Rodičovský příspěvek a nástup na mateřskou. Jak to je?

17. srp 2023

Ahoj, potřebuju poradit mám v tom trochu zmatek. Nyní jsem v 10 TT. Proto i anonym, zatím o tom nikdo nevi. Takže mě čeká ješte dlouho cesta. Nicméně. Termín porodu mám začátkem března 2024. Rodičovský příspěvek na první dítě mám nastavený do dubna 2024. Mám smlouvu na dobu neurčitou tudíž někdy v lednu budu nastupovat na mateřskou a teď bych potřebovala poradit nebo spíše uhladit informace nebo se z toho zblázním 🙂

1/Dočetla jsem se, že lze vyplatu prvního rodicaku přerušit následně nastoupit na mateřskou a po narození druhého dítěte zažádat o doplaceni zbytku rodicaku ? Je to tak ?

2/ jak moc dopředu musím jít na úřad pobírání prvního rodicovskeho příspěvku zastavit

Děkuju.

krisstina93
17. srp 2023

Ano, rodicak ti po porodu doplatí, případně pokud nechceš řešit úřady po porodu, taky si rodicak zvedni ať ho stihnes vybrat do te mateřské. Až budeš vědět datum nástupu na mateřskou, tak jenom zavolej na UP a to datum jim sdel, ze k tomu dni chceš rodicak zastavit.

renat23
17. srp 2023

Já měla vyčerpany jen půl rodicaku, když mi dal Dr papír na mateřskou šla jsem s tím na úřad tam si to paní okopcila a ukončila mi rodičák, nastupovala jsem 16.1 na materskou a rodičák mi ukončila prosincem pokud bych měla menší mateřskou ten první měsíc než jsem brala rodičák tak mi mě to do té částky doplatili z rodicaku a zbytek vyplatili po porodu. Po porodu s rodným listem zažádat o doplaceni

autor
17. srp 2023

@krisstina93 děkuju za info. Mne totiž kamarádka tvrdí, že musím nahlásit datum mateřské měsíc dopředu. Akorát teda doktorka mi minule dala papír na mateřskou přímo v ten den kdy jsem nastupovala.

angelchild
18. srp 2023

Ja si zavolala na urad prace a tam mi pani rekla dve moznosti. Bud navysit a vycerpat pred nastoupem na materskou nebo zazadat po narozeni druhe dcery o vyplaceni zbytku rodicaku. Volala jsem si asi v 5 mesici🙂

j.a.n.i
18. srp 2023

No, jelikož datum nastupu na materskou urcuje pojistenka, tedy ty, tak nechapu, proc nelze termin nástupu nahlasit driv, nez drzis v ruce papir? Ale jinak je to fuk, rodicak stejne vyplaci zpětně, takže to stačí i v den nastupu.

krisstina93
18. srp 2023

Ne stačí v den nástupu na mateřskou, rodicak se stejně vyplácí zpětně. Já třeba navazovala z rodicaku na rodicak a taky sem to nemohla hlasit měsíc předem zejo, nevěděla sem, kdy porodim :D proste stačí zavolat v den, kdy ten rodicak chceš zastavit.

pampelina18
18. srp 2023

Měla bys ho vybrat ještě předtím než půjdeš na mateřskou. Jakmile se ti narodí druhé dítě, příspěvek na první dítě zaniká...

autor
18. srp 2023

@pampelina18 no právě jsem se v příručce od UP dočetla, že lze vybrat zbytek po narození druhého dítěte. Jak píšou i výše.

angelchild
18. srp 2023

Me bylo receno, ze na zaklade rodneho listu mimca ten zbytek vyplatej nebo to navyseni jeste pred materskou. Zavolej si na UP a budes moudrejsi nez to resit tady🙂 Kazdy ti beztak rekne neco jineho

autor
18. srp 2023

@angelchild jo to je pravda, já se tam nejspíš po screeningu zabehnu se optat. 🙂

pampelina18
18. srp 2023

Řešila to minuli rok kamarádka tak to tak udělala a o řidičák přišla a ještě musela jednu částku vracet. Prý si to měla vybrat před mateřskou... Že jakmile se narodí druhé dítě tak příspěvek na první dítě zaniká. Možná se raději optejte, ale já sama bych UP moc nevěřila a raději si to vybrala hned.. aby jste pak neměla vztek

autor
18. srp 2023

@pampelina18 tak kde se jinde informovat než na úřadě, který tu dávku vyplácí. A teď nechápu ona se informovala řekli ji, že jo a pak ne ?

angelchild
18. srp 2023

Ja si myslim, ze tady to je jasne napsane🙂

autor
18. srp 2023

@angelchild jo 🙂 to jsem právě četla.

pampelina18
19. srp 2023

No prostě musíš to vybrat ještě před materkou.

autor
19. srp 2023

@pampelina18 no buď a nebo je tahle druhá možnost, který je uvedena přímo na stránkách úřadu práce a i v příručce pro nastávající rodiče 2023 pokud jde jednomu z rodičů stanovit k datu narození dítěte denní vyměřovací základ.

Já jsem se ptala jestli kamarádce, nejdřív řekli že ano a pak následně ne, tak nerozumím reakci ,,no prostě musíš to vybrat ještě před mateřskou"

pampelina18
19. srp 2023

Nejdřív ji řekli, že to může vybrat po mateřské a pak když to po mateřské chtěla vybrat, tak ji řekli že to nejde, že již ji dávka zanikla. Jelikož brala materkou na druhé dítě, které se již narodilo...

autor
19. srp 2023

@pampelina18 no nevím jak to souvisí s mateřskou, ale to je jedno. Já se na to půjdu zeptat. Je zajímavé, že vždycky je to kamarád či známej...

pampelina18
19. srp 2023

Tak v práci jsme tohle řešili dost a nemůžu za to, že většina lidí má jednu kamarádku nebo jednoho sourozence. :D. Není nad to být velká rodina... Pak nemusím řešit takovéhle ptákoviny na modrém koníku 😂 já jsem chodím jen kratit dlouhé chvíle a zjišťovat jak jsou v dnešní době ženské nesobestacne.

autor
19. srp 2023

@pampelina18 tak doufám, že ti to dělá dobře

j.a.n.i
19. srp 2023

@pampelina18 Ale nemusí to vybrat před mateřskou, když o tom víš prd, tak neraď.

angelchild
19. srp 2023

@j.a.n.i souhlas🫣

angelchild
19. srp 2023

@pampelina18 Kazdy ma pravo se zeptat, tak tady nesud 🫣 kdyz se ti to nelibi, tak nekomentuj 🫣 staci to napsat normalne a ne ustipacne

j.a.n.i
20. srp 2023

@angelchild Přesně tak a když uz se zeptá, tak by mal ideálně dostat správné informace a ne aby si tu nekdo honil triko s bludy.

autor
20. srp 2023

@j.a.n.i já tam půjdu se zeptat samozřejmě, ale vzhledem k tomu, že u nás ty úřednice nejsou moc proklientske tak mě napadlo se nejdřív zeptat

janule0123
29. srp 2023

Až budeš vědět datum nástupu na materskou 😃

autor
8. zář 2023

@pampelina18 takže potvrzeno, pokud máš smlouvu na dobu neurčitou nebo partner, můžeš vybrat zbývající částku po narození druhého dítěte.

j.a.n.i
8. zář 2023

Přesně tak, jak jsme to psaly...

autor
8. zář 2023

@j.a.n.i jo přesně tak