Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

zvirka
17. kvě 2011

@janakar Jasně, je toho hodně, já nevím kam dřív skočit s jedním. Když Vám to vyhovuje všem třem a maloušci prospívají, tak není co řešit. A cvičení jsem si neuvědomila. A tandemové kojení musí být super, akorát teda já bych to asi technicky nezvládla, i na malého bych potřebovala při kojení ještě dvě ruce 😅

mikulka
autor
18. kvě 2011

@janakar Jsi moc šikovná. Zvládáš tři děti, kojíš tandemově dvojčata (což už chce zručnost) a ještě to cvičení. Klobouk dolu! 😉

marton
18. kvě 2011

@janakar ahojky,to jste ale fakt šikovní,že se stále kojíte.Ale i dětičky,protože ti naši raubíři u toho blbnou 🙂 .Maty tahá a občas i kousne,Tobi by bez toho neusnul.Tandem jsem si taky užívala,ale až tak od 3 měsíců.Do té doby mi dělalo práci je dobře naštelovat a pak když jeden ublinknul,tak mi chyběly ruce 🙂 .Teď už mají kluci i Nutrilon,ale jak píše p.poradkyně,tak 200ml nevypijí ani náhodou.Tak 130-150ml.A jak se dvojčátkům daří?

mikulka
autor
18. kvě 2011

@marton Ahoj, jakmile dítě kousne, pak je nutné ho napomenout. Aby si pamatovalo, že je to špatně a že to se nedělá. 😉 Protože i dítě s plnou pusou zubů můžeme kojit bez toho, aby to bolelo. Zato, když kousne, může se udělat trhlinka. S tím pitím je to takové složité. Třeba od roka mají děti vypít 100 ml na kg váhy a neznám moc dětí, co to fakt vypijí... 😕

zvirka
18. kvě 2011

@mikulka Ahoj, jen se chci poradit s váhou malého. Včera jsme byli v poradně, má 70 cm a 7,27 kg. To je přírůstek od 6 měs. 0,74 kg a týdně v průměru 93 g. Dívala jsem se do tabulek, v poměru váhy k výšce je už lehce pod 10 percentilem. Ale baští jako drak, 5 kojení, 200 g masozel. příkrm, 100 g ovocný a teď jsme přidali 100 g jogurt trošku oslazený lžičkou ovocné přesnídávky, samotný ho nechtěl. S tím že kojení jsme vlastně ani za ten jogurt nevypustili, pěkně nám to takhle vychází. Je možné, že je prostě takový hubeňour? Paní doktorka říkala, že všechno v pořádku. Já i manža jsme jako mimča byli taky hubeňouři, manžel je navíc z dvojčat, takže tím byl ještě menší. Díky a přeju pěkný den 🙂

mikulka
autor
18. kvě 2011

@zvirka Od 6. měsíce je přírůstek na váze 84 - 140 g / týden. To je norma. Takže se tam vejdete.
Nenapadá mne, co víc bys měla dělat, když ti jí tak krásně. 😉
Jsou děti, které mají prostě takovou postavu. Znám jich v okolí dost, co jí dobře, ale jsou to vyžlata. Jako vyloženě ho cpát, aby stloustnul, to bych asi nedělala. Uvidíš, až ti začne třeba jíst kaše, ty jsou sytivé, ale zatím bych to neřešila.

mikulka
autor
18. kvě 2011

@zvirka Teda myslím tím průměrem, že se tam vejdete. Navíc, u dětí nad půl rok se to zas tolik neřeší jako u novorozeňat. 😉

skafandrik
18. kvě 2011

@mikulka děkuji za předchozí rady do IP, dnes jsem byla s malým na převážení a za 14 dní nabral 640 g 😉 Poslední dny se ale u kojení docela mele a já mam pocit, že mám prázdná prsa. teď únavou usnul, měl by se za půl hodiny kojit, asi ho nechám, páč celý den skoro nespal, a odsaju .... dneska mi hrabe uáááááá

zvirka
18. kvě 2011

@mikulka Ahoj, díky, tak to je fajn. nebudu to hrotit, jen jsem to chtěla konzultovat někde jinde než u doktorky.

