Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

hiva
19. únor 2010

ahoj cukrus...nieco vyse 400 ....posledny odber 27.1. 456 (norma podla labaku do 350)....ale toto boli zatial najvyssie....predtym som mavala okolo 410 😒 ...nie su moc zvysene, ale predsa len nad normou

cukruska1920
19. únor 2010

ja som mala tiez nad 350

vavenka
19. únor 2010

Hivus nic hrozne ta necaka - budes sledovana na hemato a podla vysledkov, ak znova otehotnies, ti bude nasadena liecba... Mozno to bude len anopyrin, mozno aj injekcie na riedenie krvi.....
V kazdom pripade treba jest vitaminy - hlavne femibion, b6 a b12....

hiva
19. únor 2010

dik Vavi za mierne ukludnenie ... gyndos mi odporucil hlavne kyselinu listovu, takze poobede nabieham do lekarne na femibion 😅 ...a co sa B-ciek tyka, tak akurat pred tyzdnom som dovyberala mix injekcii B2, B6 a B12 😵

no ale tak uvidim, co pozistuje hematolog a podla toho sa zariadim 😉

kazdopadne vdaka 😉

cukor
19. únor 2010

ahojky.....vavča...to stihne vanduška vynosit tolko vecí....ale všetky su strasne chutnučké.....ani ja by som asi neodolala 😉
...a ja sa s vami na tyzden lučim,zajtra ráno smer zuberec......tak sa majte krásne...cmuk 😉

hiva
19. únor 2010

a este jedna prosba dievcata....vedeli by ste mi odporucit dobreho hematologa v Bratislave? ... gyndos mi odporucil ist na Antolsku, ale tam ma chceli objednat najskor az na april 😠 ...Ruzinov mi doktor neodporucal, vraj su tam "debili" doslovne 😀

ak mate nejaky typ, prosim IP 😉 ... budem velmi vdacna 😉

ajkuska
19. únor 2010

Ahojte Koncom minulého roka som mala MA v 11. týždni. Včera som sa dozvedela výsledky z hematológie - mám trombofiliu a lekárka mi povedala že keď budem znova tehotná tak budem musieť chodiť každý deň na injekcie som bola z toho a ešte aj som v šoku ☹

vavenka
19. únor 2010

Cukrik no uvidime, co neponosi Vandus, ponosi druhorodena 😀 to su plany, co? 😉 ale nemyslim ze mam toho az tak vela....
Hivus ja BA neviem, tu na vychode by som poradila....

Ajkuska nebud v soku, nebudes musiet nikam chodit, injekcie dostanes na domov... Su to jenodrazove injekcie s malinkymi tenkymi íhlami, neboj sa nic to nieje, hematologicka ti ukaze ako sa to picha...... A je to len pocas tehotenstva, takze nemaj strach, nebudes tym obmedzovana na cely zivot..... Drzim palce aby dalsie tehotenstvo prislo cim skor a dopadlo uspesne 😉

bettynka222
19. únor 2010

ahojte 🙂

cukor neboj nic, polyp odstranili ked to je vysldok ystologie. asi to malo aj nejaku pricinu ze tam bol, tak ti povedia oc teraz treba robit dalej 😉

vavenka a co ti povedaliz, e co sa stalo? kleosl ti tlak moc alebo sutpol alebo co? 😕 ja som zas bola v stredu civict na kurzoch pre tehule a doslo mi tam zle. osobne si myslim, ze cvicenie hodinu a pol vkuse nie je moc vhodne, navyse nas ta cvicitelka strasne hnala a ja som sa hrozne zadychala. no a dnes ked som doranajkovala tak som sa musel avkuse nadychovat a ovbec to nepomahalo - stale mi busilo srdce a trochu som sa dusila. zmeral aosm si tlak a vies aky som mala tep - 116....kamoska mi tvrdila z ematko asi tlaci na branicu, ze s amam trosku popohybovat, ale nic nepomahalo. preslo to nejak same asi po pol hodke.

sokli gratulujeeeeeem 😵 ked si spomeniem na ti eproblemy n azaciatku - mala si tu trombozu v krku, ze? a ako si rodila, mohla si prirodzene, alebo to bolo prilis nebezpecne?

