Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

hanybany
17. led 2012

Oprava:z LEVÉHO pije tak málo.

lenulak
17. led 2012

ráda bych se zeptala jak naučit pít miminko z lahvičky,respektive musím na zákrok, který si vyžádá cca 3 dny hospitalizace, mám 4 měsíčního syna plně kojeného, zkoušeli jsme lahvičku s odstříkaným mlékem ale nechce, nechce ani dudlík, jak to tedy tatítnek bude krmit? Po lžičce když už vypije cca 180 ml? nebo stříkačkou?
děkuji

sussanah
17. led 2012

@lenulak z vlastni zkusenosti muzu rict, ze miminko, kdyz bude mit hlad, tak si tu lahvicku vezme. U prvniho syna me odvezli na akutni slepak prave kdyz mel 3m. Do te doby jen kojeny, jednou jsem zkousela lahvicku,protoze jsem mela ucpany mlekovod a kojeni hoooodne bolelo, ale lahvicku nechtel ani za nic a po nejake chvili jsem to vzdala a radeji pretrpela to kojeni. Kazdopadne potom, kdyz me vzali na operaci a manzel sel se synem domu a pripravil mu lahvicku s mym mlekem, tak si ji maly vzal (uz byl fakt vyhladly), vypil a ani nedutal. Po dobu hospitalizace jsme stridali lahvicku doma a kojeni, kdyz se mnou byli pres den v nemocnici, po navratu z nemocnice jsem jeste asi 2 tydny prikrmovala z lahvicky, nez se mi dodelalo plne mleko a potom jsem zase plne kojila.
Takze neboj, urcite to zvladnete, miminka toho hodne vyciti a kdyz bude vedet, ze ty nejsi pobliz, tak si proste vezme lahvicku. Hodne sil, at to jde vsechno dobre a nebojte, miminko se nenecha vyhladovet, 4m je uz hodne, on/ona si uz o jidlo rekne 😉

zuzimila
17. led 2012

@lenulak Nechte se hospitalisovat s dítětem! V dnešní době je to možné, pokud kojíte, musí vám nemocnice vyjít vstříc. Moje sestra byla letos v březnu hospitalosovaná dva dny po zákroku, synoveček měl v té době 2 měsíce, a měla ho u sebe!! Jen v době těsně po zákroku ( byl v celkové anestesii ) byl Štěpánek na kojencích, kde dostal papat stříkačkou sestřino odstříkané mléko, po odeznění analgosedace ho už nakojila sama...bez problému 🙂

tkanicka
19. led 2012

Milá @mikulka chtěla bych vás poprosit o radu. Dcerka má 8 měsíců, už asi před měsícem mi začala bojkotovat denní kojení. Paní doktorka potvrdila mou domněnku, že je velice aktivní a nedokáže se přes den uklidnit a přisát, protože s ostatním jídlem problém neměla a kojila se večer, ráno a v průběhu noci i několikrát, tak jsem to neřešila. Ale na včerejšek se mi v noci odmítla přisát, na dnešek už to nebylo ani večer. Nad ránem už jsem musela odstříkat, z pítka si dala, ale stejně dost vycmrndala (to se jí s čajem nebo vodou už nestává). Ráno potom po chvilce zkoušení se na chvíli přisála (opravdu chvíle). Tak nevím jestli ji mám nějak "nutit"... ono to moc nejde, nebo už se bez mléka obejde... Nepředpokládám, že by si dala umělé (to už jsem zkoušela, jako nutnou variantu, jak by ji tatínek utišil, když nejsem večer doma, ale to prskala a museli si poradit jinak).

mikulka
autor
19. led 2012

@hanybany Většina žen má v jednou prsu méně mlíčka. Lze opdsávat po každém kojení po dobu týdne z toho horšího prsa, může trochu pomoci.
Za jak dkiuho se vytvoří další mlíčko, tvoří se hned a někdy až při sání dítěte, v pozdějších měsících, cca od 2 měs.

