Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lulu10
7. pro 2010

@madormi ahoj som na tom presne tak ako ty, tiez mam mthfr C677T homozygot a ma za sebou 3x potrat 6-7tt, pri poslednom som si od 4tt pichala fraxiparin a nepomohlo ... 😔 uz neviem co dalej skusat 😢 a tiez mam obrovsky strach ist do toho znovu tak asi skusime IVF s PiGD

erika12345
7. pro 2010

@nektarine no co uz, nie kazdy kvoli nasmu tehu skace od radosti, ze? 😀 Ale je to nase vsetko, tak hlavne je, ze sme stastne my a nasi mm.
@madormi to ma mrzi, ze narazas na neochotu na hemato. Ale ked otehotnies, urcite sa tam nasackuj, nasilu. Alebo este si zajdi za inym gynekologom, najlepsie tym, co sa sustreduje na rizikove pacienkty, ti maju s tym asi viac skusenosti a popytaj sa ho na nazor, co dalej. A skus prehovorit svojho lekara, nech to berie vazne a ak nie, tak ho radsej zmen. Kolkokrat si prisla o babo? Bez liecby by som tiez uz mala strach.
@tonytony mrzi ma, ze to stale nemas doriesene, to zdravotnictvo je riadne na figu. Inak nechapem, vsak si homozygot MTHFR677 , ja som bola len heterozygot a nieco mi nasli a ty mas este aj navyse druhu mutaciu..Vsak tam musi byt nejaky problem...Nerobili ti len bezne vysetrenia na zrazacie faktory a take bezne poruchy? Lebo ja som mala vsetky o.k.. V den potratu som mala zrazacie faktory v poriadku, lebo bezne v nemocnici vysetruju vraj len nejake 3 a je ich strasne vela..A aj na hemato, neviem, ci ti vysetrili ozaj vsetko, skus ist aj na inu hematologiu, kludne do nejake fakultnej nemocnice alebo do hlavneho mesta, ja myslim, ze s tym sa musi nieco robit, nemozu to nechat tak.

erika12345
7. pro 2010

@cukor jej, ty to uz mas za chvilocku. 😉 Tak uz tu bude dalsie babatko, budem na teba mysliet. 🙂 Inak pohyby v brusku asi este necitim (teda mozno trosku, ale neviem, ci si to nenahovaram..), ale ked sa rukou dotknem bruska, tak babo citim. 🙂 🙂 🙂 Od vcera je to take zretelne. A ked lezim, je mi vidno pohyb v podbruku pod pupkom a ked sa tam dotknem rukou, tak tam citim babo. Tak neviem, ci aj toto sa rata za pohyby, ci az ked ho budem citit v brusku..
@dayanka ja si picham od 4tt+2. 🙂 Ale je to ozaj individualne, podla toho, aku mas poruchu.
@lulu10 je mi luto, ze napriek pichaniu to nevyslo.. Mozno to bola nahoda, mozno je tych problemov viac. Bola si aj na imunologii v Prahe?

fiallinka
7. pro 2010

@erika12345 taky jsem měla dřív pocit, že miminka cítím v břiše, než koply poprvé... někdo to cítí jen jako pohyby střev nebo šimrání, u mne to bylo pokaždé "ťuk ťuk", nedalo se to splést 🙂... ale ještě na pohyby máš dost dlouho čas 🙂...ale je to krása...

erika12345
7. pro 2010

@fiallinka no ale ja to skor citim len vtedy, ked si dam ruku dole na brusko. Tiez si toto tak citila? Viem, ze mam este cas, ale vcera mi lekar hovoril, ze podla ultrazvuku uz to bude kazdu chvilu a mne sa to tak obcas aj zdalo, len ked to clovek zaziva po 1. krat , tak nevie, ci si to nenamysla. Je to perfektny pocit, konecne sa zacinam citit tehotna. 😉 Vsak vcera, ked som bola na ultrazvuku a zas moja otazka, ci babo zije... tak lekar sa tak usmial, ze este stale tomu neverim.. Vzdy som totiz pri problemoch myslela na najhorsie, ale uz to bude lepsie, ked uz budeme s babatkom v kontakte. 🙂 Ako Karolinka? Uzivas si ju? Joj, ako sa ja tesim, kedy ten moj poklad budem mat doma...A co Jurasek, neziarli na sestricku? A ako sa ty citis?

