Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

kacii
5. čer 2012

@circanka taky jsem musela vazit...pokud dal za den co ma a je spokojeny,neresila bych to...kdyby u kojeni plakal a plakal by stale mezi tim,tak bych to az resila...doktori jsou radi,kdyz jsou deti tabulkove, ale kazde detatko je jine,hlavne se ty nestresuj,protoze to by bylo jeste horsi a vlastne vubec to nejhorsi co muze pro kojeni byt...pokud by ale maly zacal hodne plakat a opravdu nepribiral pomaha laktacni caj od Grešíka...maji ho v hodne lekarnach a taky homeopatika na kojeni chamomilla vulgaris 9CH 🙂 tak drzim palce at je vsechno v poradku

circanka
5. čer 2012

@kacii Je diky moc za radu,chamomilu ma doma,hned si ji vemu,brala som ji na porodni bolesti!Diky moc za podporu!Moc moc ti dakujem!Pekny den!

petrunka01
6. čer 2012

@circanka taky je moc dobré,když si seženeš jen jestřabinu na čaj..bývá to základ těch kojicích čajů,ale samotná je ještě účinnější.Čaj od Grešíka je taky fajn..ani jsem nevěděla,že se dá koupit po republice,myslela jsem,že je to jen místní firma.Jo, a homeo jsou dobrá ricinus communis 5 CH
Já to měla podobně,navíc ještě popraskané bradavky,ale tímhle jsem to zvládla a mlíko se objevilo.Malé je pomalu 11 měsíců a kojím stále,i když už jen ráno a večer

blandik
9. čer 2012

@mikulka - ahojky, chtěla jsem se zeptat, jaký je nejlepší doporučný postup, když se narodí miminko a prvních pár dní máma nemá mlíko, ani mlezivo. Většinou mlíko se dostává třetí den, já měla u prvního porodu až pátý den..jak pak na to? Dokrmovat UM, přes stříkačku? A pak jak mlíko dostanu, jak dlouho dítě kojit? Tak dlouho, dokud bude chtít? A když bude mlíka méně, tak pak po kojení ještě hned zkusit odsávat, aby se tvorba stimulovala? MOžná, že mé dotazy jsou zavádějící - jde mi o to, jak postupovat, pokud mlíko opět dostanu až tak pozdě..u prvního jsem měla potíž s tím, že kojení moc, moc bolelo (ploché bradavky), mlíko pátý den, kdy už pil nutrilon přes stříkačku, a než se bradavky daly do pořádku, tak malý byl už zvyklý vypít hodně nutrilonu a na prsu se vztekal..přišlo mi to jako bludný kruh a neuměla jsem z něj ven..děkuji moc.

stavba
11. čer 2012

@mikulka dobrý den, prosím o radu. Syn 10,5 měsíce mi donedávna spal cca od 20 do 4-5 hod. ráno, potom dostal láhev s UM a ještě jsem ho nakojila a spal ještě cca 1-2 hodiny u mě, v postýlce už nevydrží ráno spát tak dlouho, jinak v ní spí celou noc. Ale poslední 3 noci se mi začal budi ve 2 hodiny ráno a neuklidní ho nic než mléko. Zkoušela jsem ho jen pochovat, ale šíleně se vztekal a uklidnilo ho jen to pití. Nerada bych zase v noci krmila, svého mléka mám už málo, takže déle než do 1 roku kojit nechci. Láhev by mu snad i stačila, nevypadá to, že je závislý na mém mlíčku. Spíš mě zaráží, že se zase začal budit, několik měsíců to bylo v pohodě a to, i když mu rostli zoubky. Nevíte, co by to mohlo být? Občas teda se i kroutí a prdí, ale čekala bych, že potom zase usne a ono nic, začne hrozně brečet, takže musím udělat UM. Co bych měla udělat pro to, aby spal zase celou noc? Kaše na noc mu nedělá dobře. Takže má jen Nutrilon 2 HA, toho vypije cca 200ml+ něco málo ještě ode mě. Do teď to fungovalo dobře, tak nevím, co je špatně. Děkuji za radu a názor.