marton
18. kvě 2011

@mikulka jj,vždy ho napomenu,zarazí se a pak se začne culit,jako že on nic 🙂 .Ale Matyášek už bohužel ode mne pije jen málo,nestojí o to,možná proto u toho blbne.Prostředního syna jsem kojila do 2,5 let.Škoda,že teď to tak nebude ☹ .Děkuji za rekaci 🙂 .

mikulka
autor
18. kvě 2011

@skafandrik Proč bys měla prázdná prsa? Možná se to jen srovnávají hormony, takže se ti nenalévají tolik. Ale když ti za 14 dní přibral tolik, to je krásný, ne? A nech ho spát, když nespal 😉

Tak holky, mějte se pěkně, a klidně piště i do IP, já se sem ještě podívám asi v pá, pokud stihnu 🙂 Dobrou noc.

skafandrik
18. kvě 2011

@mikulka jo, to jo, to je jen pocit z dneška, mám pocit, že má spurt, chtěl pít často, ale zároveň málo vytáhl, páč byl unavenej z toho nevyspání, no uvidíme, začnu vždy ještě odsávat, pokud vytahne málo, aby se vždy vytáhla jeho dávka, už mi z toho ale hrabe, je to fakt věda ...

germaine
22. kvě 2011

@mikulka Ahoj, mám velkou prosbu a několik dotazů...malý se narodil před 11 dny ve 37+22tt, tudíž o trochu dříve než měl...porodní váha 3300 gramů, což není málo, ale od počátku těhu jsem poslouchala, že bude velkej a nařvanej (já měřím 180 cm, takže po mě drobek nebude, tatík podobně). Tím jak přišel dříve je váhově normální, ale je jakýsi pomalý, unavený (navíc má trošku žloutenku - ne nijak vysoké hodnoty, ale trošku tam je i když z porodky nás pustili normálně po pěti dnech s tím, ať ho dávám na světlo). V porodnici jsem napřed neměla skoro žádné mléko, takže jsem zkoušela kojit a dostal příkrm BEBA HA1, vždy dostal z obou prsou zvážili jsme a poté dostal BEBU podle toho, kolik vypil...z porodky nás pustili s váhou 3150gr, jak jsme dorazili domů, tak Bebu odmítal a bylo vidět, že mu stačí moje mlíčko...za dva dny u DR při vážení měl 3220 gr, takže bylo řečeno, že mu to zřejmě stačí a laktace se rozjela i bez příkrmu. Další den se mi bolestivě nalilo levé prso, takže jsem začala odstříkávat (z obou prsou) první den to bylo 270ml, další už 140ml, další 80ml a včera se mi povedlo pouze 40ml a od včera je malý ještě více plačtivý a nevrlý (já samozřejmě jsem taky psychicky KO) a je vidět, že mu to nestačí...zkusili jsme BEBU, ale odmítá, takže nenutím a snažím se kojit z obou prsou, ale je vidět, že se laktace zastavuje nebo aspoň přibržďuje...prosím o pomoc. Jsem prvorodička, v porodnici mi toho nijak moc neřekli a já chci malého kojit bez jakýchkoliv příkrmů.....děkuju Katka

zvirka
22. kvě 2011

@germaine Ahoj, tak já než se vyjádří kompetentní osoba můžu přispět jen amatérskou radou. Zkus pít kojo čaj, vůbec hodně pít, koj klidně co dvě hodinky, přikládej k oběma prsům, líp se rozkojí. Pokud má aspoň 6 počůraných plínek denně, mělo by mu mlíčko stačit. Náš taky do 6 neděl hrozně řval, nakonec to bylo tím, že jsme neuměli ho dát odříhnout. Odříhne si? Nebo to můžou být prdíky, vůbec to nemusí být z hladu. Brzo určo půjdete na převážení, takže pokud má počůrané plínečky, tak bych nepřikrmovala. Držím palce, ať se to brzo spraví 😉