hiva tie zvysene trombocyty su v tehu ais normalne, aj ja mam vselico pozvysovane. len to treba sledovat, aby neprekrocili urcitu hranicu. napriklad aj fibrinogen mavam zvyseny, ale dr povedala,z e nebezpecne to je az ked su dvojnasobne zvysene. podla mna by si iez mala ist na natolsku, tak ti daju skor heparinove injekcie. ja chodim na kramare, a tam je s heparinom dr veeeeelmi opatrna. a k tym vitmainom, presn ekao pise vavenka - b6, B12 a listovka plus femibion. nech ti dr predpise aj tu listovku 10mg, femibion je slaby. no a k tomu terminu n aantolskej az v parili, to ber, ved to je za chvilku 😉

vavenka
19. únor 2010

Betty ja mam presne to iste - niekedy mam pocit ze je okolo mna malo vzduchu, zo zaciatku ma az panika chytila, ked sa objavila tato dychavicnost....
Inak citala som ze je to aj jeden z priznakov pri nedostatku zeleza, tak som si zdvojnasobila lieky (maltofer beriem, a napriek tomu mam hemoglobin pod 100) a uz 2 dni som nepocitovala dychavicnost... Tak bud sa dostavil placebo efekt, alebo som prisla na pricinu 😅 😅
No a ten tlak ja mam nizky odjakziva, a teraz v tehotenstve je to este horsie... Akurat som bola prekvapena, lebo si na to davam pozor, aj som sa najedla, aj som dostatocne pila, dokonca mam doma stale colu, co ja niesom moc zastanca, ale tak kvoli kofeinu.....

Inak aj ja son rozmyslala nad nejakym cvicenim/kurzom pre tehotne, ae este som sa k tomu nedostala - leniva som 😅

bettynka222
19. únor 2010

ja mam tie zotrasny tlak. iank ta dnesna dychavicnost bola horsi akao pri cviceni. to cviko bolo super. posilnili sme si rujy, stehna, chrbticu a trenovlai sme dychanie na porod. zvlast prvu a zvalst druhu a tretiu dobu porodnu. prvykrat som pri "kontrakcii" zadrzala dych len na 15 sekund a na druhy raz ma uz musela stopnut, ze mam zacat dychat 😀 j eto dobre na zlepsenie kapacity pluc. ale uz tam tak skoro nepojdem - mam svalovicu a ta cvicitelka tka strasne hnala,z e mi doslo zle. cviky si pamatam, tak si doma troksu zacvicim. a zase tam pojdem az v lete ked ukoncim predporodnu pripravu a kurz dojcenia, lebo v otm druhom centre s anekuri a je tma hrozna kosa 😝 aj preto som sa urcit ezadychavala.
iank ja vobec neviem ake osm mala hodnoty hemoglobinu a psol., za dva tyzdne mam zas hemakto, tak ot kuknem a ty mi tie hodnoty zhodnotis, oki 😀 inak matko uz tak nenapreduje s vahovym prirastkom. myslis ze ot j enormalne,ze raz s ato muselo zastavit, albeo to bolo tym zelezom? lebo predtym o 2 tyzdne a 3 dni popredu a tera zje uz len o tri dni...ale vraj prietok krvi cez placentu ma dobry 🙂

ozaj maly bol vcera na morfo uplne super. ked ho dr zacal sonovat, vytrcil mu riztku (ma ju v mojom podbrusku), rucicku si dal pred tvar. ale videli sme jeho hornu peru, nostek , ocko, bicepsy, kosticky, organy, otvarajuce a zatvarajuce sa srdcove chlopne 😵 no a ked osm chcel afoot, tka dr si zobral do hlavy, ze ho chce odfotit z profilu. matko ale nemal zaujem, tak donho stuchal (hlavicku ma pri mojom pupku) a maly sa tak vytocil, ze mu do sona zaboxoval a zaboril do man hlavicku, tkaze uz s anedalo odfotiit nic, iba ta vytrcena ritak a telo bez hlavy 😀

vavenka
19. únor 2010

Betty no pekne sa Matko predviedol 😀 😀

Ono tie prvotne merania neviem ci su uplne ze najpresnejsie, takze si z toho nerob hlavu,.... Ani ked napreduje az prilis, to nie je moc dobre, takze ja by som na tvojom mieste bola rada, ze mate tabulkovu velkost/vahu a ze sa to dalo do poriadku,...... Ten 20tt v ramci morfo je asi najobjektivnejsi... A podstatne je aj ako sa rata tehotnost v ramci prveho dna poslednej ms - ja napriklad presne viem kedy som ovulovala, ale ked to zena nevie a nema idealny 28 dnovy cyklus, v ktorom ovulovala na 14ty den, tak tie vypocty a tym padom aj nasledne merania su skreslene.....

