Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

emin
19. dub 2014

@prcekverunka Lépe ve zdrav potřebách (ne každá lékarna je má) - buď se nasadí na lahvičku s dudlíkem a provlékne dírkou v dudlíku, nebo na injekční stříkačku - taky ve zdrav potřebách nebo lékárně.

valik
19. dub 2014

@emin Dobrý den, také prosím o Vaši radu. Kojím plně čtyřměsíčního syna a nemáme vyloženě nějaký problém. Syn pěkně přibývá, řídím se všemi radami, které zde maminkám uvádíte. Jen v poslední době se mi zdá u kojení častěji mrzutější. Ze začátku pije a rychle polyká (jednou potáhne a hned polkne), jakmile ale mléko neteče "proudem", tak se začne vztekat a není ochotný vícekrát potáhnout a pak teprve polknout. Z toho usuzuji, že mu mléko pomalu teče. Střídám tedy prsa vícekrát během jednoho kojení. Je možné to nějak zlepšit, aby byl chlapeček spokojenější..? Když se kojí v noci nebo je kojený v polospánku, tak mu to nevadí a klidně tahá - potáhne několikrát a teprve poté polkne... Ale jinak se vzteká...

emin
19. dub 2014

@valik To je velmi typické a Váš odhad je patrně správný, je to tím, že mléko neteče tak, jak by si mimi představovalo. Kromě střídání prsou určitě stlačujte při kojení prs - jakmile opadne počáteční intenzivní tok, stlačujte prso tak, že volnou rukou vezmete prs prsty dole a palcem nahoře a stlačujete pomalu, opakovaně spíše v horní části prsu (ne u bradavky a dvorce). Zvýšit laktaci můžete I odsáváním mezi kojením, ale spíše bych s tím ještě počkala.

valik
19. dub 2014

@emin Moc Vám děkuji za radu, vyzkouším to. Přeji Vám krásné velikonoční dny..

paajavh
21. dub 2014

Ahoj, chci se zeptat na možná trochu jasnou věc, ale: nerozumím přesně, co se myslí 3-4 hodinami mezi kojením. Znamená to, že když např. nakojím ve 12, měla bych kojit nejpozději v 16, tedy 4 hodiny od začátku kojení, nebo přibližně v 16:30, tedy 4 hodiny po konci kojení?

A ještě se chci zeptat, jestli mám 7týdenní holčičku ve dne na kojení budit právě po těch 4 hodinách. V noci nebudím a budí se sama, někdy po třech, ale někdy třeba i po pěti. Přes den je schopná na procházce hodně vytuhnout, ale pak zase třeba po kojení nemůže zabrat, takže ji se smutným srdcem budím a pak zase uspávám:(

Díky!

emin
21. dub 2014

@paajavh Kojte tak, jak si mimi řekne. Pokud přibírá a budí se na kojení, nakojte prostě, když se vzbudí. Stěžejní je, zda přibírá. Je ale pravda, že někdy jsou hodně malá miminka bez tukových zásob (a zvláště např mimi po novoroz žloutence) tak spavá, že prospí třeba celou noc bez probuzení. To není tím, že by jim mléko stačilo,a le jsou prostě tak slabá,že nemají sílu si říci o kojení a vzbudí se pak už opravdu kritickým hladem. Ve Vašem případě se řiďte svým instinktem a sama bych si stanovila hranici max 5 hodin bez kojení - jak v noci, tak ve dne. Nemusíte vyloženě budit, někdy stačí jen mimi vzít a přiložit a ono se vlastně v polospánku nakojí. Jinak se pauza mezi kojením počítá vždy začátek - začátek kojení - tzn začnete kojit v 8 hodin (kojíte cca 30 minut, další kojení po 3 hodinách začne v 11 hodin 🙂. Ale znovu říkám - řiďte se vlastním pocitem, faktem, zda mimi přibírá a subjektivní spokojeností Vás obou 🙂

oliwe
22. dub 2014

Zdravím Vás,
chci se zeptat. Malá má něco přes 5měsíců a od začátku pěkně kojím, žádné problémy.
Nyní ale už asi víc než týden musí malá to prso jakoby roztahat, než začně mlíčko pěkně téct.
Je to normální nebo dělám něco špatně?

