Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

fem
31. srp 2010

@berenika39
s tym mam rad, je to nadherne uplne...ze to tak spaja svoje pocity

berenika39
31. srp 2010

@fem proto to píšu, že my netušíme ani promile toho, jak batolátka můžou uvažovat. tím, že nejsme schopny se s nima dorozumět na stejné úrovni nám toho spoustu uniká. pravděpodobně chápou souvislosti, ale nejsou schopný nám to sdělit. denně jsem překvapená, co petr sdílí...at už slovem,gesty, znakem, mimikou....baví mě to. vedeme sáhodlouhé debaty, které nezasvěcenému člověku můžou připadat nesmyslné 😉

třeba jezdímě přes přejezd, denně...mašinku potkáváme zřídka, je to jednokolejka. tak jsem mu řekla, že jezdí jen v pět. a ted není pět, mašinka nejede. pro něj přijatelný vysvětlení🙂)).
ve městě je věž, petr hlásí, že věž dělá bim bam. někdy ale nic, nebimbá, proč? není pět 😉 😉 😉 .

fem
31. srp 2010

@berenika39
ono je to nadherne , ak deticky v mamickach prejavuju kreativitu a slobodu v komunikacii...je to take akoby umelecke zvyznamnovanie tej skutocnosti...naopak je skoda, ak sa detickam prilis rychlo vsuva klise, frazovita komunikacia, ktorej uz asi nikto nerozumie, ani ta mama, ked ju pouzije...ved oni sa tych fraz bez "skutocnych vyznamov" este napocuvaju...ja som s nim zacala signovat len teraz , veci, ktore nevie povedat...ale ma ich prezite uz...tak som zvedava...lebo znak na prosim som mu ukazala len par krat v 8 mesiaci...a on ho pouzil o 3 mesiace neskor a skoro sme odpadli...takze trosku lutujem, ze som sa tomu nevenovala...tak uvidime , myslim, ze je cas stale rozvijat a kreovat akukolvek kombinovanu komunikaciu...
a to asociativne myslenie, o ktorom hovoris je fascinujuce...

berenika39
31. srp 2010

@fem myslím, že znakování nemůže být brzdou ve vývoji. dá se využít i později. petr si dává na čas s mluvením jako takovým, ale komunikovat dokáže fakt dobře...to mě utvrzuje v tom, že dělám dobře. zkoušíme teď barvy, pasivně je dokáže určit, ale neumí "říct" červená, zelená....tak si pomáháme. takže i po druhém roce může mít signing svoje místo. a je to takový oslí můstek k angličtině 😉

fem
31. srp 2010

@berenika39
vsimla som si tuto spojitost pri materialoch znakovania, preco je to tak,ze signovanie pomaha ucit sa anglicky?...inak planujeme anglicku skolku...

berenika39
31. srp 2010

@fem přesně nevím, můj názor je ten, že znakování je pro děti jakoby jeden z jazyků...stejně jako angličtina, čeština,slovenština. oni to berou všechno jakoby za své - prostě jsou jak nasákavé houby - je jim jedno,co se učí, učení je jeich přirozenost, takže pokud se smíchá angličtina, signing,mateřský jazyk, poberou to všechno. potřebují se snámi dorozumět, tak se učí. oni nevědí, že je rozdíl mezi mateřským jazykem, angličtinou a znakovkou.
(moje maminka je neslyšící, takže jim znakování pomáhá, jakoby oba mluvili jiným jazykem, tajně doufám, že stejné to bude i s angličtinou...)
jednou jsem zkusila, jestli naučím petra čísla...bylo to totéž, jako bych mu ukazovala jednotlivé druhy ovoce....každý den jedno číslo a po týdnu složil dřevěnou vkládačku s čísly....jim je fakt jedno, co se učí....jen si nemyslím, že by naše komunikace měla být "učení" v pravém slova smyslu, to by je asi přetěžovalo, já to jen chtěla zkusit, jestli to funguje...a ono jooooo🙂))))

fem
31. srp 2010

@berenika39
jo chapu, aby sa to nestalo len bezucelne predvadzanie urcitej schopnosti..."ako opičky"---
inak obdivujem vasu viacrozmernu komunikaciu...ma tie ludske motivanty...proste opak toho mechanickeho ucenia... 🙂
je to uzasne , ze si im umoznila, aby si takto vytvarali rovnocenny vztah

berenika39
31. srp 2010

@fem 😉 ,pomáhá nám znakování všem.
přeji dobrou noc, zpět k pragmatickým problémům, petrovi roste stolička, budí se a tulí se, tak mizím.

