Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

zusma
21. led 2008

Podle mě kojení určitě neochrání dítě před všemi nemocemi, to je podle mě blbost.

U nás má mimo jiné kojení ten smysl, že když malou kojím, tak je poté mnohem víc klidnější než když jí dávám MM stříkačkou nebo flaškou. Hodně odsávám, ptž jsme měli problém s kojením ale ted zkouším víc kojit než odsávat, nebot je malá potom opravdu víc klidná a tolik "ve volném čase" nekřičí. Asi jí hodně dává ten kontakt s matkou 🙂

solen
21. led 2008

shela tak ked budes mat cas a najdes ho na nete, tak daj link. dik

janka33
21. led 2008

podla mna je lepsie pre zenu i dieta,ak je babo kojene,no je vela pripadov kedy zena chce a nemoze kojit z najrozlicnejsich pricin.
poznam zenu co kojila rok a maly je alergik,no je to velmi individualne,hlavny vyznam kojenia je podla mna aj financny,nie kazde babo znesie hociake umele mlieko,no kym pridete na to spravne tak to potrva,ale ako vravim je to veelmi individualne

masinka
21. led 2008

ahojte
ja kojim uz 14ty mesiac a mala este nebola chora (tuk, tuk). Samozrejme to nebude iba kojenim, je zatial jedinacik a nechodime s nou ani prilis medzi ludi (nakupne strediska, MHD a podobne), tak nejake choroby nema moc kde nachytat. Z toho ze mozem kojit sa tesim, je to super byt pre dieta taka dolezita a samozrejme ked vidim tie ceny umeleho mlieka....
Inac si myslim ,ze hodnotit prinos kojenia na zaklade statistickej vzorky: moje dieta + kamaratkine dieta je dost malo. A tiez nikto nevie co by bolo keby bolo, resp. nebolo. Ono by sa to snad dalo porovnat pri jednovajecnych dvojcatach s tym, ze jedno budem kojit a druhe nie a potom budem tvrdit ze to kojene bolo zdravsie, ale inac je tam vzdy otaznik ci by to dieta bolo take chorlave aj keby bolo kojene...

trixi
21. led 2008

shela, keby to naozaj bolo susene materske mlieko, tak by vsetky mamicky (aspon tie, ktore su na tom financne dobre) by sa netrapili odstriekavanim, masirovanim a neviem cim este, nestresovali by sa, jednoducho by kupili susene MM a bolo by to super. Podla toho co som si nastudovala este pred porodom (bala som sa, ze nebudem kojit, v rodine ziadna nasa mamicka nekojila), existuju len nahrazky MM a tie extra drahe sa zlozenim najviac podobaju zlozeniu MM ale nie je to ciste susene MM.
Nastastie patrim zatial k mamickam, ktore koja, tak to nemusim riesit. A keby som nekojila, tak by som sa netrapila, dolezite je aby sme boli v pohode a nase pokladiky citili nasu velku lasku ktoru k nim citime.

susik77
autor
21. led 2008

no, ja mam na kojenie dost zle spomienky-na tie zaciatky ☹ najprv laktacna kriza-do toho este poznamky mojej mamy, ze mala je hladna a tak...potom sme plynule presli do kolik-dost tazkych, kt.trvali asi do 3.5 mesiaca ☹
kvoli kt. sme skoro nikam nechodili-mala stale plakala, aj pri kojeni ☹ skor som mala pocit, ze ju tyram, ako by som jej nejak pomahala, ze ju kojim 😒 a ked som jej dala davku nutrilonu, bola spokojna 😉

trixi
21. led 2008

susik, nezabudnem na poznamku mojej mamy, ked som si este ako tehotna kupila specialny vankus na kojenie. Jej poznamka bola, ze na co som si kupila taku blbost, ved aj tak kojit nebudem. Nekojila ona, nekojila moja sestra tak ani ja nebudem, ze vyhadzujem peniaze na sprostosti. Moja mama "vzdy vsetko vie". Ked som prisla z porodnice a prikladala som si maleho kedy som videla, ze by si trosku pocuckal, tak mi povedala, ze z tolkeho prikladania ochorie 😲 . Vysvetlovala som jej, ze je to tak spravne a ze predsa aj ona sa napije ked je smadna a naje ked je hladna a niekedy je to castejsie ako za hodinu. A nekonecne debaty o tom zlozeni mlieka a ci sa to tak ma alebo nema som utla razne - je to moje dieta, tak nech sa mi do toho nestara. A vysledok? Vzdy sa pride pozriet ako maly papa ked kojim. A neveriac kruti hlavou, ze ako je to mozne, ze kojim.