mikulka
autor
22. kvě 2011

@germaine viz odpověď v IP a ještě to překopíruju sem, i pro druhé:

mikulka
autor
22. kvě 2011

germaine:
Malý ti přibíral krásně, ukázkově po porodu zhubnul tak jak je norma (každé dítě po porodu zhubne) a pak váha pěkná.
A teď k mlíčku a odsávání - tohle vůbec neznamená, že se ti ztrácí mléko! To nejde tak jednoduše. Zatím ti to, kolik budeš mít mlíčka, řídí hormon prolaktin a ten, pokud se už jednou laktace rozjela, nedovolí, aby se jen tak zastavila. V tom problém není.
Ale pak je tu ještě jeden hormon - oxytocin, který řídí spouštění mlíčka. Ten je dost citlivý například na stres. Takže pokud teď mnoho neodsaješ, může to být tak, že ten hormon mlíčko drží a nechce ho snadno spustit. Tak to funguje ve stresu.
Pokud se ti bolestivě nalilo prso (a kdyby se ti to stalo i do budoucna), odsávej pouze do úlevy, tedy jen trochu, ne celou dávku, ne nějak dlouho. Pouze do úlevy, aby prso nebylo úplně tvrdé. Jak to máš teď, bolí tě ještě to prso, nalívá se?

Osobně si myslím, že můžou být dva problémky:
1. buď se ti špatně spouští mlíčko
2. nebo přechodně klesla produkce mléka (klesla, ale mléko se neztrácí!), ale souvisí to asi také s tím hormonem, který mlíčko spouští.

Řešení:
prcka co nejčastěji přikládej, klidně 10x denně a více, měň polohy, buďte v tichu
během kojení vystřídej prsa i 4x!
po kojení, nebo třeba chvíli po (jen v případě, že se ti prso už bolestivě nenalévá) zkoušej odstříkat z každého prsa tak 10 min. To, že neodsaješ nic, toho se neděs. Tohle se dělá proto, aby se prsa nastimulovala a vyráběla víc mlíčka, takže to není úplně odsávání, ale spíš stimulace. Mozek dostane impuls, že má vyrobit více mlíčka a pak to mléčná žláza vykoná.
Ale udělá to většinou za 3 dny, spíše až za týden. Tak se neděs, že hned není mnoho mléka.
Do té doby prostě malého přikládej, přikládej, přikládej (také samozřejmě i v noci) + odsávej.

Pokud mlíčko v prsu je, ale špatně se spouští, udělej toto:
před kojením prsa nahřej - např. horkou sprchou, poustěj ji na prsa a prsa dlaněmi můžeš trochu poválet, sprchu pouštěj i mezi lopatky, nebo si na prsa dávej pytlík z dm s třešňovýma peckama (ale víc pomáhá ta sprcha)
přímo při kojení popíjej teplý nápoj, např. meltu

Pokud bys přece jen dávala tu BEBU, tak jedině alternativním způsobem - stříkačkou po prstu apod. Když tak vysvětlím.

A důležitá věc, pokud tě nikdo neviděl, jak malý pije a jak je přisátý, bylo by třeba zkontrolovat techniku kojení, zda je dobře přisátý, zda skutečně pije (pohybují se mu spánky, uši? je slyšet polykání? je bradou a nosem vnořený do tvého prsa? Má dolní ret ohrnutý ven?).