lenka_66
19. únor 2010

sokoli velka gratulka

betty , tie najvacsie hviezdy sa nerdi fotia 😉

lenoc , pekne rastiete

margi, to uz bedete mat onedlho torticku s 1 svieckou 😵 ako to leti

lenka_66
19. únor 2010

Na materskej tretím rokom
cítim sa byť už otrokom.
Každé ráno pripravená,
že ma čaká dáka zmena,
ale večer s hrôzou zistím,
že to bol deň zas ten istý:
Plienky, hračky, kašičky
a dve zlaté detičky.
Starší o pol šiestej vstáva,
pyžamko si dole dáva.
Do práce sa s tatom strojí,
ten sa toho právom bojí:
"Nemôžeš ísť so mnou zlatko,
veľa roboty má tatko.
Mamička má času more,
pozri sa, už vstala hore!"
Ja strapatá, pomalá,
nočnú som zas ťahala,
lebo malý nechcel spať,
iba cicík cumľovať.
Manžel zdrhá: "Láska idem.
Navar niečo, hladný prídem!"
Tak bez seba od radosti,
začnem plniť povinnosti.
V ruke nočník, v druhej plienka:
"Pozri, v knižočke je lienka!
Chvíľu si tu čítaj, seď,
malého prebalím hneď."
Tvár umytá, zúbky čisté,
musia niečo papať iste.
Smerujem ich do kuchyne,
cestou otvárajú skrine.
Šaty, šperky, knihy, spreje,
zrazu nič na mieste nie je.
Dve stoličky, podbradníky,
k tomu svorný krik veliký.
Jeden nechce kašu jesť,
pritom reve o 106,
druhému sa šunky máli
a čajík vraj strašne páli.
Po raňajkách hrôza čistá,
na vychádzku oboch chystám.
Obliekaciu vojnu zvediem
a keď ich už pred dom vediem,
pri malom mi nos vykrúti,
nervovo sa takmer zrútim,
cítim to aj cez pančuchy,
pos... sa až pod pazuchy!
Druhý pokus upotená,
zvládnem ako superžena,
do auta ich oboch pútam,
"Kam ich dneska zobrať?" hútam.
"Už viem, k rieke pri kačičky,
to je ten raj pre detičky!"
Ubieha nám rýchlo cesta,
na sedačkách divo vreštia.
O hračku sa naťahujú,
zvyšných dvesto ignorujú.
V parku je to čistý des,
holub, kačka, mačka, pes -
na všetkých sa s chuťou chystá
môj dvojročný terorista.
Nemôžem ho spustiť z očí,
do jazera by hneď skočil.
Z kočíka sa rev ozýva,
celý park sa na nás díva.
Malý mi chce zvestovať,
že ho musím pestovať.
Na rukách ho teda vláčim,
ťahám tašku,kočík tlačím.
Na staršieho pritom vrieskam,
nech nespadne na preliezkach.
Keď lavičku voľnú zbadám,
od únavy na ňu padám.
A pre moje detičky,
vyťahujem čajíčky,
mandarínky, keksíky,
veď majú hlad veliký.
Po desiatich minútach,
dogebrení sú až strach.
Tak oznámim: "Moji milí,
výlet sa ku koncu chýli."
Cestou domov - radosť veľká,
zaspia obe strašidielka.
Do postieľok ich vyklopím,
varešky sa s chuťou chopím.
A pre blaho rodiny,
varím zo dve hodiny.
Priebežne periem a suším,
upratať nestihnem, tuším.
A hľa - už sú krpci hore,
musím sa mať na pozore,
výtržnosti totiž množia,
snáď len požiar nezaložia.
Vo dverách sa manžel zjaví:
"Hotový som" smutne vraví.
"Daj mi niečo na večeru,
to bol zas deň, namôjveru!"
Kým papá ja kŕmim deti,
umývam riad, zhŕňam smeti.
Posťažovať sa mu snažím,
že po chvíľke kľudu bažím.
Chápavo mi hlavou kýva,
do novín sa pritom díva.
Vytratí sa nenápadne,
na mňa ďalšia šichta padne.
Že mal prácu, musím chápať,
počujem ho z gauča chrápať.
Chalanov do vane súrim,
"Zas nestihnem seriál!" zúrim.
Mydla, šampónu sa stránia,
do postele sa ísť bránia.
V pyžamách (mám radosť veľkú)
chcú sa hrať a kukať telku.
O polnoci, chvalabohu
nevidno už ani nohu.
Hore je len mamička
a kamoška žehlička.
O pol druhej zbitá líham,
vlasy si zmyť zas nestíham.
Sníva sa mi krásny sen,
že mám zajtra voľný deň

