Skolióza páteře a vše, co s tím souvisí

astrane
12. srp 2009

Ahoj,už delší dobu přemýšlím nad tímto tématem...Ráda bych si pokecala a taky třeba poradila s někým,kdo na to trpí...nemyslím teď trochu,ale hodně(i když i to samozřejmě ostatní nevylučuje 😉 🙂 )Kdo třeba nosil korzet nebo v dospívání podstoupil opraci a co bylo dál....taky to třeba pomůže těm,co je to teprve čeká třeba u dítěte...

začnu u sebe-vada páteře je vrozená,ví se to od mala...v 11 prudký růst a svaly to neudrží,následuje cvičení a ve 13 operace,v té době mi naměřili 66stupňů...po operaci rok v sádrovým korzetu,z toho 3 měsíce vleže 😝 ,pak 30stupňů.Jizva přes celý záda,co se blbě zahojila adělá se znovu...no maso.....po 1.dítěti asi 45stupňů...teď mám druhý a mám strach tam jít....

kittule
21. zář 2014

Ahoj určitě nejsi jediná má skoliozu už od 8 let a teď je mi 19 furt se rozmýšlím jestli jít na operaci nebo ne . Mám asi 53 stupňů ,ale představa být tk dlouho v nemocnici a nosit rok sádrový korzet a nedělat to co mám ráda mě děsí . také bych chtěla nějaké informace třeba to teď funguje jinak přece jenom je rok 2014 a jsou různé vymoženosti

sjuzalinka
6. říj 2014

ahoj holky, je mi 29, byla jsem na operaci v 24letech v Brně, hrudní páteř 69st, bederní byla necelejch 50st, ale ta se srovnala, když rovnali vršek. Stáhli to víc než o půlku.Těhotenství v pohodě, jsem 3měs po porodu, rodila jsem císařem pro polohu plodu KP. teď nevím kolik mám stupňů, na kontrole jsem ještě nebyala, chystám se objednat
Též mě to objevili v 11 letech, začala jsem asi na 13stupních, v Brně v Bohunicích u takovýho hnusnýho starý doktora, ten hned korzet a na 23h denně, cvičení nedoporučil žádný. Korzet jsem nesnášela a moc nenosila, spíš jen na pár hodin na spaní - jezdila jsem ke koním a byla dost akční a to se moc neshodovalo. V 15 a při 30st navrhli operaci, ale to naši odmítli, tak se doktoři naprdli a že ať si děláme co chceme.Chodili jsme k léčitelce na masáže, ta byla asi dobrá, ale byla dost daleko a docela drahá, pak ještě konzultace v nemocnici v Ústí nad Labem, bohužel tam taky řekli operace.........pak jsem byla na střední, nějaká práce u koní, hlásila jsem se k policajtům k jízdní, ale tam jsem to musela vzdát - po 5letech od poslední kontroly jsem šla na RTG a málem jsem omdlela jak strašně moje páteř vypadala. Jasně že jsem si všímala, že nemám záda rovný a že mi leze lopatka, ale nemyslela jsem si že to je tak hrozný. Sama jsem si uvědomila, že mě operace nemine, pokud nechci skončit hrbatá na vozíku. Díky známosti jsem se dostala k dr. Leznarovi do Brna, bez obalu mi vysvětlil co se s páteří děje a jak to bude pokračovat bez léčby a taky jak se udělá operace. Souhlasila jsem se zákrokem. Samozřejmě jsem se bála, že zůstanu ochrnutá, ale zase jsem neměla moc času, než páteř zatuhne úplně nebo mi skřípne nerv. Zákrok trval 5h,mám sešroubováno 8obratlů, jizvu asi 20cm, ale v nemocnici jsem byla jen 14dní. Samozřejmě to bolelo, hlavně mezižeberní svaly - narovnáním páteře mě natáhly asi o 4cm 🙂 korzet jsem nosila 3měsíce bez sundání(kromě umyvání v leže s asistencí) a pak jsem postupně začala odkládat a cvičit a za další 4měsíce plně bez korzetu. Byla jsem Rok na neschopence a vyřídila si částečný inv.důchod. Po operaci mi je skvěle, poctivě jsem do otěhotnění cvičila,téměř mě to neomezuje, můžu dělat téměř všechno, i na koni jsem jela 😉 Měla jsem strach, že mi nedoporučí těhotenství, ale Leznar řekl beze všeho 🙂 Jsem zvědavá jak si s páteří pohrálo těhotenství, ale bederní páteř se dá "ucvičit"
Takže se děvčata operace nebojte. je to sice hrozivý zákrok,, ale oni to umějí, dělají to často, min 1x týdně, ptala jsem se na to 😀

