trpělivě ho to učte, dávejte k prsu, když bude křičet, nebude se chtít přisát, ponosit, do pusy malíček na patro, kde je sací bod a zase to zkusit, měňte polohy, dávejte si ho na nahé tělo jen v plence.

DÁT DÍTĚTE LÁHEV S UMĚLÝM MLÉKEM, JE SAMOZŘEJMĚ BEZ PRÁCE, BEZ NERVŮ, BEZ HLÍDÁNÍ SI STRAVY, BEZ UVÁZÁNÍ SE K DÍTĚTI, ALE CENA ZA TOTO ULEHČENÍ, JE VYSOKÁ.
Já myslím, že je lepší se týden či klidně celé šestinedělí - a od toho šestinedělí je - míň vyspat a věnovat vše kojení, někdy na úkor domácím pracem apod., protože pak se to 100 násobně vrátí.
Ale rozhodnutí je na každé ženě.
😉

mikulka
autor
2. lis 2011

@vapetka To je super. To mám radost. 🙂

mikulka
autor
2. lis 2011

@lundenburg Mléko můžet dát např. do vypařených skeniček od přesnídávek. Jinak jsou např. pytlíky na uchování mléka, nebo kelímky.
Odstříkejte vždy za celý den do jednoho kelímku a pak to zamrazte s napsaným datumem.
Mlíčko je potřeba podat alternativně, láhev vám dítě zbytečně odstaví. 😕

Kolik dát:
váha dítěte děleno 6=celková dávka za den a noc. Děleno počtem kojení=jednotná dávka.

medvide1
2. lis 2011

@mikulka děkuji mockrát za odpovědi 🙂

denyear
2. lis 2011

Dobrý den.
Ráda bych si nechala poradit s ublinkáváním a zahušťováním stravy. Mám syna, kterému jsou tři týdny. Plně kojím, ale malý si po jídle málo kdy odříhne, a to můžeme vyzkoušet různé polohy, a potě ublinkává. V několika posledních dnech z něho zvratky lítaly přímo obloukem. Byl nám doporučen Nutriton na zahuštění stravy, jenže nevím, jak správně ho podávat, abych nenarušila proces kojení. Na obale píšou, že se dá podávat buď s voudou, a to před jídlem po lžičkách. Touto formou do malého dostanu sotva čtvrtinu a proto mi to přijde neúčinné. Dnes jsem zkusila mléko odstříkat, zahustit přímo a podat z láhve. Malý vypil víc, než obvykle a ani neublinkl. Sice jsem byla ráda, že se spokojeně najedl a to i bez ublinkávání či zvracení, ale raději bych i nadále kojila. Za případnou radu předem děkuji.

mikulka
autor
3. lis 2011

@denyear Myslím si, že kvůli tomu, nže dítě ublinkává - což je v jeho věku zcela normální - nemá ještě uzavřený jícen (!!!!), je naprostý nesmysl dávat umělé mléko. Samozřejmě to bude na úkor kojení, protože vám se sníží o to umělé mléko produkce mléka.
Takže bych nadále kojila a udělala opatření, aby bylo blinkání co v nejmenší míře:

Kojte v intervalu 3 hodin (pokud by chtěk dříve, vyhovte)
Po kojení zkuste odříhnutí, zvedněte mu ručičku, vytáhněte ji jako by nahoru z těla, nebo ho opatrně položte na záda a pak za chvilku opatrně zvedněte na sebe, pooplácávejte mezi lopatkami.... Věnujte odříhnutí třeba i půl hodiny.
S malým zacházejte jako s otevřenou lahvičkou, čili žádná manipuace, která není nezbytná
v postýlce HODNĚ zvyšte polohu a ukládejte na bok
Možná se malý přepíjí.... Jak dloiho pije? je slyšet, jak polyká? Jak často kojíte?