monivo
20. únor 2010

ahoj holky, nechce se mi číst celá diskuze, ráda bych se proto zeptala, zda tady některá z vás porodila předčasně. Otěhotněla jsem po umělém otěhotnění, v rámci všech vyšetření mi také zjisitili trombofilii, ne Leidenskou, nevim to přesně, musela bych kouknout do kartičky, MTHFR xxxx, heterozygot. Od začátku těhu si píchám Fragmin, pravidelně chodim do trombocentra, vždy vše ok. Před měsícem jsem v 28+1tt porodila. Praskla mi plodová voda. Ale nevim proč, prý něco s placentou. Nevíte, jestli nemůže být příčinou i tromboza a jestli se to dá zjistit? Ráda bych věděla, jestli náhodou není mezi vámi některá, která také rodila předčasně. Díky 🙂

bettynka222
20. únor 2010

ahojte 🙂

vavenka prave som nasla zaznam z morfo - maly je dlzkou vyse tyzdn apopredu a vahou par dni predo mnou. no ja osm asi ovulovala este pred 12 DC, lebo som bola u dokiho ci uz mozeme po potratoch snazilkovat a on ze tam je tumor (v skutocnosti zlte teliesko 😀) a ze folikuly nedorastli (vajicko uz oblo oplodnene 😀).
no a hrabala som sa v tehu knizke a uz v novembri som mala hemoglobin 108. ot je malo? ako viem ze ot je malo, ale moc malo? odvteyd mi stale klesal, ale vyslekdy doma nemam, lebo hemato je z BA, no a teraz naposledy sa zlakla,z e to kleslo az moc. no nie je truba? ved to mala riesit skor nie? no ale zasadna otazk aznie - ma to nejaky vplyv na matka? inak od vcera sa vkjuse dusim a toci s ami hlava. dycham ako sialena a ajtak sa citim ako bez privodu kyslika 😝

lenka nestraaaaaaaaaaas 😀

monivo ahoj, ja si tiez myslim ze to ma vel aspolocne s trombo. su tu dve babulky o ktorych viem, ze rodili predcasne - ale este skor ako ty. s emkinou beatkou ot vyzera dobre, ale ked pozries tusim na predchadzajucej strane fotoalbum maovej, tak uvidis co sa trikrat stalo jej ☹ trombofilia moze sposobovat zle prekrvovanie placenty, ta je potom zvacsena (cize sa to da diagnostikovat s pomocu utz) a k babatku samozrejme ide malicko zivin. k otmu sa mozu pridruzit placentarne infarkty, ale vtedy babakto zomiera - teda ak to nepostrehnu vcas, lebo vtedy uz placenta nefunguje vobec. v tvojom pripade to dopadlo lepsie, t.z. ze slabsi pritok ziivn vyvolal predcasny porod. velmi ti s malickou drzim palce, aby vsetko dobre dopadlo.