sjuzalinka
6. říj 2014

Jo a korzet byl plastový, úplně lehoučký. Paradoxně jsem si na něj tak zvykla, že jsem měla strach chodit bez něj, že se "zlomím"

sjuzalinka
6. říj 2014

@sia1203 Ahojky, přečti si můj příspěvek, na všechno odpovím 🙂

nikolpost
14. říj 2014

Ahojte, je mi 22let, a studuji fyzioterapii i když mam skolku 33st., taky jsem měla nosit korzet, ale podle mého uvážení korzet na celý den v pubertě je masakr ( ted to nechci nikomu vymlouvat), ,ale už jen tím jak chodíte a děláte cokoliv během dne, tak se svaly zapojují, s korzetem to tak podle mě není, celý trup drží korzet, tudíž svaly ochabují, pak ho sice po roce dáte pryč se zlepšenou křivkou, ale stejně ta křivka zase stoupne, protože ty svaly to neudrží... jinak co bych doporučila za cvičení je určite posílování břišních svalu( např tak že si lehnete na záda, zvednete ruce a nohy tak jako by jste chteli nekoho obejmout a snažite se při výdechu bedra tlačit do podložky)... plavání taky supr, ale jedine s hlavou pod vodou jinak přetežujete krční páteř, a ted je boom SM systém. cvičení s pružnými lany kdy posilujete mezilopatkove svaly,stahujete bříško a hýžde a stažíte se o vytažení páteře ... doporučuji, ale opravdu individuálně 🙂 jinak chtela bych dělat bakalářku na toto tema, tk kdyby byl někdo z ostravy a měl by zajem ...🙂))

sjuzalinka
16. říj 2014

@nikolpost Určitě je hodně lidí co budou chtít udržet páteř pod kontrolou bez operace, pro ty co mají malou křivku jako ty, bohužel prý se nad 45° v hrudníku už nedá ucvičit a zhoršuje se sama o sobě, bederní páteř je v tomto lepší..........korzet je asi dobrá věc, zatím nikdo nevymyslel lepší způsob korekce a je potřeba aby ty svaly trochu ochably, aby tomu mohl korzet pomoct. Ale zároveň je potřeba cíleně cvičit určité svalové partie, aby to pak bez korzetu dokázaly udržet. Třeba já jsem se naučila dýchat do půlky hrudníku 🙂 po operaci jsem měla na půlce splasklý žebra a musela jsem je prodýchat, docela sranda 😉
Bohužel když jsem začala docházet jako holka na ortop. nikdo mi o cvičení neřekl ani půl slova. Škoda, možná bych mohla být dnes bez operace. Držím palce aby sis páteř udržela v cajku a abys bakalářkou vytřela na škole všem zrak 🙂

sonja02
22. říj 2014

@voljanka
@voljanka dobrý den, chci se zeptat, jak dopadla operace,

barca77
28. říj 2014

@eliskarenca . Cos měla za korzet, že se ti to tak rozjelo ? To snad ani nefungoval ?

eliskarenca
30. říj 2014

@barca77
Ahojky!Korzet klasický.Ptala jsem se,mudr., říkal,že v každém případě to není stejný,hold u mě se to zrovna rozjelo i přesto,každému se skoliosa nepozastaví,bohužel.Ted jsem byla na vyšetření,našla jsem doktora,který se mě ujme a odoperuje.Ted přemýšlím nad termínem☹.?

eliskarenca
30. říj 2014

@sjuzalinka
Já jsem od svých 10let v Brně a spokojená tedy vážně nejsem.Neoperovali a stále nechtějí,přitom bolesti mám příšerný,každodenní-celodenní,jsem na dosti lécích,které j¨sem tedy ted díky Homeopatii snížila.Vyhlela jsem si lékaře v Praze-Motole,ten mi doporučil mudr.ve Vinohradech a konečně to vypadá,že se něco bude dít.Minulý týden jsem byla na MR+CT,musím za ním zajed na konzultaci osobně.Překážku tam prý nevidí,tak se mám rozhodnou ohl.termínu operace.popravdě strach mám,ale jak píšeš v mém případě nelze jinak.Půjdu do toho,tak snad jsem se rozhodla správně.

