Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

januzza80
8. kvě 2011

Ahojky Mikulko,jestli muzu psat tady.Rada bych potrebovala rad pro kamosku,ale asi poslechne doktorku nez moji radu ikdyz uz 10mesicu kojim.Ona zije v cizine a chce kojit.Ma tyden starou holcicku a doktorka ji rekla,ze je holcicka slaba na kojeni a ze ma mleko odsavat a dat ji to flaskou.Ja to slysim poprve a pripada mi to dost hloupe,radit neco takoveho kojici matce,ktera ma prvni dite.Ja ziju v Anglii a nikdo mi nic takoveho nerekl a kdyz jse chtela kojit tak strasne moc mi doktorka pomohla a ukazala jak a co mam delat.Kamoska mi jeste rekla,ze ma trpelivost a ze se to mala nauci,ale neverim,ze kdyz ji bude davat po kazdem jidte flasku a ne prsu,tak si zvykne na tu lahev nez na prso a cim drv ji to nenauci,tak asi tezko bude papat z prsa.Chtela jsem jen poradit co bys ji poradila a co ma delat a ceho se ma vyhybat?Dekuji moc

mikulka
autor
8. kvě 2011

@januzza80 Ahoj januzzo, krmení flaškou, pokud chce kamarádka kojit, není vůbec vhodné, dokonce ani dudlík není do 3. měs vhodný.
Jakmile dítě začne pít z flašky, kde funguje zcela jiná technika sání, už nebude chtít pít z prsu. Bude se zbytečně plést,
z prsu už ani nebude umět pít, a může kamarádce i prso poškodit.

Proč by dítě bylo slabé? S jakou porodní váhou se narodilo? U nás kojíme i nedonošené děti a pokud je maminka správně vedene, děťátka to zvládnou. A naopak, slabé děti by měly dostávat mateřské mlíčko, mají v něm všechny živiny, které potřebují, a co je důležité... ústa děťátka tím, že se dotknou bradavky matky, předají informaci o tom, co děcko potřebuje - např., jak tučné by mlíčko mělo být, jaké by mělo mít složení - protože to se mění po celou dobu kojení podle aktuálních potřeb dítěte.

U předčasně narozených dětí třeba děláme to, že děti alespoň olizují matce bradavku - dají informaci, jaké složení mlíčka potřebují.

Pokud by chtěla kamarádka dávat své odstříkané mlíčko z flašky, bylo by to pro ni zbytečně náročné - odstříkávat co 3 hodiny i v noci, vyvařovat odsávačku, sterilizovat lahvičky, dudlíky...

Důležité tedy je vědět:
S jakou porodní váhou se dítě narodilo?
Narodilo se v termínu?
Jakým porodem? Normálním, císařem?
Po jaké době bylo přiložěno k prsu matce?
Má nyní maminka mlíčko?
Pije holčička, umí se přisát?

januzza80
8. kvě 2011

@mikulka dekuji moc,jsi moc hodna a to je to co jsem si myslela,ale chtela jsem se prave poradit s nekym kdo o tom vi vice.
Mala se narodila s vahou 3,6kg a v terminu.
Narodila se cisarem,k prsu ji dali az za 3 hodiny po porodu.Kamaradka ma mleko,ale asi dokaze jen odsat 70ml z obou dvou prsu a mala prave jen na chvilku se prisaje a papa chvilku.Z flasky nema problemy a chce radeji tu flasku.Nevim proc ji nekdo rekl,ze by byla slaba nebo unavena na kojeni a rekla ji doktork,tak at odsava mleko a dava ji to z flasky.

januzza80
8. kvě 2011

Jo a ja bych taky potrebovala poradit v kojeni.Ja kojim pres 10mesicu a chtela bych vedet jak asi dlouho muzu kojit a malej rad papa z leveho prsu,tak v pravem mam min mleka a jak muzu pomoci k tomu,abych mela zase hodne mleka v tom pravem prsu a co pomuze tvorit jeste mleko krome caju pro kojici?

