Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

hiha
16. čer 2009

Ahojte,my sa ucime asi od 8m,sice velmi nesporadicky 😒 😒 😒 ,moja chyba.Teraz mu pustam DVD od Eliky,je super,pomaly pridavam znaky,uvidime,Mam k tomu aj literaturu,ktora uvadza,ze niektore deti sa radsej venuju motorickemu rozvoju,urcite nas Adam,lebo ten prelozi cely byt,vsade sa vyskriabe,podlieza a tak dufam,ze postupne sa chyti aj na znaky, 🙂 😉

anyjelyk
17. čer 2009

petruna: tak dufam ze aj u nas to bude tak isto..
vcera zacal maly sam od seba prosit ruckami o piskoty ked som mu ich nechcela dat..tak som z neho zostala uzasnuta a nadsena ze som mu hned 4 stracila do ruk 😀

labutka
22. čer 2009

baby chcem sa opýtať na váš názor.
asi 2 týždne na Adama znakujem vždy pri kojení mlieko. je to relatívne lahký znak, a včera som si všimla, že pri kojení alebo tesne pred ním ho urobí aj on. zdá sa mi to ale skoro, veď nemá ešte ani 4 mesiace, alebo žeby to mohlo byť ono? zo začiatku keď som mu ho ukazovala, tak sa usmieval, teraz myslím že ho aj chápe, čo mu ukazujem, a posledné asi 2 dni to robí aj sám. tak neviem, poradíte či je to len náhoda alebo nie?

kakulienka
22. čer 2009

ahojte. mamicky, chcela by som vas poprosit o radu. dcera ma 13 mesiacov a od 7 mesiacov sa pokusame znakovat. zo zaciatku som sa tomu dost venovala, ale ked ani po dvoch mesiacoch som nezaznamenala ziadny uspech, vzdala som to. ale v roku sme sa k tomu opat vratili. a zatial stale nic. vyskusala som rozne znaky, ako svetlo, rozne zvieratka, papat, kupat sa... kupili sme aj dvd o znakovani. rada sa na to pozera, ale nereaguje na to. zatial nechodi. myslite, ze sa to este moze naucit, alebo bude dieta, ktore znakovat nechce. dakujem vam za akekolvek nazory.

blumka
22. čer 2009

kakulienka, ja by som sa nevzdavala...a hlavne by som opakovala stale dookola nejake znaky, nie vela..napr. tri..vyber si nieco co ma Hanka rada, napr. nejaku hracku a to jej ukazuj stale... 13 mesiacov je akurat dobry vek ked sa ti moze rozznakovat...a ja si myslim, ze kazde dieta znakuje..ved uz len take pape je tiez znak...
labutka, snad ti odpovie elika, ona je instruktorka..ale mne osobne sa to zda skoro aby uz Adamko chapal...no mozno som na omyle 😉

kakulienka
22. čer 2009

dakujem blumka. ja jej vacsinou ukazujem stale tie iste znaky. ale ona nechce davat ani papa. tak preto som z toho nestastna. keby chcela ukazat aspon jeden znak, aby som videla, ze to ma naozaj vyznam. snazim sa jej ukazovat to, co ma rada. jej oblubene zvieratka a jedlo, ale ona ked chce papat, povie iba mnam mnam a znak uz potom netreba 🙂

labutka
22. čer 2009

a malo znakov na zaciatok sa odporuca lebo je to lepsie pre rodica, alebo aby dieta v tom nemalo bordel? mne sa tie znaky veeeelmi pacia, najradsej by som mu ukazala vsetky co viem... 😵

shaula
22. čer 2009

Labutka, přesně tak. Dítě by klidně vstřebalo těch znaků mnohem víc (když na něj mluvíš, tak taky přece nepoužíváš jen pár slov, že? 🙂 ) Je to kvůli rodičům, aby mohli být důslední a znak používat vždy, když použijí dané slovo - což je jednodušší, pokud těch znaků je jen několik. Pokud jich budeš zvládat najednou více, klidně do toho🙂

