Má kojenie naozaj význam?

susik77
21. led 2008

Ahojte, teraz je velka propaganda okolo kojenia, ale ako pocuvam zo vsetkych stran, tak nie je velky rozdiel v zdravi kojenych a nekojenych deti.
Minule som citala, ze sa robil vyskum aj ci kojenie chrani proti obezite a alergiam a ukazalo sa ze nie...
Pride mi trochu zbytocne sa stresovat, ked ma niekto s kojenim problemy a ked ma z toho depresie, ze nemoze kojit...
My sme kojili plne do 6.tyzdna, s 1-dokrmov.asi do 4-teho mesiaca a teraz uz asi 2-3x dokrmujem, mala je uz velky hlados. 😎
Zatial sme mali len nadchu, inak sme chori neboli.
Co si o tom myslite?

dominica
24. led 2008

Je mi ľúto, že niektoré neprežívate pri kojení to nádherné puto, bihan to vystihla, samozrejme aj mňa zo začiatku boleli kríže a to neskutočne, ale zvykla som si, za všetko sa platí daň, aj za dieťa. Pre mňa je nádherné, keď malý papá a spokojne sa pri tom na mňa pozerá a ja si ho môžem poláskať a vtedy je len môj a nikto mu nemôže dať to čo ja. Samozrejme láskať ho môžem kedykoľvek, ale už si to kedykoľvek nenechá, ale pri papaní áno.

Susik77, nechápem, čo sa ti zdá srandovné na tom, že dieťa potrebuje lásku a všeličo iné, okrem mlieka. Bolo to prvé slovo, ktoré ma napadlo, pre teba možno prirodzené, ale aj to je potrebné, možno som mala napísať niečo iné, ale v tom momente ma nič nenapadlo, lebo láska je to najhlavnejšie.
A takisto som si prežila popraskané bradavky a všeličo iné, ale bolo mi prvoradé dieťa a jeho potreby. Je iné, ak tvoje dieťa nebolo spokojné, ale moje bolo a ja som robila všetko pre to, aby bolo aj naďalej, čo tam po mojich problémoch.

A aj keď je kojenie intímna vec, kojila som všelikde, lebo malý bol nevyspytateľný a ináč by sme nemohli nikam ísť, vydržal max. hodinku a pol až dve, tak sme kojili aj na verejnosti a žiadnu hlavu som si z toho nerobila. Ľudia mi mohli vyskočiť... Kojila som na tráve za Tescom...

susik77
autor
24. led 2008

ahoj dominica, nemyslela som to tak, ale v tvojom prispevku to prave vyznelo, ako nieco uplne podradne-ta laska 😎
preto mi to prislo trochu usmevne 😉 pretoze podla mna je to najdolezitejsie 🙂
ty si napisala nieco ako, ze ked niekto nemoze kojit , moze dat mimi napr.lasku al. nieco pod...to znie ako nahrada za kojenie 😎

dominica
24. led 2008

asi som to aj ja blbo napísala a nepochopili sme sa 😉
nemyslela som ako náhradu za kojenie, ale ak niekto z rôznych dôvodov nemôže kojiť, mal by sa zamerať na iné dôležitejšie veci a tým pádom nebude bábo o nič ukrátené - asi tak som to myslela.
Niekedy je hrozne ťažko niečo napísať, aby to človek pochopil tak, ako to dotyčný píše...

biba12
24. led 2008

Ja si myslim, ze nie je lepsie pocit, ked maly pusti prsnik, ked je len asi do polky napapany a otoci hlavicku na mna a usmeje sa od ucha k uchu a pokracuje v papani. Je to vazne skvele. Aj ja som mala prve cca 3 tyzdne bradavky velmi bolave, ale natierala som si to poctivo a potom to same preslo. Teraz ani neviem, ze kojim. A za ten usmev mi to stoji. Podla mna kojenie velmi zblizi matku a dieta.