mikulka
autor
8. kvě 2011

@januzza80 Tak nejprve k dotazu kamarádky. Takhle velké miminko v žádném případě nemůže bát slabé. To je krásná váha 😉 Jestli už kamarádka dalka flašku, je to špatné, ale snad by se to dalo zachránit, ale musela by již flašku nedat, dítě přikládat co nejčastěji a k tomu ještě odsávat. Nejlepší je přikládat dítě i v noci, kdy je nejvíce mléka a détě nejlíp spolupracuje. K tomu odsávání. Ona i stimulace "nasucho" je účinná, laktace se spustí postupně, ale je třeba opravdu:

1. dítě přikládat
2. už nedat flašku
3. mimo přikládání odsávat á 3 hod. 10 min z každého prsu
4. před kojením prsa nahřát (ve sprše, plenou, pytlíkem s třešněma) a ev. popíjet teplý nápoj, nléko tak líp poteče a holčička to bude mít snadnější

mikulka
autor
8. kvě 2011

@januzza80 A k tobě... Kojení není nijak časově omezeno. Sice se říká, že kojit by se mělo do 2 let, ale pokud matka a dítě chce, klidně i déle. Já osobně myslím, že do těch 2 let je to optimální 😉
Když je dítě kojeno, po celou tu dobu, je chráněno, před infekcemi. 😉

Je docela časté, že v jednom prsu je méně mlíčka, než v druhém. Zvýšit tvorbu se dá tak, že při kojení vystřídáš prsa, myslím tím, při jednom kojení. Můžeš i odsávat. Ale teď už je laktace tak zajetá, že nevím, zda ještě půjde něco odsát a jestli se ti bude chtít 🙂
Nakonec, dá se kojit i z jednoho prsu.
Po kojení se velikost prsou srovná a není poznat nic. 😵

zvirka
8. kvě 2011

@mikulka Ahoj, to je fajn, že se člověk může poradit. 🙂 Já mám už větší miminko, 7 měs a 3 týdny., ale přesto se chci zeptat, nebo spíš ujistit. Dávám denně 2 příkrmy, masozeleninový a ovocný, k tomu 5x denně kojím. Malý papá krásně, ale moc nechce pít. Dávám mu převařenou vodu z hrníčku už od prvních příkrmů, tedy od dokonč. 6. měsíce. Naučil se pít brzo, ale pořád pije strašně malinko, dvakrát třikrát si po jídle lokne a už nechce, kojíme pak až za 2-3 hodinky, dřív nechce. Začíná být teplo, tak se chci ujistit, jestli mu stačí tekutiny, tedy víceméně kojení. Dost vody mívá i v obědu, vařím mu sama a nechávám v rozmixované zelenině dost vody, když je to řidší, líp se mu papá, z kupovaných (hustších) se zakuckával. Díky 🙂

jukl
8. kvě 2011

@januzza80 @mikulka Ahoj děvčata, nedá mi to nepřidat se. Jsem taktéž dětská sestra a laktační poradkyně. Januzz. mikulka tvé kamarádce dobře radí. Její děťátko se zcela jistě naučí znovu na prso, jen to chce být už nekompromisní a hlavně mít hlavně velkou trpělivost! Pokud kamarádka opracdu kojit chce, ať co nejdříve vyhledá odbornou pomoc. Odsávání a dávání z lahvičky bych řekla nebude mít dlouhého trvání. je to náročné a dítě absolutně zapomene sát z prsu a na lahvičce zleniví. Já mám v tomhle zkušenost nejen pracovní (z nedonošenců) ale taky osobní. Můj malý byl den po porodu dán na JIP (bohužel jsem rodila jinde než pracuji) a hned mu byla dána lahvička 🙄 😝 . Nedovolili mi ho první den kojit. Já jsem poctivě každé 2-3 hodiny odsávala i v noci. Nakonec jsem si alespoň vydupala, že si ho budu krmit stříkačkou, také to není ideální, ale dítěti to alespoň samo neteče a musí se snažit. Kojit jsem mohla až za dva dny, ale bohužel všemi těmi stresy jsem neměla moc mléka, takže malý ani moc nepil, protože mu nic neteklo. Tam bohužel nevěděli nic ani o možnosti kojit s přiloženou sondičkou k prsu, což bych, mimo jiné, ze začátku tvé kamarádce vřela doporučovala, pokud má méně mléka, nebo se jí špatně uvolňuje. Ale abych se vrátila k nám. Skončilo to tím, že jsem měla s kojením ještě měsíc celkem potíže. Ale bylo to i tím, že jsem mléka měla opravdu málo, k tomu měl syn malou pusinku a přirostlou uzdičku, tak to bylo náročné. Ale vydrželi jsme a vyplatilo se to, malý pak byl bez problémů plně kojený!
Víš, ono může být více faktorů, proč tvojí kamarádce kojení nešlo nebo nejde, ale v tom by jí právě měla dětská lékařka poradit a pomoci! Je pak smutné, když to tak není. A to nejen v zahraničí, ale bohužel i leckde u nás, ať už jsou to porodnice, nebo lékaři v pediatrických ordinacích.