vavenka
20. únor 2010

Betty no tak potom maly nieje velky, mozno si otehotnela skor a este si dostala menzes uz ako tehotna, to by vysvetlovalo preco bol rozdiel 2 tyzdne 😉 v kazdom pripade to vobec nieje podstate. Hlavne je ze Matko je ok 🙂 no ten hgb by mal byt okolo 120..... je normalne ze v tehotenstve klesa v dosledku nedostatku zeleza, uz by sa mal liecit ked je pod 100.... Ja som mala 97 a dala mi maltofer - 1x1 denne... A ako som pisala, co som si zvysila davku na 2x1, tak ta dychavicnost ustupila.. Mozno je to len nahoda a aj mala Vanda sa nejak tak otocila, ze mi prestala tlacit na branicu, mozno placebo efekt a mozno fakt to zvysenie zeleza pomohlo.....
Ja si myslim ze babatko je ok, ono ma zeleza dost, preto ho my mamem malo 😀 tam skor hrozi nebezpecenstvo straty vedomia - ako sa napriklad mne stalo v autobuse, a kebyze nesedim tak mozem nestastne spadnut alebo nieco podobne..... Ale primarne si nemyslim ze je to vo vztahu k babatku nejaky zavazny problem, skor vo vztahu k nasmu telu 🙂

Moivo predcasny porod mohla sposobit tromboza, ale aj ckokolvek ine.... Teraz rodila kamoska v 32tt, tiez presne ako pises, odisla jej plodova voda v dosledku zmaknutia krcka a problemom s placentou - a nemalo to s trombofiliou nic spolocne - niekde schytala infekciu...... Ak si bola sledovana a vsekty ukazovatele boli v poriadku, tak by som to nehadzala na trombozu,.... Aj ked - mozne je vsetko.... Drzim palce nech je Terezka v poriadku 🙂

bettynka222
20. únor 2010

vav no ja praveze neviem aky mam ten hemoglobin,a le zisitm o dva tyzdne a potom to prekonzultujeme, oki? 😀 ale ta nahla dychavicnost ma vzdycky tak ydesi. dycham a dycham a pluca ajtak strajkuju,z e maju malo kyslika. no ale sak maktovi je snad dobre 🙂

vavenka
20. únor 2010

Betty oki 🙂
No presne, to mna tiez ina panika chyti, ked zistim ze mi nestaci kapacita pluc 🙄 🙄 az sa paradoxne tesim, ze to mas aj ty, ze v tom niesom sama 😀 😀

bettynka222
20. únor 2010

pocuj a keby sme zadrziavlai dych - kaoze ako potapaci, tak by nam to postupne nepomohlo zvacsit tu kapacitu pluc? asi na taketo nieco nie je obdoie tehotenstva prave najvhodnejsie,z e? ale ako potom budem dychat pri porode a ky budem mat tep? ved to chyti paniku aj porodnik 😀
pocuj a nedeje sa ti kvoli tej naemii este nieco? mne uz dva tyzdne piska alebo sumi v uchu a dost casto mi v usiach zalieha 😝 moze to mat suvislost? objavilo sa to tiez len nedavno...

vavenka
20. únor 2010

Betty no to neviem, suvis to moze mat....
Ja mam okrem tej dychavicnosti aj hodne tmavu stolicu (ciernu) a problemy so spankom..... A este sa pise ako jeden z priznakov aj nechutenstvo, ale to mne nehrozi 😀

No ja sa urcite teraz nepustim do trenovania pluc 😉 uvidis aky budes mat hemoglobin a skus sa poradit co s tou dychavicnostou na hemato.....

bettynka222
20. únor 2010

no tak tu stolicu mas zo zeleza, nie z anemie 😀 je to v pribalovom letaku. pocuj a to s amoze takto zvysovat ta davka zeleza? si sa pytala dr? to moje (aktiferrin) sa moze len raz denne myslim. no to nechutenstvo osm mala, zle asi to skor suviselo s prvym trimestrom 😀

vavenka
20. únor 2010

Betty viem ze moze byt zo zeleza. ale ja som ju taku mala uz aj predtym, nez som ho brala 😉
Nie nepytala som sa, precitala som si v pribalovom letaku, maltofer sa moze az 3x denne.....

