Jak bolí cysta na levém vaječníku?

eva.konczynova
18. zář 2008

Po porodu mi našli cystu na levém vaječníku, má přes 5 cm, doporučují mi laparoskopii, ale vzhledem k tomu, že mám 3-měsíční mimi, které plně kojím a taky je ještě tak brzy po porodu, tak jsem na sledování a chodím na pravidelné měsíční kontroly, kde se sleduje, zda cysta roste či ne. Zatím neroste, dr. se vždy ptá na bolesti, a to je můj problém.. Nedokážu určit, zda mně cysta bolí či ne. Ze začátku jsem necítila žádnou bolest, v poslední době cítím častěji bolest v tříslech na levé straně, jen při pohybu, nikdy v leže a v klidu. Nevím, zda to náhodou nesouvisí s bolestí dolní části páteře - jsem po porodu ještě taková "rozbolavěná", bolí mně šíleně kostrč, kyčle a dost mi v nich lupe.. tak se snažím cvičit a po cvičení je ta bolest v tříslech intenzivnější. Tak se chci zeptat holky vás, které mají nebo měly cysty, jak vás to bolelo?

mojik
12. říj 2008

gablaviktor - a dělala ti paní doktorka sono? Protože oba mí doktoři cystu už podruhé nenahmatali, ale na kontrolním sonu byla vždy. Jinak prasknutí cysty poznáš sama - zvlášť když je 4 x 3 cm - výtok je cítit...

lucka369
12. říj 2008

ahojte.gabiaviktor tá cysta ti praskla cez menštruáciu???

komarik
12. říj 2008

ahojte nedá mi aby som sa aj ja nepripojila s mojimi skúsenosťami.
Asi pred 4 rokmi mi MS meškala 3 týždne a preto som vyhľadala dr. Prezrel ma a sestričke kázal pichnúť agolutin. Na šťastie mi MS do týždňa prišla a cysta praskla - vytiekla spolu s MS.
Pred 3 rokmi večer pri pohl. styku som ucítila veľkú bolesť a trvalo to až do rána. Hrozne ma tlačilo na stolicu a striedali sa záchvaty horúčavy a zimy. Drahý ma chcel odviezť do nemocnice ale nechcela som, tak celú noc pri mne sedel. Dokonca som išla aj do práce, ale na obed už som tie bolesti nevedela vydržať a utekala som na pohotovosť. Dr. ma okamžite bral na operačku s tým ako som mohla vydržať tie bolesti ktoré prirovnával k pôrodným. Mala som cystu ktorá praskla tak nešťastne že som mala krvácanie do brušnej dutiny a dokonca aj zlý krvný obraz. Našťastie všetko dobre dopadlo.
Pred rokom som znovu mala cystu, ale to už bolo pod lekárskym dohľadom. Nechcela prasknúť tak som znovu išla na operačku, ale nie na laparoskopiu. Len ma uspali a cez rodidlá voviedli sondu s ktorou mi cystu odpichli a vysali. Poviem vám že tento spôsob je oveľa lepší. Po prebudení som mala len maličké bolesti ako pri MS a mohla som ísť hneď domov. Žiadne obmedzenia proste super.

lucka369
12. říj 2008

ahoj komarik.a gyn.ti nepovedal prečo sa ti tie cysty tak často opakuju?

komarik
12. říj 2008

Cysta vzniká u každej ženy, ale veľa ich o tom ani nevie. Dr. mi vysvetľoval že to je neprasknutý folikul ale už si to dobre nepamätám. Ja som mala len smolu že praskla tak ako praskla. Stáva sa to 2% zo 100. Posledná cysta mi vznikla z hormonálnej liečby na neplodnosť.

gabiaviktor
12. říj 2008

mojik - ano, doktorka sa na to pozrela cez sono a cysta tam uz nebola.
lucka369 - asi mi odisla spolu s menstruaciou. Neviem, ale doktorka vravela, ze sa zvyknu cysty aj vstrebat alebo vyjdu spolu s menstruaciou. Ja som prasknutie vobec necitila, len ma tak sem tam pichlo v oblasti, kde cysta bola.
Ale velmi velmi zalezi, o aky typ cysty ide, preto naozaj, ak ma niekto podozrenie, ze ma cystu, alebo hocijake bolesti, nech necaka, ale nech je pod lekarskym dohladom. Lebo ta moja cysta nebolo nic nebezpecne, len taka funckna cysta, kludne praskla a nemam ziadne problemy. Ale prasknutie ineho druhu cysty uz moze byt nebezpecne, ako opisuje komarik.