mikulka
autor
19. led 2012

@lenulak To je někdy u kojených dětí problém. Zkuste lžičkou, stříkačkou, nebo z pohárku, viz www.laktoporadna.cz ALternativní dokrm.

mikulka
autor
19. led 2012

@zuzimila To je super rada, díky!!!!!

mikulka
autor
19. led 2012

@tkanicka Klasický bojkot kojení. nejčastěji vznikne mezi 8. a 9. měs. Zde mnokokrát zmiňované a na www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

zuzimila
19. led 2012

@mikulka Fakt? No není zač 😉 . Nejen moje sestra, ale i jedna kamarádka má tuto zkušenost, takže to jde 😀

hlasil
20. led 2012

@mikulka Ahoj mikulko, chtěla bych se zeptat, do kdy je podle tebe miminku sterilizovat lahvičku, dudlíky, lžičky atd.
A od kdy je možné přejít na pití a vaření z normální kohoutkové vody místo kojenecké? Děkuji.

cipik
20. led 2012

Ahoj, moc bych poprosila o radu. Synovi je sedm měsíců a je stále kojen. Minulý týden mu píchali ouška a dostal antibiotika, druhý den jsem dostala antibiotika i já. Syn asi tak první tři dny pil normálně, ale po třech dnech začal z ničeho nic mlíčko odmítat. Jelikož kojíme, tak bohužel nikdy nic jiného nepil, tak máme trošku problémy do něj dostat jakékoliv tekutiny. Chtěla bych se zeptat, je možné, že odmítá prso kvůli antibiotikům, které beru??? A myslíte, že si ode mě ještě někdy mlíčko vezme?? Odstříkávám, ale moje mlíčko i tak nechce. Přitom nikdy jsme neměli s kojením jakékoliv problémy. Ještě nevím, jestli jsem to nepokazila já. Ten den, co už pít ode mě nechtěl, jsem mu malinko násilím strčila prso do pusinky a on mě kousnul, až mi tekla krev, tak jsem ho malinko pleskla přes nožičku. Nevím jestli jsem ho tím neodradila. Poradíte mi, co mám dělat. Ráda bych ještě chvilinku kojila. Hlavně se bojím, aby měl dost tekutin. Děkuji

mikulka
autor
20. led 2012

@hlasil Sterilizovat tak do půl roku, pak už jen omývat. Kohoutková voda, na to se názory velice různí. Já osobně bych dávala od roka, pokud máte kvalitní, městskou.

mikulka
autor
20. led 2012

@cipik

Chtěla bych se zeptat, je možné, že odmítá prso kvůli antibiotikům, které beru???
Ano, to může být, chuť je pak malinko jiná, ale mělo by se to srovnat.

A myslíte, že si ode mě ještě někdy mlíčko vezme??
Určitě!!! Tak malé dítě se samo nepdstaví, až zapomene, zvykne si na chuť atb, vezme si, až mu taky bude líp. Neějte strach.

Odstříkávám, ale moje mlíčko i tak nechce. Přitom nikdy jsme neměli s kojením jakékoliv problémy. Ještě nevím, jestli jsem to nepokazila já. Ten den, co už pít ode mě nechtěl, jsem mu malinko násilím strčila prso do pusinky a on mě kousnul, až mi tekla krev, tak jsem ho malinko pleskla přes nožičku.
Může to také souviset, ale zase jste udělala dobře, kousat nesmí a musí se to dát najevo dost rázně.

