Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

michalaj
11. únor 2007

Já ty problémy nemám tak velké. Normálně si ty injekce píchat nemusím, pouze při určitých případech, teď třeba to těhotenství, ale zatím hlídají hodnoty a při zhoršení bych na ně musela přistoupit. Mě nedělá problémy si je píchnout, dalo by se říct, že mě to učily sestry v nemocnici. Spíš se snažily,abych byla schopná sama bez pomoci...
Já doufám, že ty hodnoty vydrží co nejdéle..
Na začátku těh.jsem měla v děloze hematom, ale naštěstí je už pryč..a těhotenství probíhá v pohodě.

berunka
11. únor 2007

ja jsem na tom podobne.ted leky nemam.a doktor mi rekl ze me injekce cekaji cca mesic pred porodem.doporucili ti na hematologii neco pred tim,nez jste se zacali snazit o miminko?ja jdu na kontrolu ted v breznu.minulou kontrolu jsem mela srazlivost v poradku,spis teda k horni hranici limitu,jak mi rekla doktorka.s manzelem jsme si rikali,ze se zacneme snazit hned jak bude vyresene bydleni,protoze nevimjak se to vse povede.sice mi bude ted v kvetnu 23 ale kdo vi kdy se na to povede a jestli to bude bez komplikaci.

zdenda
13. únor 2007

Ahoj holky, tak já už jsem těhotná v 11tt. Měla jsem pl.embolku před 2 lety, trombofilie mi neporkázali, nemám žádně problémy s krví, ale paní doktorka na hematoogii mi ty injekce na ředění krve napsala hned od začátku těhotenství, bála se, aby sme nic nezanedbaly, že je to prý nebezpečné po těch předchozích problémech, takže injekce si píchám každý den jako prevenci. Píchám si je sama každé ráno, ze začátku jsem si taky myslela, že to nedokážu, nesnáším pohled na jakékoliv injekce a braní krve, ale když musím, tak musím, manžela jsem k tomu bohužel neodnutila, ale zvládám to sama, těch pár prvním vteřin než si tu jehličku do sebe píchnu je těžkých, ale nakonec to vždycky dokážu. Píchám si je do stehen, protože do břicha bych se sama píchnout nedokázala a stjejně se to prý, když už je větší bříško nemá. Někdy trefím nějakou povrchní žilku, takže modřin mám dost, stehně mě bolí, musím si dávat pozor, abych se do nich nebouchla nebo tak, ale není to tak hrozný. Teď sem ráda za to, že jsem silnější postavy a moje stehna mají větší objem s obalem tuku, takže tam, kde je ho nejvíc, to vůbec nebolí.
Holky, dá se to zvládnout, nebojte se toho, jsou to fakt malé jehličky a co bysme pro miminko neudělali 😉 Držím palečky, ať to všechno zvádnete 😉

sanulik
13. únor 2007

Mít trošku tuku není špatné, já jsem od mala kostra obtáhlá kůží, takže je pro mne lepší břicho, když se trochu nahrbím, tak to mám kde píchnout, ale noha po mé zkušenosti už nepřipadá v úvahu, protože jsem o tom "věděla" hodně dlouho. V nemocnici říkali, že to můžu do břicha píchat pořád, když není kde jinde.

friduca
22. bře 2007

ahojte,som prvy krat na tejto stranke.Je super.Mam za sebou tri potraty, vzdy v tretom mesiaci.Na genetike mi tiez zistili leidenov faktor.V pondelok som zistila,ze som tehotna,tak som hned utekala na hematologiu a dali mi tie injekcie.Dnes som si prvy krat sama pichla a je to pohoda.A to som dost velka citlivka,ale pre mimco urobim vsetko.Nebojte sa toho.