jukl
8. kvě 2011

@januzza80 K tvému problému ještě dodám, že je normální mít méně mléka v jednom prsu. Tak zkus vždy kojení začínat z toho "horšího" prsa. Prcek ze začátku je hladový a více saje, tím ti to prso bude víc stimulovat. Ale pokud se mléko nerozjede v tom prsu víc, vůbec to nevadí, hlavně, že vůbec kojíš. jestli dostane z jednoho prsa míň a z druhého víc, to vůbec nevadí. Já jsem takhle kojila z jednoho míň a z druhého víc do teď. Teď mám bohužel jisté problémy a musím užívat antibiotika a antihistaminika, která se neslučují s kojením, takže jsem už odstavila. Ale kojila jsem přes rok, což si myslím, že je i tak OK a naprosto dostačující. V první řadě by se kojení mělo řídit potřebami dítěte. Můj malý už o prso ani moc nejevil zájem, takže odstavení ani nezaznamenal a je spokojený i bez prsa 😉

jukl
8. kvě 2011

@zvirka Děláš správně, že malému nabízíš k pití vodu, aby se učil pít. Ale pokud kojíš tak často, píšeš 5x denně a jinak má ovocné a zel. příkrmy, kde je taky hodně vody obsaženo, tak má rozhodně tekutin dost, vůbec se neboj 🙂 Pokud bude mít ve vedrech žízeň. určitě se ti ohlásí a bude buď chtít kojit častěji, nebo začne víc pít vody. Spíš bych sázela na to častější kojení, přeci jen, mlíčko je mlíčko a dětem chutná víc než voda 😉

jukl
8. kvě 2011

A už mizím, ať tady mikulce nelezu do zelí 😀 Jen mě tato diskuze zaujala, tak jsem musela nakouknout a pak už k reagování nebylo daleko 😉

zvirka
8. kvě 2011

@jukl Ahoj, díky moc 🙂 No už se stalo jednou, když bylo dost teplo a přišli jsme z venku a byl spocený, že jsem mu zkusila dát hrneček a napil se, sice jenom 3-4 ločky, ale jinak bez jídla vůbec hrníček nechce, párkrát jsem zkoušela. Já jsem se chtěla jen ujistit, pořád do mě totiž hustí tchýně, ať mu dám flašku s čajem, že má málo tekutin, no začínala s tím už v šestinedělí 😠