jahodka11
21. led 2008

susik77, ja stale kojim, ale od 2. mesiaca prikrmujeme....tiez neverim, ze kojenie je najlepsie....som alergik a kedze zatial aj kojim, uz treti mesiac nic poriadne nejem......nemozem skoro ziadne ovocie, cervene maso a kakao.... aby sa to neprejavilo u maleho....takze neviem, ake kvalitne a ci vobec je moje mlieko....:( ale kedze stale je, tak kojim, uz to nejako dobojujem.....alergia sa zatial u maleho neprejavila, ale to nic neznamena....tak uvidime

mata78
21. led 2008

dievčence čo sa naťahujete? ak chcete davať dieťatku MM mlieko tak si hupte na kramaroch. liter stoji okolo 800 sk.

elise
21. led 2008

ja kojím od narodenia malého od jeho 4 dňa vtedy mi ho dali z inkubátora, trbalo to kým sme si obaja zvykli (rozkúsané bradavky, kríza -málo mliečka...) všetko sme zvládli, nikdy som nepoužívala odsávačku a riadila som sa malého potrebami, kojila som ho kedy si on pýtal, nie knižne každé 3 hodiny a vôbec som ho kôli kojeniu nebudila zo spánku a to niekedy spinkal medzi kojeniami aj 4-5 hodín. mličko sa tvorí v tom množstve koľko si ho malé vytiahne.vždy som kojila iba z jedného prsníka jedno kojenie potom za pár hodín z druhého prsníka druhé, nemala som žiaden zápal a maličký tak vytiahol aj sýtejšie zadné mlieko. som šťastná ked malého kojím a teraz ho kojím ešte stále, prvý príkrm som začala dávať ovocné a zelaninové šťavičky ale až v 7 mesiaci 8 mesiaci som dávala zeleninku a ovocie mixované....a stále som ho kojila. teraz kojím v noci večer a ráno cez den iba ked som sním doma, nakoľko musím chodiť aj do práce ale vychutnám si tú chvíľu kedy sa malý prisaje pozorujem ho a som veľmi šťastná tá intímna chvíľka kojenia je nenahraditeľná ničím iným, je to jedinečné akrásne, tým sa medzi mnou a mojim synom vytvára nádherné puto. viem že kojené detičky majú menší nábeh na obezitu. imunita je silnejšia voči bežným chrípkam a prechladnutiam. ja by som všetkým maminám dopriala aby mohli kojiť, mojej švagrinej to bohužial nešlo a krvácali jej bradavky, tak neterka bola na nutrilone, je trošku baculatejšia a chorlavejšia. neviem či je to z um ale všetko má svoje výhody a nevýhody, každopádne pre dieťatko je prsník maminy tá najprirodzenejšia vec s ktorúu sa stretáva pri papaní(cuckaní) ja chcem kojiť čonajdlhšie pokial sa bude dať.všetkým vám držím palce, či už kojíte alebo dávate um svojim detičkám, a prajem vám aby všetky detičky boli len a len zdravučké.nie je dôležité ona kojí, musím aj aja aj ked to nejde aj ked mám problémy ja alebo dieťa, musím lebo ona ešte kojí.....doležité je aby sa to puto vytvorilo čo najpevnejšie a najkrajšie či už kojíme alebo dávame fľašku 😉

