Na endokrinologii kvůli zpomalení růstu v 10. měsíci

kaja2016
10. bře 2017

Dobry den, maminky, zajima me, jestli nekdo ma stejnou zkusenost. Dcerka se drzela na 50percentilu v rustovych grafech az do 10.mesice, kdy spadla na 25percentil a za posledni mesic (nyni 11.mesic) dle meho domaci mereni je stale na 25percentilu. Pediatr upozornil posledne, ze dcerku posle na endokrinologii, pokud se to nezlepsi. Manzel ma necelych 190cm a ja 165cm, takze dcerka by mela byt vyssi nez je. Co se deje nasledne? A co ji vlastne hrozi?

panickatlamicka
10. bře 2017

Takze kolik vazi a meri? Mam tez drobne deti, treba mam pro tebe povzbuzujici zpravu.

kaja2016
autor
10. bře 2017

@panickatlamicka Dik, to bych byla rada. Zitra ma 11.mesicu, dle meho domaciho mereni ma 71,5cm, vaha 8,5kg. Pred mesicem merena a vazeni u dr. 71cm, vaha 8kg.

panickatlamicka
10. bře 2017

@kaja2016 takze u nas: v 11 mesicich 7,1 kg a 71 cm. Nyni ma 11,5 kg a meri 88 cm-34 mesicu. Ja-158/46, otec 178/75.

panickatlamicka
10. bře 2017

Jo a v roce mela 73 cm.

baobaba
10. bře 2017

To jsou míry v pořádku, ne? Dcera měla v roce 73 cm a nikdo teda nic neříkal? ... koukám vždy sem http://www.mamaaja.cz/index.cfm?module=Calculat...

stratilikova
10. bře 2017

@kaja2016 moja dcéra mala porodne miery 3800g/53cm, v roku mala 73cm a 8,7kg. S MM máme 169 resp.184cm. Naša mudr.to neriešila, na moje znepokojenie reagovala otázkou, či chcem pre ňu rastove hormóny. Teraz má 2r6,5m , váhu cca 12,5kg a cca 88cm.

anazuzzuzana
10. bře 2017

Mne to taky prijde na holcicku v norme...mam pocit, ze prumer v roce u kluku je 75, takze nejakych 72, co bude vase dcera v roce mit, je ok, ne? Kolik by podle doktorky mela mit?

kaja2016
autor
10. bře 2017

@panickatlamicka
@baobaba
@stratilikova
@anazuzzuzana holky, je to na horni hranici. Nejde o to, ze by byla nejak extremne mala, ale ze je mensi vzhledem k nam a ze se ji ten rust najednou zpomalil. Tak jsem to aspon pochopila. Ja mam prumernou 165cm a manzel je docela vysoky 189cm, proto to asi dr. resi. jinak oba mame problem se stitnou zlazou a v rodine mame turneruv syndrom, ktery snad neni dedicny, ale nazory na to se lisi. Me slo spis o to, jestli nekdo nema zkusenost s temi vysetrenimi, ktere nasleduji, co obnasi atd...

urtica
10. bře 2017

@kaja2016 Ahoj Kájo, koukala jsem na růstové a hmotnostní tabulky - my jsme dlouhodbě na percentilu 10 - 30 a ani má minulá ani současná pediatra to neřešila. Obě mi tvrdily, že se to řeší, až když dítko vybočí mimo ta krajní vymezení...

urtica
10. bře 2017

@kaja2016 Mám dvě kamarádky, které to řešily...v obou případech byla příčinou potravinová alergie.

j.a.n.i
10. bře 2017

@kaja2016 Ano, u vás bude problém to zpomalení růstu, ne absolutní výška. Já zas řeším u dětí tu absolutní výšku, ale moje rostou rovnoměrně (pomalu) akorát už tedy mimo křivku.
A jinak jsme byli na 3 dny v nemocnici a kontrolovali z toho základu všechno, krev, moč, sběr moči po 24 hodin, ORL, UTZ orgánů, RTG zápěstí na kostní věk, vyloučení celiakie... a když se nic nezjistí, tak se dělají speciální testy na růstový hormon, ty ještě nemáme, ale žádný jiný problém typu potravinovky nebyl zjištěn.

@urtica Tak pokud jste dlouhodobě v nějakém rozmezí tak ne, ale pokud někdo spadne třeba ze 60 na 30, tak už je to důvod pro řešení, i když zdaleka nevybočuje, naopak pokud bude někdo furt na 3, tak to problém není.

urtica
10. bře 2017

@j.a.n.i Asi to tak bude

kaja2016
autor
11. bře 2017

@j.a.n.i Aha, jasne, diky za info. To je sice narocne tri dny v nemocnici, ale je fajn, ze to berou takhle zevrubne. A muzu se zeptat v jakem veku to bylo?

j.a.n.i
11. bře 2017

@kaja2016 Kluk 5,5 a holka 3,5, myslím, že samotnou holku by ještě doktorka neřešila, ale tím, že se řešit starší, tak to bylo "z jedné vody načisto". A jinak ty 3 dny byly celkem v pohodě, řádily tam jak černé ruky (hlavně se jim líbila herna na oddělení), jediným problémem bylo zavedení kanyly kvůli odběrům krve.

kaja2016
autor
11. bře 2017

@j.a.n.i hm, hm, no tak to mame jeste cas. Tak hlavne, ze ste to zvladli a ja budu doufat, ze se tam ani nedostaneme. Diky