komarik
12. říj 2008

Na šťastie máme vodové cysty, tie sú v pohode, ale čítala som aj o cystách, ktoré sú už samostatné organizmy a dokonca im rastú nechty a vlasy. A tie sú nebezpečné.
Tehotnej kamarátke zistili pri plode v maternici cystu. Ale nebol to žiadny problém, pretože dieťatko si bralo výživu aj z cysty a tak sa zmenšila až stratila. 🙂

kralka
17. říj 2008

Ahoj, ani mě to nedá a musím se připojit se svou skušeností. Po vysazení antikoncepce trpím an cysty. Ty moje bolí neuvěřitelně a bolest se nedá ani lokalizovat. Ze začátku jsem chodila k lékařce, ale vždy mi jen řekla, že mi praskla cysta a teď už to bude dobrý. Měla jsem volbu jít do nemocnice na pozorování, ale to mi přišlo zbytečné. Nebo vždy, když se začne tvořit jít na odstranění,ale bylo mi řečeno, že s cystou mi vezmou i část vaječníku.Snažíme se otěhotnět takže tohle řešení mi nepřišlo nejvhodnější. Bolest vždy trvá 8 dní před menstruací. Ty protrpím. V noci mě ta bolest budí. Teď zkouším čínskou medicínu a doufám.

kuniku
31. led 2009

ahojte doktor mi nedavno zistil cystu asi 4 cm velku! ako zistim,že mi cysta praskla?!!poslednych dnoch ma strasne boli v podbrušku?!

milin
31. led 2009

Ahoj Kuniku
No cysta když praskne tak začínáš špinit nebo krvácet.Já mám cystu každý měsíc a vždy praskne s MS tedy skoro vždy.
Neboj ta tvoje určo praskne s MS též, budou trošku silnější a bolestivější.Ale dá se to vydržet 😉

kuniku
31. led 2009

Ahojky milin!!
a je to normlane že ma nenormalne boli na tej strane kde ma cystu?!

milin
31. led 2009

kuniku jak to myslíš nenormálně?Myslíš jako víc než obvykle?Pokud ano tak to je jasný vždy to bolí.Mě třeba tam hodně píchá a m8m tam sileny tlaky.JJ prostě to bolí víc než MS 🙂 Ale kdzbz ta bolest bzla k nevzdržení opravdu to bolelo hodně tak alou do nemocnice.Není to sranda 😉

kuniku
31. led 2009

Tak mna cez MS moc neboli brucho tak neviem,ale toto dosť boli,ale ked si dam tabletku tak mit o utiši!!tak neviem!mam tu cystu prvy krat tak ešte neviem ako to funguje!!

milin
31. led 2009

kuni pokud ti tabletka pomůže od bolesti tak si ji samo dej.Ale jak jsem psala pokud by byla bolest opravdu nesnesitelná tak jeď radši do nemocnice.A kolikátý jsi vlastně den cyklu?Je též možné že tvoje cysta ti může zastavit cyklus.Nevím jak ho máš dlouhý,ale pokud by se tak stalo musela by si zajít k dr a nechat si píchnout Agolutin.To je klasická vyvolávačka 😉 Po ní by měla cysta prasknout a pokud ne tak by tě buď sledoval a nebo by tě poslal na laparoskopii na odstranění.Ale to je to poslední.Neboj cysta určo praskne sama 😉

Klidně se ptej já mívám cysty co chvíli a klidně se zeptej dr proč ji máš?

kuniku
31. led 2009

Ahojky dakujem si zlata!!posldny MS som mala nedavno a už som mala cystu aj tu injekciu mi koli tomu pichali lebo som nemohla dostať!!a tie bolesti ma začali trapiť pred dvomi dnami ako som prišla z treningu!!

kuniku
31. led 2009

cista može byť aj z prechladnutia?!?!

