Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

fiallinka
2. únor 2011

@sarafortuna ale jo, právě to mthfr teoreticky může způsobovat problémy i na začátku, ale zas na to asi nemají vliv případné injekce... ten potrat mohl být zapříčiněný třeba vývojovou vadou dítěte, ono je těžko to nějak objektivně zjistit, prostě nemuselo to být mutací... a znám holky s Leidenem, které píchaly až třeba v druhé půlce těhu a ok... navíc tu mutaci má cca 7% ženských a většina s tím problém nemá a neví o tom... takže tak - ale stejně bych pro jistotu šla pro injekce hned, až budeš těhotná 😉 , spíš "pro pocit".

sarafortuna
2. únor 2011

@fiallinka, no veď práve, že ja som sa zmierila s MA s tým - že to bolo len vírus alebo nejaká vada, ktorá to zmarila... len mi to teraz vrta v hlave... lebo pravý dôvod potratov sa málokedy nájde... 😉 ale myslím že hemoška už bude dôslednejšia - a poistí to nejako - dufam... 🙂
Ja mám Leiden-hetero + MTHFR homo, nie len samotné MTHFR - to viem, že ma veeeeľmi veľa ľudí...

fiallinka
2. únor 2011

@sarafortuna já vím, že máš Leidena, ale právě i u toho Leidena hetero se uvádí incidence v populaci 5 - 7%, pokus si to dobře pamatuju... ale každopádně, já bych v případě, že už to víš, prostě otravovala hematologa 🙂

sarafortuna
2. únor 2011

@fiallinka, ja len nejako chaosím 🙂 🙂 🙂 , musím veriť tým lekárom, hoci niektorým sa nedá veriť 😉 😉
takže dúfam, že ja nebudem patriť k tým dievčatám čo si bohužiaľ museli zažiť viac potratov.. musím tomu veriť... 😉 😉

fiallinka
2. únor 2011

@sarafortuna důvěřuj, ale prověřuj, dobře děláš... já jsem poprvé doktorce věřila, nezjistila jsem si nic, a dopadla jsem blbě, takže od té doby už prověřuju hodně 🙂

zulok
2. únor 2011

@berule hej, do konca tehu 0.2, no ale plasila som furt

@sarafortuna na zac. tehu som mala afty, dala som si viac Bciek a mam od nich pokoj, ja hned ako mam v tele menej B ciek, mam afty a herpesy...ten suvis B ciek a aft je myslim uz objaveny, aspon z inych diskusii viem, 🙂

zulok
2. únor 2011

ono sice sa hovori, ze MTHFR potraty nesposobuje a dakedy ani Leiden, ale napr. u nas v rodine zo strany stareho ocka, ziadna zena nema deti.. ☹ tak dakde problem asi bude a sestra stareho ocka ma horkotazko jedneho syna a ten syn, oni zas nemaju ☹
sice percento je velke, kto ma mutacie.. ale je aj vela rodin, kde deticky chybaju

sarafortuna
2. únor 2011

@zulok, veď práve.. podľa toho viem že mi niekde "miznú" b-vitamíny v tele 😀 😀 😀 😀 , len chcem nájsť súvis medzi málokrvnosťou - zníženými červenými krvinkami.. .čo je nedostatok B6,B12, železa... a medzi trombofíliou.
zatiaľ som nič nenašla.. 😅 😅 - ale pri trombofílii každej z nás odporúčili B-čka.
Takže nejaké prepojenie - že trombofilici sú viac-chudokrvní by tu mohlo byť...
ale asi riešim nevyriešiteľné... 😀 😀 😀 😀 😀

a s tými potratmi ... fakt mám pocit, že tu záleži aj od iných vecí a podľa mňa o tom ešte ani lekári či výskumníci nevedia... veď ani o tých mutáciach sa donedávna nevedelo...
sú ženy čo to asi ani neriešia tak ako my...
V každom prípade si oddnes zvyšujem príjem B-čiek... lebo už ich v poslednom čase jem veeeľmi sporadicky... 😉

ďakujem za rady dievky, nech sa vám darí...
a ináč pozerám, že kočky s ktorými som toto predrokom preberala, sú už maminky... joj, musím sa už aj ja pridať aspOň k tehuľkám... papa 🙂 🙂

cukor
2. únor 2011

@sarafortuna ...vela záleží na tom aký je hematolog.ja som na zaciatku tehu mala hodnoty dobré a hematologicka mi aj tak dala injekcie,vedela,ze sa to bude zhorsovat ,tak načo riskovat.a tu je aj vdaka nej výsledok 😉

kapp
2. únor 2011

Zdravím kočkyyyy - hlásim sa po veľmi dlhej dobe ... nestííííham - odkedy mám moju "duracellku" Dominku a úprimne obdivujem všetky dvojmaminy, ktoré sem stíhajú prispievať...

@sarafortuna - dúfam, že som tvoje meno napísala správne 😉 ... nuž, moja, vieš, že na tom, čo hovoríš, je kúska pravdy??? Ja tiež som cca pred 2,5 rokom hľadala súvislosti medzi anémiou a dificitom B vitamínov v tele ... a ešte niečo máme spoločné - Leidena heterozygot a MTHFR homozygot a pozri ho - mám dve bambule ako svet! Síce sú medzi nimi 3 anjelici, ale čo už s tým narobíme ... Keď ti môžem z vlastnej skúsenosti poradiť - skús hlivu - ako hríb - normálne to pestuj (pozor pri mykóze = vtedy sa nesmú žiadne huby), veľa športuj, hýb sa - my trombofilky musíme byť žihadlá ... kvôli krvičke ... no a potom svoju úlohu zohrajú aj injekcie - ja som mala ako naša Zuločka (ahoj slniečko, zdravím ťa) Clexane 0,2 až do ukončenia šestonedelia = pri Dominke... Pri staršej Natálke absolútne nič - vtedy o tom ešte netušili a mala som veľké problémy - urgentný cisársky v 38tt o polnoci, Naďku mi oživovali a mňa tiež, lebo ma nemohli prebrať ... celé tehotenstvo preležené ... to pri Dominke bol vegeeet - iba tie kŕče v podbrušku boli brutálne, inak pohoda ...
Takže hore hlávku ... aj na teba príde ...

sarafortuna
2. únor 2011

@cukor, krásnučka babuľka, juuuj... až mám slzy v očiach...

