Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

stellamax
14. črc 2012

@petrunka01 děkuju. Už jsem zkoušela kojit jí, když měla na sobě jen plínu, za ouśko tahám, lechtala jsem jí na ploskách chodidel, sahám na místo pod bradičkou jak mi ukazovali v porodnici.... Nic moc ale nepomohlo. připadá mi, že se prospí u kojení a pak jí trvá dlouho, než usne znova v postýlce. Zývá. Přivírá oči, vrtí se.... No a pak si saje ruku a chce znova kojit a tak už to mám třetí den. Jenom přebaluju, kojím a uspávám.

petrunka01
14. črc 2012

@stellamax kolem třetího a šestého týdne a měsíce může přijít růstový spurt,kdy má miminko vyšší potřebu jídla..tak za týden se to samo upraví

stellamax
14. črc 2012

@petrunka01 děkuju, třeba je to ono.

veronika.h
14. črc 2012

@mikulka@petrunka01 Dobrý den, moc prosím o radu.
Mám 4 měsíčního chlapečka a cca týden mi v odpoledních hodinách odmítá prso. poslední dva dny prso odmítá hned od rána, nají se jen v polospánku v noci. myslela jsem si, že mám málo mléka, tak jsem 2 dny intenzivně odsávala, pila a jedla homeo, laktace se zvýšila, ale syn MM stále odmítá, i když teče. Stačí jen se přiblížit s bradavkou a začne křičet. Mlíčko mu dávám odstříkané z lahve (je na ni zvyklý už od porodnice, manžel ho takto krmil 1x v noci a nikdy problém nebyl, že by odmítal prso), ale od mi to mlíko plive i z lahve. Toto se mi stalo i před měsícem, i když ne v takové míře, začalo to, když mě bolelo v podbřišku jako při MS, i když jsem nekrvácela ani nešpinila. Teď mě opět 2 dny v podbřišku bolí, MS nikde. četla jsem, že může být mlíko v době MS kyselé a miminkům nemusí chutnat. Jenže já menstruaci nemám a stejně nepapá. Je to pro mě dost stresující, nevím, jak ho mám nakrmit, skáču u kojení na balonu, to trochu pomáhá, ale pije jen 2 minuty a pak pláče. Dost ho opět bolí i bříško a dneska jsem mu musela pomoct trubičkou a měl stolici úplně hustou a tuhou a nemohl ji vytlačit ☹

zu1
17. črc 2012

Dobrý večer, mám synka narozeného ve 34 týdnu. Porodní váha 2650g bohužel se mu nezralost odrazila do sání. Byl slabý v nemocnici jsem se ho snažila 2 dny kojit, klesal moc rychle na váze a zhoršila se mu žloutenka, tak mu začali dávat lahev s mým mlíkem, kterou odmítal časem také, pil i hodinu, zvracel a nakonec skončil na sondě. začala jsem si to korigovat sama, častěji menší dávky než co po nás chtěli a 3 týdny po porodu jsem šli domů. Dodnes odstíkávám a dávám lahví. chtěla jsem přejít na kojení, ale nejde mu to, nic nevysaje a pak odpadne, usne nebo plače. Zaručené metody probírání zcela ignoruje. Dnes u nás byla laktační poradkyně a zkoušli jsme to ze suplementoru, nevysaje ani 20ml.Zkoušela jsem to celé odpoledne a výsledek byl vypitých asi 30ml.Volala jsem jí a řekla stříkačku s hadičkou, to mi malý odmítl úplně, dávil se a brečel. Jelikož jsem mírně🙂) hysterická z toho, aby mi zase nezačal tak moc spát (i s lahví) nebo neklesal na váze poradíte mi co mám dělat? Samozřejmě jsem mu dala z lahve ...Měla jsem dýl vytrvat? Nepřestane mi pít, když ho budu duznit tím suplementorem?Děkuji moc za odpověď.

