Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

berenika39
1. říj 2010

😀 😀 😀 já už vím, co synové říkají, když jim je dvacetjedna!!!!! ba ne, ono se to potom zase vrátí do starých kolejí, přejde puberta.....

maeta
2. říj 2010

Tak pusinkovani zdar! To e moc hezke. Ja zas rotavam, kdyz me Mata vezme kolem krku a prituli se 🙂

Dnes jsme se intenzivne ucili znak pro houbu, jelikoz jsme byli v lese kde by se to dalo brat kosou a ke konci to uz maly ukazoval. Jsem zvedava, jestli to ukaze i priste. Take dnes sam ukazal popelnici a to jsem byla moc rada. Zrejme jsme se dotali do dalsi faze a to me povzbuzuje. Tohle jsem potrebovala 😀

berenika39
3. říj 2010

@maeta super, to je fajn, když vidíš, jak to funguje, je to hra.. 😉
jak znakujete popelnici?

blka
3. říj 2010

@maeta Super 🙂 . Matyášek je asi extrémně učenlivej, když si to tak rychle pamatuje 😉

maeta
3. říj 2010

@berenika39 smeti je vse co z nechuti drzime za dva psrty a pritom rikame bleee 😖
popelnice: dvema rukama naznacim kontejner a vhodim don pomyslne smeti. Popelarske auto pak ten kontejner vysypava 😀 Mata ma doma popelarske auto, takze temito zalezitostma se hodne zaobyvame 😀 😀
@blka ja mu ty znaky ukazuji uz od 10mesicu takze jsem strasne rada, ze uz mi je ukazuje zpet. Ta houby byla vyjimka. V tom lese neslo udelat krok aby clovek jednu nevdiel a jak jsm eje zbirali a i tatinek porad ukazoval znak, tak se chytnul. Dnes ovsem houbu videl v knizce a nic. Zrejme to funguje jenom v lese 🙂

blka
3. říj 2010

@maeta Já taky ukazuju od 10. měsíce. U nás byla první odezva až ve 13. měsíci.

maeta
3. říj 2010

@blka Tak u nas prvni znak prisel po 3mesicich, svetlo, ktere jsem ukazovala od 6. mesicich. Pak jsem to zacala delat intenzivne a docela rychle se chytil na strom. Ostatni znaky nejdriv rozumel a zkousel me z nich 🙂 a rozjelo se to az ted. Je to parada a hodne to povzbudi. Ted uz pripojuje i zvuky: ááu je mňau (znak pro kočku ani nahodou), búú, haf, hááá (pro kacenku jako háp-háp), brrr pro auto a bl pro smeti Take pro tyto veci neukazuje znak. Dnes jsem ovsem desifrovala tik-tak, hodiny z jeho gestikulace rucicky a pri veceri to zopakoval.

salvinka
13. říj 2010

kocky ja mam este otazocku.. pouzivali ste to detske dvd? naucili sa drobci nieco z toho?
ja pomalicky zacinam.. zatial ukazujem len jedlo ked ideme papat ale on sa uz tak tesi ked ho posadim do stolicky ze neviem ci este potom aj reaguje na moj znak 😀 chce to cas to viem..
ale napriklad zakazdym zabudnem znakovat mlieko ked ideme kojit.. ja som sa to mala ucit uz od jeho narodenia asi 😀 😝

blumka
14. říj 2010

@salvinka ja som pouzivala pri starsej dcerke...a prve znaky boli prave tie co su tam 😉

blka
14. říj 2010

@blumka Úplně mimo téma, ale ty máš obě holky narozené ve stejný den? To je krásný 🙂

blumka
14. říj 2010

@blka no tak nejak sa podarilo 😀

blka
14. říj 2010

😉

luvie
15. říj 2010

@salvinka dvd máme ale Kačku moc televize nebaví celkově, vydrží max, 5 min a pak se začne ošívat, Ale znaků už umí spoustu, ne vždy si vzpomenu, že mám znakovat, ne vždy mám volné ruce, ale u nás se to bere hodně jako hra, i když máme samozřejmě radost, když se naučí něco nového 🙂

kolka1
21. říj 2010

Ahojte,

mozem vas poprosit o radu? Neviem najst znaky pre nocnik, cikanie a kakanie. Z praktickych skusenosti, ako to mate u vacsich deticiek? Vedia vam rozlisit potrebu alebo pouzivate iba jeden termin pre nocnik?