sarihy
30. bře 2007

mutaci a mimíska chceme zkoušet hned po svatbě, rozkoukávám se už teď. Tenhle typ mutace je něco podobného jako LM, takže mám taky sklony k tromboze. V červnu jsem pravděpodobně prodělala embolku, od té doby běhám po všech možných vyšetřeních (vlastně celá naše rodina, protože to máme všichni...). Bylo mi řečeno, že s touhle mutací souvisejí v případě těhotenství dvě věci - jednak riziko trombozy, jednak genetická vada miminka....přiznám se, že mě to druhé děsně rozhodilo, tak jsem šla za svým gynekologem (rodinný přítel), a ten říkal, že to nemám řešit, že je 1000 dalších vlivů, které můžou něco takového způsobit....ale stejně to z tý hlavy asi nedostanu....
Každopádně doufám, že vše dobře dopade a nám všem se narodí zdravá krásná miminka !!! Holky, držte se !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

renef
6. dub 2007

Ahojky holky. Chci se zeptat... Mám leidenskou mutaci, ale neléčim se s tím. Chci teď s přítelem založit rodinku a tak bych chtěla vědět co a jaké rizika mě čekají a jestli se zvyšují rizika s rostoucím věkem. Asi čim dřív tím líp, že? Díky moc za rady.

sarahxa
7. dub 2007

ahoj renef
LM mám taky, tu lehčí formu-heterozygot. jednou za rok chodím na kontrolní odběry krve do hematologické ambulance, tím kontolují jestli je srážlivost v normě. v průběhu těhotenství jsou kontoly častější, každých 6nebo 8 týdnů, pokud je potřeba tak i nasazují léky na ředění krve.
moje první těhu skončilo bohužel potratem, LM je jedna z možných příčin. teď jsem těhu znovu, příští týden mě čeká první kontrola na hematologii.
každopádně bys asi měla zkusit kontaktovat nějakou hematologii a domluvit se na vyšetření 😉

friduca
7. dub 2007

Ahoj Sarahxa,ja mam tiez tu istu formu-heterozygot,mam za sebou 3 potraty.Teraz som tehotna na zaciatku a picham si Fraxiparine.Drzim ti palce aj vsetkym,nech to vide.

sarahxa
7. dub 2007

friduca: ahoj, moc ti přeju aby te tentokrát bylo ok 🙂

nick
autor
10. dub 2007

Ahoj Friduca, strašne držím palce, nech Ti to vyjde. Ja sa stále zmietam v pochybnostiach, či sa ešte pokúsiť alebo nechať tak. Stále si myslím, že som rozhodnutá áno, ale potom mi den mešká menzes a ja sa klepem ako ratlík, ked si spomeniem na tie dva neúspechy a s tým spojené nepríjemnosti, naposledy ked mi meškalo, tak som si nešla kúpiť test ,ale novú nočnú košeľu, pre prípad, že by som musela do nemocnice- ako dement. Tebe povedali, že jednoznačne je príčina v LM? V koľkom si teraz týždni?

bobael
13. dub 2007

Mile snazilky !! som velmi rada ,ze som nasla toto forum. Aj ja som sa dozvedela len vcera ,ze som zdedila 2 heterozygodne formy mutacie / Leiden a MTHFR/.Lekarka mi povedala ,ze nevidi dôvod preco by som nemala mat dalsie dieta ,ale musela bysom si pichat celych 9 mesiacov ,,fraxiparin" vydrzim vsetko ,ale desi ma ta predstava tak dlhej doby!!! Absolvovala to uz niektora z vas???

zdenda
13. dub 2007

Ahoj Boabel, já si píchám fraxiparin od začátku těhotenství, taky sem se toho bála. Není to moc příjemný, ale dá se to vzládnout. Už jsem přesně v půlce těhotenství, hrozně to utíká, ale zatím je všechno v pohodě 😉 Neboj se, určitě to zvládneš 🙂

bobael
13. dub 2007

Milá Zdenda! Ani si nevieš predstaviť ako si ma potešila tvojou odpovedou. Velmi ti drzim palce nech ta šťastie sprevadza na kazdom kroku .Veľa štastia....

zdenda
13. dub 2007

Bobael, děkuji a tobě přeji taky ať se ti všechno vydaří, jak si přeješ a hlavně to štěstíčko a zdravíčko 🙂

ilonap
15. dub 2007

Ahoj holky, i já vás chci podpořit. 3x jsem spontánně potratila, než mi zjistili MTHFR. Teď už jsem skoro na konci těhotenství a vše je O.K. díky Fraxíku, který si po celou dobu denně píchám. Čeká mě ještě píchané šestinedělí a hurá, konec s injekcemi. Je to sice doopravdy šílená doba, ale člověk si zvykne na všechno, když po mimču touží. Takže držím všem pěsti, určitě to zvládnete.