Pokud máte dost mlíčka, pak je škoda, zatěžovat malému ledviny a trávicí trakt umělým mlékem.
Jinak, neznám miminko, která by v době do 2 měsíců neublinkávalo, pokud si neodříhne. To je opravdu normální.
Pokud se pozvrací, pak mám pocit, že se dost napil, přepil možná... Po chvíli bych ho znovu nakojila, aby neměl hlad. Ale to jen v případě, že vše vyzvrací!

denyear
3. lis 2011

@mikulka
Děkuji za odpověď. Jinak, co se týče kojení, krmím zhruba po 2-3 hod. Malej pije v různě dlouhých intervalech. Někdy pije pouhých 15 min. a stačí mu to, jindy by vydržel klidně i hodinu, ale s tím, že u toho dost odpočívá. Když už se mi zdá, že nepije a dám ho pryč, tak za chvíli brečí hlady. Při kojení je slyšet polykání. Někdy velmi časté, někdy s delšími pauzami.
Jinak ten nutriton, je pouze na zahuštění mateřského mléka. Přidaný přímo do odstříkaného mléka výborně funguje, malý neublinkává. Přidaný do vody není do malého možné dostat. Akorát nevím, jak správně zahuštěné odstříkané mléko podávat, abych i nadále mohla kojit a nemusela pouze odstříkávat.
S odříhnutím máme problém i třeba po 40 min. Někdy si odříhne během chvíle a v zápětí na to se pozvrací i ve vzpřímené poloze.

mikulka
autor
3. lis 2011

@denyear Um podávejte alternativně viz. www.laktoporadna.cz ALternativní dokrm, v. z jediné povolené láhve od laktační ligy, CALMY...

lipetra
3. lis 2011

@mikulka Dobry den, muzu se zeptat, co pomaha na moucnivku? Vsimla jsem si, ze maly ma bily povlak na jazyku. Ale nejsem si jista zda je to od mleka nebo zda to neni moucnivka. Take me pali a svedi bradavky obcas, i kdyz pouzivam kloboucky. Co jako prevenci pouzivat?A kolikrat denne sterilizovat?

mikulka
autor
3. lis 2011

@lipetra To je dotaz pro dětského dr. Ale bílý jazyk mají děti dost od mlíčka, moučnivka jsou spíš tečky, dává se genciálka atd. Ale určitě zajděte k doktorce, pro děťátko je to nepříjemné, polud by se moučnivka prokázala.

Na prsa koukntěte sem:
http://www.laktoporadna.cz/dotazy_prsa_podstr.html

vodni
4. lis 2011

@mikulka Chtěla bych ještě poprosit o upřesnění, zda během jednoho kojení je nutné:
- vystřídat obě prsa
- u každého prsa vystřídat aspoň 2 polohy
Resp.
- co je určitě nutné, a co je možné řešit střídáním při každém kojení?
- a je to nutné vždy? tedy po celou dobu kojení nebo třeba jen první měsíce?
S naším refluxem si moc nedovedu představit vystřídání 4 pozic... ☹ Synovi je 8 týdnů.
Moc děkuji!

vodni
4. lis 2011

@mikulka A ještě jeden dotaz: - max 6h pauza mezi kojením - platí vždy po celou dobu kojení nebo jen v prvních měsících?

vapetka
4. lis 2011

Dobrý den od úterý do dneška jsme přibrali 115g dr. dneska spokojená. Takže to jde i bez příkrmů.Moc děkuji za podporu. Takže myslím že už to půjde.

mikulka
autor
4. lis 2011

@vodni DĚKUJI ZA MAXIMÁLNĚ PŘEHLEDNÝ A STRUČNĚ NAPSANÝ DOTAZ!!!!

zda během jednoho kojení je nutné:
vystřídat obě prsa
jen v době, kdy se zajíždí laktace. nebo když chcete zvýšit produkci mléka. Většinou se to dělá v šestinedělí, pak v době spurtů či u laktační krize. Pokud máte dost mléka, není třeba. Střídejte prsa po kojení.

- u každého prsa vystřídat aspoň 2 polohy
dvě polohy je dobré střídat, aby se prso rovnoměrně vyprazdňovalo. ALE NE BĚHEM JEDNOHO KOJENÍ. Stačí během dne. Třeba máte jednu polohu oblíbenou, tu máte pořád, a jednou, dvakrát za den dáte k tomu další.