emin
22. dub 2014

@oliwe Patrně jde o mírný pokles laktace a zároveň zvýšenou potřebu energie u dítěte. malá je evidentně trpělivá a tahá, dokud neteče tak, jak chce 🙂 (některé děti po pár minutkách vztekle pouští prso) Odstříkejte troche před kojením a nahřejte prsa (nebo vypijte teplý nápoj). Laktaci podpoříte take častějším nabízením prsu než nyní, kojením v druhé polovině noci (od půlnoci do rána), můžete kojit kůže na kůži. Pokud mimi přibírá a trpělivě saje, nijak bych se tím ale nestresovala 🙂

oliwe
24. dub 2014

Velice děkuji za odpovědˇ...
prima den

orchidejka
24. dub 2014

Mam problem s kojenim. V porodnici jsem odstrikavala a krmila pres strikacku. Nechtela se prisat. Ted ma 12 dnu,prisaje se jedine s klobouckem,ale udela si z toho dudlik,vydrzi par minut a usne. Kdyz ji prso seberu,vzbudi se a zacne se vztekat. Takze musim odsat a dokrmit pres strikacku. Poradte prosim.

emin
24. dub 2014

@orchidejka Prvně poradím pozvěte si dobrou LP. Miminko je malinké, vše se dá naučit ale lze udělat I spoustu chyb a s LP vše půjde snáz. Za mě poradím toto - zahoďte kloboučky a trpělivě se pokoušejte přikládat bez nich. Pokud se mimi nepřisaje, nakrmte jej cévkou po prstu. Někdy trvá I několik dní a týdnů, než se mimi přisaje primo na prs, ale kloboučky jsou jen komplikace a mimi se naučí přisát na ně a ne na prs. Pak dudlá jen klobouček, ale nesaje. což je k ničemu. Odsávejte pravidelně každé 3 hodiny 10-15 min z každého prsu. I v noci. Noste formovače bradavek. S dobrou LP zkontrolujte techniku přikládájí a přisávání a obrňte se trpělivostí. Zkoušejte kojit kůže na kůži a taková babská rada je - vlezte si na víkend s mimčem do postele, udělejte si tam takový pelíšek a kůže na kůži se celý víkend mazlete, dotýkejte apod. Velmi to podporuje laktaci a instinkty vás obou. Jo - a nechte se obskakovat - ať vám uvaří, uklidí, vyžehlí někdo jiný, vy teď mate za úkol se rozkojit a to je nejdůležitější. A vydržte, někdy to může opravdu trvat týdny, ale šance je až do 3 -4 měsíců miminka veliká. Držím palce.

vera_vila
24. dub 2014

Dobrý večer, já mám zase trochu opačný problém... Nevím, jak mám postupně syna začít odstavovat... V listopadu čekám další miminko, to budou synovi 2 roky... Ačkoliv se mi do toho moc nechce, chtěla jsem kojit co nejdéle, tak mi to miminko asi nedovolí a ráda bych nejpozději přes prázdniny syna odstavila úplně... Kojím už hlavně před spaním, 2x v noci a nad ránem... I když se snažím noční kojení nějak eliminovat, ne vždy to jde... Nemám pocit, že by měl syn hlad, saje minimálně, spíš dudá... Chvíli ho nechám, ale pak mu to vezmu, někdy se otočí a spinká dál, jindy si bohužel vyžaduje dál... Někdy stačí jen obejmout a zazpívat ukolébavku, někdy podstrčit hrnek s vodou, někdy ale nepomůže nic a je schopný se třeba i hodinu vztekat a dožadovat se... Intervaly v noci se prodlužují, je možné, že do prázdnin prospí bez problémů celou noc a bude mu stačit opravdu jen voda, ale kdyby se to nedařilo, jak na to odstavení? Děkuji za odpověď.

holyjane
25. dub 2014

Ahoj,potřebuji poradit,mám doma 8denní holčičku a krásně kojíme. Dnes ráno jsem se probudila a necítím se moc dobře,něco na mě leze.. Mám malou přestat kojit a koupit umělé mlíčko? Na kojení používám kojící kloboučky a mám dost popraskamé bradavky,tak jestli to nemůže být z toho..? A ještě se mi po začátku kojení udělala boulička v podpaží,to bude asi mléčná žláza,že..? Díky za rady :-*

vera_vila
25. dub 2014

@holyjane Nejsem sice laktační poradkyně, ale nevidím důvod, proč přestat kojit... Mlíčkem se většinou nemoc nepřenáší, spíš naopak se do mléka dostávají matčiny protilátky když bojuje s nemocí... Pokud to není nic vážného, jen nějaké nachlazení, tak opravdu není důvod, proč přestávat kojit... I když kojíte přes kloboučky, tak bradavky potřebují ošetřovat, zkoušela bych mazat a hojit např. bepathnenem... S bouličkou neporadím... Záleží, zda je bolestivá či nikoliv...

