Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

blandik
autor
6. led 2012

@dana3262 - tvoje poslední věta mě dostala, přesně vystihla moje pocity - jak bych chtěla svoje dítě rozvíjet, co se týče poznávání světa...a taky mi to příliš neumožňuje, cca do dvou a půl let neměl rád les, chtěl chodit jen tam, kde jezdila auta a za barákem máme lesopark...
@majatob - klobouk dolů, parádně zorganizované...líbí se mi tam ten "program"..

ined77
6. led 2012

@majatob 🙂 ...ale to je naprosto normální 😉 .při tom všem co máš na starosti....já se takhle kolikrát cítila jen s jedním prckem 😀 .prostě jsi dobrá..tečka 😵 .nebraň se pochvale 😀 .
hlavně teda čučím na ty přípravy 😕 ...já se malému také věnuju, ale až takhle moc to nějak nestíhám ☹ .teď je to ještě "stížené" tím, že je ve školce.než dojdeme domů je dobře 16h...jsem ráda, že stihneme třeba večer něco přečíst nebo si jen tak popovídat, sami dva, když už katunka spí.
nebo to bude taky tím, že já jsem lehce levá na tvořivé práce 😅 .ale také malujeme, nejvíc to malého baví vodovkama, vystřihujeme, teď jsme začali hrát pexeso, to ho moc baví, čteme.no snažím se 😅 .tobíkovi je přesně kolik?úplně hledím o co všechno má zájem....s takovou se bude nudit i ve 3. třídě😀.náš matýnek je takový divoch, u ničeho dlouho nevydrží 😅 .ááá kačka se vzbudila, už tam žvatle🙂.tak letím🙂.
opatrujte se a přeju pěkný den🙂.

majatob
6. led 2012

@ined77 dobre, dekuju. Tecka 😀
Tobikovi je presneeeee, za 10 dni....3 roky a 9 mesicu 🙂 mela jsem problem se dopocitat 😀 a Matyaskovi?
to je prave to, ze ma opravdu zajem o to se dozvidat a ucit novy veci a trochu se bojim aby v nem skola tohle "nezabila" tim, ze by nemel dostatecnou motivaci poznavat novy veci. 😅 mozna by byla resenim nejaka alternativni, mame tu waldorfskou a montessori (myslim), ale me by se libilo tak neco uprostred a to jsem zatim nenasla 😅 navic doufam, ze se behem 2 let prestehujem a pak dojizdet denne 25km do skoly by asi nebylo uplne idealni... 😒 reseni by taky bylo ho dat do skoly o rok driv nebo je tu trida pro nadany deti, ale s tim moc nesouhlasim ani s jednim. Takze zbyva fakt jen domaci vyuka 😀

reruna
6. led 2012

@majatob tak teď se opravdu, ale opravdu vážně stydím a musím se nad sebou vážně zamyslet, za takovýhle program by se nemusely stydět ani ty nejlepší školky, tak na tomhle teda musíme pořádně zapracovat, kluci si v podstatě jenom tak hrají a děláme, co nás napadne...

reruna
6. led 2012

@majatob a co ty studuješ, pedák? domácí výuka by u vás asi nebyl špatný nápad, mě na tom vadí akorát to, že dítě není v kolektivu, ale to se dá určitě zařídit i jinak

majatob
6. led 2012

@reruna 😵 ja uz jsem premyslela nad vlastni soukromou skolkou, ale chceme se stehovat do oblasti, kde si myslim by o to nebyl zajem a taky nemam dost penez na to abych neco takovyho rozjela...ale bavilo by me to, to jo, tak se aspon vybijim na vlastnich detech 😀

majatob
6. led 2012

@reruna nooo, ted nevim jestli to sem psat 😅 delam zemedelku, obor agropodnikani 😀

reruna
6. led 2012

@majatob 🙂

majatob
6. led 2012

no nic, dnes uz jsem tu prosedela vic casu nez je mi mile, jdu neco delat, loupeznici jsou vzhuru, tak je pujdu oblict a hura na prochazku 🙂

ined77
6. led 2012

@majatob ...matýnkovi jeeeee...za 3 dny 3 roky a 4 měsíce 🙂 .
mně se ta domácí výuka fakt zamlouvá...a jak píše reruna 🙂 ..i ten kolektiv jde domyslet 😉 .
my jsme po o, jdeme si hrát a pak tradá pro máťu 🙂 .

