Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lina3
2. srp 2007

Ahoooj bambulky, tak som dalsia co patri do temy,tiez mi zistili mutaciu MTHFR homozygot :( :( :( Bohuzial som dva krat potratila a tak sme zacali hladat pricinu a asi to bude ono. Tehulkam drzim palceky,dufam ze nas budete informovat a coskoro sa pridame k vam maminkam aj dalsie🙂

lenoc
2. srp 2007

Ahoj kocky!
Soffik, dobre som to pochopila, ze najprv si nemusela brat vobec nic a teraz neskor si musis pichat injekcie? A ze cakas dvojicky?? 😅 Drzim palce u lekara:.
Ozaj, je to dovod na rizikove, resp. na PN? (myslim tu mutaciu, alebo injekcie)
V pondelok idem uz aj ja konecne k hematologicke. 🙂 Normalne sa tesim. Nevadi mi ani to, ze mi bude brat krv. Asi som cvok, ze sa tesim k lekarke, ale aspon sa dozviem nieco blizsie a hlavne potom aj co sa tyka dalsieho tehotenstva, ktore uz urcite dopadne uspesne.
Soffik, na jednej strane to sice je smutna skusenost, ale naozaj aspon viem, ze vobec mozem byt tehotna (z toho som predtym mala neviem preco velky strach).
Lina ☹ a aku mas presne mutaciu?
ale som sa rozpisala...

lina3
2. srp 2007

Ahojky lenoc 🙂
Mam MTHFR homozygot C677T 😒 Druhy krat som prisla o mimi v marci a tak som sla na rozne vysetrenia.Na hematologii prisli na toto.Mam uzivat min.3 mesiace pred otehotnenim Acidum folicum,pyridoxin a vit B12. Tak papam a duuuufam...V polovici augusta idem na kontrolu a uvidime co povie Dr. Ty mas tiez problem s tehotenstvom? Mrzi ma ze nas je tolko,ale som rada ze si aspon mozeme vymenit info.Ty uzivas nejake lieciky?

lenoc
2. srp 2007

ahoj linus, ja som prisla o mimi "len" 1x, zaciatkom maja. Tiez mi moj gynekolog predpisal a odporucal jest kyselinu listovu asi tri mesiace pred dalsim otehotnenim, takze teraz papam kazdy druhy den 10mg. Na tu moju mutaciu sa prislo nahodou. Ked sme sa s lekarom bavili o kyseline listovej, ze ju budem musiet brat pred dalsim tehotenstvom, oznamila som mu, ze som ju brala aj pred tymto. Takze on mi potom zobral krv na trombofilie. Mala som v podstate stastie v nestasti, ze sa na to prislo uz po prvom nevydarenom tehotenstve. K hematologicke idem este len teraz, ta k tomu prida mozno tiez tie B12, uvidime. Ale som ochotna urobit a jest pre babo hocico.

lina3
2. srp 2007

lenocka, aj ja som pred druhym tehotenstvom uzivala kys.listovu,moja hematologicka mi teraz hovorila ze je dolezite uzivat tu trojkombinaciu(kys.listovu,pyridoxin,B12) a vyssie mnozstva a potom podla kontroly sa rozhodne ci si budem pichat aj clexane v tehotenstve.Ja som tiez ochotna podstupit vsetko pre mimi.Dala si si robit aj ine vysetrenia?Ja som chodila po vysetreniach mesiace a nic ine sme zatial nenasli.Dufam ze nam to teraz uz dopadne dobre,budem najstastnejsia na svete 😀 😀 😀

sonana
2. srp 2007

ahoj holky, mám na vás otázečku: kromě toho, že se nepodařilo napoprvé donosit miminko, měly jste nějaké příznaky i předtím? (Mě dr.vyslala na hematologii právě kvůli LM,ale přijde mi to zbytečný, když "mi nic není". Teď musím do konce srpna čekat na výsledky a moc příjemný mi to není. Kdyby mě tam neposlala,tak mě nic takovýho ani nenapadne,když mi nic není. )Díky za odpověď a všem vám i vašim budoucím miminkům budu držet pěsti!!!

