Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

yellowbanna
3. kvě 2012

@reruna dneska bez sezeni! 😀 teda sedela jsem zase na posteli, ale T. nezkousel zadne triky...tri knizky, dvakrat na nocnik (to je normal) a pak uz nic...jen se chvili prevaloval, nez usnul...dohodli jsme se s manzelem, ze ted par noci budu uspavat ja neb jsem odolnejsi k pripadnemu revu 😅 Uvidime, co se stane, az zas bude uspavat tatinek...

ofelieee
4. kvě 2012

@cervena_vila ahoj, chtěla bych se tě zeptat, nemáš strach, že když to čištění probíhá nakonec "násilím", že z toho bude mít trauma z čištění? U nás to totiž zatím taky jinak nejde, já teda zatím vyčkávám, myslím, že ty jeho 4 zuby mají eště trochu času, ale přemýšlím o tom už teď...

cervena_vila
4. kvě 2012

@ofelieee já jsem teď úplně povolila, nechávám tomu volný průběh, když se nenechá, tak ji nechávám jen žvýkat kartáček a tak do týdne se to pokusím natrénovat v jinou denní dobu - aby nebyla unavená. Myslím, že na trauma to není, ale násilným čištěním jí to k srdci nepřiroste.

cervena_vila
4. kvě 2012

@2veverka Mně pomáhá uvědomit si, jak jsou ty situace směšné. Je to taková přeskoková reakce, v jednu chvíli zuřím, pak se na to podívám tak jako zvenku: jak jde o prkotiny a já se kvůli tomu nervuju, "bojuju" s malým dítětem, je to trapné. No a pak se začnu smát, protože to v tu chvíli jinak nejde. Pravda - vidět to někdo další, asi by si myslel, že mi přeskočilo, moje slečinka totiž ve vzdoru řve "au au, mami ne" i když se jí třeba vůbec nedotýkám a NIKDY za vzdor nedostala na zadek (což je na Mostecku rozšířený zvyk - střískat řvoucí dítě, aby mělo důvod řvát). Takže v jisté chvíli se ona válí po zemi, ječí "au au" a já se tomu směju...

reruna
4. kvě 2012

@cervena_vila to někdy pomáhá i mě, když se strašně vzteká, tak mi to taky někdy přijde strašně směšné, tak se směju, starší syn většinou taky neví, jak se zachovat, když se mladší svíjí na zemi v záchvatu vzteku, tak je rád, že se směju, směje se taky a tak se oba uvolníme a mladší přestane a pak si o tom povídáme, jak se vztekal, a staršímu řeknu, že když byl malý, tak to dělal taky a že z toho vyroste ... Nebo prostě myslím na něco příjemného, že si udělám kafe, půjdem na procházku nebo se těším na knížku, seriál či něco....
Ale pak jsou chvíle, kdy jsem třeba unavená,, nemocná, nervozní a nepomáhá nic... 😝

cervena_vila
4. kvě 2012

Včera bylo výborné odvedení pozornosti od vzdoru - načůrala si až do bot 😀

2veverka
4. kvě 2012

@cervena_vila
@reruna No právě, pokud je člověk uvolněný, všechno jde dobře. Ale když se cítím přetažená, negativistické série se řetezí, syn malinké sestře stále hrozí pěstičkama a zatíná zuby, nejenže nenacházím výchovný recept, ale mám pocit, že jako máma selhávám... a že ty původní ideály o blízkém spojení a hodnotně tráveném času dostávají dost nafrak. Nepřipadá vám, že když jsi chce člověk s dětma opravdu smysluplně pohrát, sám potřebuje být odpočatý a dobře naložený?

reruna
4. kvě 2012

@2veverka přesně jak píšeš

anehap
4. kvě 2012

@cervena_vila ahoj, prosím tě, když ještě píšete o těch zubech, mám pocit, že jsi psala, že už používáte pastu? 😉 😕 Od kdy prosím tě?Malá je o čtyři měsíce mladší jak Lea.Já právě váhám, dr. mi říkal ,až bude umět plivat, dřív určitě ne, ale tak nějak mám pocit, že když pije to sladké, jí sladké přesnídávky atd, že by to tu pastu chtělo 😒 Plivat malá umí(teda jídlo, co jí nejede, to hbitě letí vyplivnout do koše), ale asi si musí potom vyláchnout pusu, aby tu pastu moc nepolykala a to asi nezvládne 😝 A máte nějakou osvědčenou pastu? Díky 😉 A na čištění si i tvoje malá zvykne, důležitá je pravidelnost, že uvidí vás atd....malá dnes před odpol. spaním chtěla kaaa(kartáček), tak jsem jí ho dala, utíkala čistit zuby medvědovi a pak i sobě 😨 😀