andulkaavetrelec
24. led 2008

tady se kojí láskou 😕 😀

nobave
25. led 2008

Mám teraz druhého syna, ktorého po úvodných problémoch kojím 2,5 mesiaca. Prvého syna som vydržala 3 týždne a potom som dostala zápal a potom už len nutrilon. Mlieko mi odišlo úplne spontánne na druhý deň po zápale ani kvapka. Ale čo tomu predchádzalo. Najprv som plakala pri kojení, že aby som nekojila (bolesti, trhlinky, nevedel sa prisať, ani s klobúčikmi ani bez) a potom po prechode na UM plakala že by som chcela kojiť. Viete každý okolo mňa mi len prízvukoval kojiť a kojiť - sestra má 4 deti a posledné kojila 4 roky a vôbec žiadne problémy. A ja ... No odplakala som si svoje. 😒
Teraz som si povedala že sa stresovať nebudem ale vyskúšam kojiť čo najdlhšie - je to aj v dieťati - lebo druhý syn sa bezproblémov prisaje a sať vie čo nemôžem povedať o prvom.
Ale čo sa týka zdravia prvý syn bol na umelom mlieku a ani sa nepamätám kedy bol prvý krát chorý a tento druhý mi dostal po 7 týždňoch nádchu - soplíky a kašel - no bola som úplne hotová - myslela som si že kojené deti majú imunitu od matky - ale lekárka ma vyviedla z omylu. Spolu s mužom sme sa obviňovali - ja jeho že máme strašne teplo doma a on zase mňa že ho slabo obliekam a tak.
Hlavne je sa nestresovať samozrejme že pokladám kojenie za najlepšiu výživu bábätka ale svet sa nezrúti keď sa to nedá a prejde sa na UM. 😎

ja_hodka
20. kvě 2008

Kojenie je urcite prospesne pre babo a pre maminu tiez. O tom nepochybujem, ale suhlasim s nazorom, ze sa dolezitost kojenia prehana do extremu a nasledne stresuje mamy, ktore kojit nemozu. Ja mojho drobca kojim a dokrmujem UM.Robim vsetko pre to, aby mala materskeho mliecka co najviac a zaroven sa snazim nestresovat ak nahodou niekedy vypije viac z flasky a menej z prsnika. Zeny, ktore sa na na tie, co nekoja pozeraju zvrchu mi lezu na nervy. Myslim, ze je to uplne osobna vec tej ktorej mamy ako svoje dieta krmi.Momentalny trend je kojenie a ako vzdy a pri vsetkom sa prehana aj v tomto. Citala som clanky o kojeni, pri ktorych som mala pocit, ze kojenie je jediny sposob ako vychovat zdraveho, mudreho a odolneho jedinca a pritom je fakt, ze v minulosti zeny len kojili a predsa sa nasli ludia chori aj zdravi, mudri aj menej mudri...Jednoducho, malo by sa to brat so zdravym pristupom, bez prehanania a zohladnit hlavne mimino a jeho pohodu. Poznam priapady, ked zena prekonavala take obrovske problemy pri snahe kojit a bola tak zatata v snahe dosiahnut plne kojenie, ze tie davky stresu, placu a nepohody co to babo dostalo spolu s materskym mliekom mozno ani neboli vykompenzovane faktom, ze bolo kojene.
Samotne kojenie dobru mamu nerobi a moralistky a "matky=obete" nech si hovoria co chcu.Kazdopadne by nemali ucit svoje ratolesti to, co poniektore robia...a sice posudzovat a odsudzovat ludi okolo seba vychadzajuc len zo svojich skusenosti a principov, bez ohladu na to, ze kazdy je iny, kazdy ma ine podmienky a nakoniec...kazdy ma pravo rozhodnut sa ako chce.

ilijanka
20. kvě 2008

sušené materské mlieko by som fakt chcela videť, ja som tiež našla, že to je hypoalergénne adaptované kravské mlieko, sorry

ja_hodka
20. kvě 2008

shela myslim, ze je rozdiel povedat, ze je to susene materske mlieko alebo ze obsahuje latky ako materske mlieko. Pozerala som sa na zlozenie a zrejme sa najviac priblizuje materskemu mlieku, ale nie je to materske mlieko.Neviem si dost dobre predstavit realizaciu suseneho original materskeho mlieka v takych kvantach v akych sa vyraba toto mliecko (vyborna napodobenina, ale stale umele mliecko)...Ja by som tiez rada napisala mailik tomu, kto Ti povedal, ze to je susene materske mlieko...(po anglicky hovorim vyborne...donedavna som sa tym zivila,teraz som na MD) a tiez by so ho malej davala..musim ju totiz trosku dokrmovat popri kojeni.
Dik. Pekny den.