lina3
2. srp 2007

ahoj sonana
nemala som ziadne priznaky.Problem nastava prave v tehotenstve,po porode, pri hormonalnej antikoncepcii, pri narkoze a pri dlhom lete. Vtedy je vyssie riziko vzniku tromboz.Je to lepsie ked budes monitorovana,neboj vsetko zvladneme aj ked viem ze to cakanie na vysledky je hrozne,tiez som bola strasne nervozna... Drzim Ti palce 🙂 🙂 🙂

sonana
2. srp 2007

lina3, děkuji. Mě to právě přišlo zbytečný, chodit po doktorech,jen proto,že to měla mamka a babička, ale jak říkáš, asi je lepší vědět, jak na tom člověk je, ať tak či tak. Každopádně určo se na vás budu chodit dívat a koukat, jak vám ty děti v bříškách rostou. My se zatím nesnažíme, jen jsem musela vysadit HA a asi dvakrát jsme úplně zapomněli na ochranu... no a trošilinku mě mrzí, že se náhodou nezadařilo 😉 Já nikdy nevím,co chci 😎 😀

lenoc
3. srp 2007

Sonana, nemala som vobec ziadne priznaky.
Lina, na inych vysetreniach som zatial nebola a v podstate ani zatial neplanjem ist. Ty chodis na tie vysetrenia preto, ze ta tam posiela dr., alebo preto, ze ty chces? Ani netusim, ake by som este mohla absolvovat.

zulok
3. srp 2007

Lina, ja mám tiež to isté a tiež dva potraty za sebou, verím, že budeme teraz úspešní 😀 Ja si pichám od stredy clexane, + kys.listova, pyridoxin, B12 mi nepovedala, rozmýšlam, či si ho nemám ísť kúpiť 😖 , ale asi nie, keď mi nepovedala, a ešte beriem duphaston. Uff, verím, že bude dobre. 🙂
Ja som nemala žiane problému, mne na to prišli v centre, keď mi robili na to testy.
Holky, veľmi vám držím palce, nech to už všetky pekne zvládneme.

lina3
3. srp 2007

Lenoc,ja som na tie vysetrenia sla az po druhom potrate,nieco mi poradil lekar a nieco som nasla ja,inak sa posiela casto az po tretom potrate. Ja som ale chcela vediet na com som.
Zulok, neboj tentokrat budes ok, urcite ta terapia zaberie,budem veeeelmi drzat palceky.Viem cim si si presla,uz to musiiii byt dobre.Tu liecbu by som nechala na Tvojho lekara,mozno to zavisi aj od dalsich vysledkov.Urcite vie co robi.Mala si aj zvyseny homocystein? Ja len maaalinko.Zulok hlavne to chce klud a pohodicku,nech miminenko pekne rasti v brusinku 😀 😀 😀.Inak ako znasas tie injekcie?

Sonana,lenoc,zulok pekny vecer a drzte sa.

zulok
4. srp 2007

Lina, ďakujem veľmi pekne. Teším sa, že chodím k hematologičke, hej, jasné, že to má pod kontrolou, len dakedy tak človek uvažuje, aké berie lieky druhý... a tak. Ja som nemala ževraj zvýšený homocystein, ale zobrali mi ešte krv, či ozaj.
Injekcie sú vcelku fajn, len mi trvá dlhšie, kým sa odhodlám pichnúť sa. Ale nejak to nebolí, trochu štípe, ale mimísek je to nadôležitejšie, čo tam nejaké štipkanie, že? 😉
Linko, držím palčeky, aby si sa čoskoro tešila z mimíska. Už to vyjde 😉 😀
Holčinky, držte sa.

lenoc
4. srp 2007

Ja som si tiez povedala, ze vydrzim vsetko. A ked mi bude zle, ci budem vracat (dufam, ze rovnako ako 1.x nebudem, budem vdacna aj za to. Vzdy si spomeniem na dovod (babo) a prekonam to. Len nech je nasa fazulka zdrava.

Zulok, byva ti zle? Alebo mas nejake ine priznaky? Mozno si o tom aj pisala, prepac, ak som to prehliadla....

Linus, kedy chcete zacat snazilkovat, po tej kontrole u lekara?