Moc děkuju 🙂

andelka
8. kvě 2011

@mikulka to je skvělé že se člověk může zeptat, poradit, ujistit že postupuje dobře 🙂
Já právě řeším otázku postupného odstavení. A nevím moc jak na to.
Syn má 1 rok. Chtěla bych kojit ještě tak dva měsíce a pomalu odstavovat. Vím, že se může kojit mnohem déle, ale už cítím, že bych nás potřebovala odpoutat. Jednak chceme další dítě a moc ráda bych byla aspoň chvíli nekojící a netěhotná, pak taky začíná léto a ráda bych měla možnost trávit večery s manželem venku zajít do kina, na večeři, taky plánujeme koncem srpna celodenní výlet jet spolu, možná to bude víkend...prostě nasčítalo se hodně malých důvodů. Navíc jsem vždycky měla představu že budu kojit tak rok až rok a půl.
Syna jsem plně kojila 6měsíců, pak postupně vždycky po měsíci po pár dnech nového příkrmu jedno kojení zrušila, naprosto bez problémů, malý není závislák. Teď kojím před spaním (u prsa se zklidní, ale neusíná u něj, většinou usne až po nějaké době bdění v postýlce) a ráno (hlavně proto, že už by chtěl kolem 5.30 vstávat, tak mám k dobru ještě 15-30 minut poležení při kojení) a když se vzbudí v noci, tak 1x v noci (tak mezi 2-3h).
A teď - nevím které kojení mám zrušit jako první a jak postupovat. To ranní by bylo nejsnazší, ale zas tolik by neřešilo (myslím že to půjde zrušit hodně dobře, prostě si ho ráno nevezmu k sobě, ale už vstaneme a ráno dostane UM (?)) Večerní by pomohlo hodně, ale trochu se bojím jak to vezme. Dneska bylo vidět, že si zvykl, že na to čeká, byl jak ptáček 😅 Nebo mám nejdřív zrušit noční, když se vzbudí? A dát mu až ráno?
Malý spí docela pěkně, usíná mezi 19.30-20h, budí se maximálně jednou a vstává teda kolem 5.30. Kolik váží nevím, ale asi 9,5kg.
A ještě se chci zeptat, jestli by pak po skončení kojení jako mléčná dávka stačilo ráno UM, na pečivu máslo, Lučina, žervé, na svačinu jogurt (bílý) a na večeři mléčná kaše z 200ml UM. Z tréninkové flašky pije slabý čaj, asi 300ml za den.
Moc děkuji

januzza80
8. kvě 2011

@jukl Dekuji moc za radu.Jstemoc super holky.Bohuzel kamoska ma svoji hlavu a radit ji uz nebudu.Ja ji uz napsala co jste mi poradily a dal odsava z prsu.Prave,ze problem je ten,ze chce kojit a posloucha tu blbou doktorku.A taky mi rekla,ze se ji to tak nauci papat z prsu.

januzza80
8. kvě 2011

@mikulka Taky moc dekuji za radu.Uz mi zacina z toho praveho prsu se delat vice mleka.Tak treba se to zlepsi.Jo a jeste holky jednu radu prosim.Malej uz papa normalni jidla a samozrejme kojim a chtela bych se zeptat na menstruaci.Dostala jsem ji asi 6mesicu po porodu a ted se mi stava to,ze nez mam proste ji dostat tak zacnu spinit nez se mi rozbehne a za tyden ji mam pak silnou,je to normalni?Jinak na sterech jsem byla a vse je ok.To bude asi z toho,ze jeste obcas kojim?

mikulka
autor
8. kvě 2011

@zvirka Kojené dítě, která má od 6. měs. příkrmy, nepotřebuje navíc žádné další tekutiny! Ty kojíš hodně, jsi vzorná matka, tekutin má opravdu moc. Já bych ho nezatěžovala vodou, když tak často kojíš, navíc, příkrm je taky tekutý 😉
Zkusila bych později pítko (ostatní laktační poradkyně sice striktně dodržují nedat nic do 9. měs.), ale pokud chceš, může si občas cucnout pítka, spíš si na něj zvykat. Ale to ještě měsíc počkej.

mikulka
autor
8. kvě 2011

@andelka Už mám jen trochu času, tak v rychlosti.
Jako poslední se ruší vždy večerní a noční kojo... I když samozřejmě tak staré dítě už by ani v noci kojo mít nemuselo. Ale nejhůř snáší jeho odpuštění...
Takhle starému dítěti již stačí 1-2 koja za den a k tomu mléčné výrobky.
Měl by mít 500 g mléčných výrobků/den (ale nevíme, kolik vypije z prsu), takže dávat tvrdý sýr, lučinu, jogurt - s živými kulturami, mléčnou kaši 😉

Jakmile přestaneš kojit úplně, řeknu ti dál. Ale pozor, UM většinou kojené děti moc nechtějí, aspoň ne hned, ale to nevadí, dá se krásně nahradit, žádné strachy 🙂

Pak ti vysvětlím, jak to je s tekutinami, ale je dobře, že pije ten čaj. Ale proč z flašky? Co zkusit pítko? Nebo rovnou hrníček?