Takže teď zkuste dávat tekutiny do příkrmu, stačí voda, pak po lžičkách buď vodu, nebo vaše mlíčko a prso diál nabízejte. Nenápadně, nenuťte ho. Berte to jako klasický bojkot kojení, o něm je zde:
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

Každý bojkot jednou přejde, většinou do týdne. Nemyslete moc na kojení, aby z vás necítil stres. Dobré je chodit nahá, on jen v plence ve vaší náruči, tak aby měl přístup k prsu a mohl si případě dát mlíčko. Zpívejte, lehce cho´dte, odreagujte se od toho, že vám jde o to, aby se napil.
Tekutiny do ně dostanete v polévce, ev. do přesnídávky - poikud již má - zamíchejte vodu.
Mlčko, když nebude mít týden, nic se nestane.

Ale vy odstříkávejte jako byste kojila, to je důležité, i kdyby odsávačka jela naprázdno.

cipik
21. led 2012

@mikulka Strašně moc děkuji za radu, určitě se jí budu řídit. Fakt dík, dala jste mi naději, že to všechno bude v pořádku.... 🙂

mikulka
autor
22. led 2012

@cipik Samozřejmě, že bude, spurt zažije skoro každá kojící maminka a nevede to k odstavení miminka. Já sama jsem zažila veliký a dlouhý spurt u syna a zvládli jsme to - a taky jsem to už tehdy vzdávala! 😉

cipik
22. led 2012

@mikulka Hurá, hurá, hurá dneska se přisál a saje jako ďábel... děkuji

mikulka
autor
23. led 2012

@cipik Super, tak to budete kojit dlouho. Jakmile se překoná spurt, je vyhráno. To je pocit, co? 🙂 😉

kutcher
23. led 2012

@mikulka dobrý den, mám ten problém, že mám mléka až moc - i když si před tím odsaju, spouští se šíleně rychle a malý se tímto dáví, nestíhá pít - takhle se to spouští po celou dobu kojení. I když v průběhu kojení odříháváme, dost pak zvrací.. Naštěstí mám mléka dost, takže ho ukojím i na 3x - budou mu 3 měsíce a má přírůstky 500 - 700gr týdně, to je v poho, jen to krmení je šílenství, nevíte Prosím co s tím?

lipetra
23. led 2012

ahojte netusite nekdo co se muze pri kojeni na koprivku? Bud mam alergii na cokoladu nebo na cif,se kterym jsem vcera intenzivne uklizela. Dik za tip.

sipkova1
24. led 2012

@mikulka
Ahoj
mám dotaz: mám chlapečka, 7 týdnů a plně kojím. Občas mívám našedlé dvorce. Někde jsem četla, že by to mohl být příznak plísně???, Je to možné a jak v takovém případě postupovat?
Dál bych se chtěla zeptat, který lékař má v náplni práce 😀 problém s prsy (např. bolestivé bradavky, bolestivost při přisání atd.). Je to pediatr? (nebo gynekolog..)
Děkuji moc

mikulka
autor
24. led 2012

@kutcher Před kojením trochu odstříkat, kojit v poloze, kdy má dítě hlavu nahoře (jako ve vzpřímené poloze), nebo vleže na zádech a dítě na bříšku na tobě.
Při kojení dát dlaň na druhé prso a pravidelně dlaň přitlačit na prso, po dobu kojení, ev. přitlačit na to prso, ze kterého kojíš. Jinak to, co děláš, dávat odříhývat po chvilce, pak nepokládat, nosit po kojení, a pak dát hodně zvýšenou polohu v postýlce.

mikulka
autor
24. led 2012

@lipetra Já myslím, že se může fenistyl, kapky x svědění, jinak nechat, samo vymizí.