jankajs
22. čer 2009

Baby, čo stresujete, že vám deti neznakujú tak rýchlo, ako by ste si priali. Pripomínate mi kamoša, čo bilingválne viedol svoje dieťa a rozprával s ním zásadne po nemecky. V dvoch rokoch ho to omrzelo, že ona s ním veľmi nekomunikuje /ale niektoré slová používala a podľa jeho ženy mu aj veľmi dobre rozumela/. Lenže - čo vám dvojročné dieťa narozpráva? Ledva po slovensky, nie že ešte nemecky. Náš drobec začal napodobňovať zvieratká na požiadanie až teraz a to bude mať 14 mesiacov. Dovtedy len, keď sa jemu chcelo, inak nie. Držím palce a veľa trpezlivosti.

blumka
22. čer 2009

kakulienka, ked ti hovori mnam ked je hladna, to znamena, ze uz nepotrebuje znak pre jedenie..uz to vie povedat 😉
terezka ked vie nieco povedat, tak uz znak neukaze...napr. kravicka, povie bu ale znak neukaze...netreba jej ho, lebo vie hovorit..takze musis ukazovat to co nevie povedat...ja povazujem za slova aj komoleniny, ktore si terezka vymysla...napr. u nas je kaze ovocie "avo"...takze uz jej zbytocne budem ukazovat znak pre jablko alebo nieco ine...

labutka
22. čer 2009

...no tak ja teda neviem. pred chvílou sa adam zobudil, a keď som ho prebalovala, začal "ukazovať" znak pre mlieko. keď som sa naňho pozerala a hovorila mu či chce mlieko (samozrejme aj zo znakom), tak sa usmial. vyzeralo to že sa teší že som pochopila čo chce... a potom sme sa išli naozaj kojiť. ...tak fakt neviem či mám len bujnú fantáziu a vidím to čo chcem vidieť, alebo to fakt funguje... adam bude mať 28.júna 4 mesiace. znakujem naňho od 11.júna...

labutka
22. čer 2009

...no a pokračovanie... po kúpaní vždy pri obliekaní začne plakať, a teraz sme mu ukazovali znak mliečko (vždy po kúpaní ho kojím) a pomaly sa utíšil. tak, čo vy na to? elika...?

kakulienka
22. čer 2009

mala sice hovori mnam, ale niekedy ho hovori v kuse aj 2 hodiny a to, aj ked je cerstvo napapana. takze neviem, ci to u nej znamena, ze je hladna. snazim sa jej ukazovat len znaky, na ktore nema ziadne slovo. ale zatial nic.
jankajs, ja sa snazim nestresovat, len mi je luto, ked vsade vo forach citam, ze osemmesacne deti vedia uz 3 znaky a my stale nic. potom mam pocit, ci niekde nerobim chybu, alebo ci to malu fakt nezaujima.

blumka
22. čer 2009

kakulienka, kazde dietakto je ine...Terezka zacala prve znaky ukazovat v 10 mesiacoch ale potom mala utlm...no ale teraz jej staci nieco raz ukazat a uz to vie...
len vytrvaj a znakuj...raz sa chyti...

kakulienka
22. čer 2009

dakujem blumka za povzbudenie. budem sa snazit vytrvalo znakovat a snad sa malinka chyti.

elika
23. čer 2009

ahoj labutka. blahozelam. ja som presvedcena, ze uz velmi male deticky rozumeju tomu, co im hovorime. a tiez mnohe deticky miluju komunikaciu a debaty so svojimi najblizsimi. a hned ako su schopne pouzit nieco v komunikacii s najblizsimi, tak to aj hned pouziju. ved aj usmev, mracenie sa a mrncanie je snaha dietatka nieco oznamit svojmu okoliu. to ze deticky ucime znaky a oni sa mozu prostrednictvom nich vyjadrit ovela skor ako slovom, nam dava sancu zistit, ake su nase deticky uzasne a velmi mudre 😉 a to az tak, ze nas to niekedy moze riadne zaskocit. takze este raz super super super. velmi sa s vami tesim. podla mna nejde len o bujnu fantaziu 😉 aj ked samozrejme mnohi ta budu aj zneistovat. mozno znak nebude ukazovat znova kazdy den, mozno si da pauzu (niekedy aj par tyzdnov), ale som presvedcena, ze ho ukaze znova 🙂 ved kto nechce aby mu okolie rozumelo? 😉 😀