bettynka222
7. pro 2010

@dayanka ahoj 🙂 skus sa spytat gyn ci mozu byt nejake problemy s otehotnenim kvoli tej liecbe. warfarin je myslim v tehu kontraindikovany, tak by si to mala zacat nejak planovat 😉
@erika12345 ahoooooj ,ako sa citis? uz zacinas druhy trimester - je to lepsi pocit ako zaciatky, ze? 🙂 a fraxik nemusia mat naskladnene lekarne, ked nejaky liek potrebuju, tak ho objednaju a na druhy den ho maju...
jaaaj, citam tvoj dalsi prispevok...ja som to prezivala tak isto - vzdy noc pred poradnou som poriadne nespala a triasla sa od strachu ci babo zije. a ked zacal malinky kopkat (nastastie bublinkoval uz v 17 tt a kopkal od 19 tt), tka ot bolo sice lepsie, ale zas ked sa mu nejak zmenil "kopkaci rezim" tak som sa zas bala (v 7 a 8 mesiaci zrazu zacal kopavat iba vecer a v noci a cez den vobec - ale asi preto, ze som vkuse behale po vonku 😀). dost dlho kopal v pravidelnych casoch - ajtak tam bol strach kym prisla zase ta jeho hodinka....bala som sa ci zacne vobec zase kopat. no a 9 mesiac bol horor, lebo maly nekopal skoro vobec. nektore babakta vraj na konci kopu uplne brutlane a ine malinko...ja by som tuism brala radsej tie riadne kopance. takze tmto mojim siahodlhym prispevkom som sa chcela dopracovat k tomu, ze si nemas vycitat tn strach - potom co sa ti stalo je to normalne...
@fiallinka zvladla si to krasne a malinka tiez 🙂 aka je? napis nam nieco o nej. a mliecko? vsetko ok? ako spinka?

cukruska1920
7. pro 2010

Ahojte co nove??? ja nestiham moc citat tak mi to zhrnte

bettynka222
7. pro 2010

@lulu10 pricinou tych potratov teda mohlo byt aj nieco ine ako trombofilia...ides do CAR? neboj, urcite tam na nieco pridu 🙂
@erika12345 😀 ja som zas na utz zakazdym dr zahlasila - je tam 😀 tiez som tomu nemohla stale verit. a ked v 9 mesiaci poriadne nekopkal, zas som obcas zapochybovala 😕 ale to uz bolo asi nejake sialenstov na konci tehu, lebo som mala brusko 😀
a k tym pohybom, ja som zas netusila, ze to bublinkuje male. kazdy citi pohyby inak 😉

bettynka222
7. pro 2010

@cukruska1920 jeeej ahooooj. tak fialinka ma uz malinku doma 🙂 nietore tehulky finisuju (cukor napriklad), ine napreduju (erika) a mame novu tehulku - nektarine 😵
no ale ty nam napis co mas doma nove 😵

tonytony
7. pro 2010

@madormi No, naprosto chápu, cítím to stejně, kor když tady vidím, že injekce bere skoro každý a je to pak ok☹

erika12345
7. pro 2010

@bettynka222 dakujem, uz je to lepsie, od vcera sa citim super, lebo viem, ze je v poriadku, som zvedava, dokedy mi ten pocit vydrzi. 😀 Ale idem o tyzden do poradne, tak to sa da. Teraz to uz bezi rychlejsie ako predtym, najhorsie to bolo do 12tt, ked som videla zive babo, tak som uz trochu zacinala verit, ze to zvladneme a ze lieky zabrali..Do toho 12tt sa to strasne vlieklo..Tak to sa este mam na co tesit, este si to uzijem, co? Nerviky budu asi fakt az do porodu, len keby uz neboli take situacie ako vcera..U teba to dobre bezi, ved maly ma uz 5 mesiacov, sila, si ta este pamatam, ako si mi tu radila, to si bola tak v polovici tehotenstva. 😉 Co mate nove? Uzivas si ho poriadne? Ja sa na to strasne tesim, aj ked nemam vobec ziadnu skusenost s babatkami, este nikdy som dieta ani neprebalila, ani nekupala...Vsetko bude po prvy raz, dufam, ze to budem vediet, ale uz studujem knizky, nech som aspon trochu pouzitelna pre moje babatko. 😉 A hadam mam nejaky cit a intuiciu rozlisit, co je pre moje dieta dobre a potom su tu babky, kt. urcite rady poradia a pomozu, ked bude treba, vsak sa uz tiez velmi tesia. 😉

lulu10
7. pro 2010

@bettynka222 ahoj ano chodime do Heliosu v Martine, jedine na co prisli su manzelove morfologicky zle spermie a ja som mala ureaplazmy a mykoplazmy-ale to mi povedal lekar ze pricina urcite neni. Dufam ze nam pomozu a pridu na nieco!