Prajem vam dobru noc a krasny zvysok vikendu.

mandragora
5. srp 2007

ahojky,já mám po třech potratech a jednom uspešném těhotenství.jeden potrat byl před synem,ty dva byly ted po sobě,7tt a 12tt.můj gynekolog mně nechtěl nikam posílat na vyšetření,že se to stává.Tak jsem přešla k jiné mudr a ta mně honila po vyšetřeních,jenže jsem opět přišla do jiného stavu(a to jsme se vůbec nesnažily),byly jsme i na genetice,kde mně zjistily Leidenskou mutaci-heterozigot.tak hned na hematologii,kde mně doporučily kyselinu listovou,B-komplex.Braly mně krev na homocysteiny,podle výsledků mně doporučí léčbu.Jenže musím čekat dva měsíce na výsledky,že jsou ted prý dovolené 😠 .Zatím je těhotenství v pořádku,taky piju odvar z kontryhele,je to na čištění krve a také to posiluje dělohu.to jsem si naordinovala sama,někde jsem to vyčetla.a doufám,že tohle miminko už konečně donosím.
já jsem také žádné příznaky neměla,u nás v rodině nikdo embolky neměl,ani křečáky,nic takového.Antikoncepci jsem brala koro 16let vkuse a poblémy jsem taky neměla.

zulok
5. srp 2007

Mandragora. Držím ti palce. A ver, že mimíska donosíš. Ono, že väčšinou stačí listovka a B, injakcie davaju častokrát preventívne. Uvidíš, že bude všetko vporiadku a budete sa radovať z mimíska.

Lenocka, zle mi nebýva, sem tam mi je akosi plnšie, ale nič. Prsia bolia a cikam každú chvílu. Ale veľmi sa tešííím mimískovi. Lenocka, držím palce.

lenoc
5. srp 2007

Mandragora, to je mi luto......... Ale takisto drzim palce. Ja som cakala 3 ty, kym sa hematologicka vrati z dovolenky. Zajtra som mala ist ku nej, ale idem az v utorok. Dufam, ze na dalsie vysledky nebudem musiet cakat az tak dlhooooooooooooooo 😖 Ale hadam mi nieco povie uz aj teraz, nie az ked budem mat presnejsie vysledky.
Zulok, mna tiez boleli vtedy prsia, hadam aj tyzden pred MS, nemohla som ni na bruchu spavat poriadne... 🙂 Tiez by mi asi dlho trvalo, kym by som si pichla tu injeciu, ale vydrzala by som rovnako ako ty. Neviem si predstavit, ze by som si ich pichala (no, mozno budem musiet), alebo ze by mi ich pichal manzel. Ale ked musis, tak musis. 😀 Chodis aj do prace?

zulok
5. srp 2007

Lenocka, aj ja som myslela, ze by mi ich pichal manzel, ale napr. cez vikend nebol doma, tak by to bolo itak na mne. A neboj sa tych injekcii, kvoli mimsku hocico a nie je to nic strasne 😉 V kazdom pripade sa tesiiim, ked sa nam vsetkym podari prekabatit tu potvorku trombofiliu 😉 No s mojou pracou je to tak, ze som ju chcela zmenit a ako som mala nastupit do novej, potvrdilo sa mi tehu a lekar mi odporucil byt doma, vzhladom na smutnu minulost. Tak budem bez prace, ale veeelmi sa tesiiim z mimiska a verim, ze zvladneme vsetky prekazky.

Holky, drziiim vam palce 😵

makyb78
5. srp 2007

ahoj holky,všem Vám držím palce.
mandragora- jsem na tom podobně.Mám za sebou jeden potrat,pak jedno dítě a zase potrat.Po tom druhém potratu mě poslala mudr.taky na genetiku a mám Leidenskou mutaci-homozygot.Vyšetřili i manžela,protože v době druhého potratu manželovi zemřel náhle bratr na plicní embolii.A našli mu Také Leidenskou-heterozygot.Homocysteiny mám v pořádku.Jo a po tom druhém potratu mě mudr poslala automaticky,žádné "to se stává",takže jsi dobře udělala,když jsi změnila gynekologa.
Teď jsem brala listovku,vitamín E,B,jodid,anopyrin a utrogestan.To jsem brala už před těhu a ten utroš od začátku těhu asi do 17.týdne.Všechny testy mám v pořádku,tak jsem klidnější.Pořád si říkám,že teď už to musí vyjít.
Teď už nic neužívám,jen občas magnesium a sama jsem si naordinovala kombinaci klíčkového oleje,acidophilusu a LKVB6.Teda sama úplně ne,na radu duly.Měla jsem ze začátku problémy s pletí a zácpu,tak kvůli tomu a vůbec to doporučovala v těhu.
Těhulkám přeji pohodové těhotenství,žádné problémy.A snažilkám co nejdříve pozitivní testíky.