mata79
21. led 2008

Este pre narodenim nasho uz 8mesacneho syna, som bola rozhodnuta kojit. Ved vsade o tom pisali, ake je to potrebne, zdrave........ Pravda je, ze nebyt mojej tvrdohlavosti, tak by som uz min. 4 razy dokojila. Ale vytrvala som. A som rada. Matej sice nie je najzdravsi, min. mesiac sme mali virozu - sopliky a teploty, teraz mame hnacku. Tiez ma mrzi, preco nas to chytilo,ked vsade pisali, ze bude zdravsi, ale som rada, lebo napriklad aj teraz, ked ho prehana, mat. mliecko mu mozem davat a aj ho to ukludnuje.
MM je naozaj prirodzene, ak to vyhovuje aj mamine aj babenku, mozme sa spytat nasich babiciek, co nato hovoria. Ale, ked sa spytame nasich mam a svokier, tak povedia, ze ony kojili do 3 mesiacov a potom prikrmovali. Je to aj moj pripad, odhovarali ma od kojenia, vraj mam slabe mlieko....a pod. Ale ja som vedela svoje.
Vyznam MM sa trosku vytratil v socializme, kedy bolo treba kazdu robotnicku ruku prilozit k dielu a tak nasim mamam ukazali umele mliecko a jaslicky a maminam nic nebranilo nastupit do prace. Skutocnym hodnotam kojenia sa nikto nevenoval. Preto sa teraz o tom tak pise, aby sa znova podporila chut zien kojit. Pretoze poznam zeny, ktorym sa kojit jednotucho nechcelo. Vid moja svagrina.
Je to o psychike.
Dokonca v nasej rodine je pripad, ked si moj bratranec s manzelkou adoptovali deti a pri druhom adoptovanom sa ona dozvedela o nejakej metode, ako prikrmovat cez hadicku na prisniku a veru si laktaciu navodila. Ale vydrzala kojit len par tyzdnou, pretoze to bolo pracne a starsi bracek bol esta malicky a tiez sa mu bolo treba venovat.
A naopak, nema vyznam vycitat si, ze sme neboli schopne kojit svoje dietatko. Budme vdacne, ze takato nahrada vobec existuje a nase babenko je spokojne. No, poznate niekto krajsi pocit, ako divat sa na spokojne babenko.... Ja nie... Tak vela krasnych chvil....

rinuska
21. led 2008

Potreba dojčenia je nepopierateľná, ale keď to nejde , tak to nejde. Prvého syna som kojila 4 týždňe-pre múdre reči mojej svokry, aké mám slabé mlieko, aký je malý hladný a pod.Napriek tomu až do svojich troch rokov nikdy nebol chorý. Takže s tou umelou výživou to nebude také strašné. Teraz kojím už piaty mesiac(hneď ako sme prišli s pôrodnice a malý v noci horšie spal ma svokra zabila otázkou : A nemáš ty riedke mlieko? Bolo také riedke , že malý týždenne priberal 400 až 500 g. Teraz má necelých 5 mes. a skoro 10 kg.Keby som bola taká ovplyvniteľna a nevedomá ako pred 10 rokmi tak sme už dávno na UM.Ale ja som už taká alerická na tie reči o slabom mlieku a hladovej stolici, že ja raz nekomu niečo urobím 😀 😀 😀

elise
21. led 2008

rinuška mne detská lekárka ked prišla malého pozrieť, ked sme prišli z pôrodnice povedala že neexistuje slabé a silné mlieko bud mlieko je alebo nie je. 😉

bubba
21. led 2008

ja tiez baby z vlastnej skusenosti co poznam ludi tak pravidlom je,ze cim dlhsie kojeni,tym su viac chori...podotykam,mozno len nahoda!!!tiez si myslim,ze matka sa musi strasne obmedzovat co sa tyka stravy aby bolo mliecko kvalitne a plnohodnotne...neviem ako vy,ale ja som sa teda poriadne nenajedla...neslane,nemasne,vela zeleniny,polievky co mi nechutili...brrrr...a mala nemala vzivote ziadne problemiky s prdikmi,ked som zacala prichadzat o mliko som plakala pri odsavacke ked som skusala,skusala,skusala...neviem naco,malej chutilo aj UM nemala ani problemy s nim,ani jej imunita neutrpela,ja mozem konecne jest co chcem....no proste jedna baaasen...a netecie mi mlieko az na pupok ked ideme von...takze ja by som uz taku tragediu z toho nerobila...

