Odstříkávat 1 prso nebo obě?

agnes_123
25. kvě 2020

Ahoj, navyšuji tvorbu mléka. Doktorka mi řekla, že mám z jednoho prsu kojit, pak z druhého a po dokojeni to první odsát. To druhé ne. A tim druhým začít příští kojení. Chápu, ale mám spave dite, takže v noci odsavam. Leckdy jsou takhle v noci ty pauzy delší než 3 hodiny, tak se mléko nahromadí, takže odsaju obě prsa. Ptám se:
1) vadi, že v noci odsaju obě prsa?
2) co kdybych odsavala obě prsa po každém kojení? Nezkazim to? Slyšela jsem, že špatným odstrikavanim muzu tu laktaci pokazit a tvorbu mléka naopak snizit

puhelin
25. kvě 2020

Kolik je miminku? Jak dlouho vecer pred usnutim miminko kojis?
Obecne se to dela tak, ze na zacatku (pro rozjeti laktace) se muze zacit s kojenim z obou prsou behem jednoho kojeni. Miminko je syte jeste z delohy a tohle je spis na zvyknuti, trenink sani. Tim se ale zaroven neustale popohani tvorba mleka. Postupne pak staci vzdy nakojit z jednoho a mezi tim se dela mleko ve druhem. Miminko se priklada klidne kazdou pulhodinu, pokud se hlasi o mleko (hleda, mlaska, pricucava se ke vsemu, co se mihne okolo pusinky).
Kdybych s tim mela problem, behem kojeni bych odsavala to druhe prso. Ale pozor, prilisne odsavani muze vest k zanetu, protoze odsavacka neumi odsat vse, narozdil od miminka. Takze kdyby miminko bylo syte a v prsu mleko zustalo, nemusi ho odsavacka zachytit a byl by prusvih. Behem kojeni pracuji hormony, zamilovany pohled na miminko, jeho blizkost, vune, pomaha mleku se tvorit. Casto se stava, ze kdyz se koji, z druheho prsa samovolne zacne mleko tect, protoze laktace pracuje na plne obratky.
Ale primlouvam se spis za castejsi kojeni, prikladani, i kdyby si miminko vzalo jen trochu. Tim se to rozjede prirozeneji. Ta odsavacka je takovy umely pomocnik, kterym se ale spatne kontroluje a reguluje.
Jak to popsala dr. mi prijde strasne krkolomne a nachylne na chybovost.

agnes_123
autor
25. kvě 2020

@puhelin Děkuji za nove informace. Jen jsme si asi nerozumely. Já to myslela tak, že miminko se nají a ja bych odsala to hlavni prso (vždycky ještě něco zbyde, co si miminko nevzalo) + ještě navíc to druhe, které melo miminko na dojedeni. Teda mi dochází, že v tom hlavním prsu možná neodsavam zbytek, co si nevzalo, ale naopak co se nove vytvořilo kojením u druhého prsu. .?? No... každopádně bych odsala prso první i druhe. A z druhého bych třeba za 2 hodiny kojila jako z hlavního. Je to dobrý nápad? Nebo když po kojení odsaju proste všechno, co jde :- )) nebude dost mléka za 2 hodiny?

A zprava o tom zánětu me teda dostala. Aha. No když miminko pravidelne přikládám přes den co 2 hodiny a v noci jen odsavam, tak je to ok?

puhelin
25. kvě 2020

@agnes_123 A kolik miminku je?

puhelin
25. kvě 2020

@agnes_123 Opravdu mi to prijde zbytecne komplikovane. Nemusi se odsavat zbytek prsu, kolik si miminko naposledy vzalo, tolik se zase vytvori. Prso je bezedne. Jen pokud s tim odsavanim zacnes, budes muset stale v hlave drzet, kolik toho odsat. A priste ti miminko vypije mene a jindy zase vic. To je zbytecne krkolomne.
V porodnici maminky odsavaly pri kojeni z toho druheho, aby se laktace rozjela. Ale to bylo prvni dny, kdy miminko tolik jist nepotrebovalo. Pak uz staci prsa stridat - co kojeni, to jedno prso. A nabizet vzdy, kdyz si rekne. Nedrzet intervaly.

Jak jste s dr. dosly k tomu, ze je mleka nedostatek?

agnes_123
autor
25. kvě 2020

Já to asi nechápu. Proč bych mela resit, kolik odsát? Odsaju maximum. Miminku je 8 týdnů. Přišlo se na to tak, že zhubla.

puhelin
26. kvě 2020

@agnes_123 Odsajes jen kolik odsavacka dokaze.

Vetsina maminek odsaje sotva par ml, presto maji plne kojene miminko, ktere pije dostatecne a nema hlad. Odsavacky maji jiny mechanismus, nez jakym saje miminko.