Nárok na mateřskou. Budu mít?

24. kvě 2023

Ahojte,
Chcem sa spytat ci by mi vedel niekto poradit.
Od 5.1.2022 som bola zamestnana na Slovensku do 31.5.2022.
Od 1.6.pracujem v muzovej firme ako zamestnanec. Odvody sme mali v ramci slovenska.
Minuly tyzden sme sa prestahovali do Prahy, cakame babatko. Chcem sa spytat ci budem mat narok na materske, pripadne ako postupovat.
Dakujem a pekny den.

snehurka845
24. kvě 2023

Ahoj tak materské si musíš uplatniť
zo SR,ak máš 270 dní poistenia za posledné dva roky.A RP už budete riešiť v ČR.Ak budete žiť v ČR,tak budeš Vás centrum záujmov v ČR. A ešte je dôležité ,či manžel pracuje v CR.A ešte je dobré vedieť,že v ČR pôrodné a prídavky na dieťa nedostaneš automaticky ako na SR
Závisí to od príjmov a dosiahnu na to väčšinou nezamestnani a nizkoprijmovy.A ak budete žiť v ČR ,tak zo SR už tieto dávky žiadať nemôžeš.Aj keď tam mate trvalý pobyt ,podmienky už nesplnate.Ak ešte niečo potrebuješ vedieť kľudne sa pytaj.

.

krisstina93
24. kvě 2023

Na českou mateřskou určitě nárok nemáš, musela bys tu odvádět aspoň 270 dni nemocenské pojištění. Nevím jak je to na slovenku, to budeš muset nejspíš zadat tam, pokud splnujes jejich podmínky. Co se týká pak rodičovského příspěvku, záleží jestli aspoň partner pracuje v Česku (má odvody v Česku, ne třeba pracovat na slovenskou smlouvu tady a mít odvody tam), pak bys měla nárok aspoň na rodicak. Ostatní dávky záleží podle příjmu, ale pokud muž nějak slušně vydělává, tak na přídavky a porodné můžeš zapomenout.

autor
24. kvě 2023

Dakujem za odpovede.
Manzel ma pobocku firmy na slovensku aj v cechach, zatial sme v najme a trvaly pobyt mame na slovensku. Pravdepodobne aj rodit budem na slovensku aj tam chvilu po porode chcem ostat.
Tych 270 dni splnam ale v ramci slovenska. V Cesku som nikdy nepracovala ani neodvadzala.

autor
24. kvě 2023

@snehurka845 napisem este sukromne al mozem. Dakujem