Jinak musím říct, že děláš vše perfektně a jsi taky vzorná maminka!

sussanah
8. kvě 2011

@mikulka Ahoj, taky mam dotaz, docela zaludny. na ktery i pri podrobnejsim badani nemuzu nalezt odpoved. Mam syna 19m, ktereho stale kojim (1-2x denne). Zaroven cekame druheho kluka, jsem v 22tt. S kojenim v tehu problem nemam, pri frekvenci 1-2x denne nam to obema vyhovuje a uzivame si to, Co ale resim je, jak to bude po porodu, pravdepodobne se totiz prokojim az k nemu 🙂 Ja funguje prechod/priprava mleka pro nove mimco? Protoze v podstate budu mit mleko udelane pro starsiho, nebude chybet nasi dvojce mlezivo? Vzdyt to je prece to hooodne dulezite a mam prave i trochu strach, aby mu treba zrale mleko neudelalo spatne. Co jsem se bavila s holkama, co kojily az do porodu, tak zkusenosti jsou ruzne, ale vicemene vsechny jen popisovaly prechod zraleho mleka zpet na mleko pro mimco, ale ta mlezivova cast jakoby chybela. Rikam si, ze priroda jiste vi, co dela, ale prece jen, nebylo by z tohoto duvodu "vhodne" nejakou dobu pred porodem odstavit, aby se mleko po porodu zacalo jakoby tvorit znovu a prave zacalo mlezivem?

Diky 🙂

sussanah
8. kvě 2011

@januzza80 ad menzes, v dobe kojeni je to fakt nepravidelne, klidne i po 40dnech a navic i ten prubeh samotny je nezvykly, ja to mivala podobne, jak popisujes. Proste se to tak tyden chystalo a pak to teprve prislo a poradne 😉 Pokud jsi po zdravotni strance ok, tak bych to neresila.

januzza80
8. kvě 2011

@sussanah dekuji moc za radu,jste tady holky moc skvele a je super,ze si tak clovek muze pokecat a poradit 😉

jukl
8. kvě 2011

@mikulka Mikul, ještě se tě zeptám. Dělala jsi lakt. kurz v Krči s Dr. Mydlilovou a Paulovou? 😉 kde pracuješ, neznáme se třebas?

andelka
9. kvě 2011

@mikulka děkuju, snažím se, ještěže je koho se zeptat 🙂
Tak třeba dneska se v noci nevzbudil vůbec, takže jsem obligátně kojila až v 5.30. Co do tekutin si myslím že už to nepotřebuje, protože pak k snídani vyžahnul 200ml hodně ředěného džusu. Měl rohlík s Lučinou, takže ta mléčná dávka se pořeší a teda zkusím jestli bude pít UM. Uvažuju že bych už ráno nekojila, aby se laktace začala snižovat a nebyl to pak moc šok a zůstalo by vlastně jen to večerní kojení a když by se vzbudil v noci, tak bych mu nedala a ráno taky ne. Však on si zvykne. Snídá moc ráda a pije taky pěkně. Akorát si na to musím připravit nervy, vysvětlovat mu, že ve 3h ráno mlíčko opravdu nebude, bude mazec. 😅
No, s tou flaškou - jako klasickou savičku, dudlík neměl v puse nikdy. Pak jsme koupili tento a taky mu trvalo než se z toho naučil pít. Teď jsem koupila tvrdé pítko od Aventu, protože mám z odsávačky flašky, ke kterým pasuje, ale zatím neumí z toho nasát, kouše to. To pítko Mam má podobný princip jako při sání z prsu, aspoň mi to přišlo, když sjem to sama zkoušela.

mikulka
autor
9. kvě 2011

@sussanah Ahoj, pokud nejsi na rizikovém těhotenství, můžeš kojit až do porodu. Jen musíš být pod kontrolou gynekologa, na konci těho, aby nedocházelo k předčasným stahům dělohy. Ale u normálního těhotenství to většinou není problém.
Až se narodí mimčo, budeš mít zase mlezivo, ale normální mlíčko přijde o něco dříve, než u prvního dítěte. 😉