S naším refluxem si moc nedovedu představit vystřídání 4 pozic... To ne, to stačí během šestinedělí.

max 6h pauza mezi kojením - platí vždy po celou dobu kojení nebo jen v prvních měsících?
V prvních 2-max.3 měsících a počítá se od konce kojení k zaátku dalšího.
😉

mikulka
autor
4. lis 2011

@vapetka To je krásná zpráva, myslím, že máte vyhráno, laktace se rozjela.

iira
4. lis 2011

Dobry den ,mam 4,5mesicniho kluka a meli jsme problem s kojenim,psala jsem uz dotaz a nakonec to dopadlo ze jsme podle lekarky museli dat i prikrm UM.Doholi jsme se ze budu davat 3* denne.Um...po tydnu kdy mi po kojeni po 2h pribral jen 40g ..za dalsi tyden pribral 220g a lekarka mi rekla ze je to moc a mam zase ubrat 1 prikrm,Me ale prijde ze po kojeni ma stale hlad a prikrm 2* denne mu nestaci,Ode mne si vypije pri kazdem kojeni cca 100....mam mu nechat prikrm 3* denne?
dekuji

vapetka
5. lis 2011

@mikulka moc děkuji. další kontrola u dr. příští pátek tak dám vědět. hezký víkend.

mikulka
autor
5. lis 2011

@iira Určitě byste měla jako první zvýšit laktaci, už jsem vám to možná psala,ale nejse si jista...
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s mlékem.

V době týdenního plánu zvyšování laktace dávejte příkrm po kojení, ale jen v nutném případě, tj. když po kojení má hlad, pláče (a je jasné, že je to hlady a ne ničím jiným), je neklidný atd.

Příkm se musí dávat alternativně, ne lahví... Způsoby alternat. dokrmu též na těch www.

iira
5. lis 2011

@mikulka laktaci jsme zvysovali ale uz asi vic nejde ...bohuzel jsme davali lahvicku od medeli ,ale odmita ji a tak jsme museli dat normalni...

misa84
5. lis 2011

@mikulka chci vas poprosit jeste o jednu radu: maleho vazim pred i po kojeni, ale at delam co delam, vezme si ode me jen max 40ml. podle propoctu by mel aspon tak 60ml, davam mu pak dokrm, bud z medely nebo ze strikacky, ale uz to nechce, vyplivuje to, nebo vubec nesaje. zkousela jsem mu jednou dat rovnou UM z medely, kdyz byl hladovy, abych vedela, jestli si vytahne vic, ale opet jen 40ml, vic ani tuk...podle vahy sice nehubne, ale ani nic nepribira...kojim ted nonstop co 2 hod, mleka mam opravdu dost, po kojeni jeste odstrikam tak 20ml...co s tim? 😒 ☹ dekuji

blanciii
5. lis 2011

dobrý den, mám na prsu bílý puchýřek a velkou zatvrdlinu, zkoušela jsem na noc tvaroh, rozehřát a rozmasírovat ve sprše, přikládám malýho, ale nic nepomáhá, dočetla jsem se ještě, že se to může zkusit propíchnout sterilní jehlou, ale do toho se mi mi nechce... co s tím a jak tomu případně předcházet? Měla jsem to už asi před týdnem na stejném místě a to jsem to uvolnila teplou sprchou, byla tam taková ucpávající sraženina, ale nebyl puchýřek jako teď.
děkuji za rady

mikulka
autor
5. lis 2011

@iira A byla nějaká změna po týdnu přokládání a intenzivního odsávání á 3 hodiny 10-15 min z každého prsa a v noci 1-2x? Nebo se nestalo nic?

mikulka
autor
5. lis 2011

@misa84 Předně, pokud máte dost mléka, je zcela zbytečné dávat UM, nevicím důvod. Když by vypil o těch 20 méně, nevadilo by to, pokud by byl spokojená a aspoň trochu přibíral.
On za týden třeba nepřibere vůbec nic???

Pokud víc nechce na jedno kojení, pak bych kojila častěji, ale ne dvě hodiny, to je zcela zbytečné a pro vás vyčerpávající. Žádné dítě nesaje dvě hodiny. Max 30-40 min. Zkontrolujte techniku kojení, zda skutečně a účinně saje www.laktoporadna.cz Technika kojení, ev. u laktační poradkyně, seznam na www.kojeni.cz.

Nechala bych ho u prsa jen po dobu, co skutečně pije a za hodinu a půl ho znovu přiložila. Zkrátit tedy dobu u prsa a dobu mezi kojeními.

mikulka
autor
5. lis 2011

@blanciii www.laktoporadna.cz Časté dotazy.cz Problémy s prsy.

Ten puchýřek je lepší propíchnout a může to udělat i gynekolog...