eliskarenca
22. led 2015

barca77
sonja02
sjuzalinka
nikolpost
kittule
Holky,ode dneška za týden jdu na operaci,tak mi držte palce.Mám strach,ale snad to vše dobře dopadne a já se,co nejdřív vrátím domů,hlavně za tou naší malou treperendou 🙂 .

barca77
19. únor 2015

@eliskarenca No já na tebe myslím strašně ! A držím palce ?

barca77
19. únor 2015

@eliskarenca Kladu si otázku, který je klasický korzet, v té změti různých druhů,...

eliskarenca
19. únor 2015

@barca77
Jsi hodná, děkuji moooooc 🙂 .

eliskarenca
19. únor 2015

@barca77
Ted si nejsem jistá, ohledně korzetů, jak to myslíš......?

barca77
19. únor 2015

@kittysha Ke komu jsi v Ostravě chodila , Kittysho ? K Filipovi ? Poliklinika Poruba ?

barca77
19. únor 2015

@eliskarenca JO, to jsem myslela, už jsem ti psala přes poštu,...

eliskarenca
19. únor 2015

@barca77
🙂

kittysha
24. únor 2015

@nikolpost muzu se zeptat, kam doporucujes chodit jako skoliotik, aby me poradne omrkli? cca od 18ti uz nikakm nedochazim, obcas na masaz, ale nikdo mi poradne od te doby pater nerentgenoval, tak se i obavam, jak to ted se mnou vypada {je mi 33}. pry se doporucuje spis chodit ke kvalitnimu fyzioterapeutovi nez ortopedovi, ten mi muze pomoc dornovou metodou {ale je potreba opravdovy odbornik, dnes se uci masirovat za den}, coz uz mi ted dela problem najit nekoho kvalitniho.. prip. ten SM system. al e zase kdyz bych rada mela ofiko nazor, tak stejne asi ortoped co?

kittysha
24. únor 2015

@eliskarenca ahoj, jak dopadla operace? a je dneska taky nutna dlouhodoba rekonvalescence v nemocnici? pokud jo, jak to zvladas s detma? operovat lze kdykoli nejen v obdobi rustu?

@barca77 chodila jsem k Sykorovi do Poruby, tehdy pred - smankote - 20ti lety mel 6mes. cekaci doby. byl fajn, spravedlive prisny, strasil operaci, ale nikdy mi nerekl uz je na ni cas.. ale chodila jsem jen do 18ti, pak me propustil jako dospelou a od te doby nad sebou nemam lekarsky dohled, coz mi trochu chybi.. on snad jeste ordinuje

barca77
25. únor 2015

To jsem přece nepsala já ?! Máme tu dvě barca77 ? To přece nejde!?

ilukas
10. čer 2015

@051289 Ahoj, taky mám těžkou skoliozu v 18 letech jsem podstoupila zpevnění obratlů u pánve teď mi je 40 a jsem objednaná na velké vyšetření do Brna pravděpodobně mi hrozí celkové zpevnění celé bederní části a možná ještě výš, operace se dost bojím. Chtěla bych se tě zeptat na víc věcí je to možné přes email nebo telefon?

alex69
17. čer 2015

Zaujimave ze skolioza postihuje vecsinou zeny. Skoliozu mam taktiez od mala, ale len cca 10 stupnu takze to maximalne sposobuje obcas mierne bolesti (dlhe stanie, sedenie atd) a cviky zatial pomahaju.

Mozno to ze zeny v minulosti nosili bezne tie snurovacie korzety nebol uplne zly napad. Nosili sa od mala a vyrazna skolioza tak nevznikala. Mozno by nebolo odveci u tych dievcat co maju aspon 10 stupnov uz v nizkom veku (tj. je pravdepodobnost zhorsenia) tak ich nechat nosit po cely den ten klasicky korzet aspon do 18ti. Tie klasicke korzety naviac davaju zenam peknu postavu - nikde nic nevyteka, zuzenie pasu je plynule, muzum se to libi. Tie co to odmietnu si neskor uziju ten plastovy 🙂 ktory je docela brutalny - nosi sa 23 hodin denne do 18ti let pripadne skoncia na operacii.