papaja13
18. črc 2012

Dobrý den, mám osmi měsíčního syna, plně kojím více jak 10x denně, do teď žádný problém. Před několika dny začal mít tuhou, kašovitou stoličku a sám, bez rourky se neni schopen vykakat. Na prdíky má espumisan, teď nově Apo baby- probio. Já se snažím nejíst nic, co by mu mohlo vadit- jak se všude na netu doporučuje, piji fenyklový čaj, koupila jsem i jemu dětský, ale nezabírá na stoličku. Prdíky odcházejí, ale dá mu to taky práci. Poraďte mi prosím, jak stoličku zase upravit.

yesu
19. črc 2012

Dobrý den potřebuju rychlou radu 🙂 Můj syn je od včera na nutrilonu, protože má po kojení hrozný bolesti a doktorka má podezření na alergii na kravský mlíko. Týden mám mít dietu a pak zkusit zase kojit. Od včera odsávám, abych o mlíko nepřišla, ale od rána mi nejde odsát! Mám elektrickou odsavačku avent, zkoušela sem to i rukou, nahřát a jde to jen po malých kapkách prsa mám hrozně nalitý a bolestivý, poradíte jak dostat to mlíko ven?Moc díky.

lennetfrigg
19. črc 2012

@yesu ja nejsem v žádném případě odborník, jen nechápu, proč máš čekat týden. Nepomůže vysadit veškeré mléčné výrobky z Tvé stravy a třeba po čtyřech hodinách normálně kojit. Takhle si uženeš akorát do prsou zánět a malý přestane sát. Zkus se asi spojit s nějakou laktační poradkyní... Mně třeba odsávat nešlo vůbec, jen jsem odstříkavála ručně, ale nedokázala jsem prsa vyprázdnit. Prostě až malá začla sát, tak jsem cítila úlevu. V tomto Ti neporadím 😒

yesu
19. črc 2012

@lennetfrigg no prý to trvá několik dní, než dostanu z těla všechno...už se mi to zase daří to rozjet, huráá...

lennetfrigg
19. črc 2012

@yesu super, držím pěsti, ať to zvládnete!!!!!!!! 😉

missymici
20. črc 2012

Zdravim,....potrebuji radu... Vcera jsme se vratili z porodnice,plne kojim,...zadnej problem az na bolest bradavek a dnes uz i bolest jedneho prsu.Malá si bere hodne mlicka (je to velkej jedlik) ,stridam polohy,odtrikavam rucne mezi kojenim,davam studene obklady,....ale stale mam hodne hodne mlika,...Prsa mam neskutecne nalite a v jednom prsu me zacina tvrdnout,jakoby z boku,od podpazi smerem dolu a pod prsem.U prvniho ditka jsem mela zanet hned v prvnich dnech,ale to jsem nekojila,pouze odstrikavala (kluk se neumel prisat,kratka uzdicka pod jazyckem).a mam dokonce pocit ze jsem to mela v tom samym prsu.Strasne jsem se na kojeni tesila,ted chodim a placu a mam strach ze k zanetu prijdu znovu. Zacina me to prso bolet,neni to uz jen citlivost a neprijemne zatrvdnuti,....skousim co me rekli v porodnici,...ale nejak to nezabira.Po kojeni,citim ulevu,ale v tom jednom prsu,je uleva 50procentni a zatvrdnuti se dostavi v prubehu nekolik minut....navic zacinam mit pocit,ze holka to prso odmita....Kojim kazde 2,kazdou hodku a pul, vnoci kazde 3 hod,az 3,5 hod.
Jsem z toho na zblazneni,....chci strasne kojit,..poradte co mam delat,prosim 🙂

kathyna
20. črc 2012

@missymici , mě pomohlo do sprchy a rozmasírovat i přes bolest a odstříkávat. Někdy jsem tam byla i hodinu a tekly mi u toho slzy, ale pomohlo to. Ale je to jenom moje laická rada🙂A dobrý na zatvrdliny je lecitin, zabraňuje, aby se dělaly, brala jsem ho 3x denně

missymici
20. črc 2012

@kathyna
dekuji moc,ircite neco z tooho skusim,jelikozo mliko nechci prijit ☹

vavrovav
21. črc 2012

Ahoj holky, chci se zeptat. Teď mám druhé dítě a chtěla jsem plně kojit. Dostala jsem ale do prsa zánět a brala jsem peniclín. Matěj ale najednou nepřibral na váze a musela jsem začít s příkrmem. Dnes mu je 7 týdnů a z prsa vypije tak 40 - 60 a pak tak ještě 50 odsaji. Mám ještě nějakou šanci a možnost, že se mi laktace začně dělat více a jak toho dosáhnu? Matěj se od samého začátku strašně línej sát, tak poslední dobou si ode mě vezme jen tu 40. Prosím o radu. Děkuji

