Nerozumí mi - 21 měsíců. Jak to zlepšit?

klarak12
25. led 2023

Dobrý den, prosila bych o radu , jak naučit nebo spíš trénovat 21 měsíčního syna porozumění? Umí ty naučené věci typu jdeme se koupat , jíst , ven, teď jsme naučili ukaž kytí ( kytičku a kočku, kterou jsme koupili) , ale kdybych mu řekla kde he auto, dones auto , podáš mi pití, tak to neudělá. Tak jsem chtěla poprosit , jak ho rozvíjet, aby mne začal rozumět a tím pádem se rozvíjela řeč? Snažím se pořád na něj mluvit, ukazovat, ale někdy mě úplně ignoruje.Děkuji všem 🙂

prejeta_zaba
25. led 2023

Pokračuj, pravděpodobně to naskočí že dne na den. Není na škodu, aby trávil čas i s někým jiným, aby se rozvíjel zase jinak. Já doteď vidím na dětech, jak se změnily, když stráví třeba půlden s babičkou. Pokud by se nic nedělo ani třeba po 2. roce, probrala bych to s pediatrem. Jiné dovednosti zvládá? Motoriku, ukazování, napodobení nějaké činnosti atd.?

klarak12
autor
25. led 2023

@prejeta_zaba pohyb je dobrý, sice začal chodit v 16 měsících , ale než chodil všude vylezl, slezl, je jak opička.test v 18 m vyšel hůře , ve 2 letech zopakujeme do té doby neukazoval , ale pak začal, když něco chtěl podat nebo teď hodně ukazuje , tak mu to pojmenováváme.Napodobuje činnosti co vidí u mě, úklid, zatopení, česání, ukáže , jak je veliký , vařila myšička , ale je celkově třeba oproti dceři opožděný .Snažíme se nočník, ale to z něj utíká a nebo učit jíst , ale lžičku pravidelně obrací a pak se začne vztekat a jí rukama, dnes teda vidličkou si napichoval chleba 😀ale jinak bída .Teď hůře jí a sní od všeho 5 lžic, tak se to blbě učí

cilkat
25. led 2023

Pokud je tam problém s porozuměním, tak "hodně mluvit", může být na škodu. Pokud má dítě problém v porozumění, často mu vyhovuje naopak mluvit jak na psa. A to bez nadsázky. Prostě jednoslovné, maximálně stručné a jednoznačné pokyny. (Prostě ne "podívej se, Pepíčku, jaká je tu krásná kytička" ale "jé! Kytí", nebo "koukej, kytka" podobně ne "mohl bys mi prosím podat auto", ale "podej auto".) Oslovte, počkejte na reakci (otočení k vám), teprve pak vydávejte pokyn. Nestyďte se udělat si obrázky běžně používaných věcí a při pojmenovávání dané věci ukázat ten obrázek.
Nechte dítě hodně pracovat se smyslovými vjemy (patlat se ve věcech, sypat je, mačkat, trhat, lámat... dupat, skákat, "dělat bordel"... ale klidně si i vymyslete hru, kdy vás dítě hledá po zvuku nebo podobnou...) zvlášť to "špatné jedení" často bývá vlastně smyslový problém (řeší smyslová integrace u ergoterapeuta, ale obvykle až tak kolem třetího roku)
Další, co je fajn zkontrolovat, je, jestli v pořádku vidí... nejsnazší cesta je vyšetření přístrojem plusoptix (stojí vás to obvykle pár stovek, ale pokud jsou oči ok, je celé vyšetření na pět minut včetně zprávy a pro dítě znamená jen kouknout na smajlíka v okýjku přes půlku místnosti).
Pokud budete mít pocit, že se to nelepší, začala bych po druhém roce shánět dobrého, klinického logopeda. Ale před druhým rokem to podle mých zkušenností nemá moc smysl.

klarak12
autor
25. led 2023

@cilkat no nevím zda by malý spolupracoval a koukl někam, pohádky běžně sleduje a když je venku kočka ukáže a vidí, tak bych řekla , že vidí dobře. Zkusím to na němu teda jednoduše .Děkuji

galatea_a
25. led 2023

A slyší dobře?

klarak12
autor
25. led 2023

@galatea_a no jakmile je nějaký zvuk, tak slyší, nebo zapnu písničku oblíbenou hned se podívá, nebo když zapnu kávovar , vysavač atd .Je pravda , když na něj volám jménem někdy se otočí, někdy ne, ale tchýně se ptala její kamarádky doktorky na ORL a ona ji tvrdila , tme pokud v porodnici měl dobré vyšetření sluchu , že ne nízká pravděpodobnost nějaké vady , ale teď má zánět v obou uších a v pondělí jdeme na kontrolu , tak se mohu našeho doktora zeptat

galatea_a
25. led 2023

@klarak12 Pro jistotu nějaké vyšetření sluchu udělej (nech udělat), ať můžeš vyloučit, jestli to není tím. Držím palce!