Jestli jsi z Prahy, mohu přijet a zkontrolovat to. Jinak kontakty viz Laktační liga.
Myslím, že se malý pouští a tak buď proto, že mu mlíčko hned neteče, nebo že je nedobrá technika kojení... Hlavně zkus být v klidu, laktace se nezastavuje, neboj!!!! A když tak zavolej zítra na pracovní tel.:
734 766 285

Markéta

mikulka
autor
22. kvě 2011

@germaine Teď jsem se úplně zděsila, že 30. května čekáš další dítě, tak jsem honem počítala, jak by se to dalo stihnout 😕 😅 Pak mi to došlo. 🙂 😀

germaine
22. kvě 2011

@mikulka Ahoj Markét, moc děkuju za rychlou téměř vyčerpávající info 🙂 já se pokouším neplašit a je pravda, že mu to nejspíš stačí i když asi nebude přibírat nějak moc, tak hlady pravda zatím neřve...pokusím se hodit do pohody a dát na tvoje rady - mimojiné kojit, co to jde a taky odstříkávat...našla jsem ve vedlejším městě laktační poradkyni, hned zítra jí zavolám a domluvím se na schůzce...a všem děkuju za rady. Jo a kojící čaj jsem začla pít hned, jak jsem dočetla...

zvirka
22. kvě 2011

@germaine Hlavně nestresovat, to dělá opravdu hodně. Vím to zvlastní zkušenosti, po větším stresu jsem skoro přišla o mléko, dva dny jsem to rozkojovala. Tak držím palečky a dej vědět, jak to s Vámi vypadá 😉

germaine
23. kvě 2011

Holky, všem díky...dám vědět, zítra jdeme k DR na KO, tak uvidím, kolik vážíme...možná jsem plašila úplně zbytečně a mlíčko mu stačí...přikládám fotku toho svýho tříkilovýho štěstí 😉

mikulka
autor
23. kvě 2011

@zvirka ANo, to je přesné, stačí menší stres a vypadá to, že se mléko ztratilo. Ale to se říkalo dřív, furt: nerozčiluj se, přijdeš o mléko. Ale ono to tak jednoduché není. Mlíčko se jen zadrží a nespouští se ven, ale by se úplně ztratilo, to trvá 😉 Uvidíte, až skončí vaše ra s kojením, jak budte mít ještě mlíčko i když už kojit nebudete. Laktace prostě neskončí ze dne na den😉 (Někdy je jen ořechodný pokle mléka třeba při lakt. krizi a tak).

@germaine Myslím, že to bude v pořádku.

zvirka
23. kvě 2011

@germaine No je to zlatíčko 🙂 Snad neoplešatí, jak ten náš, taky měl takovou čupřinku, ale jen 14 dní 😅

mikulka
autor
25. kvě 2011

AHOJ MAMINKY, ZDRAVÍM VÁS. DNES ŽÁDNÉ DOTAZY? 😉
PŘEJI HEZKÝ VEČER A ZASE SEM KOUKNU ASI V NE, KDYŽ TAK PIŠTE IP.

kacci
25. kvě 2011

Dobrý večer, mne by zajímalo, jak se zbavit závislosti na vážení před a po kojení🙂. Dvojcata se mi kojit prakticky nepovedlo a s mrnousem jsme ted taky bojovali, ale vypadá to, že se podařilo... Porodni váha 3.560, týden po propuštěni 3.260, čtyři týdny pote, tj. Včera, 4.500:-)). Nicméně kdyz si ho nezvazim, jsem nervózní jak pes, jestli vypil dost, kdyz pak začne za hodinu plakat proste nevím, jestli je to hlady nebo se třeba nudi....kdyz vidím na váze standardní 90-110 tak jsem následující 2 hodinky v klidku.
Taky by me zajímalo, jak se snižuje čas, za který si mrnous dokáže vytáhnout svou dávku, v porodnici jsem komika cca 45 minut, pak 30, ted v letitý nech jsme cca na 20-25 minutách.
A ještě jeden dotaz, neškodí mrnousovi střídat prsa v rámci jednoho kojení, mysli tím, jestli nevypije moc toho předního hady svého mlicka - kolik ho vlastně přibližně je?