dagi76
24. čer 2009

Ahojte
chcem sa vas opytat, mate skusenosti so znakovanim aj bez kurzov a instruktorky? Da sa to?
Mna to velmi zaujima, ale chcem to skusit sama z financnych dovodov. Myslim ze sa to da, maly je uplne suprovy ked mu nieco ukazujem, krasne vie vnimat aj opakovat. Mozte mi odporucit nejaku literaturu s ktorou mate skusenost? ALebo nejaku radu 🙂

A este mi vrta v hlave, nebrzdi potom znakovanie vyvoj reci? Stale nad tym uvazujem, ci potom nebude dieta len vsetko znakovat, ukazovat a nebude sa mu chciet rozpravat......mozno aj v tomto smere je tu niekto kto ma starsie deticky a vie povedat svoju skusenost

shaula
24. čer 2009

Dagi, každé dítě se napřed plazí a leze a pak se naučí chodit. Nebo znáš nějaké zdravé dítě, které se to nenaučilo? 😉 Takže neboj, v řeči ho to nezbrzdí, podle studií znakování naopak v rozvoji řeči pomáhá.
Kniha: Mgr. Terezie Vasilovčík Šustová - Jak se domluvit s kojencem a batoletem, aneb komunikujeme přirozenými znaky a gesty. Knihu vydalo nakladatelství Grada v únoru 2008. Jestli je i něco ve slovenštině, nevím.
Nebo se zkus podívat sem:
http://www.znakovanismiminky.cz/ (stránky autorky knihy)
http://www.znakovanisdetmi.cz/
Není to ale "pravé" Baby Signs, nicméně je to všechno na stejném základu.

dagi76
24. čer 2009

Shaula dakujem, dam spinkat maleho a hned si to idem prezriet 😉

shaula
24. čer 2009

Nemáš zač🙂 Ještě mě napadlo - jestli umíš anglicky (aspoň základy, já moc neumím, ale tomuhle jsem celkem porozuměla🙂 ), tak tady jsou taky pěkné stránky:
http://www.signwithme.com/002_browse_signs.asp (pěkná videa)
http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...

blumka
24. čer 2009

dagi, ja som na kurze nebola, kupila som si len ich materialy...najviac sa mi osvedcilo dvd pre deti..z neho sa Terezka naucila prve znaky..a momentalne sme v takom stadiu, ze ked sme napr. niekde vonku a ona sa na nieco pyta, tak si rychlo musim vymyslat znaky 😀
a urcite to rozvoj reci nebrzdi..Terezka je na svoj vek dost ukecana..a tie slova ktore uz vie povedat, prestava znakovat...napr. vcera...cely cas na mna krci "tacik, tacik"...az potom z krabice vytiahla vtacika a bolo...a znak uz nepotrebuje..
dagi a kolko ma tvoje babo?

dagi76
24. čer 2009

ahojte, konecne spia a ja sa mozem pustit do studovania
blumka ja mam dvojky 5 rocne a este sa nam zazrak a na svet som priviedla nasho milacika, ma presne 1 rok

dakujem za kazdu radu, kvoli tomu som tu pisala, chcem nieco odskusane, takze blumka budu chciet mi predat iba materialy bez kurzu?

dagi76
24. čer 2009

blumka dvd pre deti.........nasla som take na www.zankovanie.net a vraj je tam iba 6 znakov
toto si myslela?

shaula
24. čer 2009

Nevím, jak na Slovensku, ale v ČR se normálně prodávají materiály Baby Signs i bez kurzu. I když tedy kurz doporučují.