prsky
1. zář 2010

@fem @berenika39 vasu debatu v signing som citala zbezne, takze mozno bude moj prispevok trochu od veci, ale rada by som dala svoju skusenost so znakovanim. my neznakujeme podla baby signs, ale podla signing time a velmi by sa mi pacilo, keby take nieco existovalo pre slovensky znakovaci jazyk. velmi ma to fascinuje a mam hroznu chut sa naucit znakovat po slovensky.
co som ale vlastne chcela - my znakujeme od narodenia, aby sa znakovanie vzilo hlavne nam, rodicom. nasa dcerka vsak zacala znakovat az okolo roka (celkovo je typ, ktory sleduje, trenuje si, ked si mysli, ze ju nikto nevidi a potom vyrukuje s hotovou schopnostou). teraz znakuje aj rozprava. myslim, ze znaky vymiznu, ked si bude ista vyslovnostou slovicok. nedavno som ale mala pocit velkej vdaky voci znakovaniu, lebo rano pri zobudeni a davke MM sa posadila a zacala mi hovorit "ki-ka". nikdy predtym mi to nepovedala a netusila som, co chce povedat. ked videla, ze nerozumiem, zaznakovala knizku a mne doplo 🙂 vdaka tomu som nebola nadalej nechapava a ona sa nemusela rozculovat, ze nechapem, co chce a stravili sme prijemne rano nad "sadil dedko repku" 🙂 .
dalsie + (teda zatial to ako + vidim) je, ze z dvd signing time prebera slovicka, ktore sa jej lahsie vyslovuju (ja s nou po anglicky nehovorim, ked pozerame dvd, tak jej znakujem a hovorim to, co sa odohrava na obrazovke po slovensky). takze teraz mame napr. miesto broskyne "píč", jablko "upe" (akoze apple), hviezda je "stau" a pod. ide vyslovene o slovicka, ktore jej v slovencine nejdu tak lahko vyslovit, tak pouzije anglicke. inak ale uprednostnuje slovencinu v pripadoch, kedy jej slovka idu vyslovit a dochadza k porozumeniu z nasej strany. zatial si ale k slovu takmer vzdy pomoze znakom.
a este jednu vyhodu v znakovani vidim a to tu, ze sa jej rychlejsie rozvyja motorika (hruba aj jemna),lebo si uvedomuje, ze nieco s rucickami/telom musi urobit, aby doslo k porozumeniu z nasej strany. viac si vsima pracu s prstami a polohu ruk voci telu.

berenika39
1. zář 2010

@prsky to je právě hezký na znakování i po roce a půl, dvou letech, že už dokáží nejen zaznakovat rukou, ale přidají gesto, výraz, pohyb tělíčka, používají celé paže. petr miluje větráky,vrtule...když někde zahlédne něco, co se tomu jen podobá, mizím...mává rukou,točí se kolem dokola a ještě špulí pusu, jakože fouká....taky znakování, ne?

dneska jsem s ním byla po několikáté bez kočárku v našem městečku, couráme a na trase je taková šílená provozovna - vietnamci dělají gelové nehty. dámy sedí za sklem přímo do ulice, jakoby ve výloze, peta si stoupne k tomu sklu a normálně s nima navazuje řeč. je to hrozně vtipný. on jim ukazuje co má, nabízí bonbonek,rohlík, snaží se je přimět k reakci a skoro vždycky se mu to povede. a znakuje třeba čepici, když tam jedna slečna měla kšiltovku, ona ji jako sundala a podávala mu ji...pantomima a moc se u toho bavíme...už to dneska předváděl asi po páté...i o tom je zankování, domluví se i rukama, přes sklo není slyšet🙂))).

luvie
2. zář 2010

ahoj holky, je to super jak to tu popisujete
@berenika39
@fem
@prsky
Naše Kačka začíná znakovat jak divá - hrozně ji baví, když jí něco popisuju, takže si zvykla rozmáchnout rukou ve směru nějaké věci a říká: "mhm" (překlad: co to je? pověz mi o tom něco a pořádně mi to ukaž) Jak už jsem psala, umí pejska, toho už storporcentně pozná, včera mě překvapila rybou, nejdřív jsem tomu nechtěla uvěřit, protože den předtím začala s čepičkou (a tu jsem ji neučila), ale dnes si sedí v kuchyni, když vařím, nad knihou (kterou moc nčteme) a najednou slyším jak si mlaská rybu a koukám, a ono fakt, je tam ryba 🙂
má radost, když mám z toho radost, takže teď zkouší na neznámé věci, všechny znaky co zná (psa, pacipaci, rybu, čepičku, strom, koukání se z okna=venku, koukání a ukazování ke dveřím=milión věcí, které jsou právě za těmi dveřmi 😀 takže hádám, jak můžu a učím se další znaky, ať je taky může pochytit 🙂