kapp
6. srp 2007

Ahojte babulky s problémom zvaným trombofília. Som tu medzi Vami vlastne nová, ale Vašu diskusiu sledujem od začiatku. Až teraz na podnet môjho manželíka som nabrala odvahu prihlásiť sa do diskusie. V januári 2007 mi zistili Leidenskú mutáciu - heterozygot a mutáciu MTHFR C667T - homozygot - žiaľ až po dvoch mikroabortoch (3tt, 4tt) a jednom missed abort (7tt) - nebilo nám srdiečko. Okrem týchto smutných záležitostí som pred ôsmymi rokmi mala obrovské šťastie - po preležaných 8. mesiacoch, krvácaniu až do 4. mesiaca, otváraniu v 5. mesiaci a cisárskom reze v 9. mesiaci som porodila krásne dievčatko. Žiaľ teraz nám osud nepraje, a niekto tam hore sa asi na nás hnevá. Momentálne sme urobili maximum: čakali sme rok od posledného potratu (IX/2006), zmenila som gynekológa, ten nový porobil hádam všetky možné vyšetrenia krvi a výterov, ktoré existujú - všetky boli negatívne. Až na genetiku. Odtiaľ prišiel strašiak v podobe trombofílie, ale moja zlatá hematologička nám dáva nádej, v prípade gravidity okamžité hlásenie sa na hematológii - čaká nás pichačka - nízkomolekulárny heparín. Teraz užívam kyselinu listovú, Calibrum baby plan a probiotikum Nutrolin B. Stále sme vo fáze prípravy - čaká ma ešte 1 stomatologický zákrok a potom ideme na to!
Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok, ale hrozne sa bojím, že sa to celé zopakuje, tak som sa potrebovala vyrozprávať 😕 ...

lenoc
6. srp 2007

Zulok, na jednej strane je mi luto, ze si bez prace, asi ti je niekedy aj smutno, ale pre tvoju fazulecku je to asi aj dobre. Myslim, ze to stastie z babatka vsetko prekona.
Makyb, kapp, drzkam vam palceky, urcite uz budete v poriadku!!!!Kapp, neboj, my nehryzieme 😉 Mne velmi pomaha, ze si mozem popisat s babami, ktore presli tym istym, co ja. Musim teraz koncit, ale este nieco ti napisem. 🙂

kapp
6. srp 2007

Díky lenoc, si zlatá, viem - ani jedna z nás to nemá ľahké - ja mám aspoň moju bambuľku. Hádam aj tisíckrát za deň ju objímem a poviem, že ju ľúbim, a ako som rada, že ju mám. Je to "sranda" - aj ten osemročný mozoček chápe, že niečo nie je v poriadku, keď kopa jej spolužiačok má súrodenca a ona nie - hoci vie, ako mám rada deti. Hovorí mi: "Maminka, musíš byť trpezlivá, aj ty budeš mať bábenko..., to chce čas", a ja si po týchto slovách idem poplakať, aby ma nevidela. Je to nespravodlivé ☹ Ale čo už - my to všetky dokážeme 😀 Držkám palceky Vám všetkým, musí to byť v poriadku, po tom všetkom si to zaslúžime 😝