tonytony
7. pro 2010

@erika12345 Byla jsem u Sv. Anny v Brně- dpost velká nemocnice a spec. se tam trombofiliím věnují- apsoň to teda mají na dvěřích napsáno☹ Odebrali mi asi 6 zkumavek vč. D dimerů a všeho možného... Fakt je, že chápu, že se to u mě tříská tím, že v těhu krvácím- tak že hrozí, že zase potratím díky tomu, nechápu to☹ Asi se dr. toho krvácení bojí víc nebo nevím... Další fakt je to, že my máme vady v chromozemoch embryí, takže u nás může být příčina i tohle- ale nemusí nebo můžou být obě, jedno zdravé dítě ale máme, takže i to dr. pak vše berou jinak- bohužel☹
A co je teda nejdůležitější nechat vyšetřit z té krve- co jsi měla špatné ty??? Nechápu, že někomu to dají, ikdyž má výseldky ok a někomu ne... Ty jsi teda taky měla vše ok a stějně potrat??? Co Ti k tomu řekli?

lulu10
7. pro 2010

@erika12345 v Prahe sme neboli ale robili mi imuno testy v CAR v Heliose Martin kam chodime a vsetky mi vysli v poriadku... uz fakt neviem co este vysetrovat 😠

erika12345
7. pro 2010

@bettynka222 vidis, ja zas, ci zije 😀 , ale vcera som uz sama na ultrazvuku videla, ze sa hybe, len som nevedela, ci je vsetko s babom v poriadku, lebo som mala cudne bolesti. Dr si s nami tiez uziju, ale myslim, ze vedia , co sme prezili, tak tie obavy urcite chapu.. Ja o tom mojom hovorim, ze by sa ma uz urcite rad zbavil. 😀 😀 😀 Lebo aj pred tehu som ho dost otravovala, chcela som mat istotu, ze to vyjde a bol pri vsetkych mojich sklamaniach...

tonytony
7. pro 2010

@lulu10 Je mi to moc líto... Ano, zkus PGD- my ho taky máme za sebou a máme bohužel vady v embyjkách, naše dcera vzniklá téměř přirozeně( jen léky na stimulaci ovulace) byla asi zázrak... Vyšetřovali nám 6 embryí a z toho jen 1 bylo zdravé, ostatní měla vady- ale ne vše setjné vady, ale různé- to mě taky zarazilo... Každopádně dr. si mylsí, že tohle je u nás ten hl. problém- víc než ty mutace, nevím...Každopádně nebuď naivní tolik jako já, že když tam najdou zdravé embryjko, že se uchatí a budeš těhu- já si to tak bláhově myslela a když tam zdravé našli, tak jsem myslela, že máme vyhráno a stejně nic- nechytilo se☹ V lednu to jdeme zkusit znova- zase s PGD- normálně už do toho nejdu, dkyž vidím, že hrozí buď potrat nebo postižení☹ Bojím se, takže i doma je to teď bez přirozeného snažení, ta pravděpodobnost, že to špatně dopadne je u nás veliká a já to nehodlám ristkovat- další potraty, amnio a potrat později nebo postižené dítě☹ Takže bu´d se podaří s PGD nebo...ne...

erika12345
7. pro 2010

@lulu10 ja tomu velmi nerozumiem, len viem, ze v Prahe sa robia aj nejake vysetrenia, co u nas na SR nie, tyka sa to niekt. protilatok, myslim, ze proti embryjku, byva to i vtedy, ked zena potraca velmi skoro, to by mozno u teba sedelo. Aj tu na koniku je o tom diskusia, to vysetrenie je v Prahe v Podoli, robi ho myslim ze dok. Madar, velmi o tom neviem, len som tiez nad tym premyslala, ale ked mi nasli nieco na hemato, tak som toto uz neriesila.