nick
autor
17. dub 2007

ahojte baby, prišla som práve z hematologie a idem sa podeliť o info, snád to niekomu pomôže. Hematologicčka mi povedala, že leiden faktor spôsobuje potraty skôr v II trimestri, vtedy ked je vyvinutá placenta, ak sú skôr može to byť poruchou v inom systeme-LE fenomen/lupus antikoagulant/, ten spôsobuje zrážanie krvi a potrat vo včasných štádiach tehotnosti. Tu je dôležité riediť krv už pred počatím- stačí na to obyčajný Anopyrin 50 mg obden, a po otehotnení pichať aj nízkomolekulový heparín .

tucniacik
17. dub 2007

nick, lupus antikoagulane je vlastne anifosfolipidovy syndrom a ten veru tiez sposobuj potraty...
a mam otazku - je to niekto kto ma MTHFR heterozygot a musi si v teho kvoli tomu pichyt fraxiparin? aj to mam, tize som 2x potartila ale hematologicka tvrdi,ze na toto sa uziva iba kys.listova a b6 a b12 a nie fraxipariny, tie sa pichaju iba pri leiden mutacii...ako to teda je?

adulina
17. dub 2007

ahoj tucniacik, som rada, ze som ta tu zastihla, sice z inou temou ale chcem sa ta opytat odkial si si objednala to aloe vera, ty vies vzdy tak super poradit.
dakujem

ilonap
17. dub 2007

Tucniacik zapomněla jsem se ti v poště zmínit, že mám i ten APA (antifosfolipidový) syndrom. Na něj jsem celou dobu brala Prednison.

bobael
17. dub 2007

ahoj tucniacik
aj mam tuto heterozygodnu mutaciu MTHFR no k nej mam navyše heterozygodnu mutaciu Leiden ,lekárka mi povedala, že nevidí dôvod na to ,aby som mala ešte jedno dieťatko no musím si hned od začiatku pichať fraxiparín. A všetci sa čuduju ,že som v poriadku donosila dve deti a nemala som žiadne komplikácie.Mne to totižto zistili až teraz ked som prišla o dietatko v 19 tt.Ty máš tu najmenej nebezpečnu formu, neboj všetko bude ok držím ti palce!!!! Pá

tucniacik
17. dub 2007

ilonap,dik ze si mi tak rychlo odpisala, aj do IP, takze ak mas aj antifosfolipid.tak chapem ze si pichas fraxipariny, ja ked na to je ten prednison... inak prave pozeram ake robim strasne preklepy, prstiky neposluchaju, ale snad sa to da precitat... ja mam iba cisto to MTHFR heterozygot, APA nemam, hladinu homocysteinu mam ok, tak teraz fakt neviem ci si mam pichat fraxiky alebo nie...sakra...
adulina - som z BA, a k aloe som sa dostala cez smidleru, poslala mi prihlasku a zaregistrovala som sa - tym padom mam narok na velkoobchodne ceny...
bobael je mi luto co sa ti stalo...a s prvy babom si nemala problem ked mas tie mutacie?

nick
autor
23. dub 2007

aj u mna na hematologii krútili hlavou, že moje prvé tehotenstvo pred 7 rokmi skončilo úspešne v termíne, donosené bábätko, moja zlatá dcerka 🙂-teraz už školáčka - a to som robila do posledného dna v rizikovom prostredí/ som lekárka/ a o žiadnych mutáciach som nemala ani šajnu. Aj to svedčí o tom, že príroda si ide niekedy svojou cestou, je kopa žien, ktoré ani nevedia, že majú Leidena alebo antifosf.sy a majú aj tri deti.
Inak mi teraz hematologička povedala, že pri LE fenomene sa má pichať nízkomolekulový heparín od vynechania menzes a predtým dávať anopyrin.
/ predkoncepčne/