takyja
4. kvě 2012

@yellowbanna Ahoj, u nás je to totéž. Malá mi od roku a 3/4 nechodila po obědě spát, zato to zalomila v 6 večer a spala až do 7 do rána. Teď spí tak do sedmi ráno, po obědě je tuhoš, ale někdy to rozchodí (odpočine si válením a čtením) a někdy ne a usne sama, no a někdy (dnes) ji uspím já (dnes spí od 2 odpo, bude tak do 4 a spát půjde tak 9:30). Je to holt přechodové období, s tím nic nenaděláš. 🙂 Držím palce a vím, jak je to protivné.. Jinak mně se při uspávání vyplatilo být neoblomná (nepodávat, co chce, nevodit, koho chce, atd. protože jakmile vidí, že jsem důsledná, rychleji usne - dnes to bylo za 10 minut, sice s pláčem, ale spí a dnes to fakt potřebovala).

cervena_vila
4. kvě 2012

@anehap Pastu elmex s myšičkou 😉 tak to doporučovala i zubařka. Dávám málo, jen otřu o štětiny. Říká se pasta velikosti hrášku - u nás spíš velikosti rýže 😀 a plivat umí, ale nedělá to pořád. Maličké množství pasty jsem používala už od prvních zubů - a pusinu jsem jí čistila ještě dřív, takže to není o zvyku, ale o tom, že potřebuje všechno dělat sama 😠

anehap
4. kvě 2012

@cervena_vila koukám, že je malá taky pěkně tvrdohlavá(malá taky, dnes jsme přišly z venku a chtěla za každou cenu odemknout dveře SAMA, to teď musí každý den 😀 ,už umí dát klíč do zámku, ale musí si stoupnout na špičky, jazyk venku, jak se snaží, dneska se jí to povedlo asi po deseti minutách, málem jsem vystála důlek na chodbě, jakoukoli nabídku pomoci odmítala,naštěstí jí stačilo tam strčit klíč, otočit jsem mohla já, sousedka se bavila 😀 😉 ), ale co se týká zubů, naštěstí "povolila", asi zjistila, že ji to samotnou tak nebaví, ale taky bylo hodně divoké období......díky za tu pastu, každý dr. jiný názor, já jsem se právě na ten elmex dívala v obchodě včera a je tam napsaný, že se může používat od prvních zoubků, tak snad má složení takové, aby nevadilo, když občas něco spolkne 😝 😅

yellowbanna
4. kvě 2012

@takyja jojo, presne...no, dusledna se snazim byt, knizky a "babicky" fakt neresim, ale to curani mu odeprit nemuzu, protoze on se fakt pokazde vycura 🙄 Tak se snazim aspon rict, ze jen jednou a velky, ale ne vzdy to zabere...on mi to vzdycky s usmevem slibi, ale pak se dozaduje nocniku znovu...dneska odpo zase hodka na usnuti, ale kdyz vidim, ze je unavenej, tak ho zas uplne bez spani nechat nechci...taky si porad rikam, ze to prejde jako rada dalsich veci, co jsme si nad nima lamali hlavu 😅 A prijdou jiny 😀

@anehap 😀 historku s klicema znam taky...byla aktualni pred par mesici, bohuzel syn ani k zamku nedosahl, natoz aby ze zeme strcil klic, ja ho (uz tehotna) odmitala zvedat, takze to celkem rychle akceptoval, ale tatinek ho vzdycky vyzvedl a pak v polodrepu cekal x minut, nez se T. trefi do zamku a nadaval u toho jak spacek 😀 Dobre mu tak - aspon vidi, k cemu neduslednost vede... 😀 Mne se osvedcilo uz dopredu rikat - tak, ted maminka otevre branu/dvere a Tonik zavre - to pak ochotne akceptoval...kdyz si ale vzpomnel jako prvni, uz to pak nezabiralo, ze muze zavrit...