holyjane
25. dub 2014

@vera_vila moc děkuji,boulička bolestivá není...

orchidejka
25. dub 2014

@emin dekuji za odpoved. U nas to bez klobousku asi nepujde. Mam kratke bradavky.

emin
25. dub 2014

@orchidejka 🙂, to se musím usmát, protože na stav bradavek si stěžuje snad každá maminka - krátké,dlouhé, moc velké, moc male, moc divné, moc široké, moc ploché. Bradavky jsou uzpůsobeny ke kojení a jsou vždy ke kojení vhodné, jen se to mimi musí naučit (když je správná technika, tak se miminka umí přisát téměř na vše 🙂. Ono je vlastně u vás jedno, zda se přisaje, nebo ne, protože stejne nesaje správně,ale jen dudlá, takže je jedno, jeslti má mimi klobouček v pusince nebo ne. Když se mimi nepřisává je to jeden z největších stresů pro maminku, znám to, ale dejte mimču čas, někeré potřebuje 50 pokusů a někeré 800 pokusů. Do 3 měsíců se zvládnou přisát skoro všechna, ale jde o to vydržet fyzicky a psychicky. Moc Vám držím palce a ještě jednou doporučím pozvat si LP. Takto včas je veliká šance, že to půjde.

emin
25. dub 2014

@holyjane Zdravím, boulička bude asi tzv přídatná žláza, nic to není, nenahřívat, nerozmasírovávat, mělo by to odeznít. Na počátku je laktace hodně intenzivní a žlázy celého prsa a okolí pracují. Nyní k bradavkám - skvělé,že kojíte, mírnou komplikací jsou kloboučky, zkuste se jich postupně zbavovat - nevím, zda je mate jako ochranu - to není jejich správná funkce, správné přiložení a přisátí nebolí, to že mate bradavky rozpraskané svědčí o tom, že minimálně zpočátku nebylo kojení technicky správně. To už se mohlo změnit, miminka se učí kojit s každým dalším kojením a jsou často šikovná a naučí se to rychle. Pravá fce kloboučku je nahradit vpáčenou bradavku - I tam ale radím spíš zkoušet miminko přisávat I na vpáčenou bradavku, časem se to naučí. Rychle se ragády na bradavkách zahojí s hydrogelovými polštářky např od Medely, jinak je dobrý Purelan (nemusí se smývat), klasika Bepanthen, někdo maže lanolinem, a je samozřejmě spousta hojivých mastiček - propolis, teatree atd, ty radím před kojením omývat. A k viroze - určitě kojte, kojte a kojte. Jste s malou jedno tělo, jedna duše, bacily by od vás chytla tak jako tak,ale kojení velmi zvyšuje šanci, že virozu snáze překoná - tak jak psala vera-vila, v MM získá od Vás spoustu protilátek. Ani se nemusíte bát brat nějaké běžné léky na nachlazení (byť jsou označené jako nevhodné pro těhotné a kojící - je to jen z důvodu toho, že farm. společnosti netestují tyto léky na vzorku kojících, bylo by to moc drahé) do MM se dostane opravdu jen stopove množství účinné látky. Je vhodné brat léky těsně po kojení. Hezký den a brzké uzdravení.

orchidejka
25. dub 2014

@emin dekuji, za psychickou podporu. budeme zkouset.