bbaronesa
20. zář 2015

@sjuzalinka
ahoj,četla jsem tvůj příspěvek,je mě 42 let,od dětství korzet do 15 ,45 stupnů,bez zlepšení,pouze mě to stagnovalo,,operaci jsem odmítla v Brně ,tenkrát to ještě bylo kromě viditelné vady,naprosto nebolestné,a bylo mi 15,představa rok v sádře,byla strašná.mám za dvě děti,těhotenství naprosto bez problémů,jen rizikové,kvůli šetření zad,ted došlo k zhoršení,mám 53 stupnů,absolvovala jsem 3 dení vyšetření na lůžku,a zvažují operaci,formou -nechají mě srůst obratle,jedná se u mě o bederní část,ráda bych se zeptala,jak je to po operaci,bolestivost svalů,když se nebudu moci ohnout,popřípadě jaký je to pocit,být pořád vzpřímená,nebolí to?a pohyblivost při předklonu
,mám hrozný strach,narovnání je prý ještě možné,bolestí mám i po hodině chůzi,u křížové kosti,jsem v inv.důchodě-1.stupen,ale ta ztuhlost obratlů,mě odrazuje,sama váhám,dr.repko,kapacita sám říká že je to náročná operace,a co bolesti po zákroku,veliké?děkuji moc,ale prognoza do budoucna ani nevím na kolika stupních můžu pak skončit,moc děkuji za názory 🙂

sjuzalinka
21. zář 2015

@bbaronesa ahoj, mám operaci hrudní páteře, sešroubované a srostle obratle. Už nevím jestli jsem to tam psala, ale měla jsem skoro 70stup(bez bolestí, jen při jednostranné práci) a to je skoro na hranici perovatelnosti. Po operaci bolely hlavně žebra - jak to rovnali, natažené namožené svaly,první dny byly fakt strašný, byla jsem jak zmácená a mohla jsem jen ležet, chodily mě sestřičky polohovat, ale třeba s bederní je to jinak.myslím do 14dnů to přešlo, vlastně jsem prášky na bolest brala jen v nemocnici a doma jen jednou na vytahovánní stehů. Byla jsem hodně unavená, první měsíc jsem v podstatě jen spala 🙂 postupně to bylo lepší a lepší. S bederní páteří byla na operaci před 30lety naše sousedka, taky po porodu se jí to zhoršilo, má myslím sešroubované 3 nebo 4 obratle a žádné omezení nemá, je jí 65 a je poněkud hyperaktivní 🙂.....každá operace páteře je dost náročná, ale dneska to umí, jsou moderní materiály, moderní postupy a mají to natrénované 🙂 já bych to asi moc neodkládala, aby se to ještě operovat dalo, ono samotné zakřivení je sice velké kritérium, ale taky záleží jak to tam uvnitř je za ty roky všechno poskládané.Abys pak jen nebrala prášky na bolest, stále vyšší a vyšší dávky, to asi není úplně nejlepší řešení. Nebudeš jen vzpřímená, za srostlé obratle převezmou ohýbání kyčle a hrudní část. Nejlepší by bylo, kdyby ses na živo sešla s někým kdo má podobnou operaci za sebou, já to tak udělala a moc mi to pomohlo. zkus skolio.cz, já fb nemám, ale myslím, že tam by se taky někdo našel 🙂 hodně štěstí a klíďo se ptej na co chceš 😉

bbaronesa
21. zář 2015

moc děkuji za podporu,za měsíc po všech ct atd,se rozhodnu,zapeklitá situace,děkuji,napíšu pak nové poznatky,jsem ráda ,že jsem se dostala do téhle čet-skupiny,pomohlo mě to,kolik nás je,

moulinkaa
21. zář 2015

@bbaronesa Souhlasím s @sjuzalinka, že bych operaci neodkládala. Moje maminka ji úplně odmítla, teď už je teda v důchodu, ale má opravdu šílené bolesti zad, že nemůže kolikrát ani dojít z nákupu. Nepomůže už ani odpočinek na lůžku, jedině skutečně prášek od bolesti. Myslím, že to už kolikrát olitovala, že se nerozhodla jinak.
A jak staré máš děti? Ještě je nosíš, nebo už jsou to "samostatné jednotky"? 🙂