vavrovav
21. črc 2012

Chtěla bych zase plně kojit, prosím o radu

petrunka01
21. črc 2012

@veronika.h omlouvám se,byla jsem týden pryč.Občas tu někomu poradím,ale nejsem odborník.Tohle bych asi řešila spíš s laktační poradkyní třeba na telefonu nebo s dětským lékařem.

katyxq
21. črc 2012

@yesu Doktorka teda radí s prominutím hovadiny, přestávat kojit není vůbec potřeba, stačí, když maminka drží dietu bez všeho z kravského, kozího a ovčího mléka, bez hovězího masa a sóje 😉 (nutno sledovat složení všech potravin, hlavně bacha na pečivo, sladkosti, uzeniny, margaríny, mléčné složky jsou v moc potravinách).

rozum
23. črc 2012

Ahojte, potřebovala bych radu. Moje dcera má 5 a půl měsíce. Naše kojení je divoké už od začátku. Ale teď mě začala bojkotovat jedno prso (pravé) a víc pila z levého. Ráno jsem se probudila a cítila jsem, že mě bolí. Zarudlé není, nahoře je měkké, ale dole tvrdé a při každém sání to bolí jak čert. I když si dám malou na hrudník, tak to cítím. Vyčetla jsem, že může být ucpaný mlékovod, ale to snad ne, když z něho pije neustále. Zánět? Obklady dávat? Na zánět teplé ne, ne?
Teď s odstupem dva dny mám prso nalité, tak ho malé dávám, je lepší, do toho mě to zas tvrdne nahoře. Ale co! Teď se mě na bradavce objevil bílý flek. Zezačátku jsem si myslela, že je to tvaroh,který jsem si tam dala, ale to nebyl. potom mě napadlo, že by to byl hnis, ale zkoušela jsem si to pomačkat a nic z toho neteče, ale flek tam je, tak nevím, co to může být. Ale když odstříkávám mléko, tak to z toho nejde, jde to bokem, ale malou raději kojím přes klobouček.

adelina89
31. črc 2012

@mikulka Dobrý den,
jsem moc ráda, že je tady někdo s kým se mohu poradit. Jsem v 35.týdnu těhotenství, jsem rozhodnutá nekojit. Z osobních i zdr. důvodů. Chtěla jsem se jen zeptat jak to praktikovat v porodnici. Svěřila jsem se gynekologovi,ale ten mi řekl, že na to je Dostinex a ten mi musí předepsat až v porodnici. A nejlépe hned po porodu píchnout nějakou injekci. Chodila jsem na předporodní kurzy do porodnice, kde chci rodit. Ptala jsem se tam, jak řeší tyto případy a bylo mi řečeno, že po porodu mi určitě dobrovolně nic nepíchnou..A pak tedy záleží na domluvě na šestinedělí,ale mám počítat s tím, že mi nikdo nic nepředepíše, protože mi budou nutit do kojení. Nevím, zda si tedy sehnat recept na Dostinex dopředu a do porodnice si raději přibalit svou lahev a UM, aby si malej zvykal na jeden druh hned od narození???V porodnici totiž přikrmují Bebou a já bych chtěla krmit Nutrilonem...Asi si myslíte, že jsem moc náročná..Ale hledám na internetu jak divá a už jsem zoufalá z toho co bude...Na co se mám vůbec připravit. Aby mi malého nenechali schválně řvát,abych změkla a donutili mě ke kojení...Děkuji moc za odpověď...

lucikf
7. srp 2012

@missymici Vím, že nám laktační radila na to tvrdnutí dát mezi kojením studený obklad z tvarohu a nastrouhané brambory, že to vytahuje tu horkost a před kojením umýt, nahřát prsa a dítě dát kojit do takové polohy, aby mělo bradu směrem k té zatvrdlině, že tam má největší tah. Jinak bych určitě kontaktovala nějakou laktační poradkyni. Ony toho vědí mnohem víc. Ať to dobře dopadne.