dalli
22. led 2008

Tiež si myslím, že sa význam preceňuje a najmä u nás na Slovensku, v zahraničí si s tým až takú hlavu nerobia. Celkovo mám pocit, že veľa vecí sa u nás preháňa ...kojenie, prirodzený pôrod, a pod. už mi lezú na city tie večne vysmiate mamičky, čo sa tvária, že všetko super zvládajú, ich dieťa robí pokroky presne podľa tabuliek, perú iba vo vychytenom prášku z reklamy, dokážu sa baviť iba o deťoch a plienkach ...neviem, či som dobre vyjadrila, čo cítim...tak dúfam, že aspoň niekto to pochopil... 😉 , napr. vôbec nechápem ako môže mať niekto depku zato, že rodil cisárskym rezom...

dalli
22. led 2008

alebo preto, že nekojil...ale, to už je iná téma🙂)) 😀

trixi
22. led 2008

dalli, citas mi z duse. A pri tom vsetkom ide len o to aby bolo mimco zdrave a my stastne, ze mame take krasne ratolesti. A co koho do toho ci kojim alebo nekojim. Je to moje dieta. Myslim, ze vsetky mamicky, ktore sa tu zidu na Modrom konikovi sa snazia dat svojim detickam to najlepsie coho su schopne. Niekedy vsak na ukor vlastnych sil a nervov.

rinuska
22. led 2008

Dalli, úplne s tebou súhlasím, ale myslím, že to robí reklama a komercia. Ako všetko dnes , aj starostlivosť o dieťa je dnes jeden obrovský biznis(vrátane farmakológie) a aby to šlo , musíme mamičky dostatočne nainfikovať novými prístupmi a objavmi - myslím , že to funguje.Hovorí sa , že starostlivosti o deti nikdy nie je dosť, ale neviem, či to nakoniec celé nebude naškodu. Čím viac dbáme o deti- hygienu, stravu, vybavenie, trávime s nimi čo najviac času a čo to prináša? Alergie, ekzémy, problémy so správaním, neuveriteľnú rozmaznanosť a vypočítavosť a pod. Samozrejme nie je všetko bile , alebo čierne.Mňa a mojich súrodencov matka strčila do jaslí , tmolili sme sa po dvore a jedli kuracince a sme tu , zdraví a svojich rodičov si vážime a máme ich radi, takže nejaké to puto 😀 sa vytvorí aj keď nebudeme s ďeťmi tráviť každú voľnú chvíľku.

elise
22. led 2008

rinuška pokial nevieš tak sa puto vytvrára od narodenia, nehovorím že s dieťaťom musím byť nepretžite 24 hodín, ale, ale kojením je bábätko blyžšie k matke a môže dýchať jej pokožku a dotýkať sa jej prs, aj ked používa fľašku lúbi svoje bábätko úplne rovnako ako ked kojí. Ja si nechcem vytvárať neaké to puto ako si písala vo svojom príspevku ja chcem aby sa vytvorilo silné puto. ja chodím do práce od 01.01.08 na plný úväzok, bohužial aj ked som chcela ostať doma musela som nastúpiť äale to je iná téma) malý sa varuje, pretože viem že kamarátka mu bude venovať, v jasliach deti hromadne posadia na nočníky a ten čas mu venujú menej, preto som sa rozhodla dať ho na varovku a hlavne preto bay som pri nástupe do práce nemusela si brať hned očr, aj ked viem že chorý bude tiež, že si to chorobami tiež prejdeme, počká nás to vo vyššom veku 😀 ale pri odchode do práce si vychutnávam že som s ním nakojím ho a porozprávam mu čo všetko zažije na varovke, z práce prichádzam večer o 19 hod -19-30 vtedy sa mu na plno venujem a teším sa na to ako ho budem kojiť, hrať sa sním, kúpkať a nemyslým si že som krkavčia matka ja malého ľúbim anie je dôležité koľko sa dieťaťu venuješ ale ako intenzívne sa mu venuješ, vnoci si tiež kojenie vychutnávam aj ked viem že budem v práci nevyspatá a vôbec sa nestresujem.my máme ešte kocúra ktorý malého ľúbi a malý ľúbi jeho aj spolu snami ho učíme ako ľúbiť aj ludí aj zvieratká, vidím na nom že je šťastný a o tom je ten význam kojenia, nie je to len zahnať hlad a smäd.ja keby som nemohla kojiť tak pri krmení s flašky by som si tiež malého intenzívne vychutnávala, nezaujímal by ma čas že musí tu flašu vypyť...je jedno či kojíme, alebo nekojímeale akou intenzitou sa staráme o naše deti ako sa im v ten moment venujeme.