vodni
11. čer 2012

@stavba Syn má 9m a taky 2 měsíce spal celou noc - od 20 do 6.30, a poslední 3 týdny se zase budí po půlnoci - většinou v rozmezí jedna až tři hodiny ☹ A přitom ukrutně řve..., dokonce i potom co nakojím, tak ještě si chvíli pořve, musím ho chvíli chovat než se uklidní... Taky nevím proč ☹

stavba
12. čer 2012

@vodni no, já mám po dnešní noci pocit,že se malej vůbec nebudí hlady, protože dnes se 3 hodiny po usnutí začal vrtět, přetočil se na bříško z něj šel na kolínka, chytil se šprušlí a chtěl začít poskakovat na kolínkách, to je teď jeho největší záliba přes den. Tak jsem ho vždy zase položila a on se ještě chvilku vrtěl a pak zase usnul. Dělal mi to každou hodinu, celkem asi 3x, pak usnul a spal v kuse 3 hodiny a v 6 se vzbudil na krmení. Takže si myslím, že kdybych ho ty předešlé noci nevyndávala z postýlky, ale jen zkusila opět položit, tak by možná taky spal dál, nevím, uvidím, co dnešní noc. Ty děti nás nepřestanou překvapovat, co? 🙂

vodni
12. čer 2012

@stavba jj, překvapení na denním pořádku - u nás bylo dnes příjemné, spal od 20 do 5, v 5 jsem nakojila, položila do postýlky a sám usnul do 7. A to sám bohužel normálně neusíná. Obešlo se to i bez řevu 😉

lucia912
12. čer 2012

@mikulka Zdravim potrebovala by som radu moj Syncek ma skoro 6 mesiacov nebol kojeny vobec ☹ nemala som mlieko .A teraz ak som zacala davat aj kase do jedalnicka tak mi pije menej mlieka ako predtym je to v poriadku alebo nie ? mam zajst co najskor za dr??? Dakujem za odpoved....

mikulka
autor
12. čer 2012

@blandik Dokrmovat UM, přes stříkačku?
Mlezivo má každá žena a první dva dny stačí miminku i jedna kapka denně. Má zásoby z bříška.
Jediná rada je přikládat á min. 2 hod., po kiaždém kojení odstříkávat 10 min z každého prsu.
Nejlépe nedávat nic, při nejhorším alternatuvně UM, ale první dny určitě ne.

A pak jak mlíko dostanu, jak dlouho dítě kojit?
Jak dlouho chce dítě a vy 🙂 Není stanovena hranice. Já osobně si myslím, že nejjednodušší je kojit do roka, kdy nemusíte počítat, kolik má mít dítě vápníku atd.

A když bude mlíka méně, tak pak po kojení ještě hned zkusit odsávat, aby se tvorba stimulovala?
Ano, viz výše

mikulka
autor
12. čer 2012

@stavba Nevím, na to určitě přijdete. Zuby, neklid, moc vjemů přes den, teplo, zma, kdo ví. Hlad to asi nebude. Dejte více kaše na noc, uvidíte.

mikulka
autor
12. čer 2012

@lucia912 Měl by mít min 700 mg vápníku, tedy mléko a kaše, vypočtěte, zda to má. Dr. asi neporadí, to je na vás to do něj dostat 😉

blandik
12. čer 2012

@mikulka - neměla jsem ani mlezivo, pokud neberu to, že se mi objevila kapička, když sjem si silně zmáčkla prsa, mlíko došlo až pátý den po porodu. Proto to řeším. Dostala jsem stříkačku a um, nevěděla jsem, kolik toho novorozeňata asi tak vypijí, jak rychle mám dávat mlíčko ze stříkačky..výsledek byl, že malý si zvykl, že dostane, kolik potřebuje UM ze stříkačky (dávali jsme tak 3 měsíce) a mě když jsem dostala mlíko ten pátý den, tak mě neskutečně bolely bradavky, tak do hloubky, zjistila jsem později, že mám ploché bradavky a proto ta bolest, když už kojení nebolelo, to bylo asi po měsíci a půl od narození malého, tak mu moje mlíčko nestačilo a byl zvyklý ze stříkačky dostat více a rychlejí. Podotýkám, že jsem celé tři měsíce současně odsávala mlíko odsávačkou - byla to jen troška - tak 20ml - 60ml, i v noci...nepovedlo se. A strašně jsem chtěla. Proto se ptám na nějaký optimální postup, až se miminko narodí - v porodnici mi nebyli schopni poradit - ač baby friendly.