sussanah
21. říj 2010

@kolka1 ja pouzivam jen jeden znak pro nocnik a to je poklepavani si pravou rukou na podbrisek. Zatim znaku jen rozumi, ukaze ho, kdyz mu reknu, ze jdeme curat. Sam aktivne ho zatim nepouziva, kdyz potrebuje na nocnik, to si me zavola jinak 🙂

sussanah
25. říj 2010

Ahoj, holky je normalni, ze mi maly promichava znaky? Uz jich par ovlada, ale ne vzdy pouzije ten spravny. Vi ze ma neco ukazat rukama, ale tak uplne jakoby nevedel co a zkousi. Kdyz mu ukazu spravny znak, tak ho zopakuje (nekdy). Meli jste to taky tak? Jsem z toho zmatena, protoze kdyz mi zacne neco spontane ukazovat, tak nevim jestli najednou chce piskot nebo chce ukazat jeste (staveli jsme si puzzle) a netreil se 😒

samayka
26. říj 2010

@sussanah
@kolka1
my sme si sami vymysleli znak a vyzerá to - podla sussanah, že sme sa trafili do toho originálneho?? otvorenou dlaňou si klepkáme na bruško.. teda pôvodne som ju učila klopkať si na plienku, ale ona si ho povýšila niekam až na hrudník 😀 a konsenzom sme dospeli k tomu, že klopkáme na bruško 😀

sussanah
26. říj 2010

@samayka nevim, jestli je to original, taky jsme si to tak nejak vymysleli a taky spis poklepava na hrudnik 😀 😀 Ale hlavne, ze jim rozumime, co chteji 😉

samayka
26. říj 2010

@sussanah presne tak 😀 😀 naša malá najprv ukazovala ten znak keď som ja bola na WC, keď sedela na nočníčku a podobne... inak nie. až raz - a to som si myslela že si to pomýlila s kúpaním 😀 😀 - zaznakovala a keď sme ju posadili na nočník a ona sa potom aj vykakala tak som skoro odpadla 🙂 od vtedy sa pýta kakať.

cantharis
26. říj 2010

ahojte,

chcem sa opytat, mala bude mat 10 mesiacov. oplati sa mi este zacat znakovat? ako dlho to trva kym zacne znaky pouzivat? chcela som s tym zacat uz pred dvoma mesiacmi, ale castokrat na to zabudnem... obcas jej ukazem 'este", "dost", "pit", "mliecko"... neviem ci sa ale takto ma sancu nieco naucit. asi to treba intezivne opakovat, ci? dakujem za rady 🙂

sussanah
26. říj 2010

@samayka nas maly uz ho taky zacina aktivne pouzivat, spis si ale k nocniku dobehne a poda mi ho. To nema cas znakovat. Zaznakuje to az ve chvili, kdy mu sundavam kalhoty a jdeme na to 🙂
@cantharis urcite to smysl ma, pokud teda uz mala nemluvi plyne ;) My jsme zacinali az kolem toho 9-10m, driv mi na to neprisel zraly. Je dost dulezite si zazit znaky sama, aby se potom pouzivaly automaticky. Teorie rika, ze s kazdym mluvenym slovem, pro ktere pouzivame znak, bychom ten znak meli ukazat. Ja se teda taky obcas zapomenu, ale snazim se. Nekdy to pravda nejde, treba v aute, kdyz si prohlizi obrazky a ja ridim 😀 No a kdy zacne znakovat, to je velmi individualni. U nas byl prvni znak tak po mesici, ale to bylo opravdu jen jednou a pak zase nic. Rozumnel jim docela brzo, to jo. Ted uz jich par umi, ale aktivne pouziva zatim asi 6 (jist, prosim, hippo - divame se na jednu pisnicku na youtube s hippem, curat, auto a ryba). Dalsi asi 3-4 znaky mi ukaze, kdyz mu reknu "ukaz mi jak je"
Ale tusim ze Luvie tady ma moc sikovnou holcicku, co znakuje o 106 🙂

cantharis
26. říj 2010

@sussanah dakujem za odpoved a povzbudenie 🙂 skusim sa do toho pustit, uvidim nakolko sa mi podari byt dosledna 😅

samayka
26. říj 2010

@cantharis hlavne to neber ako povinnú úlohu 🙂 treba to skôr brať ako zábavu a baviť sa na tom spolu s deťmi. nemusíš to omielať dokola, stačí keď pár minút denne jeden znak ukazujete a zároveň hovoríte. potom sa spýtaj či to vie a tak... ale myslím že používať ich začne neskôr. zatial iba nasáva 🙂 ale budeš sama prekvapená, ako to raz na teba vybafne 🙂

naša malá je toho jasným príkladom... mala som pocit že je to zbytočné, fakt... až zrazu to začalo a teraz aj pri pesničkách znakujeme. prší - prší a slniečko sa zobudilo a podobne... je to fakt sranda, lebo už sa na to chytá aj moja mamina a tak komunikujeme o 106. a slov povie málo, asi 5-6... zato znakov vieme aj zo 25 možno viac. aktívne používame asi 12-15. niekedy sa stalo, že som jej znak ukázala zopár krát a ona nič.. napríklad prší. potom sme asi o dva dni vyšli von keď pršalo a baf... znakovala o dušu 🙂 sú to také parádne momenty, myslím že stojí za to sa s tým zabávať.. a navyše, je to aj v rámci takej hry a vyplnenia času čo spolu trávime.

