Prdíky u 3týdenního miminka, zmizí to?

terka2018
26. dub 2018

Ahoj maminky,

chtěla jsem se zeptat na Vaše zkušenosti, když Vaše miminka měla prdíky a nemohly se vykakat. My jsme s tím problém neměli, ale teď co jsou mu 3 týdny, se budí třeba po hodince po kojení a kroutí se. Bříško má tvrdé a plína je jen počuraná. Jak se budil častěji, tak sem mu dávala vždy papat, ale nebylo to teda hladem, akorát víc ublinkával.
Dávám espumizan před každým kojením - 5 kapek, od včera i probiotika Dr. Maxík. Zmízí to? Nebo to bude trvat až do těch 3 měsíců cca? A může z toho být novorozenecká kolika? A jak správně masírovat bříško mastičkou pupík, příp. jak často používat nahřívací polštářek?
Akorát zajímavé je, že v noci máme klid - největší "kroucení" probíhá dopoledne a večer až do 22:00 (pak spinká do 3:00 a budí se okolo 6:30)

Děkuji za každou zkušenosta radu!!! 🙂

terka2018
autor
26. dub 2018

Ještě dotaz. Dáváte odříhnout když usne? 🙂

prcekverunka
26. dub 2018

Určitě je důležité dávat odříhnout - pokud tedy zrovna neusne u kojení. Jinak musíte zkoušet, co zabere, u nás espumisan úplně k ničemu. Dávala jsem holkám probiotika Biogaia a pak jsem dávala kapičky Baby Calm (přírodní) a Infakol. V této kombinaci to fungovalo a bylo po problému. Jinak masáž bříška Pupíkem i nahřívací polštářek jsou fajn. U nás ještě hodně pomáhalo pokrčit mimču nožičky k bříšku a pořádně přimáčknout. Samotné je to nutilo zatlačit a hezky se tak vyprděly. Vždycky jsem si z toho dělala srandu, že z nich ty prdy mačkám. A že to byly rány 😉😀

terka2018
autor
26. dub 2018

@prcekverunka Děkuji, no právě já mám potíž že jak mu zatlačím na bříško při cvičení tak ublinkavá jak máještě nedovyvinutou záklopku. A jak douho jste s tím bojovali? 🙂 Jinak ty baby calm mužu dávat před každým kojením jako espubizan, 🙂 Děkuji

zelenaesmolda
26. dub 2018

@terka2018 nema se espumizan davat 5-10 kapek za den?ne po kazdem kojeni...

prcekverunka
26. dub 2018

@terka2018 Už si přesně nepamatuju, jak často se dávají, ale dočtete se to na krabičce, myslím, že se to dává před každým kojením, ale jistá si už nejsem. Je hlavně fajn, že jsou přírodní. A pokud by to nestačilo, tak zkuste ještě přidat ten Infacol. Prostě to chce zkoušet, co mu sedne. Já jsem vyzkoušela všechny kapičky, co existují a až jako poslední ten Infacol zabral úplně.
Holky obě tak nějak do těch 4 měsíců na to bříško trpěly. Než se začaly víc hýbat..

normalnimatka
26. dub 2018

probiotika určitě doporučuju..ale musíte vydržet, není to za dva dny... ale je to důležitý i pro imunitu atd. ideálně užívat celoživotně. pokud kojíš, tak aspoň přes mlíko. ale jepotřeba užívat pak silnější dávku, aby se tam něco dostalo, myslim si.
nejdřív stačilo zagůglit..je o tom milion diskuzí
https://www.modrykonik.cz/forum/staram-se-o-detatko/co-vam-opravdu-zabralo-proti-prdikum-u-novorozenete/
hodně lidí si chválí https://www.modrykonik.cz/blog/ji_tuli/article/cviceni-na-prdiky-opravdu-fungujici-73hqzb/
já odříhávat nedávala, dítě usínalo u kojení. a s břichem problém neměl. ono se jako říká, že to s tím souvisí, ale já moc nevim teda...podle mě, když jsou střeva jinak v pořádku, tak to je úplně jedno. a někdo zas na to trpí a můžeš dělat 100 a jednu věc a pořád to bude blbý.

priefi
26. dub 2018

@terka2018 jeste misto espum.muzes zkusit sab simplex. Pak jeste prevence, pred papanim past konicky, aby vysel zbytkovy vzduch, odbrnout po papani (pripadne i behem), pokud nejde, polozit na zadicka a 3x trojet na leve strane briska tvar obracene C (udelat masaz briska) a zkusit odbrknout (pokud se nedari, zkusit jeste 2x zopakovat), pokud neodbrne, dat spinkat na bocek,.aby zbytkovy vzduch vysel ven. Pak preventivne behem dne cvicit s nozickami, pritahovat a odtahovat od briska. Nekdy pomuze teply obklad na brisko.