bettynka222
20. únor 2010

ahaaa, tak potom to nemas zo zeleza 😀 no ale dokine to povedz ze si si to zvysila, nie? ozaj aky je obsah zeleza v tych tabletkach? v mojich je 113,85 mg a este listovka a b12, ale ved tie beriem ajtak 😀

vavenka
20. únor 2010

Betty no jasne, poviem jej...
Tu je 100mg zeleza a 0,35 mg listovky.....
Ja uz listovku neberiem....

bettynka222
20. únor 2010

myslis ze ani ja uz listovku nepotrebujem? ved teraz uz babo nie je ohrozene tymi razstepmi, nie? ajked zase ja nemam heparin a mam to brat s tymi ostatnymi Bckami kvoli krvi...ale uz ma nebavi brat tolko vitmainov - teraz este aj to zelezo 😝

hiva
21. únor 2010

bettynka...dakujem za radu....co sa tyka trombocytov, ja ich mam ale zvysene aj normalne....nie len pocas tehotenstva 😒

no a objednanie na april sa mi zda strasne neskoro....v aprili by sme uz mali zacat snazit, a ked ma oni iba na prvykrat objednaju na april, spravia odbery a potom ma objednaju zase az o mesiac sa mi zda strasne dlho.....

skusim najskor kramare ci sa mi tam nepodari skorej...dostala som odporucanie na jednu doktorku tak jej skusim v pondelok zavolat a uvidim....a ked nie, tak skusim ist na antolsku osobne a nejak sa tam pretlacit 😅 ...u mna je totizto problem, ze my vlastne oficialne v Blave ani nebyvame a tak podla obvodu by som mala ist do N. Zamkov....ale vsetkych doktorov mam v Blave a tak aj hematologa by som chcela tam 😒

hiva
21. únor 2010

ja v prvom rade zatial chcem poriadne povysetrovat a pozistovat ze co a ako...ak v pondelok nepochodim na kramaroch, tak skusim tu antolsku....resp. v pondelok rano skusim este druhu ambulanciu na antolskej...lebo v piatok mi uz nikto nikde nebral telefon 😅 ...kazdopadne dakujem za rady ohladom vitaminov...femibion zacnem urcite... s B-ckam uvidim co povie doktorka 🙂

bettynka222
21. únor 2010

hiva chapem ta, tiez osm si presla potratmi, tiez som riesila mesacnu cakaciu dobu...ale fakt ten mesiac ci dva - to ti uz moze byt jendo. mne sa stav po potrate strasne skomplikoval, zacalo sa vo mne po kyrete zase vyvijat tehotenstvo, uzila osm si aj sestonedelie a zakaz sme mali daslich sest mesiacov. zatial sa stihli vsetky potrebne vysetrenia a ver mi, keby som to nevydrzala, ktovie ako by to znova dopaldo. takto sme otehotneli na prvy raz 😉 ale ajtka mi dr musel nasadit clostil. tri mesiaco po tom vsektom maotiz moj gyn kotroloval a zistil, ze mam neskoro ovu. povedal,z e ked sa to zopakuje o mesiac, spravime dalsi mesiac hormonalny profil. takze dokopy to boli tri mesiace cakania, ktore som si ale uzivala a na snaizlkovanie som vobec nemyslela. robila osm vsetko, co je v tehu zakazane 😀 keby som to silila a porovnavala sa s babmi co mohli otehotniet hned po potroch mesiacoch misto po siestich, tak by som teraz urcite tehu nebola 😉

zulok
21. únor 2010

Monivo..poznam viacero trobomaminiek..co porodilo predcasne..o MAovke sa tu uz zmienilo ☹ Emicka mala nulove prietoky..tak Beatka sla preto skorej.. este jedna mamulka..sem enchodila , porordila predcasne..ale ta zas mala malu amternicu a teda aj placentu..ono sa moze skorej predcasne porodit aj kvoli infekcii.alebo sa zacne maminka skorej otvarat..ale aj kvoli odlucovaniu placenty..co moze sposobit trombofilia..ale ono sa zial castejsie pro trombofili asi stava..ze babatko v brusku zomrie..ako predcasne porodi..

VAVENKA..jeeeej..ake rkasne velke brusko..riadne povyskocilo..nadheraaa

tehulky..vam tie tyzdne krasne naskakuju 😀