mimakro
22. led 2008

Každá matka by mala mať možnosť v tomto rozhodovať sama. Matka má právo dojčiť, nie je to však jej povinnosťou. A toto by mali všetci rešpektovať. Ja som obe deti rok dojčila, potom som dávala umelé mlieko. A nemenila by som. Hanka bola chorá iba raz, Ondrejko už viackrát. Ale myslím, že je to v norme. Dvakrát mal ekzém(ja som atopik). Ako sa ich zdravie bude vyvíjať v budúcnosti, ukáže iba čas. Najdôležitejšia je láska. 🙂

elise
22. led 2008

mimakro súhlas 😉 najdoležitejšia je láska ktorú dieťatko od nás cíti a je jedno či mu dávame prso na kojenie alebo fľašku

dalli
22. led 2008

elise, sorry ale ako naplno sa môžeš venovať dieťaťu keď prídeš domov až neskoro večer, veď to už ide spať...tak mi to nejak nesedí...jasné venuješ sa , ale nehovor, že naplno...myslíš, že mu stačí strčiť prsník a šup šup je tu obrovské puto... 😉

elise
22. led 2008

dali ja mu dávam veľa lásky možno viac ako ty svojim deťom, nie je to len o prsníku...

dalli
22. led 2008

ale vyznelo to inak, škoda sa hádať s osobou, ktorá sa odvážiť porovnávať lásku k deťom ☹ je to trápne...

elise
22. led 2008

dali kritizovala si prvá ty mna že nedávam lásku svojmu synovy ked chodím do práce, ja sa malému naplno venujem, a môj malý je šťastné a dobré dieťa tal láskavo nikoho neodsudzuj, viem je to tvoj názor že matka sa musí venovať dieťaťu celý den to je podla teba intenzívne, je to tvoja výchova a názor ja ti to neberiem tak láskavo nekritizuj. vdaka za pochopenie

dalli
22. led 2008

absolútne nechápavá osoba, nemýľ si pojmy venovať sa a láska...odkiaľ si nabrala, že môj názor je byť s dieťaťom celý deň? že nedávaš lásku synovi?...niekde som to napísala? nedomýšľaj a čítaj a rozmýšľaj...reagovala som iba na to čo si napísala ty.

elise
22. led 2008

dali ale hlavne nepoznáš mňa ani moju rodinu, ani moju prácu ani nič z môjho života tak nemáš právo súdiť že sa môjmu synovy naplno citujem ťa: "sorry ale ako naplno sa môžeš venovať dieťaťu keď prídeš domov až neskoro večer, veď to už ide spať...tak mi to nejak nesedí...jasné venuješ sa , ale nehovor, že naplno...myslíš, že mu stačí strčiť prsník a šup šup je tu obrovské puto..."

elise
22. led 2008

nebudem sa tu s tebou hádať je vidno že si ešte mladučká 😉 máš svoj názor a ja ti ho neberiem prosím ťa už na mna nereaguj a nerieš to. je tu téma význam kojenia a ten som napísala tys i to bohužial nepochopila a vybrala si z môjho kontextu nepodstatnú pasáž, vekom sa naučíš veľa vecí aj poznať podstau napísaného textu 😉

dalli
22. led 2008

ďakujem, za kompliment , že som mladučká, poteší...pa pa máš pravdu rada si tu vymením názory s inteligentnými mamičkami 😉

lindda
22. led 2008

ja som nemala to stastie mohla som kojit iba 3mes ,ale chori sme teraz prvy krat 🙂 ale jednoznacne je kojenie lacnejsie v tom je urcite rozdiel 😀