betelgeuzz
6. led 2012

@dana3262 někdy to zkouší, já ji tam zase postavím, přidržím ji, aby stála, za chvíli ji to přestane bavit. Ali třeba v těhotenství zkoušela, že se chce nosit, ale já ji jenom na zemi objala a řekla, že může jít, nebo do kočárku, ale nosit ji nemůžu. Teď už to ani nezkouší.
@majatob hezký režim. Já si ale neumím představit, že děti budím o půl 7. Já jsem ráda, že spí 😀
Mně by i dítě v noci spalo, ale já mám nařízeno po 3 h budit, takže taky se moc nevyspím 😒

@reruna taky se začínám stydět 🙂

dagina
6. led 2012

@majatob i já smekám... . Já jsem proto ráda, že je Luci ve školce a podobnou aktivitu co popisuješ tam má, bo jak je člověk nevyspalý, není dvakrát chuť a energie se pouštět do něčeho více zajímavého... . a také čas kde hledat inspiraci...no samé výmluvy mám 😀 😀 .

blandik
autor
6. led 2012

@majatob - děkuji moc za inspiraci, hodinu tady hledám info, obrázky a (naturfoto - krásné fotky) o ježkovi:o) namotivovalo mě to, zkusím malého zaujmout něčím jiným než hrou na "něco a jako", které mě nebaví...

dana3262
6. led 2012

@dagina soucitim.. Starsiho jsem v roce mela pricuclyho nonstop. Myslela jsem si, ze jsem hrozne nevyspana..haha, ted vim, ze jsem byla docela vyspana. Nas mladsi je zlaty dite. Sami jsme si ho ted zkazili tou lahvickou. Udelam vsechno pro to, aby se to zlepsilo.
@majatob proc by sis za kojeni nejstarsiho naliskala 😀
Edovi budou 2r. 12.unora a skolku si nedovedu predstavit. Je to uplny mimino. Neumi nic. A skvela fakt jsi. Moc se mi to libi a mam taky spoustu takovychhle priprav ze skoly, ovsem me fakt nezbyva sila. Jsem chcipak a taky plne kojim a eda ma taky moje mliko, tak mozna i to je vycerpavajici. Navic ty ztraceny kila chybi. Tolik kilo jsem mela naposledy snad ve 4-5.tride. A uvarit, uklidit. Vzdyt ja furt nestiham. Kdyz si ctu tvoje prispevky, tak je jasny, ze neco delam blbe, ale evidentne nejsem schopna pres veskerou snahu ze sebe vic vymacknout. Nejde mi nekde ubrat, abych mohla jinde pridat, ale snazim se..
Jinak mi nekdo radil, abych o oblikani a rukavicich mluvila dopredu uz doma. Pomohlo to. A taky jsme dnes odchazeli v kidu. To taky hodne pusobi. Rekla jsem si, ze kaslu na hodiny a nejak to s kojenim vyresim. Nevim jak. Kdyz eda spi, nemam ho kam dat.. Musim nekoho zavolat 🙂 Ted uz spi a kojime v pul4-ve 4, tak uvidime.. bydlime ve 3.patre bez vytahu a kocarek mame na konci ulice na chodbe u tchana. My mame vsude schody schody.. Velkou zahradu, ale za schodama.. ☹

anehap
6. led 2012

@majatob tyyy jo, to fakt hledím, takový program vymyslet, to mi hlava nebere 😨 Kde na to všechno bereš inspiraci? Mě by ani něco takového vůbec nenapadlo, fakt klobouk dolů, máš to zmáknutý dokonale. A ještě se třeba dětma - každý má trochu jiný potřeby - a všechno to skloubit. I ta příprava ti musí zabrat spoustu času. A ještě vám chodí taťka domů večer.
Já nevím, jak u nás něco takového praktikovat - malá fakt parádně spí - tak do osmi, pak se nají,dopoledne chodíme každý den ven tak na 2 hod - pak přijdeme domů, oběd, po obědě jde spát, spí i dvě hodinky(ale ještě kolem roku spala max. půl hodiny, tak jsem ráda, že se to tak zlepšilo), pak přijde taťka, ale protože rekonstrujeme byt vlastními silami, tak většinou hned maká, tak jdeme zase ven - pokud je počasí a nebo si hrajeme, čteme, zpíváme atd. A pak je večer a jde spát. Nemáš ten den nějak delší? 😀
Ty teď studuješ agropodnikání? A nemáš aspoň střední pedagogickou? Vzhledem k tomu, co všechno zvládáš, vymýšlíš, se mi tomu nechce věřit, že bys neměla pedag.vzdělání - a nebo ses prostě asi narodila, abys byla taková super máma 😉 Mám se co učit.... 😝