Akorát je otázka, zda malému pak nebude tvoje mlíčko chybět, až budeš v porodnici 😉

mikulka
autor
9. kvě 2011

@andelka Chvilku potrvá, než se naučí pít z něčeho jiného, než z prsu 🙂
Ale jinak, jak jsem řekla, jako poslední bych zrušila to kojení před nocí a i to v noci, první bych zrušila to ranní 😉

sussanah
9. kvě 2011

@mikulka diky za odpoved, me slo spis ale o to, ze to mlezivo pri normos porodu je tak cca 2-3 dny, nez se vytvori mleko, ale kdyz se predtim koji, tak to mlezivo byva dle zkusenosti ostatnich holek jen tak 1 den maximalne, spis jen treba pul den jako prechod od zraleho mleka pro starsi na mleko pro mimco. No a to je to, neni to pro novoska v podstate "ztrata"?
Jinak planujeme ambul. porod, takz epokud pujde vse dobre, tak budu po porodu brzy doma a vsechny kluky budu mit u sebe 🙂

mikulka
autor
9. kvě 2011

@sussanah Tak to opravdu většinou je, že mlezivo je jeden den, a pak nástup normoš mlíčka. Ale to stačí. Vždyť v mlíčku je vše, co malý bude potřebovat. Mléko se přizpůsobí přesně jeho potřebám. A navíc, do září daleko, kdo ví, jak to bude s tím starším, třeba už ani mlíčko chtít nebude, kdo ví.

mikulka
autor
9. kvě 2011

@jukl Ahoj, ano u p. Mydlilové jako zdravotník. Ty jsi tam byla taky? jsi taky sestřička? Nechceš tady radit taky? Že bychom na to byly dvě? 😉

moudivlacek
9. kvě 2011

@andelka maleho jsme plne kojila do 7,5mes,pak zacali i cajiky a kojenecky vody,z flasky pit neumel,z uciciho hrnrcku taky ne,byl to boj,poprve se sam napil z hrnecku od Aventu az ve 13mes, nejak proste nemohl pochopit,ze to nepotece samo a pricip je trosku jiny nez u prsa,aby vubec pil,otacela jsem to tesnici kolecko opacne,aby to jakoby samo kapalo,tak to bumbal v poho a pak pil z hnrcku normlaniho,ale samo pulka byla v nem pulka na nem 😀 ale my meli bohuzel s pitim problemy od narozeni,tuktuk,ted uz pijeme spravne a hodne

mrsblack
9. kvě 2011

@mikulka Ahoj, my s kojením trochu bojujeme - jsem po císařském řezu, v porodnici mi dali klobouček, protože se malej moc nechtěl přisávat, a teď už mi z prsu pít vůbec nechce - prostě se vůbec nechytí. Navíc mám mléka málo - při jednom odsátí tak 40 ml maximálně z obou prsou. Malýmu jsou 3 týdny, 40 mu nestačí, takže dokrmujeme Nutrilonem. Když ho kojím přes klobouček, tak saje jen chvilku a pak přestane a spíš ho jen tak "cumlá", takže i když ho mám u prsou třeba 45 minut, mám pocit, že toho moc nevypil a že odsátého mléka vypije mnohem víc a rychleji. Zpočátku jsme krmili přes stříkačku, ale teď už dáváme z flašky - bylo mi řečeno, že flaška nebo klobouček je vlastně totéž, takže energii a čas věnovanou krmení přes stříkačku mám přesunout na odsávání a malýmu.
Nevím, co bych ještě mohla udělat pro to, abych měla mléka krapet víc a aby mi malej sál z prsu - ať už napřímo nebo přes klobouček. Teď přikládám při každém krmení a k tomu odsávám cca každé 3-4 hodiny (podle toho, jak vyjde to krmení). Uvítám jakoukoliv radu.

zvirka
9. kvě 2011

@mikulka Díky! 🙂

Ale musím říct, že se s tímhle názorem setkávám poprvé, zatím jsem všude četla, že pití nabízet od prvních příkrmů, aby si dítě zvyklo, ne kvůli tekutinám.