Ovsem, pokud zase se bude svijet a bude bolet, sahnout pro rektalni rourku 😉 je to rychla uleva (ale pozor, casto se pri tom muze i pokakat, je treba, aby na to byla pripravena, ze s plyny pujde i neco navic).

Nekomu pomaha pit hodne kojicich caju.

katkatris
27. dub 2018

@terka2018 Dala bych odříhnout, aby se mu dobře spalo, když ti usne na rameni, tak to půjde i samo 🙂. Pokud má problém s vyprázdněním, tak mu zkus do zadečku dát teploměr a nebo rourku a uvidíš jestli to pomohlo a bude se mu spinkat lépe. Dáváš mu třeba vitamín D? i z toho může mít prdíky.

1lenuska1
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucievitackova
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucievitackova
30. dub 2018

@terka2018
Zkusila jste Infacol kapky?

zelenaesmolda
30. dub 2018

Co delate pokud vase ditko neodrihava?Nase mala si spis ublinkne ale odrihnout jsem ji slysela tak 3x.Jak to resite nez date ditko spat aby se nemohla udusit?Staci kdyz si ublinkne a pak se muze polozit do postylky?Ja si ji necham v zavinovacce treba na polstari ve vyvysene poloze nejakou dobu a pak polozim na bok do postylky,myslite ze to staci?

lucievitackova
30. dub 2018

@zelenaesmolda
Ja jsem to resila stejne-zvysena poloha a bok a v pohode.Odrihavat si poradne zacala az tak ve 2 mesicich.
Obcas pomahal drzet a placat zespodu po zadecku

zelenaesmolda
30. dub 2018

@lucievitackova tak to jsem rada ze nejsem jedina ktere mala neriha 🙂

bayt
30. dub 2018

@terka2018 malej usina pri kojeni, odrihavat nenechavam

bayt
30. dub 2018

@zelenaesmolda tim ze si neodrihne se urcite nezadusi

zelenaesmolda
30. dub 2018

@bayt jakto?tohle jsme se prece vzdycky ucili ze si miminko musi odrihnout aby se pak neudusilo...

terka2018
autor
30. dub 2018

@priefi dekuji moc radu polozit a pohladit natim brisku, funguje. Uz odrihavame pekbe vetsinou hned. Piju 3 fenyklove caje denne a nenadymavou stravu a svete div se dneska uplna pohodicka 🙂

bayt
30. dub 2018

@zelenaesmolda no nekdo mi rikal; ze je to prevence blinkani a pritom malej pak blindil jeste vic 🙂) a pak jsem cetla studii podle ktery je to k nicemu

priefi
1. kvě 2018

@terka2018 to jsem moc rada, ze to pomohlo 😊

kacka214
23. dub 2019

@terka2018 chtěla bych se zeptat,po jaké době jste dávali po kojení na ty zádíčka,aby si miminko odbrnklo? Mám šestitýdenního syna, špatně odrihava a myslím si, že díky tomu ho trápí prdíky. Děkuji.
@priefi

terka2018
autor
23. dub 2019

@kacka214 ja to delala obcas cca do 3 mesicu 🙂

hannasweet
24. dub 2019

Davala jsem edpumisan 10 kapek a problem s prdiky jsme nemeli vubec. Obcas jen s kakanim kdyz bylo treba moc huste mliko nebo tak a s tim nam pomohla normalni hadicka na prdiky. Vse zmizelo kolem 4 mesicu

priefi
28. dub 2019

@kacka214 prvne jsem zkusila, zda brkne sam, cekala jsem napr.1min a pak polozila na zadicka, udelala parkrat obracene C na leve strane briska a zvedla. Bud si brknul hned nebo behem chvilky, pokud nepomohlo, zopakovala jsem jeste 2x a dala spinkat na bocek, nekdy proste to brknuti nejde. Mladsi syn ale treba ma problem s prdiky i kdyz se nam dari brkat, takze musime davat sab simplex a pouzivat rektarni rourku do zadecku, aby se netrapil.

zelenaesmolda
28. dub 2019

@hannasweet
mala na to netrpela vubec,stalo se asi jednou nebo dvakrat tak pomohl obycejny teplomer do zadecku 🙂