klarak12
autor
25. led 2023

@galatea_a děkuji , zkusím se v pondělí domluvit

emillyhk
25. led 2023

@klarak12 Syn je něco podobného. Dotazník v 18 měsících nedopadl úplně dobře (ale ani vyloženě blbě), příští týden nás čeká kontrola ve dvou letech. V těch 18 m., jsem si hledala nějaké další informace, jak pracovat s dětmi s PAS. Pro mě jedna z nejdůležitějších věcí - mluvit jednoduše. Co nejvíc. Takže místo: "Jdi ke knihovně a podej mi, prosím, autíčko, budeme si hrát" jsem řekla: "Podej mi autíčko." Cokoli dělám, komentuju. Zase stručně. A jeden krok po druhém. Pokud něco chce, trvám na tom, že ukáže. V roce a půl neukazoval skoro vůbec, teď už si ukáže na všechno, dovede mě i do kuchyně, ukáže jestli chce vodu (ukáže na dřez) nebo čaj (konvice na opačné straně). Už dva měsíce dáváme Equazen a vitamín B. To si myslím, že hodně pomohlo. Jí lžící i vidličkou, relativně dobře. Jinak my jsme teda nejdřív učili jíst vidličkou, napichoval všechno - ovoce, oběd i chleba. Teprve potom zvládl lžíci, ale to už bylo hned.

klarak12
autor
25. led 2023

@emillyhk Ok zkusím to jednoduše u nás je horší , že mě někdy ignoruje a je to těžký …můžu se zeptat našla podle jakých informací jste pracovala ? Taky mám strach z PaS a jaký vitamin B dáváte ? Děkuji a držím palce na prohlídce

klarak12
autor
25. led 2023

@emillyhk ještě se chci zeptat , co vám v dotazníku vyšlo blbě , děkuji

emillyhk
25. led 2023

@klarak12 Děkuju 😊 Syn skoro neukazoval. Na hrnečku třeba ukázal krávu, ale spíš si ji ukazoval pro sebe, ne mně. V knížce vůbec, ty ho začaly zajímat až teď. Cokoli většího nebo v dálce vůbec neměl potřebu ukázat. Prostě se díval, ale ani když jsem se zeptala "Kde je traktor?" nebo řekla ať ho ukáže, tak se na traktor podíval, ale neukázal. A nelezl na nábytek, schody, nic... Do roka a půl jsme ani neměli zábranu na schody, protože ho vůbec nenapadlo někam vylézt. To jsme teda taky hodně trénovali, aby to dohnal. A celkové porozumění pokynům bylo takové všelijaké. Třeba na "jdeme ven" zareagoval tím, že přinesl boty. Na pokyn "Podej auto a polož ho sem" spíš nereagoval. Nebo třeba auto vzal, ale buď s ním utekl nebo si začal hrát. Tohle jsme hodně trénovali i s ukazováním. Každý pokyn jsem sama udělala, ukázala, řekla "sem", "na stůl", atd.
Hodně fajn mi přišel tenhle web: https://autismport.cz/ Jsou tam dotazníky i základní informace.
Vitamín B dávám B-komplex v kapkách. Podle příbalového letáku je od tří let, ale poradila mi to tady jiná maminka, že ho taky brali na radu lékaře dřív. Dávám teda menší dávku.
A co nám teda prospívá hodně, to je o dva měsíce starší kamarád. Ten ho táhne neskutečně dopředu. Skoro bych řekla, že mě ignoroval, když jsem ho učila, aby mě vzal za ruku a odvedl o pár metrů vedle a něco mi ukázal. Když to párkrát udělal kamarád, tak to najednou šlo a začal to dělat taky. Takže jestli máš možnost, socializace s vrstevníky je super. 😁

klarak12
autor
25. led 2023

@emillyhk děkuji , u nás je teda někdy problém na zavolání jménem někdy se otočí a někdy až po několikáté a teda teď hrozně jí a předtím jedl vše a má záchváty každý den fakt křičí , když mu něco nedovolím , sundám třeba ze stolu, tak se vzteká,jak není po jeho.Dcera taková vůbec nebyla a neznám tak uřvané dítě, tak je to vyčerpávající ještě když mi nerozumí co chci.