bambusko
20. kvě 2008

nemyslim si, ze sa osveta ohladom dolezitosti a prospesnoti kojenia prehana. ved nieco proti marketingu mamutich firiem produkujucich susene mlieka sa robit musi. podla mna by mala byt reklama na taketo mlieka zakazana. nemozes kojit, prides do lekarne, kde ti poradia a kupis. ak ti netreba radit, kupis v obchode. preto su tie mlieka take riadne drahe. cielom propagacie dojcenia je dostat do povedomia ludi, ze kojenie je prirodzene, je to prva volba a je ekologicke. to, ze sa niektore maminy kvoli kojeniu povysuju nad ine, je podobny problem ako s kostolom, ked si niekto, kto tam chodi mysli, ze je lepsi ako ostatni. moje dcery boli kojene a nie su o nic zdravsie ako nekojeni rovesnici. myslim ale, ze skor sa to prejavuje az v dospelosti, teda, ze to ma vplyv na rozvoj chorob ako cukrovka a srdcovo-cievne ochorenia, nieviete niekto o nejakej serioznej studii? kazdopadne, ziadna matka, ktora nemoze kojit, nemusi mat komplex a stres, ze je horsia. aj ked je urcite pravda, ze uspesne zvladnute kojenie zvysuje sebavedomie a sebadoveru v schopnost byt dobrym rodicom. ja teda poznam dost zien, ktore sa rozhodli, ze nebudu kojit a ani to neskusili, niezeby ich trapili nejake studie o zdravi alebo ze je to prakticke a pohodlne /samozrejme po zabehnuti 😀 / hlavne, ze moze dieta natankovat hocikto a ony maju o starost menej a su bez imobilizera...

susik77
autor
20. kvě 2008

bambusko: prepac, musim oponovat 😎 ja som kojila od 6.tt ciastocne az do 8.mesiaca, nemam ziadne komplexy, ze nie som dobry rodic a sebavedomie si posilnovat kojenim nepotrebujem 😎 mala je zlatucka, sama o sebe nam obidvom prinasa radost kazdy den, je nase slniecko a velika sikulka 🙂
myslim, ze kampan na UM sa nema zakazovat-aspon sa dozvies o UM co potrebujes a vidis rozdiely v zlozeni a mozes si vybrat...mimochodom, v kazdej brozurke o UM je na 1.stranke, ze kojenie je na 1. mieste a az ked nie je mozne, tak sa doporucuju UM...
Ja aj ked som potreb. dokrmovat UM, som to nebrala tak, ze jej davam UM aby som sa jej mohla kedykolvek zbavit-aj tak byvame 400 km od rodicov obidvojich a nemam ju komu zverit, Ja si myslim, ze je velmi dobre, ze uM vobec existuju a ze su uz dnes tak kvalitne 😉

susik77
autor
20. kvě 2008

mimochodom, asi sa lisim od vacsiny spokojnych kojacich matiek, ale mne to nikdy potesenie neprinasalo, len stres 😔
mala bola na zac. spava, tak som kojila 1.5 hodiny v kuse po hodine, bola som uplne mrtva no a neskor prisli koliky a stale po kojeni plakala.Ani moja total. dieta nepomohla, proste ma moc citlivy trav. trakt. po nutrilone bola v pohode 🙂
Preto fakt tie kampane za kojenie nemusim ☹

bambusko
20. kvě 2008

susik, jednym zo zakladnych pravidiel pri kojeni je, ze sa ma kojit dovtedy, kym to vyhovuje matke i dietatu. tak je to jasne, no nie? vystresovana matka, ktora koji bez radosti a pohody veru vela osohu dietatu nenarobi, vsetky stresove hormony prechadzaju do mlieka. tym zvysovanim sebavedomia som nemyslela liecbu mindrakov, ale kazdy ma radost, ked sa nieco nauci alebo sa mu nieco nove podari, tak je? a to je pre dieta i rodica len prospesne 😉

bambusko
20. kvě 2008

a co sa tyka reklamy, dozvies sa akurat, ze prave to mlieko je naj a spokojne brusko a bla-bla-bla... jasneze je super, ze su dnes uz mlieka kvalitne a dost podobne materskemu mlieku. len ta reklama mi pripada asi taka uzitocna ako reklama spp, vse ap. ved co ine das dietatu jest??? mrazenu pizzu?