mikulka
autor
13. čer 2012

@blandik No ta kapka je právě mlezivo. Každá žena má mlezivo, to nelze nemít, a miminku stačí po porodu jedna kapka za den, klidně. Obsah žaludku první týden je jedna kávová lžička, tedy 5 ml. Takže se 3 dny čeká, přikládá a přikládá vlastně pořád, po hodině, po půl. Do toho ovšem, pokud máte ploché baradvky je nutné nosit takovou pomůcku v podprsence.
Jinak mlíčko se spuští 4.-6. den, čili stále jste v normě. 😉
Pak je důležité dosržet to, že musíte přikládat, a po každém kojení 10-15 min, odsávat z každého prsa, min. 10 x za den v šestinedělí, tedy i v noci. Mlíčko se spouští pak po intenzivním přikládání a odsávání nejdříve za tři dny, spíše až za týden.
Do té doby se dokrmuje alternativně, ale pozor, postupně tak, že si dítě tahá stříkačku samo! Pak se namáhá jako při kojení.

Pokud byste znovu těhotná, doporučuji od 30. týdne nosit pomůcku na vytažení bradavek v podprsence, je to tzv. formovač bradavek. A po porodu vydržet a první 3 dny jen přikládat a nedávat UM. Dítě si první 3 dny vystačí ze sásob z bříška. Pak viz výše a zde:

www.laktoporadana.cz časté dotazy Příchod z porodnice

blandik
13. čer 2012

@mikulka - děkuji tohle mi moc pomohlo, neměla jsem přdesdstavu, kolik toho novorozeně potřebuje a taky jsem nevěděla, že stříkačku si má dítě tahat samo, my jsme mu pomalinku mlíčko tlačili ze stříkačky - a tak si právě zvykl na "tempo" při krmení..prsa přestala bolet právě až tak po tom měsíci a půl a to už nedával, jen v noci byl schopný vydržet na prsu a Um pil už hodně. ¨

A co dělat, když novorozenec hodně spí, náš spával 3, 4 i 5 hodin v porodnici a doma taky (žloutenka), když dobré je přikládat po hodině, po půl...
A ještě jeden dotaz - není mi úplně jasné to odsávání - mám odsávat i ty první dny v porodnici, tedy i ty dny, kdy mám jen mlezivo a žádné mlíčko, aby se mlíko nastartovalo?

Prosím, můžu ještě požádat o přibližné množství mlíka, které dítě během prvních dní vypije, jak se z těch pěti v čase navýší?

Děkuji moc a dotazy si pročtu, formovače pořídím.

ladush
13. čer 2012

@mikulka
Dobrý den,
mám 10ti měsíční dceru.Od narození byla plně kojena.Ze začátku byl s kojením trošku boj,protože se malá narodila o měsíc dřív(nízká váha,žloutenka),ale nakonec jsme to zvládly.Během 9. měsíce už úplně začala odmítat kojení přes den,ale zůstali jsme u kojení večer před spaním a dvakrát v noci a pak ráno.Teď když má 10 měsíců nechce už kojení ani před spaním a kojím jen v noci a málokdy ráno.Od narození spávala celou noc a teď se mi zbudí za noc i třikrát.Nevím co s tím. A ještě jsem se chtěla zeptat když už bude odmítat kojení úplně,mam přejít na UM?A do jakého věku dítěte by se mělo UM podávat?Děkuji za odpověď.
Lada

