Agresivita dítěte. Jak ji řešíte?

21. črc 2021

Ahojte, posledni dobou mě trápí agresivní chování našeho dítěte (2,5let) vůči jeho sestrenici (3,5let). Máme se svagrovou spolecnou zahradu, se starší sestrenici (5let) je to v pohodě, ale vůči mladší se syn chová často agresivně- tahá ji za vlasy, stipe, jde kolem a bouchne atd... jak byste to resili? Domluva z me strany nepomáhá, když je to fakt hodně, tak dostane i na zadek, ale to taky nepomůže... sestřenice ho často diriguje co a jak ma dělat nebo mu něco nechce dát a on to řeší plesknutim, ona začne jecet a je po klidu.... uz jsem se snažila to nechat na nich, at si to spolu vyřídí, ale to uplne řešení taky neni... třeba dnes ji tak agresivně tahal za vlasy, ze musela zakročit svagrova.... snažíme se mu vysvetlovat, ze ji nema bouchat, ale zabere to jen na chvilku nekdy ani to ne... nevim proc zrovna oni spolu mají takovy vztah... protoze co vim, tak u nich doma je spíš ona tou co občas sestru praští... nemáte nějakou radu, jak to řešit? Zas si nemyslim, ze je vzdy na vině jen syn, ale kdyz uz ji uhodi nemůžu to nechat tak....

treasurka
21. črc 2021

Byla bych tam a řešila, ve 2,5 letech si s tím asi neví rady. Poznáš když to na něj jde (spouštěč)? Pak bych v tu chvíli zasáhla a řekla nahlas jakoby za něj, ale aby to sestřenice slyšela "tobě se teď nelíbí, že XY řela/udělala to a to, viď, a máš vztek a chceš aby přestala?" Tak jí řekni "nedělej to", a klidně bych řekla i sestřence "víš, on by si to chtěl udělat tak a tak"... A pořád dokola, dokud se to nenaučí...

cherie24
21. črc 2021

Sice neporadím, ale docela by mě to taky zajímalo, jak to řešit. Malá je naštěstí na všechny děti hodná až teda na dceru od tety, která je teda taky dost agresivní. Když se sejdeme u našich, tak se o malou fakt bojím, někdy je vyloženě nebezpečná a úplně ani nevím jak na to pořád reagovat, že malé ubližuje. Moje jí to pak začne všechno vracet po nějaké době a celkem bych i nerada, aby to pak začala opičit i s jinými dětmi, co odkouká to pak dělá 🙄

kattyd
21. črc 2021

Tak ja bych rekla ze jen zrcadli chovani rodicu. Pises ze kdyz domluva nepomaha, tak dostane na zadek. No a on to dela uplne stejne, neumi se jeste domluvit, tak proste holku bouchne, ublizi. Delala bych to jak uz psala treasurka, byt u nej a ucit ho jak situaci resit. Pokud bude porad chtit sestrenici bit, tak ukoncit cinnost-spolecne hrani a on se brzy nauci ze bude po zabave kdyz bude zlobit

autor
21. črc 2021

@treasurka děkuji, zkusíme to takto.
@kattyd taky mě to napadlo... sice se těžko čte, že zrcadlí naše chování, ale fakt je, že na tom něco bude a touto cestou jit nechceme... děkuji🙂

autor
21. črc 2021

@kattyd myslim, že nechceme jit cestou, aby to po nás opakoval (to placnuti atd...)

kattyd
21. črc 2021

Ono si to clovek kolikrat ani neuvedomi, a pak zjisti ze deti fakt vse opakuji. Drzim palce at se povede najit cestu jak na nej 😉 u nas u 2 a pul leteho nejvic funguje nejdriv snaha o domluvu a kdyz si neda domluvit odnest pryc a vysvetlit ze kdyz boucha deti nemuze si s nimi zustat hrat a zpatky za nima muze az kdyz je nebude bouchat. Nevim zda je to spravne nebo ne, u nas toto zabralo a pochopil to rychle

levandule_k
22. črc 2021

Nevím, jestli jsem to dobře pochopila, ale ta malá 2,5 letá sestřenice ho má sklon dirigovat? To se nedivím, že se mu to nelíbí a je vůči ní "agresivní" (tahá ji za vlasy, štípe).

Jsem tady jediná, komu se nezdá košer, aby 2,5 letá holka dirigovala 3,5 letého kluka?

To plesknutí asi bude okopírovaná výchovná reakce z okolí, děti jsou zrcadlo, větší než si myslíme. Reaguje tak na něco, že se mu to nelíbí.

Půjčování, pokud je to její hračka musí počkat, až bude volná, pokud je to jeho hračka, má přednost on při hraní.

Už jsem viděla i situaci dětí kdy se pošťuchovali, navzájem si to vraceli a jeden se trochu víc naštval a toho druhého praštil, ten samozřejmě s obrovským pláčem letěl k mamince, jako chudáček byl politován, ten druhý dostal vynadáno. Přitom ten brečící nebyl žádný andílek, ale tokový malý provokatér. Takže fakt bacha na to v nálepkování, kdo je ten "agresor", chce se na to dívat komplexně.

pavelkamat
22. črc 2021

Jak synek mluví? Četla jsem, že takto se většinou projevují děti které ještě nemluví a tak jsou frustrované z toho že jim nikdo nerozumí.
My už několik měsíců bojujeme s takovouto agresivitou ale vůči našemu synovi. 2,5 letý soused jde takhle po našem 2 letém.
Jeho rodiče to s ním zkouší po dobrém [vysvětlování] po zlém [plácnutí] nic jim dlouhodobě nezabírá.
Vypozorovala jsem, že se mladý snaží upoutat pozornost. Řekla bych že žárlí, protože já si hraju se synem a jeho maminka moc ne. Když začne být agresivní tak mu řeknu, že ne a ať udělá malá a on poslechne. Pak se ho snažím zapojit do našich her a většinou to zafunguje.
Občas se to taky míjí účinkem, ale to jen když je nachlazený nebo hladový.

cherie24
22. črc 2021

@levandule_k jo s tím provokováním to chce sledovat. Teďka se nám stalo, že malá 2x pokousala sestřenku, tak malá dostala vylágoš a pak koukám, že ona schválně strká malé prsty do pusy, aby jí kousla a pak malá dostala vynadáno 😀

autor
22. črc 2021

@levandule_k naopak te co diriguje je 3,5 a diriguje 2,5 leteho, ktery reaguje tou agresi. Ale ne vzdy to tak je, nekdy to neukociruje on, vic ji obejme az stipne a je zle, ale taky nekdy naschval neco provede bez duvodu- on je opravdu živější a jeste si nekdy neuvedomuje, ze může ublížit, ale rozhodne ho neobhajuju, nekdy to udela naschval a nekdy tak reaguje na tu situaci. Ale taky si nemyslim, ze vzdy za to může jen on.
@pavelkamat nemluvi jeste, neco malo rekne ale to mu rozumim ja, decka ne.
Uz jsme se bavili i s manzelem, ze my dva zmenime přístup (to placnuti atd) a budem celkove tu hru decek vic pozorovat a uvidime. Snad to bude lepsi 🙂