zuzana76
23. dub 2007

ahojte, mozem potvrdit, ze mnoho zien o tomto probleme ani nevie. Moja kamaratka, ma 3 deticky, ani raz nepotratila a teraz jej zistili lupus anticoagulans. Vsetci lekari sa cudovali, ze ako to mohla prezit ona aj jej tri deti, bez vaznejsich problemov, hoci v prvom tehotenstve jej zistili preeklampsiu, druhe prebiehalo uplne bez problemov a tretie tehotenstvo skoncilo sice predcasne, chlapcek sa narodil v 8. mesiaci, ale chvilu bol v inkubatore a dostal sa z toho. Ona mala uz predtym niekolko krat embolie a nikto ju nevysetroval na zvysenu zrazanlivost krvi, teraz ma sice zdravotne problemy, je liecena na hematologii a nefrologii, a az teraz berie lieky na riedenie krvi, neviem presne ake, bola aj hospitalizovana kvoli tomuto problemu, ale vsetko az teraz. Drzim vam palce, aby ste si uzivali aj vy bezproblemove tehotenstva 🙂

soffik
25. dub 2007

ahojte, tiež som bola včera na hematologii a zistili mi MTHFR - heterozygot. Som v 17 TT ( dvojičky) a tiež som z toho strachu o drobčekov na nervy. Zatiaľ mi dr. predpísala len Acidum folicum(kys. listovú) a musím chodiť každý mesiac na hematologiu. Už sa neviem dočkať ďalšieho UTZ, či je všetko v poriadku a či drobcom niečo nechýba.

Držím nám všetkým palčeky, aby sme to s Božou pomocou zvládli až do víťazného konca.

tucniacik
25. dub 2007

soffik drzim palce...
este k tomu antifosfolip.syndromu/lupus auticoaugulans/ - kym tie trombofilne mutacie su vrodene,a teda zena ich bud od narodenia ma alebo nema, tak lupus antik. sa moze casom ziskat...cize ta zuzkina kamoska ho mozno ziskala az po tych tehotenstvach... hematologicka mi robila prave preto dober dva krat, prvy krat pre kyretom, a druhy krat o 3 mesiace, tvrdi ze aj obycajny zapal,infekcia ho mozu vyvolat... cize ked ja teraz lupus nemam, nikto mi nezaruci ze ho nebudem mat ani o pol roka...

zuzana76
25. dub 2007

ahoj, tucniacik, ona to ma vrodene, mala to uz aj predtym , ale je pravda, ze asi sa jej to tehotenstvami zhorsilo, teraz idu testovat aj jej deti, no a v jej rodine bolo niekolko umrti na emboliu, takze to maju v rodine, len predtym nikto tomu nevenoval pozornost

tucniacik
25. dub 2007

fuha...to nieje sranda...
no ked pojdem na hemat.tak sa spytam este raz na ten lupus.antic.,fakt sa mi nezda to moze byt uz vrodene... to sa ziskava...teraz neviem...zistim...
inak gratulujem k tehu!!! 🙂

zuzana76
25. dub 2007

aj mne hematolog hovoril, ze nieco moze byt vrodene a nieco ziskane, mna vysetrovali na lupus antikoagulans, ACP rezistenciu a neviem co este, minuly rok v aprili v Bratislave v nemocnici na Antolskej v Narodnom hemofilickom centre, nastastie u mna sa nepotvrdilo nic. Moja kamaratka bola len na vysetreniach v Nitre, ze vraj sa to robi uz aj tu, mame spolocneho hematologa, no a u nej sa potvrdili problemy so zrazanlivostou,dokonca dvakrat teraz lezala aj v nemocnici, kvoli tomu, ze jej nasadzovali nejake lieky, teraz nie sme velmi spolu, lebo ona je casto po nemocniciach a ja na rizikovom, ale ak sa stretneme, opytam sa jej presne ,ze co to ma, ale urcite to ma vrodene.

soffik
25. dub 2007

babulky, ešte by ma zaujímalo, či je tu nejaká kočka, alebo poznáte nejakú, ktorá aj napriek tej pliage v pohode dobnosila a porodila zdravé tehu. Všade čítam len o potrate a tak som úplne na pochybách. A ešte rozmýšľam či predsa nejak neprehovorím moju hematologičku, aby aj mne pre istou predpísala injekcie. Radšej si ich budem každý deň pichať.