stazina
13. čer 2012

Dobrý den, obracím se na Vás s velkou prosbou...synovi bude koncem týden 7 měsíců..od 4 měsíce veče enchtěl pít MM, brečel u prsa, začala jsem mu tedy na noc dávat Sunar NutraDef. , přes den byl plně kojený...asi po 14 dnech velké problémy, krev ve stolici , zjištěna alergie an BKM, takže sjem se vrtátila k plnému kojení,jenže za měsíc (5.-6.měcíc) přibral jen 5 dkg..a to před vážením po jídle...po třídením vážení jsem zjitsila, že vypije asi o 200-300ml mín , než by podle váhy a věku měl.Po domluvě s dr. jsem na noc začala dávat Nutrilon Alergy care a v poledne jsem začala s prvními masozeleninovými příkrmy..postupně jsme přidala ještě dopolední ovoce, nebo ov. pyré ..jinak přes den i v noci kojila..
nyní je situace taková , že ráno kolem osmé nakojím, o půl desáté má ovoce, po polední mas- zeleninu, kolem 15 hodiny kojím, pak ještě jednou olem 18 té hodiny, na noc mám 200ml Alergy care a v noci kojím 2-3 krát.Problém je ale v otm, že malý nemá o prso vůbec zájem , nutím ho do toho , odpoledne kolem té třetí hodiny se celkem napije, ale z obou prsou, takže cečer o půl šesté tam toho moc nemá, tudíž ho prso už vůbec neazjímá..vzteká se..a kdyby tam i trochu bylo , stejně se nepřisaje, enní t o pro něj zajímavý..a to samé v nci..pokud je tam menší doba mezi kojením, nemám mu co nabídnou...přemýšlela jsem, že bych teda místo navečerního kojení dal anějaký příkrm, jenže po kaších má zácpu a jogurt mu vzhledem k BKM dát nemůžu..
Trápím se tím, že nejsem schopná malého pořádně kojit, první děti - dvojčata jsme kojila až do roka...na druhou stranu si ale říkám, že kdybych mu dala Um , tak se konečně spokojeně nají...
Poradíte prosím, co s tím? Děkuju moc...

mikulka
autor
14. čer 2012

@blandik
my jsme mu pomalinku mlíčko tlačili ze stříkačky - to se dělá jen zpočátku u malinkých dětí, pak už dokáží tahat samy...

A co dělat, když novorozenec hodně spí, náš spával 3, 4 i 5 hodin v porodnici a doma taky (žloutenka), když dobré je přikládat po hodině, po půl... Budit, přes den budit po 3 hod. max, v noci v době šestinedělí taky a pak v noci po 5-6 hodinách. Pokud dítě dobře prospívá a je dost mléka, nemusí se budit v noci v šestinedělí, ale po 5 hod. už ano...

A ještě jeden dotaz - není mi úplně jasné to odsávání - mám odsávat i ty první dny v porodnici, tedy i ty dny, kdy mám jen mlezivo a žádné mlíčko, aby se mlíko nastartovalo?
Ne, až nedjříve 4. den. Do té doby stačí přikládat a přikládat, to se vlastně nedělá nic jiného.

Prosím, můžu ještě požádat o přibližné množství mlíka, které dítě během prvních dní vypije, jak se z těch pěti v čase navýší? To je dost různé, ale je důležité roztahnout žaluidek pozvolna. Takže prvníá 3 dny je to jen takové cucání po pár kapkách, 5 ml až 10 ml. Další dny, týden se to zvyšuje od 10 do 30 ml. A pak už podle váhy dítěte. Musí vypít šstinu své váhy za den (nebo o trochu méně). Když to nevypije, ale prospívá a přibírá min. 115 g za týden, je to ok. 😉
A jak tedy staré dítě máš? V profilu vidím jen tříleté...

blandik
15. čer 2012

@mikulka - děkuji moc za odpovědi. Náš syn má 3 roky a 8 měsíců. Kojení bylo minimální, a ve třech měsících ustalo úplně, myslím, že jsem byla hodně ve stresu, protože jsem měla málo mléka, ale když jsem se zbavila stresu (vybrečela), tak bylo mléka při odsávání hodně. A hlavně to kojení strašně bolelo, dumala jsem i nad takovými těmi bělajícími bradavkami, protože po těch pokusech o kojení jsem je měla bílé, ale po měsíci a půl (i když jsem moc nepřikládala), tak najednou to kojení přestalo bolet, bylo to krásné, jenže náš už byl zvyklý na nášup a velmi rychle začal pak odmítat sát z prsu, když se stříkačky to šlo rychle...

lucieeeee
15. čer 2012

@mikulka Dobrý večer, též bych chtěla poprosit o radu. jsem kojící maminka 8měsíční dcery a objevila se mi poševní mykóza. v minulosti jsem na ni občas trpěla (pár let před otěhotněním už ale minimálně). v těhotenství s dcerou jsem ji měla v podstatě skoro co šest týdnů. po porodu jako když utne - objevila se až teď (možná to souvisí i s tím, že jsem ještě od porodu neměla menstruaci, stále ještě kojím cca.5x denně). k doktorovi jsem zatím nešla. chtěla jsem to zkusit nejdřív pořešit nějak sama. nevím ale, co "si můžu vzít", když stále kojím, na netu jsem toho zatím moc nevyšťourala. před otěhotněním jsem občas používala canesten, v těhotenství nějaké vaginální tablety předepsané gynekologem.. ráda bych něco co nejvíc přírodního,ale účinného. předem moc děkuju za odpověď, i když nevím, jestli tématikou stále ještě spadá do vaší diskuze.