bettynka222
7. pro 2010

@matelko1 jaaaj, tak ot mas odma veselo 😅 ta obdivujem ze to s nimi sama zvladas. nema ti kto prist pomoct? 😔 my sa mame fajn, malinky je rozkosny, ale uz sa desim toho ked zacne chodit - ze ako to zvladnem. nechapem ako sa ti to dari samej zmenezovat..
a co je na tom ze papa ovocie a masko? a len brokolicu so zeleninky? ved aj mne kolkokrat nic nechuti a jem jednotvarnu stravu. aj ty urcite kezdy den do seba netlacis zeleninu, vsak? 🙂
@nektarine to je pravda.....aj som rozmyslala, ako to doma sami zvladate. tam mu predsa len pomahali sestricky. no a ako to je s tym fraxikom? preco si ho plati sam?
@zulok tak asi vsetkym nam uz na konci prepinalo...sa trosku aj bojim dalsieho tehu a tiez toho, ze skoncim zase na dlho v nemocke....kto by sa o malinkeho staral< velmi by mi bolo luto, keby som s nim nemohla byt 😔 preto asi zvolim ten vacsi rozdiel. len aby zas neboli problemy s potratmi, kedze moja hemato je proti injekciam, al eskor za pravidelne kontroly.....no ved uvidime 🙂 a ksoda ze maminka uz nezije 😔 urcite by sa velmi tesila.
no a ked ot mozes zhrnut, o kolko percent to je narocnejsie s dvoma detmi? 😀

madormi
7. pro 2010

@erika12345 už právě dvakrát tak se bojímd o toho jít po třetí ale co mimi chci tak musím zkoušet dál ale teda po té návštěva mudry mám mnohem horší náladu a pocit než předtím no jak otěhu půjdu ke gyndařovi a zkusím pak jinou hzematologii nic jiného se ned dělat prostě i kdybych měla objíždět republiku :D

bettynka222
7. pro 2010

@erika12345 ano uzivam si ho 😵 teraz ma pozoruje ako pisem a strasne sa tomu tesi 😀 najradsej by tukall do klavesnice sam. skusim ho nechat, uvidime co ti napise 😀
lqšwrc.b 😀 😀 😀 😀 😀 ťetčwz x n+
takze tolko od matka 😀

cukruska1920
7. pro 2010

@bettynka222 juhu..tak to je parada...my rastieme, priberame..coskoro ma 2 mesiace..buduci vikend mame krst tak dufam ze ho cely nepreplace

bettynka222
7. pro 2010

@erika12345 a neboj, o babo sa budes vediet postarat. zaciatky su take zvlastne - ja som prve tri tyzdne prespala s malym. boli 40tky horucavy...bolo to hrozne 😝 inak by ma zaujimalo ako sa mu podarilo dat tam tych smajlikov 😀
zas sahlasi o slovo, asichce aby si mu odpisala 😀
matko:kkkkkkkkkkdp 😀 úé=+azôKIbvg .QWQ-ú.

bettynka222
7. pro 2010

@cukruska1920 ´kojenie ide v pohode? malinky ako spinka? neboj, nepreplace ho, bude tam ocareny priestorom, ludmi a vsetkym moznym 😀

madormi
7. pro 2010

@lulu10 a co ti řekli doktoři? a nic jiného ti nenašli? ☹

lulu10
7. pro 2010

@tonytony ja tiez do toho uz prirodzene nepojdem ani za svet, uz by som to asi nezvladla, ale toho PiGD sa fest bojim ze aj nam zistia tie vady na embryjkach a to bude koniec, ja by som isla aj do darcovskych zaležitosti ak by to bolo riešenie ...

lulu10
7. pro 2010

@madormi nasli len manzelove morfologicky zle spermie-tiez mozny dovod! a mne ureaplazmy a mykoplzamy-ale nato
lekar povedal ze to dovod urcite neni, takze tolko, a co zistili este vam okrem tej tvojej mutacie?

erika12345
7. pro 2010

@madormi ja ti rozumie, ja som po tretom potrate bola stastna, ze mi na hematologii nieco nasli a mala som nadej...Inak by ma uz asi nik na dalsie tehu nenahovoril, keby som nemala nejaku liecbu, tie injekcie mi davaju nadej a vidim, ze to funguje, predtym boli vzdy problemy a potrat...To nemoze byt nahoda. Vsak si pozistuj, co vsetko sa po potrate vysetruje a chod za tym. Co z vysetreni uz mas za sebou?
@bettynka222 je , zlate, tak vy tu chodite spolu.:D
Toto je pre Matka: hjrturu ruu seulzzl qWR 😀 😀 😀

madormi
7. pro 2010

@erika12345 a ty máš co za poruchu? no já hned jak otěhut ak donutím miudru at mi napíše doporučení a půjdu sem do Hodonína nebo kamkoliv nebo budou chtít to řešit 🙂 jak mi brali včera krev tak ještě sestřžika říkala, že to vůbec nehcce téct že to mám jak marmeládu tak to asi není normální ne? nebo?

madormi
7. pro 2010

@lulu10 nám nezjistili nic jiného, ale manžlovi spermie nevyšetřovali

erika12345
7. pro 2010

@madormi presne tak, nedaj sa, treba sa aj nanutit, vsak ide o babo. 🙂