emillyhk
25. led 2023

@klarak12 Jo, tyhle záchvaty vzteku jsou u nás na denním pořádku.🤦‍♀️ Ale lepší se to. Jak spolu zvládáme líp komunikovat (on rozumí mě, já vím, co se snaží sdělit on), tak je těch situací míň a míň. Samozřejmě když něco zakážu nebo seberu, tak lehne na zem a řve. Prostě se učí zpracovávat emoce, je to proces, je to náročný. Ale věřím, že je to jenom období 🙏

emillyhk
25. led 2023

@klarak12 Ještě k tomu jídlu - syn taky jedl skoro všechno. Potom najednou nejedl nic oranžového. To mi teda hodně zatrnulo, jestli tam PAS nebude... Ale za pár týdnů to přešlo. V jídle je ale vybíravý hrozně. Koukne, řekne "ňam ňam", ale neochutná.

klarak12
autor
25. led 2023

@emillyhk taky doufám , že máme opožděnější období oproti ostatním a doženeme všechno 🙏

klarak12
autor
25. led 2023

@emillyhk u nás ochutná vše i nové věci, ale dřív snědl celou porci , ráno cely chleba a teď dá 3 kousky do pusy u každého jídla a konec 🙄

pampeliska1313
25. led 2023

Syn teď taky jí min - 18m. Predtim do sebe narval všechno a všude a teď je takovej, že třeba do oběda “šťouchne” a nejí. Tak mu to dam na stůl a on jí, když má chuť. Ale má tam oběd na stole pomalu půl dne.🙂 občas pomůže, když mu dam třeba víc lzicek. Drží v každý ruce lžičku a jednou se snaží nějak nabrat, druhou taky a něco skončí v puse.) jinak souhlasím s tím, aby s nik fungovala třeba ta babička - kdybych to neviděla na videu, nevěřila bych, ze tak funguje jinak - najednou krasne ukazuje, chodí, pojmenuje… a doma mi v knížce ukázal snad jednou :D a opravdu co nejvíc jednoduše. Kilda doteď nezvládá pokyny, přitom myslím, ze rozumí - minimálně ty základní věci co třeba popisujete vy. Zatím teda ještě ukazuju a fakt říkám třeba jen “auto” doprovázeno ukazanim a pak “stůl” a zase. Dotazník mu taky nevyšel moc dobře.) říkám si, ze proste analyzuje tak moc, ze nemá místo na věci co nechce:D a chce to čas.)

maxulekapcule
28. led 2023

@klarak12 tak tomu moc never, i doktoři jsou jen lidi..můj syn v pprodnici dobrý,a teď nosí naslouchátka a nadále se to zhoršuje.

klarak12
autor
16. bře 2023

@emillyhk zdravím, mohu se zeptat, jak jste dopadli nebo jak na tom jste ?

klarak12
autor
16. bře 2023

@pampeliska1313 mohu se zeptat, řešili jste to nějak s doktorkou ? Budete opakovat dotazník?

emillyhk
16. bře 2023

@klarak12 Ahoj 😊 Kontrola ve dvou letech dopadla na výbornou, syn dohnal všechno, co bylo potřeba. Myslím, že nám pomohlo i to, že někdy kolem 20. měsíce jsme začali dávat Equazen a B-komplex. Syn teda pořád moc nemluví, ale i tam je vidět nějaký progres, takže zatím neřešíme nějaká další vyšetření. V čem se ale opravdu zlepšil, tak je taková ta celková komunikace - ukáže, že chce napít, odvede mě, kam potřebuje, ukazuje a zároveň se třeba i snaží říct, co chce. Jako narovinu, celkově je spíš pozadu v porovnání se stejně starými dětmi v okolí. Ale mentálně se zdá v pořádku 😊

emillyhk
16. bře 2023

@emillyhk Ještě doplním k tomu jídlu - právě teď máme období, kdy vlastně vůbec není vybíravý a sní prakticky všechno 😄

klarak12
autor
16. bře 2023

@emillyhk tak to je super, nás to čeká za měsíc🤷‍♀️zatím teda taky pořád ukazuje doma na co chce , občas venku, když vidí něco zajímavého ,když něco potřebuje odvede mě, ukazuje a často říká u toho toto.Teď teda začal i někdy , když se dobře vyspí opakovat slova a říkat více slov ,( celkově s citoslovce asi 25-30 slov),ale mám teda pocit , že tomu nerozumí nebo jen něčemu a tomu naučenému, často , když něco chce volá máma , ale někdy se stane , že řekne táto, tak nevím zda chápe významu🤷‍♀️taky některé pokyny chápe ty jednoduché a některé ty složitější třeba dones přines to neudělá, tak nevím co s tím 🤷‍♀️a poslední věc reakce na jméno 1 x se otočí a někdy třeba na potřetí😀