yesu
16. čer 2012

@mikulka Dobrý den, můžu mít taky dotaz? Mám chlapečka-12 dnů, narodil se ve 36tt s váhou 2640g, doma jsme teprve týden a doznívá nám žloutenka....Kojím od 3.dne po porodu, mlíka mám opravdu hodně, v porodnici pil zhruba tolik co měl a na kojení mě volali zhruba každé tři až čtyři hodiny. Doma mi pil ze začátku taky zhruba jak měl, ale poslední dny mi vypije za jedno kojení třikrát tolik co má, mám ho teda budit pořád po těch třech hodinách?A nechat ho kolik si bude chtít vypít sám nebo ho radši korigovat a nechat u prsa kratší dobu, aby se tolik nepřejídal? Není mu špatně ani neblinká...Když ho nechám u prsa třeba 7 min vypije kolem 180ml, teď sem ho zkusila nechat jak bude chtít, po 20 min sem to nevydržela a oddělala ho a vypil 300ml!!!!Prosím poraďte co bude pro něj nejlepší....moc děkuju!

kleopatra35
19. čer 2012

@mikulka Ahoj, mohu se zeptat? Mám doma týden starou holčičku....v porodnici jsme měli trošku problem s přisátím, tak jsem odstřikavala a dávala mlíčko přes stříkačku....když jsme v pátek dorazili domů, tak jsem se snažila rozkojit ...půjčila jsem si odsavačku a pravidelně jsem malou co 2 hodiny přikládala a co nevypila, jsem odstříkala a podala stříkačkou, v neděli jsem se zařekla a začala bojovat....mlíčko se mi rozjelo docela hodně, ale s malou mám drobet potíž.....budím jí před den ob 3hodiny a v noci ob 4hodiny (doporučeno pediatrem) malá se přisaje, ale tahá jen chvíli a pak usne, můžu dělat cokoliv, ale vzbudit jí, je problém...tak ji vždy nechám odkrknout a přiložím k druhému prsu, kde též po pár minutách vytuhne...tak ji vezmu a dám do postýlky a v tu chvíli začne histericky plakat...ale prso jen dumlá...mlíčko jí teče po bradě, ale ona si vždy jen tak polkne....s tím přikládáním máme také problém, protože mám velká prsa a ona se špatně přisává, zvládáme to pouze v leže a to horko-těžko.

prosím tedy o radu:
jak malou přimět, aby sála? ( v porodce jsem si naivně myslela, že když má hlad, tak se ozve, díky tomu jsme šli s váhou dolů)
jaká je optimální délka jednoho kojení, aby malé to stačilo?
mám při jednom kojení prsa střídat?
mám odstříkávat?
pediatr mi doporučil, abych odstříkávala a mlíčko když tak zamrazila, ale proč bych měla vůbec odstříkávat?
jak naložit se zmrzlím mlíčkem? když ho chci rozmrazit, jak postupovat?
jak dlouho po odstříkání mohu vložit mlíčko do lednice? hned a nebo chvíli počkat?

jsem zmatená, mám o kojení málo informací a když jsem nějaké dostala, tak to bylo tak, že každý mi v porodnici tvrdil něco jiného...prosím poraďte mi, jak to dělat správně...velmi mi na tom záleží...nerada bych , aby malá nějak strádala.

kleopatra35
19. čer 2012

a ještě se chci zeptat...jak velká časová prodleva může být v noci mezi kojením??? Je pravda, že od porodu jsem toho moc nenaspala a už padám na "ústa" ...mám obavy, abych i tímto se nepřipravila o mlíčko...jsem totálně unavená a nějak to přestávám i psychicky zvládat.