lenoc
6. srp 2007

Kapp, s tou poslednou vetou mas uplnu pravdu. Mala je zlata. Niekedy sa normalne cudujem, co sa moze skryvat v takej malej hlavicke. Myslim si, ze nie je bohvieco, mat trombofiliu. Ale aspon uz konecne vies, preco si potratila a vies, ako to uspesne liecit. Ked budes mat tie spravne lieky, isto sa to tentokrát podarí.
Ako sa vola ta tvoja bambulka? Vedela o tvojom tehotenstve? Mam sesternice priblizne v tom veku. (7 a 9). Ked som bola tehotna, v skole sa to od spoluziacok dozvedeli a rovnako sa dozvedeli aj to, ked som o babo prisla. Ked mi ich mamina (moja teta) potom rozpravala, ako sa jej na to pytali a plakali, zacala som plakat aj ja. Zivo som si ich vedela predstavit. Teta im nepovedala, ze som tehotna, lebo ona pred tym, ako mala ich, 2x potratila. A potom mala tieto dve nase potvorky. Tu druhu si takmer cely cas odlezala v nemocnici. Urcite to mala tazke, ale stalo to za to. Mam kolegynu, ktora potratila trikrat (neviem preco)a teraz caka tretie. treba dufat a verit, ze to vyjde.

kapp
6. srp 2007

Lenoc, malá sa volá Natálka, ale voláme ju NANA, TINKA, ako sa podarí. Je to malé kučeravé zlato s veľkým srdiečkom a zmyslom pre humor. My sme taká veselá rodinka - preto Nana nechápala, prečo je mama zrazu taká smutná. Musela som sa veľmi premáhať, aby som to ten posledný krát rozdýchala. Malá o ničom nevedela, trpela som 5 dní v bolestiach, lebo lekár mi povedal, že je tam veľký hematóm, ktorý sa buď vstrebe, alebo strhne plodík so sebou. Hovoril, že nevidí činnosť srdiečka, že to nie je dobre, ale že treba počkať. A tak som čakala ... Keď mi začala stúpať teplota, a už išli zo mňa také "kusy", tak som si pobalila veci do nemocnice, malej sme s manželom povedali, že maminku strašne bolí bruško, a potrebujem injekcie, že tabletky nezabrali, a že budem musieť asi zostať v nemocnici, lebo mi budú brať krvičku, atď... pochopila to. Mamina sa držala, kým neodišli z nemocnice, až potom som plakala ... Nemocničný personál bol super, nechali ma, nech sa vyplačem. Keď som sa vrátila po kyretáži domov, už sa na nič nepýtala ... Teraz som jej povedala, že mamina má zlú krvičku, preto zatiaľ babenko nemáme, že musíme počkať, kým sa mi krv napraví - tak čaká, babuľka ...

lenoc
6. srp 2007

Urcite aj ona tuzi po surodencovi..........a urcite sa ho aj docka!! Ked som bola v nemocnici na kyrete, tiez tam bol super personal. Velmi pekne sa ku mne spravali a som im za to vdacna. Ved aj ked som odchadzala, som im to povedala a oni na to, ze som tam kedykolvek vitana. A ja: Nie, ja uz sa sem nevratim, ja uz pridem len o poschodie vyssie (do porodnice)s velikym bruskom.

kapp
6. srp 2007

To isté som povedala aj ja. Ja som bola mesiac a pol po kyrete na príjme v nemocnici aj s mojou sestrou - ako psychická podpora - porodila zdravého chlapčeka. Vtedy to bolo ťažké zobrať ho na ruky, a tváriť sa, že je všetko v poriadku. Teraz je to relatívne v pohode ... Ale bojím sa tešiť. Koncom augusta som objednaná na trhačku jedného zuba - chronický zápal, pravdepodobne hnisavé lôžko. Stomatológ vravel, že aj to môže byť príčina poškodenia plodu v prvom trimestri. Môže, ale nemusí. Tak radšej pred plánovanou graviditou ten zúbok dáme von. No strašne sa na to "teším" ☹ No a potom naše plány závisia od toho, či mi zubár nasadí antibiotiká: keby nie, tak stačí 48 hodín od zákroku a môžeme pracovať na súrodencovi, keby áno, potom mesiac od vysadenia antibiotík - toľko potrebuje imunitný systém, aby sa spamätal. Takže tak ... 😉

zulok
6. srp 2007

Kapp, je mi tak ľúto, že aj ty máš tolký smútok na srdiečku, ale určite sa to teraz podarí. A máš doma ozaj neuveritelný pokladík, a ver, že pribudne pokladíkový súrodenček 😉 Veľmi držím palce. Ono to velmi pomaha vypísať sa z toho, aj mne to veľmi pomohlo a som šťastná, že existujú takéto fóra.
Holky, určite sa nám to podarí 😀