zuka
20. kvě 2008

Ja sa pridam k debate nazorom, ze sucasna kampan ZA kojenie je prehnana. V kazdom casopise, v kazdej brozure, na kazdom webe... Ale nie to, ale ten sposob. Pripada mi az neeticke pisat o tom, ze kojene deti maju vyssiu inteligenciu, lepsiu imunitu, nizsiu pravdepodobnost na urcite ochorenia v dospelosti... Od 7. mesiaca tehotenstva som vedela, ze nebudem moct kojit. Moc ma to trapilo a ked som este narazila na tie clanky... No fakt som bola smutna. V porodnici som sa citila ako Martan. To je ta, co nekoji... Ale teraz je vsetko inak. Mame krasneho, zdraveho (tukam do dreva) a neskutocne stastneho chlapceka a uz neverim tym propagandam. Chapem, co je ich cielom, ale malo by sa brat ohlad aj na tie matky, ktore sa pre UM nerozhodli z vlastneho rozmaru.

miriamkac
20. kvě 2008

zuka suhlasim s tebou.....moji chlapci boli prikrmovani uz v nemocke, boli sme tam 3 dievcata s dvojickami a ani jedna plne nekojila....zabijem sa preto?

katka.m
21. kvě 2008

No, dievčatá, tak mne sa stalo to, že prvého syna som kojila asi 20x a toho druhého kojím spôsobom, že odsávam. Ešte sa mi (chvála bohu) nestalo, že by ho bolelo bruško, alebo nemohol sa vykakať, čo sa prvému stávalo po UM často. Tým odsávaním sa trápim, ale stojí mi to za to. A teraz sa dostanem k tomu, prečo píšem. Mám kámošku, ktorá mi pri našom prvom rozhovore povedala:" nebuď hlúpa a vykašli sa na to, ja sa ti čudujem, že sa ti chce. Mňa bolelo keď malý ťahal tak som ho odstavila." Tak si myslím, že asi takéto matky s takýmto postojom ku kojeniu sú odsudzované. Pretože to, že sa mi nechce, asi nie je najrozumnejší dôvod na odstavenie bábätka.

kalu
21. kvě 2008

já si rozhodně nemyslím, že kampaň na podporu kojení je přehnaná. Ono je opravdu kojení to nejlepší a jediné přirozené, co může mimi baštit. Rozhodně mi mi kampaň za kojení připadá mnohem méně viditelná oproti všudypřítomné reklamě na umělá mléka !!! Taky si myslím, že by tato reklama měla být stejně jako reklama např. na tabákové výrobky zakázaná. Ženy by podle mého názoru měly brát jako automatické, že člověk je savec a jako ostatní savci matka svá "mláďata" kojí.Podle statistiky jsou pouze cca 3 procenta žen, které kojit opravdu nemohou, ty by měly na recept dostat v lékárně mléko umělé a šmitec. Vždyť ten obchod s umělými mléky je opravdu nechutný byznys , který bohužel odnáší spousta dětí , které vůbec nemusí.
Pro lidské mládě je dle mého selského rozumu dost nepřirozené živit se mlékem jimého druhu ( krávy), pro malé telátko by asi taky nebylo to pravé ořechové pít mateřské mléko od člověka.Umělé mléko by podle mě mělo být opravdu jen na předpis a řešením v nouzi, kdy to opravdu jinak nejde.

dankaa
21. kvě 2008

ja si myslim že skutocny vyznam kojenia je že to má obrovský význam 🙂 -je to velmi vseobecne ale ja plne podporujem kojenie a pokial mama može kojit nech koji,vsetko sa da zvladnut...ine by bolo ak by sa jednalo o zdravie mamy a musela by skoncit s kojenim.Mamy ktore nechcu kojit,ale možu neodsudzujem,ale im nerozumiem.