caricia1
8. srp 2012

@veronika.h Ahoj,mám uplně stejný problém,chtěla bych se zeptat zda už se to u vás zlepšilo???Nevím zda to přejde nebo to znamená pomalý konec kojení...Děkuji 😉

veronika.h
8. srp 2012

@caricia1 ahoj, kojime porad, ale casto u toho poplakava, krouti se, pousti bradavku a vecer, kdy je unavenej, nechce pit vubec. po kazdym koju odstrikavam a vecer mu davam lahev rovnou. takY jsme zacali se zeleninkou, takze hlady neni . uz se nestresuju, chces prso-pij,nechces, odstrikam ti na vecer 🙂 🙂

caricia1
8. srp 2012

@veronika.h To je dobře 🙂 malá to dělá přesně tak,pije minutu-dvě pak se střídavě pouští,řve,přisává a tak dokola tak dlouho dokud jí nenecham..Když dám dudel tak ztichne,když ho vyměnim za prso tak veje.. 😒 vůbec nevim proč,dost často moc nechce MM ani z flašky,to vypije jen kolem cca 30 ml a víc ne..Ale v noci kojíme bez problémů a občas během dne tak jednou jí nakojim-ale musí být v polospánku..Já už fakt nevím proč...

olusenka
10. srp 2012

@mikulka Prosím o radu. 7měs. miminko mi poslední dobou často pláče u kojení, podle mě asi hlady. Jednou hned na začátku, jinak třeba po 3-4minutách pití. Pustí se, brečí a hned si cucá ruku. Je to možná silný spouštěcí reflex? Ale proč to dělá až po chvilce? Přidám další info pro případ: plně kojený do 6 měsíců, v půlce července jsme začali s příkrmy, to mu zatím moc nejede, sní málo, od té doby trochu problémy s kojením, pije kratší dobu a nevydrží 2 hodiny jako dříve, chce pak častěji pít (byli jsme nedávno v nemocnici, kde se musel vážit, tak vím, že v noci a k ránu, když pije dobře, vypije 110 nebo 160ml, ale přes den tak do 70ml max., spíš méně, prostě ucucává), třeba po 1,5hod. někdy i méně, v noci se budí, do té doby spal celou noc. Někdy se budí 1-2x, ale už se stalo, že 2 noci mi prořval skoro celé a utišil se jen u kojení, pak zas usnul. Moc díky za radu, začínám být zoufalá, zhoršuje se to.

marketahrubes
18. srp 2012

Dobrý den,prosila bych také o radu.Jsem prvorodička a možná i trošku o to víc vyplašená matka 😢 Mám 18-ti denního chlapečka,který mi poslední 3-4 dny začal po kojení ublinkávat.Není to pokaždé,ale z 8 kojení je to 5 určitě.Přitom doteď to bylo vše v pořádku.Kojím po třech hodinách,někdy si řekne,někdy ho budím (je to hrozný spavec).Taky kojení přerušuje,kojím 5 minut,pak pláče,pustí se,trápí ho prdíky,tlačí do plínky,kroutí se a jak tlačí,tak si ublinkne,bohužel navíc ještě ani nekrká,neříhá..vždy po kojení ho nechám ležet na boku,někdy zkouším (když neusne) i polohu na srdíčku,tygříka ještě neumím..nebo ho zvednu cca 5 minut zkoušíme odříhnout (snažím se mít jeho hlavičku přes má záda). Poté se třeba uvolní prdíky, vykaká se do plínky a opět ublinkne..pak ho kojím zase 5 pětim,pláče...a takhle se to opakuje třeba třikrát..někdy kvůli prdíkům konejším i 3 hodiny... Ublinkávání má také různou intenzitu,někdy je to jako malá lžička,někdy jako velká lžíce... při jednom kojení si dokáže ublinknout i 10x,tak mám obavu,aby mu vůbec nějaké mlíčko v žaludku zůstalo. Naposledy,když jsme byli v poradně,tak tyto problémy ještě neměl a krásně přibíral. Ve 2 týdnech měl váhu 3370g,porodní váha byla 3 200g (v porodnici,při propouštění zhubnul na 2 920g).Ještě bych chtěla poznamenat,že manžel i tchán trpí refluxem,mají to vrozené..Poradíte mi,prosím? A ještě mám dva dotazy,jestli můžu? Mám odstříkávat po každém kojení?? Nikde jsem se to nedočetla,spíš se píše,že nikdo neodstříkává,ale v porodnici mi říkali do půl hodiny odstříkat,aby prsa nebolela a netvořily se záněty...a poslední dotaz? Když plně kojím, malý žízní netrpí?? Spousta zasloužilých matek mi radí,abych mu na prdíky dávala po lžičkách fenyklový čaj...ale ten přece piju já? Nějak se mi to nezdá...ráda si nechám poradit...moc děkuji za odpověď na obsáhlý dotaz. 😕 To ublinkávání mě ničí...