a k myšlení těch našich tvorečků - je to úžasné a myslím, že i neznakující vnímaví rodiče to mohou zažít - s Kačkou jsem si třeba prohlížela knihu, kde byla beruška a ona mi najednou začlala šahat do vlasů - pamatovala si, že jsem tam jednou měla berušku 🙂 nebo když vidí čápa, ukazuje na dveře - asi neslyší rozdíl mezi KLAPY KLAP-já jsem čáp a KLEPY KLEP na dveře 😀

No, já jsem zatím nadšená

berenika39
2. zář 2010

@luvie bezva, to je ono, šikulky, mnohem víc se od malé dozvíš...a ona od tebe.
petr vytvořil znak pro "až přijde táta, ten bude koukat". hodně jsme to ted říkali, staví nonstop z dupla, tak to fotíme a pak ukazujeme tátovi. no a on sám mi chtěl říct tu frázi, ale to mu nejde - tak udělá děsný ksichtík - vyvalené oči, u toho obdivné ooooochchhhchcchh a k tomu řekne táta. zopakoval to během pár dnů x krát, vždycky stejně, ve správné situaci....

luvie
2. zář 2010

@berenika39 tak to je super fráze, já se teď těším z těch frází typu, taky máme batoh, když jdeme na procházku (ukázáno prstem v knize a pohledem ke dveřím) nebo, mámo, oni mají taky deštník, jako my (kuk na mě, kuk na paní co jde kolem se slovem hmmmm a pak pohled vzhůru 🙂 je to super, co ty děti šechno zajímá...

berenika39
2. zář 2010

@luvie tak tak...

blka
3. zář 2010

@luvie Kačenka je šikovná 🙂
Jak ale píšeš, že to mohou začít i neznakující rodiče. Myslím si, že ne, že oni tomuto ukazování nevěnují pozornost. Takže si myslím, jak píšeš s tou beruškou, že by třeba řekli, co mám ve vlasech. A vůbec by je nenapadlo, že tam taky měli berušku.

@berenika39 Super fráze 🙂

luvie
3. zář 2010

@blka dík. podle mě hodně záleží na rodičích - někteří tomu určite pozornost nevěnují, ale někdo znakuje ani o tom neví - znám takové případy 😀

blka
3. zář 2010

@luvie Jo? Tak to jsou hodně vnímaví 🙂

luvie
4. zář 2010

@blka škoda že ne všichni 🙂

lucinka4
8. zář 2010

ahojte,mam otazku aj ked mozno blbu ale nevadi ak pouzivam znak pre jedenie a pri tom samotne slovo papat sklonujem? ked ideme papat tak hovorim,ze ideme papat a ukazujem znak,aj pocas papania ale uz hovorim napr,ze ako pekne papas,papas zeleninku a pod

prsky
8. zář 2010

@lucinka4 pokojne sklonuj, pouzivaj rozvite vety, tak to ma byt 🙂 ako inak sa nauci jazyk? znakovy jazyk nereflektuje uplne hovoreny 🙂

barra8
9. zář 2010

Milé mamičky dobrý deň 🙂
Volám sa Barbora. Som študentkou psychológie. Ako tému mojej bakalárskej práce som si vybrala program Baby signs. Chcela by som touto cestou poprosiť o pomoc všetkých rodičov, ktorí spolu so svojim dieťatkom využili alebo aktívne navštevujú program Baby signs. Do práce by som rada zapojila zážitky a skúsenosti rodičov a ich detí. Budem Vám veľmi vďačná, ak si nájdete chvíľku čas a odpoviete mi na pár otázok. Veľmi by mi to pomohlo. Už teraz Vám veľmi pekne ďakujem za ochotu a za spoluprácu. (Ak máte záujem podeliť sa o Vaše jedinečné zážitky a odpovedať na niekoľko otázok prosim napíšte mi na adresu fojtikova.barbora@gmail.com veľmi rada Vám zašlem otázky). Ešte raz veľmi pekne ďakujem. Barbora🙂

lucie.krajcarova
9. zář 2010

@luvie myslím, že ale neznakují vše, co třeba kytka??? 😅 chápu, že některé znaky jsou fakt přirozené, mě se líbí třeba bryndák.