kacci
25. kvě 2011

Omlouvám se, pisu z iPadu a ten teda umi opravy🙂))

mikulka
autor
26. kvě 2011

@kacci Dobrý večer, mám čas, tak odpovím:

kojené děti se vážit nemusí, protože si vezmou svou dávku, samy si řeknou, kolik potřebují vypít, samy se pustí prsu. To je fakt. Ale realita - ta záleží na každé mamince. Pokud vám vážení vyhovuje, proč se tím trápit? Malému to nevadí, nepláče u toho? Jestli ne, zatím bych to klidně nechala. Někdy se stává, že dítě u kojení usne a pak se na váze vzbudí, což je zbytečný stres. Takže když usne, nevážila bych - víte, že je spokojený. 😉
Střídání prsou se naopak doporučuje - zvlášť v začátcích, kdy je potřeba dobře nastartovat laktaci. Jakmile budete mít mlíčka dost, malý nebude u prsa usínat a tak, prostě zajede se to, pak budete prsa střídat po kojeních. 😉 Nebojte se, že by pil přední mlíčko, to vytáhne hned, a asi po minutě (u takhle malého dítěte) je u zadního, je to v poho. Prsa se mohou střídat i několikrát 😉

No a co se týče délky kojení, samozřejmě se bude zkracovat. Třeba 4 měsíčnímu dítěti už stačí pít 10 min, někdy i méně, půlroční dítě udělá cuc a má svou dávku 🙂 Někdy se mámy bojí, že jim dítě málo pilo, ale neeee... kojené dítě prostě ví, jak dlouho pít, kolik si dá (samozřejmě se někdy stane, že se dítě přepije, ale ne vždycky u každého koja).
Nedělejte si hlavu, vše děláte dobře 😉

kacci
27. kvě 2011

děkuji za odpověď. Já už si připadám jako blázen, ale pokud ho nezvážím, tak 100% začne za chvíli žužlat prsty nebo to udělá za hodinu a já nevím, jestli je to hladem nebo čím...vážením ho nebudím, bohužel se vždycky vzbudí, když ho zvednu na odříhnutí, což mě docela štve,protože krásně spinká, pak ho teda trápím v kolmé poloze, kolikrát se za 20 minut ani neodříhne a já mám pak co dělat, abych ho uspala...ale dávat ho v noci spát bez odříhnutí nejde, že? hodně trpí na prdíky, tak bych to nerada ještě podporovala.

mikulka
autor
27. kvě 2011

@kacci Říká se, že když dítě usne, nemusí se dávat odříhávat, ale musí se položit na bok a mít zvednutou polohu (tu zvednutou polohu doporučuji mít vždycky a klidně dlouho, i do půl roku, ale záleží na každém dítěti).
Někdy zkuste nedat odříhnout, když usne, někdy to jde, u mého syna to třeba nešlo, vždycky se po 20 min vzbudil a poblinkal, ale on byl vyjímka, blinkal furt 😕

Když vám neříhne, zkuste mu zvednout jednu ručičku a jako by trochu vytáhnout nahoru. Někdy to pomůže k odříhnutí.

zvirka
27. kvě 2011

@mikulka Ahoj, chci se zeptat, nebo spíš ujistit. Zase mám hrozně suchý dvorec na pravém prsu, můžu mazat čistou vazelínou z lékárny? Díky.

mikulka
autor
27. kvě 2011

@zvirka Záleží, jestli svědí, nebo pálí, nebo něco...?
Pokud ne, stačí cokoli mastného. A nemusíte smývat před kojením - měl by to být krém bez kontervačních látek, což vazelína je. 😉

Pokud ale svědí, nebo tak, mohlo by jít o kandidovou infenci a tu je třeba řešit jinak, když tak napíšu.