susik77
autor
21. kvě 2008

aj ja si myslim, ze ma velky vyznam, hlavne prve mesiace, kym este mimco papa len mlieko. ale urcite by som sa kvoli tomu nezrutila, ani nestresovala, keby to proste neslo. A tiez nechapem holky, co kvoli tomu vsetko obetuju, nespia celu noc len aby kojili...ja by som bola urcite grogy a myslim, ze mala by bola z toho nervozna tiez...lepsie si myslim, ze je UM, al. ciastocne kojenie ako vecne nevyspata a vystresovana matka...
takze si myslim, ze kto moze nech koji, kto s tym ma problemy a je to pre neho moc problematicke a nechce sa stresovat, nech nekoji. 😉

susik77
autor
21. kvě 2008

ja mam este doteraz blby pocit, ako do mna manzel aj mama prve tyzdne stale hucali, ze mam malu len kojit, ziadne UM a ona kazdy vecer plakala od hladu a ja som bola zufala 😒 Som mala z tej kampane take mindraky, ze som si myslela, ze sa malej nieco stane, ked jej dam raz denne nutrilon. Po 6.tyzdni som sa spamatala, davala som jej na noc a bola uz ovela spokojnejsia 😉
Som sa rozhodla, ze pri 2. baby tu chybu uz urcite nezopakujem 😎

luciar79
21. kvě 2008

susik plne súhlasím.ja kojím lebo zatiaľ mám mlieko.ale žeby ma to s malým nejako zbližovalo.strašne mňa to bolí.nemám ranky ale asi nejaké precitlivené bradavky.tiež som 2 krát musela dať na noc sunar lebo tak reval že som myslela že zo mňa nedostal ani kvapku.v poradni z toho nadšený neboli.že som vraj už porušila ochranu čo to MM poskytuje.Je mi to jedno. Dcéru som nekojila lebo som dostala horúčky a nebola chorá a ani teraz nie je.žiadne alergie. Malého kojím a ako dlho to neviem,rozhodne nie dlhšie ako rok.Myslím že to zdravie je dané geneticky nie z mlieka.

susik77
autor
21. kvě 2008

lucka: ja si myslim to iste, nebola som kojena vobec a som zdrava 🙂
u nas zase na poradni strasne chvalila dr. jedneho chalana, ako pekne pribera-to jedol sunar. ja som horko-tazko kojila, mala som malo mlieka a chodili sme sa kazde 3 dni prevazovat 😝

luciar79
21. kvě 2008

já sem kojená byla ale dostala sem z teho nejakú infekčnú hnačku a musela som ísť do nemocnice.na bráchovi to už mamka neskúšala a hneď mu dala sunar.obaja sme zdraví,ani chripky nemávame.mne malý priberá ale či z toho má aj nejaké vitamíny to neviem.bohvieako pestro sa nestravujem.človek sa bojí aj niečo zjesť lebo z toho hneď bude mať kŕče.podľa mňa matku a dieťa viac zbližuje hra a ich blízkosť nie že ti každé tri hodky kúše do bradavky.a poviem pravdu že sa mi uľaví až ho nebude treba kojiť.konečne sa budem môcť normálne obliecť a nebudem musieť furt kukať na hodinky, aby mi nezačalo tiecť mlieko niekde vonku.a budem môcť ísť s kamoškami na vínko a malého nechať mužovi.na to sa fakt teším.nech si ho užije.

bambusko
22. kvě 2008

lucia, tebe sa co stalo, ze si taka nasupena na kojenie? urcite sa da polemizovat o vplyve na zdravie, ale degradovat kojenie, ktoreho vyznam na rozvoj psychomotoriky a tvorbu puta medzi matkou a dietatom je nespochybnitelny a vyjadrovat sa o tom takto vulgarne je fakt nechutne. vyvencit sa mozes ist aj pri kojeni, chce to partnera, ktory spolupracuje a podporuje ta. ved ked nechces kojit, nik ta nenuti. a na zaklade takeho pristupu ako mas ty potom ostatne mamky, ktore nekoja, dostavaju tie nalepky, o ktorych pisala zuka. k tomu zblizovaniu hrou - s takym novorodencom sa vyhras, ze az, fakt...

