Přechod z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou. Kdy se začíná vyplácet PPM?

laloogrey
10. kvě 2023

Ahoj všichni, prosím, mám dotaz, hlavně na vás, co máte dvě děti, jak je to s vyplácením mateřské dovolené při přechodu z rodičovské dovolené. Popíši vám můj případ - od 19. 11. 2019 do 8. 1. 2024 jsem měla být na rodičovské dovolené s dcerou. Nyní jsem opět těhotná a od 1. 4. 2023 jsem na mateřské dovolené s mimoškem, který se však ještě nenarodil (termín mám v pondělí 15. 5. 2023, tak uvidíme). Můj dotaz zní, kdy mi má začít být vyplácena ta mateřská dovolená? Až se mimošek narodí a zaměstnavatel obdrží rodný list? Dnes mi právě přišla na účet opět částka za rodičovskou dovolenou na dceru. Děkuji vám za vysvětlení a hezký zbytek večera přeji 🙂 Lucka.

shirilka
10. kvě 2023

@laloogrey O proplacení dovolené si musíš u zaměstnavatele zažádat. Jinak musíš zajít i na UP nahlásit změnu, že už nebudeš na RD ale ke dni toho a toho nastupuješ na další MD. O nevyčerpanou částku z rodičovského příspěvku si pak můžeš po porodu spolu s rodným listem zažádat, vyplácí se jednorázově....

j.a.n.i
10. kvě 2023

@laloogrey Od data, od ktereho o ni pozadas, takze bys ty mela vedet, co si vyplnila do žádosti.

exbordelar
10. kvě 2023

Neporadim v tomto, ale da se vsechno vyrizovat online, nemusis chodit nikam na pobocku! Perfektni mile prekvapko to bylo pro me. Nesnasim litani po uradech a tohle je skvele.

j.a.n.i
10. kvě 2023

@exbordelar To by me zajimalo, jak ti doktor online potvrdi termin a jak to online pak pošleš zamestnavateli...

laloogrey
autor
10. kvě 2023

@shirilka Děkuji moc za odpověď. Zaměstnavatele jsem již požádala a přišlo mi i potvrzení, že mě tedy evidují od 1. 4. zpět na mateřské dovolené... A na ÚP mi řekli, že jim stačí, když jim pak doložím rodný list narozeného dítěte a oni vyplatí zbytek nevyčerpaného rodičovského příspěvku... Tak uvidím, jak budu mít ten rodný list k dispozici a všechno to obešlu...

martinam1992
10. kvě 2023

@laloogrey nahlásila jste na ÚP přerušení rodičovského příspěvku? Protože pokud jste od 1.4. na MD, rodicak už vám za duben přijít neměl, nelze pobírat obě dávky najednou. Takže bych to pro jistotu rychle obvolala, aby se pak nemuselo vracet. MD za duben přijde od zaměstnavatele (obvykle ve stejný termín jako chodila mzda)..
Zbytek z přerušeného rodicaku se vyplácí až s rodným listem druhého dítěte - na vlastní žádost.

exbordelar
10. kvě 2023

@j.a.n.i doktor ti samozrejme online nic nepotvrdi, ale mela jsem na mysli vyrizovani vse okolo rodicaku a tak 🙂 a zamestnavateli jsem vsechny dokumenty take posilala pres email…

eviicka
10. kvě 2023

@martinam1992 md od zaměstnavatele? To snad ne, ne? MD by měla chodit z OSSZ, kam papiry posílá zaměstnavatel, na základě tvojí žádosti podepsané gynekologem (takže bych kontaktovala i zaměstnavatele, jestli tam někde nedošlo k prodlení).
Pokud je nějaká novinka, tak mě prosím opravte.

j.a.n.i
11. kvě 2023

@exbordelar Ale zakladatelka resi materskou, ktera proste online vyridit nejde, takze je hodně zavadejici pdat, ze vse jde online.

exbordelar
11. kvě 2023

@j.a.n.i no jo, tak pardon 🤪

janule0123
11. kvě 2023

@laloogrey musela jsem zajít na úřad a ukončit čerpání rodičovského příspěvku … protože to nemůže běžet současně…chtěla po me vědět datum nástupu na materskou … no a s materskou to budu řešit tak jak minule, papír od gynekologa, kde je napsané datum nástupu na materskou - donesu mzdovce a ona si to poresi a posle dál na úřad … přesný postup nevím 😂nebylo nutno… peníze posila “stat” ne zaměstnavatel jak někdo psal výše…

laloogrey
autor
12. kvě 2023

Ahoj všechny, předem vám mockrát děkuji za zprávy a rady 🙂 Nakonec jsem včera mluvila s pracákem, tak jim stačilo e-mailem oznámit, že jsem od toho a toho data na mateřské, aby pozastavili ten rodičák. Tu částku, která mi teď v květnu byla vyplacena, vracet nemusím a jakmile budu mít rodný list na nově narozené dítě, tak jim ho mám poslat datovkou. A co se týká mateřské, tak ta mi začne být vyplácena, až zaměstnavatel ode mě obdrží též rodný list. A po uplynutí mateřské budu písemně žádat pracák o rodičák... Tak jen pisám, co jsem se dozvěděla 🙂

j.a.n.i
12. kvě 2023

@laloogrey To s PPM je blbost, mateřská se bere už 8-6 týdnů před porodem, takže se 100% nečeká na rodný list. A nevyplácí ji zaměstnavatel, ale OSSZ, pokud tedy nejsi voják.

martinam1992
14. kvě 2023

@eviicka omlouvám se, MD posílá samozřejmě ČSSZ, jen papír od lékaře se nosí zaměstnavateli.