Jsem na RD a čekám druhé dítě. Jak to bude nadále s penězi?

dadavdadav
24. kvě 2023

Ahojky, dceři budou v říjnu 2 roky a měla jsem být na RD do jejích 3 let. Nyní jsem těhotná a termín porodu mám začátek prosince. Před MD jsem byla na PN, ale jsem zaměstnanec a mám smlouvu na dobu neurčitou.

Poradil by mi prosím někdo ohledně peněz?🙂🙏
Jsem jak v Jiříkově vidění.
To se tedy vyplácí po narození druhého dítěte zbytek RD na první dítě a pak pobírám znovu 6m MD nebo půjdu opět po porodu hned na RD?
Zjistila jsem, že mi do těhotenské průkazky napsala sestřička nástup na MD 6-8 týdnů před termínem porodu, tak asi logicky půjdu zas na MD? Popřípadě je lepší z toho rodičáku jít 6 nebo 8 týdnů? Před prvním porodem jsem šla 6 týdnů, prý to bylo výhodnější.
A pokud se vyplácí pak ten první rodičák to je najednou nebo si to můžu nechat stále po měsíci?

Moc děkuji za rady, jsem fakt marná😊 samozřejmě, že bych se zeptala někde na socialce, ale čeká mě za pár dní první screening tak to nechci ještě vytahovat🙂

martinam1992
24. kvě 2023

@dadavdadav pokud máš nárok na MD (plátna smlouva u zaměstnavatele) 6-8 týdnu před termínem porodu dostaneš papír od Dr, odneses zaměstnavateli a cerpas MD ve stejné výši jako při prvním dítěti. Současně musíš informovat ÚP, aby pozastavili rodičovský příspěvek.
Po narození dítěte si s rodným listem zažádas o vyplacení zbytku rodičovského příspěvku na první dítě, přijde jednorázové.
Jestli pobírat MD 6 nebo 8 týdnu záleží na situaci - mně se třeba vyplatilo při prvním jít co nejdéle a týdny MD si schovat na dobu po porodu, teď u druhého naopak jsem šla 8tydnu, protože po MD budu opět čerpat dovolenou (nezapomenout o ní zažádat, vzniká nárok na celou) a potřebují oboje vyčerpat během jednoho kalendářního roku, abych další rok mohla uplatnit slevu na dani....ale v principu je to jedno, kdy nastoupis...celkem máš 28 týdnu, ty se rozdělí na 6-8 před a zbytek po .

honatko092
24. kvě 2023

Jen doplním, že si ještě můžeš zvednout RP, pokud třeba potřebuješ peníze, takže ti až do odchodu na MD budou vyplácet vyšší částku (já tak dobrala celou RD na prvního syna) a co ti zbyde, o to si požádáš po narození druhého dítěte.