petruna
24. čer 2009

dagi : me staci DVD se 100 znaky (az budu potrebovat dalsi najdu si je na netu) a knizka od baby sings, kde jsou zakladni informace.
Takze ja se bez kurzu obejdu.
Kamaradka na nem byla a rikala, ze ji to nic noveho neprineslo, ze tam bylo receno to, co si sama nasla na netu.
Ale tim nerikam, ze kurz urcite ne. Jen si myslim, ze neni az tak nutny. Proste jak kdo uzna za vhodny.

blumka
25. čer 2009

dagi, ano to dvd som mala na mysli..je tam sice len 6 znakov ale mala sa prave tieto naucila ako prve prave preto ze ich kazdy den pozerala...
materialy bez kurzu ti urcite predaju, len neviem ci nie len ako cely balicek, ktory stal vtedy ked som si jo ha kupovala 999sk...
ale myslim si ze aj keby som nemala to dvd, tak mala znakuje...nepozerala by na telku ale na mna 😀

elika
2. črc 2009

ahojte, ak mate more casu, viete anglicky, ... mozte sediet za netom a zhanat si informacie same. ak sa rozhodnete, ze vyuzijete kvalitnu instruktorku, ktora vam okrem vseobecnych info ponukne aj svoje skusenosti z praxe, skusenosti inych rodicov a deti, ktorych mala moznost pozorovat pri uceni sa znakov, zaplatite za to o 4 EUR viac, ako ked si zaplatite len za samotne materialy. Ked si vyratate vas vac, verzus 2 hodiny na seminari, kde ziskate komplet informacie + dodatocnu moznost konzultacii, vyjde vam, ci je to vela alebo malo penazi. 😉

Napr. tu moznost konzultacii aj po seminari si "moji" rodicia z kurzov a seminarov velmi chvalia. Napr. taku otazku, ako dieta zaujat znakmi ked je velmi aktivne a cely den len lozi a splha hore dole a mam pocit, ze sa na mna ani na chvilu nepozrie. ako rozlustit znak, ktory si upravil, ako vypozorovat, ze ide skutocne o znaky, kolko ich pridavat, co robit, ked sa nam nedari.....

materialy su v ponuke aj samostatne, takze je to skutocne len o tom, kolko chcem do toho investovat, ako velmi si to chcem zjednodusit, ako velmi mam snahu, aby som sa s dietatom dorozumela, ako intenzivne to chcem dieta ucit a pod. znakovanie je veeeelka zabava. Hanka si uz znakuje cele basnicky a ma z toho velku srandu 🙂

labutka
3. črc 2009

elika suhlasim s tebou. vyhodou semináru z inštruktorkou je, že sa môžete opýtať na všetko čo vás napadne (a mňa toho teda napadlo dosť 😵 ), a keď sú na seminári aj detičky, krásne sa dá vidieť, ako prebieha učenie v praxi.
ale samozrejme, je na každej z nás, ako sa zariadi... ja som bola na seminári a dosť ma to nakoplo. 🙂

bezaz
6. črc 2009

ahojte, tak u nas sa konecne zacalo znakovat, uz ninka ukazuje papa, len tak, vselijak, teraz dokonca zacala ukazovat hava, zadari sa aj papat a raz aj este..
chcem sa opytat, ci je v pohodke, ze raz ukaze znak a potom dlho dlho nic 😅

shaula
8. črc 2009

Ahoj, tak se chci pochlubit, že Davídek už třetí den znakuje MLÍČKO 😉 Jsem šťastná jak blecha 😵 Hustím to do nich už od šesti měsíců a pořád nebyly žádné výsledky. I když já ho používám jen pro kojení (v jiné souvislosti nikdy) a on ho znakuje při krmení kaší 😕 Tak nevím, jestli tím chce říct, že chce radši mlíčko (ale kaši baští ochotně dál), nebo pochopil, že je kaše taky z mlíčka (ovšem ne mého) 😕 Ale dneska ho poprvé použil u kojení 😵
Sice už delší dobu znakuje cosi podobného jako HOTOVO, ovšem v takových situacích, že si nejsem jistá, jestli je to vůbec ono. Takže MLÍČKO je náš první znak!