b.e.r.u.s.k.a
19. čer 2012

|Dobrý den,potřebovala bych poradit.Mám měsíční dvojčátka,zatím jsou ještě v nemocnici a učí se pít z lahviček,moc ráda bych je potom i kojila,ale mám stále málo mlíčka.Odstříkávám přes den co 3hodiny a v noci co 4hodiny,ale vždy tak nejvíc 50ml.Je šance,že bude mlíčka ještě víc a co můžu pro to ještě udělat?Zkoušela jsem i homeopatika,ale moc nepomohlo ☹ A ještě jsem se chtěla zeptat,zda lahvičku na odstříkávání musím vždy sterilizovat nebo stačí umít pod horkou vodou?Děkuji za odpověď a radu.

vodni
19. čer 2012

@kleopatra35 Nejsem mikulka, ale pokusím se poradit 😉 aspoň an některé otázky
- prsa střídat, zvlášť, když se potřebuje zvýšit laktace, v šestinedělí se myslím doporučuje
- délka je různá, mění se i průběžně. Já nejdřív kojila tak 15min, pak jsme měli nějaké problémy, takže to trvalo i 40min, a jak prcek roste, tak už mu stačí mnohem kratší doba, tak 5min (řekla bych asi od 5. měsíce). Pokud miminko usíná nebo je nějaký problém, tak to asi jedině chce aspoň nějakou dobu před a po kojení vážit jako v porodnici, abys vysledovala za jak dlouho kolik vypije. To kolik by mělo vypít tu mikulka psala - váha děleno 6 krát počet krmení za den
- odstříkávat, záleží na tom, jestli je třeba zvýšit laktaci apod. Určitě zamrazit, může se hodit v budoucnu
- zamražené vydrží v mražáku tuším 3 měsíce, postup: odstříkané mléko nastřádat v chladničce (neměla by se míchat ale teplota, dělala jsem tak, že jsem měla 2 via pohárky, a nově odstříkané nejdřív nechala zchladit, až pak jsem smíchala), potom zamrazit. Rozmražení podobný postup, nechat v chladničce rozmrazit, pak ve vodní lázni ohřát (nebo jsou taková ta ohřívátka, ale v podstatě je to taky vodní lázeň)
- prodleva by v šestinedělí neměla být delší myslím než 4h? (nebo 6, teď si nejsem jistá), mně se prsa tak nalívaly, že jsem stejně musela odstříkat, když mi 2x náhodou spal déle...
- od porodu jsem asi 2 měsíce spala tak 2h denně, zní to šíleně, ale ono to asi příroda tak nějak zařídila, že se to fakt dá zvládnout, i když je to opravdu o "ústa" jak píšeš. Syn měl ještě masivní reflux, takže jsme bojovali strašným způsobem, ale prostě, všechno to chce čas.
Jinak info např. na kojeni.net

kleopatra35
19. čer 2012

@vodni děkuji za odpověď 🙂 k té délce kojení, jak jsi psala i 15min...jedná se o celkovou délku kojení (obou prsou)? a odstříkavat po kojení,že? Jenže mám co dělat, abych ji po kojení uspala a než se k odstříkání dostanu, tak můžu jít znova kojit ☹
ten výpočet - výsledek mi vychází 71...což je tedy, že by malá měla z jednoho kojení vytáhnout 70ml??
k tomu mražení...to můžu smíchat dvě dávky mlíčka dohromady?třeba i když je mezi nimi rozdíl 4hodin?via kelímky jsem si dnes objednala, tak to asi udělám, jak píšeš.
Jsem z toho všeho fakt zmatená....snažím se zajet nějaký pravidlo, ale myslím, že pravidla tu určuje malá...každý den je uplně jiný...jednou řádí v noci a přes den je jak andílek a dnes od 13 do 18 nechtěla zabrat...jo, jen v náručí, ale jakmile jsem jí dala do postýlky, tak byl řev, ani toho dnes přes den moc nespapala...nevím, jestli to všechno zvládnu, je to strašný mazec.

kleopatra35
19. čer 2012

@vodni já kojím tedt ak 40minut - když plně saje...myslíš, že je to hodně??