emillyhk
16. bře 2023

@klarak12 Mě přijde, že pokrok tam je. Ale zkusila bych ještě nasadit ten Equazen a B-komplex, během měsíce už by mohla být vidět i nějaká změna.
Ještě dodám, že můj syn třeba chápe už i ty složitější instrukce, ale když nemá svůj den, tak prostě nespolupracuje a dělá, že neslyší. Chápe souvislosti jako: "Jestli chceš jít dolů, ukliď hračky". Ale jestli se do úklidu pustí, záleží na aktuální náladě 🙈
Když je do něčeho opravdu zabraný, tak na jméno třeba úplně nezareaguje, musím se ho dotknout, upozornit na sebe. Ale my s mužem to máme taky, že když jsme do něčeho zabrání, jsme schopní úplně vypnout okolí. Tak nám to nepřijde u syna jako problém. 🤷‍♀️ Často naopak vypadá, že nevnímá, bavíme se s manželem a on se k tomu z ničeho nic "vyjádří". 🙈😂 Pasivní slovní zásobu má myslím celkem slušnou, aktivní je fakt bída. Třeba všichni ptáci jsou podle něj buď "gaga" nebo "kykykí". Veškeré jídlo a pití říká "ňami ňami", ale chápe rozdíl, když se zeptám, jestli chce vodu nebo mléko, jogurt nebo rohlík, atd.
Nerad ukazuje na požádání, ale ukazuje si sám. Teď tak dva, tři týdny začal mít zájem o knížky, sám si je vezme, listuje, ukazuje si a povídá. Ale spíš sám, když řeknu: "ukaž něco..." nebo "kde je...?", tak většinou knížku zaklapne a odchází.
Ale celkově na té komunikaci opravdu tvrdě pracujeme, komentuju opravdu všechno, co dělám já, co dělá on, co se děje kolem nás. Reaguju na každou jeho snahu o komunikaci. Má oblíbený film, když přijde, ukáže na televizi, řekne: "Lálá, mama, ňami ňami, ají", tak vím, že mám pustit televizi (Lálá), ten zbytek znamená film Baby boom (je tam máma, vaří přesnídávky a často tam někdo leží v posteli 😄). A když už že sebe takhle vypotí, co chce, tak mu tu televizi zapnu, aby viděl, že má význam mluvit a komunikovat. Že to po chvilce vypínám, to je jiná 😉

klarak12
autor
16. bře 2023

@emillyhk děkuji no my předtím dávali rybí tuk od mollers a teď zkoušíme od 26. Února ten equazen a dávám i ty kapky b-komplex a od té doby začal třeba opakovat když je nálada , tak uvidíme co dál.Takže to porozumění trénovat , že mu budu pořád vše ukazovat a říkat, to vám pomohlo ? Budu se muset více na to asi zaměřit, někdy jeví zájem a někdy mi dá ruku pryč a řekne ne😀zase se nám zlepšil spánek a konečně spí zase celou noc, jak dřív

emillyhk
16. bře 2023

@klarak12 Ano, celý den ukazuju, mluvím a mluvím a mluvím, když on něco "řekne", zopakuju to správně. Snažím se popsat opravdu všechno, pořád dokola. 🙈 Všechno, co vezme do ruky, řeknu, jak se jmenuje. Cokoli řekne on, zopakuju a přidám další informace. Třeba slyší psa, řekne "baf baf", já na to: "Ano, pes, štěká, dělá baf baf baf. A kde je? Tam za plotem?" a ukazuju tím směrem. Jako jsem z toho vyšťavená, je to náročný, ale ten výsledek vidím. 🤷‍♀️

pampeliska1313
16. bře 2023

@klarak12 mohla bych se zeptat, pardon jestli jsem prehlidla, ale není ten komplex od tři let? Kolik jste dávala kapek? )

emillyhk
16. bře 2023

@pampeliska1313 S dovolením odpovím - B-komplex v kapkách je od tří let, ale moc milá maminka se synem s PAS mi tady na MK psala, že dávali po konzultaci s lékařem už asi od jednoho roku. My jsme nasadili asi dva až tři měsíce před druhými narozeninami, nedávám tedy plnou dávku, ale jen 5 kapek denně. Náš pediatr má spíš neutrální postoj (vyloženě nám ho "nenabídl", ale prý dávat můžeme). Je to vitamín podporující nervovou soustavu, přebytečný se vyloučí močí.

pampeliska1313
16. bře 2023

@emillyhk moc dekuju.)