milin
31. led 2009

to si myslím že ne.Spíše je v těle někde nějaký problém, buď v hormonech nebo nějaký cystické vaječníky.Taky záleží co je to za cystu.Je to těžký říci spíše více ti řekne dr.Já se to snažím z doktorů tahat ale jaksi mi nejsou schopni odpovědět proč je mám.Ale v březnu jdu do nového centra a tak doufám že tam mi to konečně vysvětlí.Jedna holčina z jiné diskuze je zdrav. sestra a ta mi neustále říká že mám něco s hormony.Tak nevím.Snad to bude jen to.
Víš teď to můžeš mít bolesti třeba proto že máš ovu?Nevím zda ji na sobě poznáš já tedy nee.
A jak dlouho se snažíte o mimi?

martinka196
1. únor 2009

Ahojte, ak môžem, pridám sa. Tiež trpím cystami a s nimi súvisiacimi strašnými bolesťami. Naposledy, asi pred dvoma mesiacmi mi dr zistila cystu 4,7 x 4 x 5,2 cm. Neriešila to nijako, len že o také 3 mesiace mám prísť na kontrolu, či je ešte tam a ak budem chcieť, tak môžem ísť na laparku ak tam bude. Tiež sa toho obávam, keďže plánujem deti. Bolesti mám najmä pri pohl. styku, a sú neznesiteľné. Neviem sa ani pohnúť, pomôže mi, že si hneď sadnem do vane s teplou vodou, vezmem 2 ibalginy, kŕče povolia a potom to ešte taký týždeň bolí, no dá sa to už vydržať. Dr s tým nič nerobila, len povedala, že bolesti sú kvôli cyste. A ak budem mať také silné bolesti, tak mám ísť rovno do nemocnice. Ja som si tie bolesti predtým stále s plačom vytrpela, nevedela som, že to môže byť také vážne. No dr ma nijako nelieči, vravela, že zatiaľ netreba. Tak neviem, či je to správny postup. V polovici februára idem na kontrolu, tak uvidím, som zvedavá... A čo to vlastne znamená, že sa otočia vaječníky??? Niečo také tu bolo spomínané a spomínala mi to aj dr, no nevysvetlila... Ďakujem za odpoveď...

lenkacar
1. únor 2009

kuniku mě když minulou menstruaci odešla cysta ,tak jsem gauči ležela zkroucená asi 3hod.než praskla a pak to bylo v poho ..byla to hnusná bolest,hodně silná..prý to může být říkala doktorka

sysa6666
1. únor 2009

ahojte,

ja mam tiez skusenost s cystami, zvykli mi zmiznut same alebo mi raz aj injekciami rozhanali...ale raz som sla s ukrutnymi bolestami na pohotovost a tam ma hned brali na operacku ze musia urobit laparoskopiu, ked som sa prebrala z narkozy tak bol pri mne lekar a povedal ze bohuzial museli reza a vybrali vajecnik aj s vajcovodom na lavej strane, lebo cysta praskla a bola zamotana o vajcovody ci co a ja som vraj mala stastie ze som prisla ako som prisla...

naozaj nei dobre vyckavat s bolestami doma a cakat ci praskne a bolesti odidu alebo nie 😖

lenkacar
1. únor 2009

sysa taky už jsem myslela že někam půjdu a nejednou nic a šly ze mě kusy ,taky bych to dlouho ani nevydržela,to je dobře žes šla včas,jinak cysty mívám prý pořád ,ale odchází sami a nebolí nijak zvlášt..

sysa6666
1. únor 2009

Lenka ja som isla rovno z dovolenky, tam ma pobolievalo mierne a cestou domov som este soferovala a ked sme dorazili a vystupili z auta tak zrazu des ja som nemohla stat ani nic, ledva som sa osprchovala a v aute som muzovi uz od boleti odpadavala...muz tvrdi ze som prisla poslednej minute lekarovi 😒 ...inak aj po operaci na vizite sa ma lekari pytali a aj medzi sebou hovorili ze aaa to je ta co nam urobila poplach...neviem co tym mysleli...

inak momentalne sa mi tvoria zas sem tam male cysty na tom jednom vajecniku, ale beriem trojmesacnu antikoncepciu-injekciu a tou mi vzdy zmizne...lekar ma kazde tri mesiace dava na sono a kontroluje to...