pejullka
23. srp 2012

@mikulka dobrý den, potřebovala bych radu. První dcerku jsem kojila zcela bez problémů do 13 měsíců. Se synem byly problémy s přisáváním už v porodnici, doma jsme se rozojily do asi 3 týdne. řes den kojení jde, ale večer se u kojení vzteká, odtahuje se po chvíli a řve. Nevydržela jsem to a davám mu na noc nutrilon. Jenže situace se začíná opakovat i u ojení v noci. Nechci se vzdát kojení, co s tím?

mikulka
autor
27. srp 2012

@vavrovav Samozřejmě, že máte šanci a velikou, když je malý teprve sedmitýdenní. Podívejte se sem, jak se rozkojit (ale osobně si myslím, že mlíčka máte dost a s příkrmem bych hned přestala):
www.laktoporadna.cz Časté dotazy Příchod z porodnice

mikulka
autor
27. srp 2012

@rozum www.lkatoporadna.cz Časté dotazy Probléky s prsy

mikulka
autor
27. srp 2012

@adelina89 Pokud jste rozhodnutá nekojit, pak je to jen a jen vaše rozhodnutí a zdravotní personál to musí respektovat! Jamile začnete chodit do poradny, řekněte to tam. Při porodu to okamžitě řekněte lékaři a porodní asistentce. Nebrala bych být vámi nic. Po porodu si dítě nesmíte nechat přiložit k prsu a pak se uvidí, jak to s mlíčkem budete mít. Přikládejte si studené obklady na prsa a kdyby se vám prsa nalévaly a moc to bolelo, mírně, jen do úlevy odsajte a pokračijte v přikládání obkladů. S sebou si vezměte lahvičku i nutrilon.

Ale samozřejmě si neodpustím s přimluvením, že pro děťátko je důležité mlezivo, první tři dny, ve kterém má všechny protilátky, které ho vyzbrojí na celé šestinedělí. Pokud nebud e kojeno vůbec a nedostane ani to mlezivo, bude samozřejmě náchylnější k nemocem a k alergiím. Vlastně z cela přirozeného prostředí, jakým je mantčino tělo, přejde hned k umělému a nezdravému. Může mít samozřejmě koliky, průjmy apod.

Proto si myslím, že kojit dítě alespoň prvních pár dní, nebo šestinedělí, je naše jakási "povinnost" vůči dítěti. Je škoda ho o to ochudit. A šest týnů, nebo i kdyby to byl jen týden, pro nás neznamená nic, a pro dítě mnoho mnoho bohatství a zdravý start do života 😉

mikulka
autor
27. srp 2012

@olusenka Tak teoreticky by mu ty 3-4 minuty mohly stačit k tomu, aby byl napapaný. Já myslím, jestli mu nerostou zoubky a při kojení ho to bolí. Zkuste mu namazat dásně třeba tím kamistad gelem...
Jinak by měl vypít šestinu své váhy. Takže váha v g děleno 6, dostanete, kolik má vypít celkově, děleno počtem kojení = jednotná dávka.

Svou roli v tom asi hraje i hlad. Zkuste, aby pil déle, hlavně na noc, odříhnout, zase přiložit, ponosit, přiložit... A do příkrmu zamíchejte své mlíčko, třeba mu to bude víc chutnat...