Ad pasta - dobra je taky Weleda pro deti, tam neni zadny fluor, takze polykat muze do aleluja...a kdyz se da jen trosinka, pak to nicemu nevadi...ted jsme taky nekde dostali vzorek Elmexu, ale jestli tam je fluor, jsem se nedivala

cervena_vila
4. kvě 2012

@anehap @yellowbanna fluor tam je, ale malé množství a ještě nějaká neškodná sloučenina, je to přizpůsobené dětem. (Dokonce jsem se setkala s tím, že někteří dětší dr. předepisují fluorové tablety pro děti - to si myslím, že stačí spolykaná pasta)

takyja
4. kvě 2012

@anehap @cervena_vila Podle mého zubaře se pasta polykat nesmí, protože to odvápňuje kosti.. vysloveně mi zakázal všechny běžně používané (měli jsme dětský Aquafresh a zmíněný Elmex), takže máme speciální zubní gel, který je polykací a bez fluoru (cca do 3 let), než bude řádně plivat. Je to Logona Zubní gel KIDS Jahoda 50ml s výtažky z echinaceiy a zeleného čaje - antibaketriální. Vilín, heřmánek a myrha působí protizánětlivě. Velmi jemně pění (neobsahuje tenzidy), neobsahuje fluoridy. Neobsahuje jakékoliv syntetické konzervační, barvící a vonné látky.

2veverka
4. kvě 2012

@reruna A nějaký recept nemáš, viď? Na to jsem se totiž původně ptala 🙂

2veverka
4. kvě 2012

@takyja Nestraš, ani můj tříletý syn nechápe, jak pastu vyplivnout, stejně jako nechápe smrkání. Ať žije Matějíček, podle něho to má zvládat roční dítě!

reruna
4. kvě 2012

@2veverka nějaký univerzální recept asi neexistuje 😅 , podle Matějčka je nejlepší doba na nácvik smrkání 15-18 měsíců, opravdu nikde nepíše, že to má zvládat roční dítě 😅 stejně tak je to i vhodná doba na nácvik na nočník, protože je to období, kdy dítě rádo napodobuje a nenastoupilo ještě období vzdoru.
@anehap @takyjas tím fluorem se to taky pořád mění, u prvního syna nám dr. psala recept na fluoridové tablety a teď se už nesmí ani pasta s fluorem 😲 My máme doma Weledu bez fluoru a Elmex a střídáme to...

yellowbanna
4. kvě 2012

@cervena_vila stejne to je zajimavy...malym miminkum se davaji fluorove kapky (teda aspon tady) a pak nesmi fluorovou pastu... davaji se ty kapky i v CR?

dagina
4. kvě 2012

Ahojky maminy,
k tomu smrkání..., asi také záleží, jak často má dítě rýmu. Druhá dcera měla první rok poměrně často a opravdu cca od roku smrká do kapesníku o 106.

Jinak zdravím @reruna a Blandíka a všechny známé i neznámé 😉.

betelgeuzz
5. kvě 2012

Já se teĎ častěji setkávám s názorem, že pastu má používat dítě, až umí plivat. PRý se přebytek flouru v těle projeví bílými skvrnami na zubech, i na stálých. 😒 Četla jsem i, že pasty jsou testované pro děti, ale nepočítá se s tím, že ji polyká. Tažke obsahují spoustu látek, které k polykání vhodné nejsou. Děláme to tak, že ráno dávám pastu a snažím se starší nutit, aby plivala, zatím jí to moc nejde. A pasty tam má fakt symbolický, spíš to jenom otřu o kartáček.
@yellowbanna dávaly se tablety, ale v poslední době se už asi nedávají.

cervena_vila
5. kvě 2012

@yellowbanna jen výjimečně - staří doktoři, ale neznám jedinou matku, která by to pak dítěti dávala.

yellowbanna
5. kvě 2012

@cervena_vila @betelgeuzz diky, dobre vedet...az se narodi mrnous, tak mi tady zas vsichni doktori budou nutit fluor. Tak uz vim, co s nim 😉

reruna
5. kvě 2012

@yellowbanna u nás dávají staří dr. fluoridové tablety, já jsem je na prvního syna taky měla a dávala jsem mu je, než nám zubař řekl, že je to zbytečné, ale pastu s fluorem nám teda nezakázal, doporučil nám elmex, ale malinko, samozřejmě učím vyplivovat, starší umí, mladší nechce...

lynks
5. kvě 2012

taky přispěju moudrem 🙂 četla jse, že hlavní na mytí zubů je kartáček, pasta je nepodstatná a když chceme aby měla nějaký účinek, nesmí se na konec ústa vyplachovat vodou.