petule.h
22. kvě 2008

mě taky kojení moc nebavilo...já tedy mléko měla jen do 2 měsíce, ale celkem jsem byla ráda.Mělo to i své výhody, dítě spalo v noci, přestalo mít bolení bříška pač nesálo vzduch..vůbec přestalo plakat víc..
Jsopu mu 2 roky, zatím je zdraví, bez alergii , astmatu, ..jiné kojené děti do 15 měsíců jsou na tom zcela opačně..ale většinou slyším, jak to maminky baví. rozhodně si nemyslím, že bych dítě m,ilovala nějak méně, nebo, že bych k němu měla jiný vztah než kojící matky

ja_hodka
22. kvě 2008

bambusko, neporovnavaj kampan za kojenie a reklamu na umele mlieka. Su to dve rozlicne veci. Ak sa matka rozhodne kojit, ani ta najlepsia reklama na UM ju nepresvedci o opaku. A to, ze je siroky vyber UM a ze kazda firma sa snazi co najlepsie spropagovat svoj vyrobok je sucastou doby a systemu, v ktorom zijeme ( alebo sa chces vratit do sociku??) Je predsa na kazdom rozum pouzivajucom cloveku, aby sa orientoval v tychto veciach bez toho, aby sa stal otrokom reklamnych kampani. Ja som hovorila o tom, ako zeny ktore koja dokazu pit krv tym, co nekoja. Svedci o tom aj toto forum. Jednoducho sa nieco znova taha do extremu ako takmer stale. Ako som uz pisala: ja kojim kolko mozem a ked to drobcovi nestaci, dostane flasu. Som rada, ze je taka zlata a taha aj z prsnika napriek tomu, ze z flase to ide lahsie.
Nechapem o co tu vlastne ide. Budeme kojenie pouzivat ako zbran proti tym, ktore nekoja?? Preco mate poniektore problem akceptovat a tolerovat, ze sa niekto rozhodol inac? K tomu povediete aj svoje deti?
O tom, ze kojenie je zdrave, prospesne a pekne ( aspon pre mna ) vobec nepochybujem, ale nebudme dogmatici, netahajme veci do extremu a majme trosku zdraveho nadhladu nad kampanami vsetkeho druhu.

luciar79
22. kvě 2008

no vidíš jahodka ja som to od bambusky schytala aj ked kojím.za odreagovanie teda rozhodne nepovažujem že odídem von na 2 hodky medzi kojeniami.a ja sa s malým teda hrám už teraz.a že nemám z kojenia dobrý pocit? no čo už keď ma to bolí.ale zatínam zuiby a robím čo sa dá.bohužial nepatrím k tej skupine ktoré pritom sú schopné dosiahnuť aj orgazmus.možno by ma to potom bavilo viac.....
tiež som proti tomu aby ženy nekojili kvôli tomu že sa im nechce alebo kvôli postave.ale tiež nebudem tvrdiť že to je to naj pre dieťa lebo o tom nie som presvedčená na 100%. a keď žena plače kvôli tomu že sa jej to nedarí a dieťa od hladu tak je tu UM a je tu na to.

cumacek
22. kvě 2008

Za sebe můžu říct, že závidím všem maminám, co kojit mohly...Já mezi ně bohužel nepatřím. Malý je od narození na UM.Jediná výhoda UM pro mě byla, že jsem mohla kdykoliv odjet, nechat syna s manželem a věděla jsem, že to zvládnou. Jinak jsem žádnou výhodu nenašla, malej se budil v noci i na UM, břicho nás taky obbčas potrápilo a vyvařování atd.
Na druhou stranu jsem nepocítila, že by to, že nekojím nějak ovlivnilo pouto mezi námi...

bambusko
22. kvě 2008

ja_hodka 🙂 🙂 🙂
lucia, tak teda ta to boli ☹ som vedela, ze sa ti nieco muselo stat. pri spravnom prisati, ak nie su prsniky velmi naliate to boliet nema. skusila si inu polohu? mna to tiez zo zaciatku bolelo pri starsej dcere, kym som prisla na to, co nerobim dobre. ale jazvy mi na bradavkach ostali...
a aby bolo jasne, ja sa v kojeni teda extra nevyzivam /hlavne v noci/, ale zase ani ma to nijako neobtazuje, beriem to proste, ze tak to ma byt a je to pohoda. som smutna z toho, ze prirodzene veci potrebuju kampan, aby ludia uplne neosprosteli z premysleneho marketingu firiem snaziacich sa zarobit na nich co najviac penazi. uz len cakam, kedy do balicka v porodnici pribalia flasku s umelakom 😒