lucie.krajcarova
9. zář 2010

@lucinka4 jj určitě skloňuj, časuj, všechno 🙂 mluv jako normálně. jen to slovo řeknu třeba víckrát, aby bylo poznat, k jakému znaku patří.

lucim
9. zář 2010

ahojte dievcata, dovolte, aby som sa pridala .... vasu temu som si precitala pred vyse tyzdnom, nemala som zatial co dodat, ale inspirovala som, poklikala som aj na odkazy, co ste tu dali , nadsene som sa do aktivneho znakovania pustila .... a mame vysledky. 🙂 🙂 🙂
mam 14 mesacneho MAťka, strasne ho bavia zvieratka v knizkach aj telke a ja som uz nevedela, co mu mma vymysliet, ako co robi .... on je komunikativny tym svojim sposobom, ale chce viac .... za tych par dni vieme kopec novych zverov, a svetlo .. k praktickejsim cinnostiam sa snad tiez dopracujeme.
takze mozem sa medzi vas pridat? 🙂

berenika39
9. zář 2010

@lucim to je nemístná otázka, jistě že ano🙂)
k těm různým podobám slova - ano, určitě je fajn používat všechno tak, jak člověk přirozeně mluví, protože všechno směřuje k tomu, aby dítě později normáně mluvilo. pokud by se slova používala kvůli znakování jen v jednom základním tvaru, bylo by to škoda, jak by pak prcek přišel na to, jak je čeština resp.slovenština krásná??🙂)

takhle používáme ručičky na očích, jakože brýle, tak...nemotorně, ale význam je jasný: maminka se bude koukat, až pojedu ze skluzavky, budeme se dívat na pohádku, nevidím to letadlo, jsou mraky, koukni se na mě, jak jsem šikovnej, hledám balonek, nevidím ho....prostě oni si to dají do souvislostí, z kontextu pochopí, naučí se a použijí.....
nepodceňovat, prosím🙂))))

lucie.krajcarova
9. zář 2010

@berenika39 jj musím souhlasit, děti jsou opravdu chytré. přesvědčuji se o tom každý den.

berenika39
9. zář 2010

nejlepší na tom je, že bez znakování bychom se třeba plno věcí,na které myslí, na které reagují, nedozvěděly. taky někdy zírám...

lucim
9. zář 2010

@berenika39 dakujem - budem sa tu rada motivovat, popripade pytat ... uz sa tesim, ked si budeme v znakovani aj cinnosti popisovat .... 🙂
zapisujem si do pamate - sklonovat 🙂
a mozem pridat cerstvu skusenost, ze dieta si samo vyberie, ci a ako bude znakovat, alebo pouzivat zvuk a ze veeeelmi vnima okolie . som proste zo vcerajsieho vecera a dnesneho dna nadsena. hned 2 veci sa stali. nasla som si znak pre vtacika a pridala som nad knizkou k tomu aj zvuk pip pip. dnes matko robi piiiip a ruku dava k puse. 🙂 a druha vec - s manzelom si hovorime, ze neviem najst ziadny znak na hrocha, ze len v jednej diskusii som nasla, ze si chlapcek sam vymyslel znak, lebo jeho hroch ma v knizke 2 zuby, tak ukazuje na zuby. nas matko nas pocuval, zacal si ukazovat na zubky, potom na moje, na tatove a hned na to do knizky na obrazok. dnes oba znaky v pohode pouzival. 🙂 no nebud potom happy. 🙂

prsky
9. zář 2010

@lucim mozno ti ako inspiracia na tvorenie znakov pomozu nasledovne linky (kedze nejdete znakovat podla nejakeho znakovacieho jazyka):

http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=... (stranka p. Vasilovcik-Sustovej, ktora vydala aj knihu o znakovani babatiek - mne sa velmi pacila, lebo je taka blizsia nasej mentalite ako tie americke systemy)
http://www.spreadthesign.com/country/cz/ medzinarodny slovnik posunkov
http://infosluch.sk/signs/ slovenske posunky

lucim
9. zář 2010

@prsky dakujem velmi pekne, si moc zlata. 🙂 ten prvy link uz pouzivam, uz som odtial nieco odkukala, tie dalsie som este nepoznala, ale pacia sa mi. 🙂 uz to mam ulozene v oblubenych. 🙂