Lenocka, ďakujem, mne vobec teraz nie je luto, ze som bez prace, velmi sa tesiim na mimiska. Lekar mi neodporucil chodit do prace, tak sa snazim urobit pre to nase drobciatko co najviac 🙂

kapp
6. srp 2007

Podľa mňa nie je na škodu veci, ak budúca mamina oddychuje doma - t.zn. nerozčuľuje sa v práci, ráno si pospí dokedy potrebuje ona aj mimisek, nezažíva stres, atď, hovorí sa, že keď je kľudná mamina počas tehotenstva, narodí sa dobručké babenko. U mojej Nany sa to potvrdilo, ja som prvé mesiace ani nevedela, že ju mám 🙂
A doma kľud máš, nie Zulok? Len oddychuj, zaslúžiš si ...
A čo sa týka tých mojich plánov - bojím sa veriť, že to bude OK. Ide to nejak mimo mňa, manžel ten sníva, ale - ťažko vysvetliť ten pocit, ale fakt ho mám, že to nevýjde ani tentokrát. Sorry ... Už sa mi o tom aj snívalo, keď som sa zobudila, skonštatovala som, že som zrelá do cvokhousu. 😝

lina3
6. srp 2007

Ahojte babenky,
ja som dnes mala nanic den,okrem mojej MTHFR som sa dnes dozvedela od mojej gyn.ze mam zvyseny testosteron 😒 Zajtra idem k nej a uvidime co dalej.Nemate niekto skusenost? Citala som ze zvyknu na to davat HAK,ale my MTHFR-acky nemozeme antikoncepciu,tak som zvedava.

Lenoc,chceli sme sa zacat snazit po kontrole u hematologa,ale teraz sa to asi posunie,tak uz len ostava si uzivat leto a tesit sa na doolenku...Vy sa uz snazilkujete? Ja uz sa bojim teraz co bude,ale po miminecku velmi tuzime a tak to musime zvladnut...

Zulocka,neboj vsetko zvladneme, asi najdolezitejsie mysliet pozitivne a potom bude vsetko ok.Budes chodit na kontroly na hematologiu az do porodu? Mna asi tiez caka potom clexane,ale urobim to pre babenko.mas z toho modrinky? Pozdravujem brusko,nech pekne rastie 😀

lina3
6. srp 2007

kapp,aj ja som zbierala odvahu,ale spolu sa nam bude lahsie bojovat,ak nam je tazko,treba sa vyrozpravat,sme tu na to 😉 😉 😉

zulok
6. srp 2007

Kapp, doma klud mám, mám perfektného manželíka. Moje zlatíčko. CHápem, to s tým strachom. Po 1.potrate som sa tešila , keď konečne otehotniem a keď to prišlo, v práci stres (učila som) a samá chrípka okolo... po večeroch som plakala a strašne sa bála. Mimísek aj odišiel. Strach ešte väčší, že už hádam ani detičky nebudeme mať. Ale veľa kamarátiek na fóre mi pomáhalo a stále pomáha a to nevravím o vás, ako veľmi pomáha táto diskusia. Začala som hľadať novú prácu a tešiť sa na tehu. No a potom mi zistili trombofiliu a svitla nádej, že snáď sa dá aj potratu liekmi predísť. Tak teraz sa oveľa viac teším ako bojím, povedala som si, že sa budem tešiť z každej chvíli s bábätkom a verím, že ho donosím, čo tam po práci, ešte sa narobíme ( do 62 rokov 😨 ). Kapp, viem, že strach je vždy a bude, ale skús veriť, ozaj sa to už vydarí. Vyjde to. 😉

Linka, ach jaaaaj, no, myslím, že by sa to dalo aj bez antikoncepcie, skús sa spýtať doktorov. Alebo, keď ju aj budeš chvílu brať, nech ťa má pod dohladom hematologička.
No, ako tehulky sú kontroly u hematologa každé 3 týždne. Modrinky mám len 2, nejak už sa mi nerobia, neviem, či si lepšie pichám, alebo sa mi tak málo zráža. 😅 ale plánovala som, že si budem pichať injekcie v tvare kvetinky... (tie modrinky by tvorili nejaký obrázok), ale teda nemám ich. 😵