majatob
6. led 2012

hehe, tak jsme nikam neodesli, cvicili jsme na balkone, vcera jsem koupila super knizku Versovane rozcvicky pro kluky a holcicky 😵 mame zasklenej balkon, takze je tam prijatelne jen na teplou mikinu a backory 😉
@betelgeuzz tak me by taky nevadilo spat dyl, ale kdyz vstavali v 8.30, tak chodili spat ve 23.00 a to pro me bylo mnohem horsi nez si rano privstat, oni jsou navic po ranu vetsinou ochotni me nechat valet se jeste chvili na gaucu, takze se dopecu 😀
@dagina kdyby T. chodil do skolky, tak bych to asi taky tak nezrala, ale takhle mam pocit, ze bych mu to mela nejak vynahradit a kdyz vidim jak je to bavi, tak z toho mam sama velkou radost 😵
@blandik jj, naturfoto je super 😵 jezky uz jsme taky meli, ale asi si nevzpomenu na vsechno co jsme k nim delali. Urcite pisnicku Copak dela krtek v zime ("nesankuje, nelyzuje" 😀 ), k tomu byly nejaky cinnosti, ted presne nevim, muzu ti to treba napsat cely jen jako basnicku a vypsat z knizky co k tomu bylo. Jo pak jsme si na tricka na zada nacvakali kolicky, to vymyslel Tobik 😀 a procvicovali jsme k tomu "psani" (bodliny, otoceny V) a mam pocit, ze jsme i neco vyrabeli, ale ted nevim co. No a klasika-obrazky, knizky atd. 🙂

majatob
6. led 2012

@dana3262 protoze jsem ho kvuli tomu trapila hlady ☹ sice nevedomky, ale stejne me to pekne zere ☹ ☹ ☹

petule246
6. led 2012

@dana3262 - ahoj, nečetla jsem úplně poctivě, ale pochopila jsem, že jsi dost hotová ze svýho stašího syna. Mně to hrozně připomnělo loňskou zimu, kdy se alfínovi narodil v listopadu mladší brácha a musím říct, že to byl docela děs. Najednou nechtěl přes den spát (ikdyž byl totálně vyřízenej - vyřešilo to až to, že spal v psím pelechu v dětském stanu s námi v obýváku, aby mu nic neuteklo - trvalo to klidně 2 měsíce), nechtěl jíst, na vycházkách se mi sekal ... no fakt děs.Podotýkám, že každý adamovo spaní jsem se mu věnovala, aby se necítil odstrčený, ale nějak to nestačilo. Holt se s tím musel vyrovnat sám. S odstupem roku se to srovnalo, ml. syn je teda teď už pohyblivý, takže nás nenechá moc si hrát s legem, modelínou apod., ale už se to prostě dá a je s nima i docela sranda. Co se režimu týče, alfíno asi není nějak extra tvrdohlavý, ale vyplácelo se mi moc neustopovat a snažit se být důsledná. teď je to třeba super, že v 1 jdou oba kluci spát a já mám svatý klid.

majatob
6. led 2012

@anehap fakt nemam, predtim jsem studovala pricnou fletnu 🤐 inspirace tak nejak prichazi sama, kdyz si k tomu vecer sednu, tak nejtezsi je vymyslet tema pokud nepokracujem v necem co uz mame nacaty. A pak uz to jen doplnuju pode toho co chci ten den procvicit-cteni, grafomotoriku, pamet, nebo jestli chci aby se vybili po fyzicke strance, vyrabet, zpivat....snazim se jim to tak nejak stridat aby je to furt bavilo 🙂
muz chodi vecer, ale pokud neni ve skole (2xtydne), tak je doma cely dopoledne 🙂

majatob
6. led 2012

@blandik je, ja su blba, od jezku jsem plynule presla na krtky a vubec me to netrklo 😀 😀 😀

majatob
6. led 2012

ale kdybys chtela pisnicku o krtkovi, tak jsem ti ju ofotila 😀

majatob
6. led 2012

vlastne o jezkovi mam jednu taky, ale je tam aj ten krtek, mozna proto me to tak zmatlo 😀

majatob
6. led 2012

a tady je pracovni list k jezkovi http://picasaweb.google.com/ursulajda/PracovniL...