lucien
22. zář 2015

@bbaronesa Pokud doktoři operaci doporučili, tak bych ji být Tebou neodkládala. Mě operovali v 15 v Karviné, hrudní páteř bočním přístupem, něco kolem 50 stupňů. Předtím jsem nosila plastové korzety, ale nepomáhaly - stav stagnoval, i když jsem je nenosila, jak jsem měla, protože byl nepohodlný a hlavně jsem v tomhle věku fakt nechtěla vypadat mezi lidma jako exot 🙂
Nějakou dobu před operací jsem chodila na odběry krve, aby mi ji pak při operaci mohli dát zase zpátky, den předem mě přijali do nemocnice, druhý den operovali, pak jsem byla týden na JIPce a týden na klasickém pokoji. Při operaci bočním přístupem sádrový korzet nebývá, byla to tehdy prý nová metoda, kterou můj operatér, nějaký starší pan profesor, dovezl z USA. První den na JIP mě nechali dospávat, druhý den už mě hnali z postele - rehabilitační sestra se mnou chodila po chodbě, každý den samozřejmě jen chvíli. Bolesti nebyly v podstatě žádné, ani mi nic preventivně nepíchali - dostávala jsem jen nějaké vitamíny. Po týdnu přeložení na klasický pokoj a více rehabilitací. A po dalším týdnu vytáhli stehy a pustili domů.
Pak už jen pravidelné kontroly, žádný korzet - ani sádrový, ani plastový. Jediné omezení bylo na půl roku úplný zákaz fyzické aktivity a do roka po operaci zákaz nárazových sportů - lyžování, brusle apod., kde jsou velké otřesy nebo pravděpodobnější pády. Po roce už jsem mohla podle lékaře dělat vše a další kontroly byly s většími odstupy - měsíc, dva měsíce, půl roku, rok, dva roky, pět let, deset let,..
A proč bych operaci neodkládala? Doktoři se tehdy nějak "zapomněli" zmínit, že mi křivá páteř tlačí na plíci a kvůli tomu se mi v ní tvoří voda - takže kdybych na operaci nešla, mohla jsem se v podstatě kdykoli "utopit". Tím Tě nechci děsit, jen chci říct, že je nejlepší se řídit lékařským doporučením.
Na poslední kontrole jsem se už ptala i na těhotenství (bylo mi tehdy 22), prý těhotenství a přirozenému porodu operace páteře nebrání, jen je možné, že budu cítit bolesti zad - ale která těhotná je někdy nepocítí 🙂 Teď jsem v 18. týdnu, miminko je zdravé, hýbe se, záda zatím nebolí vůbec.
Nevím, jaké jsou možnosti přístupu k bederní páteři, ale osobně jsem za boční přístup obrovsky vděčná - sestřenici totiž operovali také, ale klasickým zadním přístupem, takže byla zmiňovaný rok v sádrovém korzetu bez možnosti pohybu, rodiče ji museli umývat apod. Jizvu má od kostrče po asi 2. obratel, takže jde přes oblečení vidět, ta moje se krásně schová, i když je velká - začíná pod prsem a končí lehce za lopatkou.

sjuzalinka
22. zář 2015

Dnes jsem byla na kontrole na ortopedii. Po těhotenství, od operace 6let. Vše v naprostém pořádku, nic se nehnulo 🙂 mám ohromnou radost, měla jsem z toho strach, protože kvůli miminku jsem odbývala cvičení. Další kontrola za 5let a další případné těhotenství není problém.................já byla operovaná klasicky zezadu, taky zvažovali z boku, ale to pak padlo. Byla jsem týden na lůžku, jako úplnej ležák s cévkou, zuby v leže, jídlo v leže, polohovali mě, atd. Pak jsem dostala lehoučký plastový korzet a poprvé vstala a zase si sedla, zamotala se mi šiška 😅 ale udělala jsem pár kroků po pokoji a další dny toho bylo víc a víc a po týdnu jsem šla domů. Najednou jsem měla ráda korzet, protože jsem mohla chodit......už je to dávno 😝 .....u bederky tohle určo nebude

bbaronesa
23. zář 2015

@ilukas ahoj,můžu se zeptat zda došlo k operaci,popřípadě jaké to bylo,já čekám na operaci bederní st.53,mám ted je mi 42 let,