holyjane
25. dub 2014

@emin Moc ti děkuji, mám hooodně veliký prsa a malá přišla o tři týdny dřív a nemohla si tam bradavky chudinka nahonit,jak ji ty prsa zavalyly.. .budeme zkoušet a cvičit,ať to má hezky kůže na kůži..🙂)

veronila
25. dub 2014

@vera_vila meli jsme to stejne a nocni kojeni se nam ted podarilo uplne omezit - kdyz maly place, tak k nemu jdu, vetsinou ho musim vzit do naruce a utisit ho. Nekdy mu davam vodu, ale tu vetsinou nechce... Staci mu moje blizkost. Takze jsem delala vsechno stejne jak ty a slo to. Ted uz kojim jen 2x - vecer a nad ranem. Vydrz! Drzim palce! 😉

marketa228
26. dub 2014

Dobrý den, také požádám o radu. Ještě nekojím, miminko teprve čekám. Je nějaká možnost, jak teď v období těhotenství připravit bradavky na úlohu, která je čeká? Lze je nějak natrénovat, aby pak nebyly tak citlivé? Děkuji!

emin
27. dub 2014

@marketa228 Především je skvělé,že se na kojení chcete připravit. To mnoho žen vůbec nedělá, předpokládá, že kojení půjde samo a pak je překvapeno, že to není až taková "brnkačka" a je potřeba vědět, jak nato. Ideální by bylo najít si předem laktační poradkyni,většina nabízí I předporodní konzultaci, kde vysvětlí, ukáže, řekne co a jak, zkontroluje bradavky a případně poradí, zda je potřeba je nějak formovat a jak. Kontakt se Vám pak může hodit I po porodu, je možné si LP pozvat I do porodnice a bude na Vás mít mnohem vice častu než místní nemocniční sestřičky. Co se týče bradavek, pokud jsou vystouplé a tvrdnou alespoň, když je Vám Zima či při vzrušení a podráždění, není nutné s nimi cokoli před porodem dělat. Pokud ne a jsou tzv vpáčené, je dobré už cca od 6. měs používat formovače bradavek (k dostání ve zdrav potřebách I v obchodech s potřebami pro miminko.) Po porodu se připravte na určitou citlivost bradavek (přece jen jsou nyní velmi namáhané a musí si zvyknout na nápor). Správné přisátí a kojení ale nebolí tak, jak někdy maminky popisují, tedy, že jim je až do pláče a bolest jde až do konečků prstů - to je znak chybného přisátí. Pečlivou přípravou na kojení ještě před porodem si ušetříte spoustu stresu a starostí. Přeju krásné těhotenství a bezproblémové kojení 🙂

katyxq
27. dub 2014

@marketa228 a v tvém okolí je dokonce LP vyškolená Mamilou (což osobně považuju skoro za záruku kvality, byť třeba mám výhrady k asi dvoum doporučením Mamily, ale to je v menšině proti stovkám jejich dobrých rad) - http://kojim.webnode.cz/laktacni-poradkyne/kont...

kmotrice
27. dub 2014

Ahoj, potřebuju radu jak na to. U prvního mimča jsem chtěla kojit ale tím že nemám žádný(vpáčené)bradavky tak mi to nešlo ani přes klobouček. Nakonec jsme skončili na UM. Ted čekám druhé a řeším stejný problém jak na to. Poradíte??

marketa228
27. dub 2014

@emin děkuju za odpověď. Bradavky mám vystouplé, při zimě to jsou takové špuntíky 🙂 Na předporodním kurzu mi prsa prohlížela školitelka a říkala, že vypadají dobře, co se budoucího kojení píše. Spíše jsem myslela, zda je možné je nějak připravit na nápor, co je čeká, nějak je znecitlivět.
@katyxp děkuju za tip, zkusím ji zkontaktovat. Na předporodním kurzu jsme LP měli, ale ta mi nesedla.. ani ne snad názory jako tím, jak je podávala a přistupovala k nám. Docela jsem se bála, aby to nebyla ona, ale není 🙂

emin
27. dub 2014

@marketa228 Tak to bude skoro jistě v pohodě, obávám se, že žádný recept na "znecitlivění" není, je to trošku jako třeba když začnete hrát tenis... taky se udělá citlivější kůže tam, kde držíte raketu a po nějaké době si kůže zvykne a už to nebolí 🙂. Nebojte se, jestli jste se připravovala a máte kontakt na LP v případě potíží, bude to dobré 🙂 Držím palce.