majatob
6. led 2012

no a ja se jdu venovat Trem kralum, ktery maji dneska slibeny moje deti 🙂

dagina
6. led 2012

@majatob to jsou dobrý stránky.... toho je pořád, to by fakt člověk potřeboval, aby den měl 30 hodin.
Nechtěla jsi Tobíka dát do školky?????

majatob
6. led 2012

@dagina v Ostrave jo, tam jsem mela dve varianty-bud lesni skolka, ale to by nechodil denne a kterou teda nevim jestli nakonec otevreli nebo ne nebo takovej dopoledni program pro deti v ZUS, tam chodi kamaradky mala a asi je to fakt super 🙂 ale nad statni jsem teda moc nepremyslela a nad celodenni dochazkou taky ne 🙂

dagina
8. led 2012

Ahojky,

@majatob já jsem ráda, že Luci ve školce už i spí..., hodně rychle si tam zvykla - až mě to překvapuje, z počátku dost řvala..., pak ale poznala, že to je super a domů se také vždy vrátí a nikam jí neokládáme.... . Hele, a jak jsi na tom s únavou????? To nejsi unavená???? Já bych spala i ve stoje, zrovna řeším, že na sebe s manžou nemáme jednak čas a ani energii. Ale ty jsi vlastně psala, že jsi celkem vyspalá.... 😲 .

Ani se mi tomu nechce moc věřit, ale momentálně neshledávám doma ani žádný problém co se holek týče, aspoň né nic extra závažného..... třeba klid před bouří... 😲

brambora20
8. led 2012

@majatob ty jo, ta tvoje práce s dětmi a celkově režím.... 😨 klobouk dolů

člověk pak ale i chytá výčitky, že jeho dítě žádné výrobky netvoří, dokonce básničky moc neumí...
je hrozně těžké ho něco naučit takhle na sílu...
vše se mizdá, že je víceméně náhodné...ted senaučil barvy, tak jsem zas pyšná...
ale třeba zpívání nebo básničky...líbí se mu, jak to říkám-zpívám já, ale sám opakovat nechce...
vůbec nevím, jak na to

Jinak jak se tu otevřelo téma školka- Já se už děsím tedka, byl na zvykačku na týden na podzim a byla to katastrofa, furt se tam vztekal, nechtěl spolupracovat, do toho se mu ještě občas stávaj ty nehody s čůráním/kakáním, tudíž se ukázal v tom nej světle...
Jak na to kouknu jeho očima, rozumím, plno nových hraček-Disneyland...takže jak se asi tlesklo, jde se hromadně svačit, čůrat,ven, uklízet apod., byl problém! Byl u kámošky ve třídě, doporučila mi odklad, at nemá pak třeba nějaké trauma, když jemožnost odložit. Nakonec jsemto odpískala vůbec pro celý šk.rok, takže půjde až v září.
Ale i tak, nevím, ani v to září, jak to bude. Patří to vztekání k jeho povaze, neguje od malička tak nějak všechno.
Jsem ráda, když společrně uklidíme, zvládne ranní hygienu, oblečem se apod.
Učení čehokoliv nějak prostě nejde.
Nejraději si sám hraje.

dagina
8. led 2012

@brambora20 sice srovnávat se nemá, ale naše Luci cca do 2,5 let nebyla vůbec básničkový typ, a už vůbec né ten typ, co by řekla na povel básničky. Ale pár měsíců před 3.narozkami si stále prozpěvuje, až koukám jak si to všechno pamatuje. Sice jsem jí dost zpívala, ale ona nikdy nejevila známky zájmu nebo tak něco. Si to v té hlavičce ais všechno shromažďovala a teď to střílí z rukávu. Ve školce jí také chválí - no chválit se nemá, ale i to mě hřeje, že nejsem zas tak nejhorší matka, která holku k ničemu nevede.
Jinak si také myslím, že se Luci hodně učila tak jako spontánně, vyloženě vedenou činnost neměla, co nás napadlo, to jsme dělali, žádná příprava..., někdo třeba umí v jejím věku písmenka, abecedu..., ale to asi zatím není třeba. A hodně si také hrála sama, mě moc nepotřebovala........ 😲