luvie
26. říj 2010

@sussanah já myslím, že to normální je. Je otázka, jestli míchá znaky on nebo my 😀 jak víš, že ti chce říct zrovna to, co čekáš ty? Kačka má někdy tak neuvěřitelné myšlenkové pochody, že můj mozek jede mnohem víc než dřív v práci a stejně mám pocit, že jsem dost pozadu 🙂 navíc si myslím, že i když děti začnou mluvit, míchají ěci dohromady, zpočátku. třeba Kačka umí říct a ví, kdo je táta i máma, ale plete to někdy, používá to i na spoustu dalších věcí, které ještě neumí. Neber to tragicky a snaž se rozumět, děti tě povedou 🙂
a jinak děkuju za pochvalu... teda za Kačku 🙂

@cantharis moje kamarádka začínala až v roce a malé to šlo krásně. My jsme začali ukazovat kol. 6 m. ale jen tak jak jsme si vzpomněli, spíš, abychom si znaky osvojili my. Ani teď něpoužívám znak při každé zmínce toho slova, někdy mám plné ruce, jindy zapomenu... Ale neberu to tak, že se Kačka musí naučit každý znak, který jí kdy ukážu... Děti taky ví, co potřebují zrovna říct, takže když ti znak neukáže zrovna ve chvíli, kdy bys to ty chtěla, nic si z toho nedělej. udělá ho, až bude potřebovat...
Jinak si myslím, že je dobré určitě opakovat, tak jako píše
@samayka ale osobně se příkláním spíš k opakování tak jako jsi to dělala dosud: "koukej, tu je méďa, má tu oči, nos, ten méďa je celý hnědý, jé a tady je další méďa, tenhle méďa sedí na pařezu..." prostě jen přidáš znaky k tomu, o čem si povídáte 🙂 Ber to jako hru, ne jako něco, co musí tvoje dítě zvládnout, protože to umí spousta jiných dětí...

cantharis
26. říj 2010

@samayka hej, hej... viem, ze to treba brat formou hry 🙂 musim si to ale pripominat, aby som nezabudala... ked sa dostavia prve vysledky tak to urcite pojde lahsie. uz sa tesim 😵

cantharis
26. říj 2010

@luvie viem, ze to neni povinnost aby to mala vedela. len zo skusnosti mojej sestrenice (znakovala so svojou dcerkou) viem, ze je to super 🙂 musim si to najprv ale ja osvojit, bo neviem si na to zvyknut a stale na to zabudam. su dni ked znakujem (poznam len asi tak 5 znakov, ale povedala som si, ze na zaciatok staci...) ale potom je aj niekolko dni, ked mi to uplne vypadne z hlavy. a takym stylom sa asi tazko dockam nejakeho vysledku 🙂 musim byt ja doslednejsia, inac to nema kde odkukat 🙂 rozhodne to vsak nemyslim tak, ze ju chcem trapit aby to za kazdu cenu vedela. sama sa rozhodne ci bude chciet znakovat alebo nie 😉

luvie
26. říj 2010

@cantharis to je skvělý začátek 🙂 pokud zapomínáš, navrhuju dát si třeba 10 min během dne pravidelně se znaky. hlavně pro tebe 🙂 vemte si knihu a znakuj svých 5 znaků. Za chvilku ti to ani nepřijde 😀

sussanah
26. říj 2010

@luvie no tragicky to neberu, spis me to stve, protoze vidim, ze mi chce neco rict, urputne se snazi a ja si pripadam jak zaostala, ze to nechapu. Ale krasne si spojil znak pro prosim, jeste a piskot - pravou ruku ve ve stipce a do leve zapichuje, pripadne posouva a pouziva to skoro pro vsechno 😅 Ale nekdy ma i svetle chvilky, dneska poprve poskladal znaky prosim + jidlo + piskot a to naprosto nadherne a jasne 🙂

cantharis
26. říj 2010

@luvie 🙂 dakujem. a ako sa znakuje piskot? prip. daju sa niekde na internete najst znaky? ci len na predaj na dvd?