vodni
19. čer 2012

@kleopatra35 Máš hodně malý miminko, tam žádný řád a pravidla nejsou, prostě jak chce, tak kojíš, všechno ostatní jde stranou. Je to někdy děs, ale prostě se to musí zlvádnout, a zvládneš to, ono se to časem ustálí, nějak zavede atd. Dávka ta 70 řekla bych, že tak nějak, ale jak jsem psala, já nejsem mikulka 😉 jen prostě co si tak pamatuju tady z diskuze a z toho, co jsem potřebovala já.
Těch 40min jsem taky kojila. 15-20min byl pak takový průměr, až se to zajelo. Ale ze začátku určitě dýl. A odstříkávala jsem po kojení.
Mražení - ano, střádala jsem z více odstříkání do jednoho kelímku, aby to bylo tak cca 100-150, střádat jen za 12h, a pak zamrazit (v chladničce vydrží mlíko myslím právě těch 12h). Jen prostě jsem si pamatovala, nepřilívat teplý mlíko k tomu v chladničce, nechat zchladit a pak až smíchat.
A s tím spaním máme problém do teď, jak jsem ho kvůli refluxu musela držet svisle, tj. v náručí, aby neblil, tak si na to asi zvykl, a neumí usnout sám. Vyřvání apod. u nás nefunguje (taky se mi to dost příčí teda), prostě když ho dávám do postele spát, tak prostě řve. Teď je to o to horší, že je to horko.
Vím, jak se cítíš. S malým to bylo komplikovaný, nakojila jsem, pak než usnul, navíc s tím refluxem (nakonec to bylo k ničemu, "zbavili" jsme se toho až nedávno a jen díky lékům). Strašně řval, trpěl na ultramaximální koliky (tak 3h vřeštění non-stop), a vůbec byl kvůli těm jeho problémům hrozně dráždivý. Takže vlastně když jsem ho dala do postýlky, tak jsem si mohla lehnout tak na 15min... Zpětně si říkám, jak jsem vůbec mohla přežít 😝 Ale fakt se to zvládne, jen ze začátku, než se člověk přesvědčí, že takhle to prostě teď je, tak je to dost na budku

ebsian
21. čer 2012

Zdravím, ráda bych se tu zeptala za kamarádku, která nemá k dispozici internet 🙂
Má synka, 7 týdnů starý..Hned v porodnici dokrmován, měla málo mléka a malý nesál ( císař, žloutenka). Doma částečně kojený, po kojení dokrm. Teď už ho chtěl jen málo, mliko se trochu rozjelo, postupně míň dokrmů..
Teď pátý den bez něj, často přikládá, malej hodně čůrá, víc jak 8 plín za den a kaká taky min. dvakrát. Ale v posladních dnech pořád brečí, jen u prsu ne - je u prsu skoro pořád.
Někdy začne brečet hned , někdy pozděj a u prsu i usíná, ale ne vždycky. Jinak po kojení odříhne a někdy ublinkává - důkaz, že pije.
Prospívá, posl. vážení před 2 dny - příbytek 410g za 5 dní. Doma váhu nemá..Mléka už je prokazatelně víc, po kojení odstříkáno třeba 100ml, ale ne vždy je čas, když malý brečí. Brečí tak, že to nevypadá, že by ho něco bolelo. Každej do ní hučí, že ho má dokrmit, ať je klid, chce ale kojit. Jak postupovat?
Moc děkuji předem 😵

hlasil
22. čer 2012

@ebsian Ahoj, pokud malý prospívá (jak píšeš čůrá dost, kakání není podstatné, přibývá na váze), tak nedokrmovat, je to zbytečné. Malá miminka jsou u prsa spokojená nejen z hladu, ale uklidňuje je to, dává jim to pocit bezpečí. Tzn. nemusí rozhodně brečet z hladu a když jinak prospívá tak je i pravděpodobné, že je tam jiný důvod. Pokud si kamarádka není jistá, může buď koupit váhu a sledovat, kolik miminko vypije během dne a zda to zhruba odpovídá 1/6 jeho váhy, což je obvyklá dávka mlíčka za den (ale třeba můj syn pil dlouhodobě docela dost pod touto hranicí a je to naprosto normální). Nebo se domluvit s doktorkou na převážení třeba za týden pouze plného kojení, aby se jí to přibývá na váze potvrdilo. Předpokládám, že v těch 5 dnech mezi posledními váženími byly ještě nějaké dokrmy, tak jen pro jistotu. Hlavně kamarádku pochval, hezky se rozkojila, byla by škoda o to přijít a těch, kdo do ní tohle hučí (kdo to proboha je??), ať si nevšímá.