martinka1704
1. únor 2009

ahojte nedá mi nezapojiť sa k vám 😵 na cystu som bola operovaná 2x.Prvýkrát normálne,bo lekári si mysleli,že je to slepé črevo,také strašné bolesti som mala ☹ až keď ma otvorili zistili,že neplechu môže robiť aj 2cm cysta 😒 tak vybrali obe.Druhú som zistila tak,že som začala trošku krvácať mimo cyklu tak som zašla ku gyn. a ten mi na sone potvrdil,že je tam cysta 5cm a museli mi odobrať aj vaječník,ale bolo to laparoskopiou.Ešte som nemala malého,bo prvá operácia prebehla keď som mala 17 a druhá o sedem rokov neskôr.Ale doktor mi nasadil antikoncepciu,že vraj tá by mala zabrániť vytváraniu cýst.Uvidíme 😒
Ale ako tu už niektorá z kočiek napísala je to individuálne - pri prvej som umierala od bolesti pri druhej ani náznak.Všetkým držím palce aby sa tej pliagy zbavili do konca života. 🙂

jana17
1. únor 2009

Ahojte, pred tromi tyzdnami som bola u lekara na bolesti v podbrusku a dlhotrvajuci vytok (asi tak 8 dni). Vytok nepachol, bol presne ako pre ovulkou, co som si aj myslela, ale zrejme to tak nebolo, nakolko bolesti neustupovali. Prezrel ma a na sone zbadal "nieco, co mi zrejme prasklo a vylialo sa okolo maternice". Podozrenie na cystu. Viac sa nevyjadril. Predpisal mi liek Detralex. V letaku lieku som sa vsak nic o cystach nedocitala. Ale poctivo uzivam a 10-teho idem na kontrolu. Tam sa uvidi. A este pijem cajik z mysieho chvostika. Ten som si naordinovala sama...

stani08
1. únor 2009

ahojte, tak aj ja sem patrim... mala som jednu 2cm cystu (nazvali to neprasknuty zakravacany folikul) - to bolo v novembri, nastastie sama sa vstrebacha a po mrche uz po nej nebolo ani stopy.
Teraz som bola na 17 DC na kontrolnej folikulometrii (snazime sa o mimi), no tam mi zistili na lavom vajecniku 3cm cystu a na pravom 7cm (brala som duphik aj clostilbegyt, co sposobuje cysty.........uz ho nechcem ani vidiet ☹. Teraz mam len cakat, ci sa cysty vstrebu a dostanem mrchu a ak nie tak na vyvolavacku a potom na kontrolne sono, ak tam ti potvory este budu, potom pridu narad tyaminove injekcie

martinka1704
1. únor 2009

stani ja som ich brala,ale mne to nepomohlo. ☹ nakoniec som skončila aj tak na stole.ale držím palce aby to nebol tvoj prípad. 😉

milin
1. únor 2009

Ahohj holky,
vidím že se konečně diskuze o cystých rozjela a to je moc dobře.Mě tohle téma hodně zajímá.Já má cysty též, a to ksnad každý cyklus.Byla jsem 2 na laparoskopii jednou na odstranění srůstů jednou na punkci cysty.Všichni mi vysvětlily že je to cysta žlutého tělíska.Ale nikdo se mnou nic nedělá a já ani nevím proč se dělají a kde je chyba!Chodila jsem do CAR a tam se mnou nic nedělaly a řekli mi že bude vhodné udělat IVF.Ale já jsem jim to odmítla a teď jsem přestoupila do jiného tak jsem zvědavá co mi řeknou tam.Taky jsem začala užívat Femigard prý pomáhá proti cystám,ale mám ho teprv ani ne týden takže nemůžu zatím nic říct.

Ale holky pokud budete mít spoustu informací tak jsem snima.Mám někdy pocit jako by jsi dr s náma zahrávali 😠

A kdo z vás přes ty cysty otěhotněl?

Díky za odpovědi 😉

kuniku
1. únor 2009

Ahojte

tak teraz som prišla z nemocnice išla som tam z velkymi bolestami robili mi sono z dola,ale nič nenašli ani tu cystu už tam nebola,tak nechapem z čoho možem mať tie strašne bolesti zajtra idem ešte na sono,tak uvidim!!

milin
1. únor 2009

Kuníku to je mi líto.Ale aspoň tam nemáš tu cystu.Ale ty bolesti, jsou divný.
Nemůžeš to mít třeba slepák? 🙂

kuniku
1. únor 2009

a na ktorej strane je slepak?!?!však uvidim zajtra ti poviem viac!Vraj to može byť aj zapal ako mi praskla cysta a dami nato antibiotika