mikulka
autor
24. led 2012

@sipkova1 Příznaky plísně bývají bolest a píchání až do zad. Také olupující se kůže. Můžeš zkusit mazat canestenem, imazolem apod. Jinak plísně na prsou řeší gynekolog i kožní.
Bolestivé bradavky apod. gynekolog a laktační poradkyně. 😉

kkoberova
24. led 2012

@mikulka Dobrý den, ráda bych se zeptala,, už ai 14 dní máme doma bojkot při krmení,,, vždy to byl nenasyta a hladovec,, Vždy vypil celou připravenou dávku, ale poslední dobou,, to tak jednou za den vypije,, ale ostatní dávky nechává tak 50 - 60ml. a ani nevypadá hladově, krmím co 3 hodiny a 6 krát denně,,, podle nás vypadá spokojeně a ani na váze neubívá... Od neděle jsem začala dávat kaši na noc a od víkendu budeme dávat mrkvičku... Docela se bojím zda mu nic není.. Jsme na sunaru od začátku žádný problém nebyl... Je nám pět měsíců...

martucha79
24. led 2012

Dobrý den, moc prosím o radu 🙂
Už několik dní mi při kojení strašně pálí bradavky a také i prsa, spíš jakobych cítila některé ze žláz. Synovi je 6 týdnů, dosud jsem s kojením problém neměla. S prvním synem jsem jednou měla něco podobného u prvního prsu, nasadila jsem na pár kojení silikonový klobouček a zlepšilo se to okamžitě. Včera jsem začala používat kloboučky, ale tentokrát se to nelepší, jedno prso už při kojení bolí nesnesitelně, nezadržím slzy. Hodně to bolí na začátku kojení, tak minutu, potom už to bolí trošičku. Můžete mi, prosím, poradit, co s tím? Zdá se mi, že se to pořád horší, nerada bych kojení vzdala, prvního syna jsem kojila 16 měsíců. Moc děkuji za odpověď.

mikulka
autor
24. led 2012

@kkoberova To bude chvilkové, možná zuby, nebo něco takového. Vyhovte mu, úokud vypadá spokojeně. Asi to teď takto chce, děti jsou v tomhle chytré. 😉

mikulka
autor
24. led 2012

@martucha79 1. Zkontrolujte si prsa, zda tam nemáte trhlinky.
2. Těsně po kojení se podívejte na bradavku, zda není nějak zploštělá a bílá.
3. Po každém kojení rozetřete po bradavce a dvorci své mlíčko a dejte bepanthen.

Pokud to bude dál bolet, měl by to někdo vidět - laktační poradce, nebo gynekolog. Někdy bývá i plíseň, ta je doprovázená takovým jako bodáním uvnitř prsu.
Napište, na co jste přišla při kontrole.

Ale osobně si myslím, že to je jednoduché, že půjde o špatnou techniku kojení, Zpočátku prsa vydržela, teď se asi špatnou technikou namáhají na jednom místě a výsledek je bolest.

Nechala bych si domů zavilat lakt. poradkyni, 100x se vám to vrátí v podobě pohodového a dlouhého kojení.

O technice také zde: www.laktoporadna.cz Technika kojení

martucha79
25. led 2012

@mikulka moc děkuji za odpověď 🙂 Vše jsem překontrolovala a došla jsem, jako Vy, k závěru, že snad špatně kojím, pak jsem si uvědomila, že jsem se vůbec přestala soustředit na to, aby měl malej při kojení v pusince i část dvorce, už jsem několikrát kojila, dávala jsem na to pozor a je to o mnoho lepší! 🙂 Při kojení už to skoro nebolí a celkově už prsa také tolik nebolí, tak věřím, že se to srovná. Ještě jednou moc děkuju, ani mi nenapadlo, že bych kojila špatně, když už jsem jedno dítě odkojila, ale je to tak 🙂 Já jsem taky kolikrát zvládla při kojení spoustu věcí, to tomu asi taky nepřidalo. Vaše stránky na netu jsou super!

mikulka
autor
25. led 2012

@martucha79 Tak to jsem ráda! Ono to není o tom, že špatně kojíte, ale prostě je to o vás a společně o dítěti a to se rovná technika. Nějaká. A ta prostě musí být správná. Každé dítě je jiné, jinak saje a někter= děti potřebují více času, aby si kojení zažily. Vždy to je tedy o společné spolupráci matrka-dítě. 😉