emin
27. dub 2014

@kmotrice Pokud jsou bradavky ploché či vpáčené, pak jistě noste formovače bradavek, cca od 25. týdne, klidně I drive, když budete doma, pokud Vám nebudou vadit na noc apod. Zkuste si najít v okolí dobrou LP a kontaktujte ji klidně ještě v porodnici, aby s Vámi strávila např odpoledne a ukázala správné přikládání. Rozhodně si nenechte vnutit kloboučky, jen to zkomplikují, přikládejte primo na bradavku. Naprostá většina miminek se umí přisát I na vpáčenou bradavku, jen chtějí víc času, Zhruba do 8 týdnů to zvládnou, ale většina maminek nevydrží a vzdají to. Pokud by se mimi nepřisávalo, dokrmujte cévkou po prstu a zkoušejte a zkoušejte přikládat stale dokola. Hodně štěstí a výdrže 🙂

koada
30. dub 2014

@emin Dobry den, prosim o radu, uz jsem pomerne dost zoufala. Mame 10 denni miminko, je rozena 37+5takze je donosena, jen je droboucka 2.2kg ale v naprostem poradku. Porod mi vyvolavali 2 dny a pote jsem musela na sekci (spinalni) voda mi odesla pomerne brzy tak jsem dostala 5 kapacek penicilinu. Zhruba 5h po sekci mi zacali malou nosit na jip a ona se krasne prisavala. Mleko mi zacalo tect asi az 5-6 den po porodu. Malou mi dokrmovali strikackou. Davala jsem ji k prsu co 3 hod, vetsinou se prisala a vypila treba i 5 ml. Bohuzel zhruba 5.den mi ji museli vzit a kvuli zloutence sla pod svetlo, opet mi ji nosili. Rikala jsem lekarum i sestram, ze mame problem s prisatim, ale pry to bylo tim, ze ma zloutenku a je slaba tak mi bylo doporuceno vydrzet. Kdyz mi ji vratili byla ocividne zivejsi, ale s prsem zacali problemy, ale porad sala, pote jsem dokrmila hippem. Tak nas pustili toto pondeli domu. Bohuzel doma se to nezlepsilo ale o 99% zhorsilo, malou stale prikladam cca 2-3 hod, ale u prsu dela neskutecny "bordel"uplne se ode me odkopava a hrozne rve a ja brecim nad ni. Ve finale samozrejme dostane lahev. Mame tommee tipee pry by mela simulovat kojeni. Z lahve saje ukazkove, kdyz ji dam prst tak se prisaje a take neni problem jen to prso. Mam malo mleka, zacinam se obavat ze ho ztratim, laktaci se snazim podporit caji, homeopatii, pitnym rezimem, pravidelne odsavam. Muzete mi neco poradit? Jsem uz opravdu zoufala a nevim jak ji pomoc. Kojit chci ale prestavam na to psychicky mit. Diky moc.

emin
30. dub 2014

@koada Dobrý den, toto je klasický problem, kdy mohu vřele doporučit pozvat si laktační poradkyni domů. Vidím především 2 problemy - 1) dokrm z lahvičky (ŹÁDNÁ nesimuluje kojení, a každá kazí techniku sání - snad jedině lahvička Calma od Medely, ale ani ta není ideální), pokud dokrmujete je nejlepší podat dokrm cévkou primo na prsu, pokud se mimi nepřisaje na po prstu, take jde použít pohárek, obojí je rychlé, jen to chce trosku cviku. Samozřejmě vyřaďte dudlík! 2) Pokud se malá nepřisává, musíte každé 3 hodiny odsávat, cca 10-15 min z každého prsa, jinak o mléko přijdete, laktace se rychle ztratí. Co můžete udělat hned je toto - udělejte si v posteli pelíšek a stravte tam s malou kůže na kůži (vy polonahá, mimi jen v plence, pár dní), hlavně kůže na kůži kojte!) Velmi se tak vytříbí instinkty jak Vaše, tak miminka. Kojte ne každé 2-3 hodiny, ale kdykoli mimi zabrečí. při kojení střídejte strany I vícekrát za jedno kojení (pokud se přisaje) a stlačujte prs. Přikládání chce správnou techniku, proto jsem zmiňovala návštěvu LP, která Vám ukase, jak mimi držet I zmiňované dorkmování. Vím, že jste zoufalá a ve stresu, ale nic není ztraceno. Některá miminka a maminky se rozkojí až několik týdnů po porodu a reálná šance ji cca do 3 měsíců, jen se nesmí používat lahvička a maminka musí vědět, jak to dělat správně. 🙂