A tady něco ke studiu 🙂
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zubní_pasta

petruskaz
5. kvě 2012

my máme bylinkovou od weledy, a ta když se polyká, tak to dělá dokonce dobře bříšku 😉

anehap
5. kvě 2012

ahojki, koukám, že se rozproudila diskuze o zubech 😀 Hrůza, tolik názorů(i mezi dr.) a co si vybrat 😠 , asi zlatou střední cestu a nic nepřehánět(myslím s pastou, ne čištěním zubů). Na Weledu jsem se taky dívala, ale pár holek mi zase říkalo, že když čistily jen tou, tak pak měli prcci dost kazů, asi kvůli tomu, že tam není ten fluor 😨 Tak to asi udělám tak, že koupím Elmex a Weledu a budu střídat, snad to neuškodí....já jako malá tajně ujídala zubní pastu Perličku jahodovou a že toho bylo hodně 😝 ......fluorové tablety jsem myslela, že se nedávají, já je dostávala jako malá a plivala jsem je tajně 😝

@takyja kde jsi prosím tě ten gel sehnala, asi jedině v lékárně? 😉

a k tomu smrkání - malá začala docela dobře smrkat cca v 18-ti měsících(jen jsme ukazovali na nás a ona hned zkoušela taky), ale stejně musíme pořád i odsávat, nemá totiž nikdy takovou tu klasickou rýmu, kdy je pořád nudle u nosu, ale spíš zadní a nebo hodně hustou, takže to jinak než odsávačkou většinou nejde.... 😖

sova33
5. kvě 2012

K té pastě, moje kamarádka (je jí třicet, takže žádná vykopávka) je zubařka a své dvouleté holčičce čistí zuby pastou s fluorem už dlouho a nechává jí klidně i trošku spolknout. Takže si opravdu vyberte, co doktor to názor. A jak už tu bylo řečeno, všeho s mírou. Hlavní je, aby si prckové vytvořili správný způsob mechanického čištění a pasta je jen nadstandard (to zase tvrdí můj zubař)

hamma
5. kvě 2012

Já teda myslím, že jsme všichni jako děti ujídali zubní pasu...aspoň všichni v mým okolí to dělali a dělají to děti i dnes. Nejsem žádný odborník, ale přijde mi, že když malé dítě spolkne tu trochu pasty, kterou se mu vlastně jen tak "ušpiní" kartáček, že to nemůže ničemu vadit.
Zubařský názory jsou vůbec dost divný - byli jsme teď u výborné zubařky na preventivní prohlídce, a tak jsem říkala, že malej ještě pije v noci mlíko, že vím, že to není dobrý na zuby, ale že to jinak nejde. A ona říkala, že by teda v noci v žádným případě mlíko neměl, ale že její syn bez něho taky nespí 🙂

monako3
6. kvě 2012

Ahoj holky,

tak my máme malého uřvánka, který v noci moc nespí a nás rodiče asi za chvíli odvezou. Ted má malý ještě sádru na noze, tak je to mnohem horší než normálně. Mám pocit at dělám co dělám, nikdy se mu nemůžu zavděčit ☹. Někdy se za sebe stydím jak mi ujíždí nervy, ale spíš už zoufalstvím.☹
ted máme období, že si usmyslí, že jeden rodič musí dělat všechno a ten druhý nesmí u něj dělat vůbec nic. Když mu chci donest pití já a má zrovna spadeno na manžela, tak řve, že já ne ale tatínek. Ještě se pořádně ani nerozmluvil a čekám na to at už přijde pořádné to mluvení. Protože kolikrát se nemůžu ani dopídit proč řve, proč v noci nespí. Přitom, kdyby se jen trošku snažil vše řešit vklidu, snesla bych mu i modré z nebe.
Chtěla bych ho učit nová slova, písničky, básničky, ale jak začnu je kravál at jsem ticho a že nic opakovat nebude a to se snažím ve formě hry všechno a nepomůže nic. Přitom vím, že si to pamatuje, po čase ty slova nebo básničky začne ukazovat sám, ale až on sám chce nebo až když to vidí i jiných dětí.
Moc by jsme si přáli druhé, ale nevíme jestli by jsme to vůbec zvládli ☹