@kapp, veď ja viem, že na každého vyjde... aj my sa dočkáme...
idem si veru o chvíľku asi zašportovať - domáci aerobik 😉 😉 😉 😉 mužíka nemám doma, tak to využijem aspoň tak... 🙂 🙂
čaute kočky...

hagarka
2. únor 2011

Ahoj babenky....ja mám dve krásne detičky a s manželom sme sa rozhodli pre tretie....bohužiaľ nedopadlo to dobre(spontánny potrat v 6tt), ale môj gynekológ hned konal, dal mi vyšetriť trombofilné mutácie......dnes som sa tam narýchlo zastavila, ale nemohol nájsť výsledok, len že si pamätá, že som homozygot.........že pre mňa to nič neznamená, ale ak by som chcela byť tehotná, to je skôr problém....tak som z toho dosť smutná ☹ ☹ ☹

hagarka
2. únor 2011

@kapp ....chcem sa len spýtať......tie "nevydarené tehotenstvá boli v čase, keď si už vedela o tom, že máš nejakú trombofilnú mutáciu, alebo to bolo ešte pred tým?

velvet26
2. únor 2011

@hagarka viem, ze si smutna...aj my sme si to vsetky prezili...ale na druhej strane, mas dve deticky co je super..a mas dobreho doktora, ktory ti dal spravit testy, klobuk dole, ze hned konal..maloktory by to urobil..
to ze si homozygot znamena, ze si zdedila mutaciu po obidvoch rodicoch, t.j. mas chybne geny z obidvoch casti, co je horsie ako keby si bola heterozygot, ale nevies este o aku mutaciu sa jedna, ci je to MTHFR alebo Leiden alebo protrombin, pripadne ina..ved dr. ti povie a urci dalsi postup, ci bude treba v dalsom tehu pichat alebo nie...no asi skor ano..kazdopadne, hlavku hore..tretie baby bude urcite coskoro u vas v detskej izbicke.. 😵 😵

hagarka
2. únor 2011

@velvet26 ..........ďakujem.....ja som síce sestra, ale do hematológie sa moc nerozumiem. Neviem, čo tam presne mám, nemohol nájsť ten výsledok.....uvidíme. ďakujem za slová povzbudenia, dobre sa to počúva......... 😅 .....nemienim sa tak ľahko vzdať!

velvet26
2. únor 2011

@hagarka nemas za co, viem co prezivas, tiez to bol pre mna sok, ked mi dr. povedala ze mam leiden heterozygot, v normalnom zivote som nemala nikdy problemy len v tehu a vidis, picham si fraxik a uz sme s nasim dievcatkom v 27 tt... 😉

hagarka
2. únor 2011

@velvet26 .............ja som z toho jasná, ale asi to budem mať horšie keď som ten homo....... 😠

velvet26
2. únor 2011

@hagarka no dost dievcat tu ma homozygota a v pohode pod dohladom hematologa vsetko zvladli a maju deticky a aj take co maju viac mutacii naraz...kazdopadne, budes mudrejsia,ked sa porozpravas s dokym, ze aku presne mas a urci ti postup..bude to urcite ok..som si ista.. 😉

hagarka
2. únor 2011

@velvet26 .....díky, to som dnes asi potrebovala počuť......

nektarine
2. únor 2011

@cukor Peťa je zlatá 🙂

@kapp křeče? jak to? já totiž píchám injekce od 4-5tt, a je to moje druhé těhu, a právě se kolikrát hodně podivím, jak mě zabolí břicho... V prvním si to nepamatuju. Myslíš teda, že to může mít nějakou souvislost?? A taky mám teď hodně zácpu, to jsem předtím taky neměla. Zítra jdu na kontrolu, tak snad bude všechno o.k.

kapp
3. únor 2011

@nektarine - veru, veru - kŕče - začali cca v 4. mesiaci pri cestovaní do Bratislavy na hematológiu, pomáhalo jedine MAGNE B6 - pri staršej som to tiež nepoznala. Podľa mňa sú tie kŕče spojené s rozťahovaním sa maternice... Na zápchu skús papať veľa kompótov - hlavne marhule, slivky ... Držím palce na kontrolu, nech je všetko OK !

@hagarka - je mi ľúto, čo si si prežila ☹ ... nuž, tie potraty boli predtým, ako mi zistili trombofíliu - ono vieš, na Slovensku sa začne s tebou niečo "robiť" až po treťom potrate... Ja som po dvoch potratoch menila gynekológa, ktorý už bohužiaľ tomu tretiemu zabrániť síce nemohol, ale urobil maximum potom = všetky možné vyšetrenia na všetko možné - negatívne, až potom ho napadla ešte genetika v Bratislave na Kramároch, no a tam mi diagnostikovali trombofilné mutácie...

@sarafortuna - moja, ja viem, to čakanie je nekonečné ... ale poviem ti, že práve keď som to pustila z hlavy a zmierila sa s tým faktom, že Natálka bude jedináčik = som otehotnela = po 11 mesiacoch snaženia a sledovania bazálnej teploty, plačoch pri každej menštruácii ... no a vidíš ho ... teraz sa nezastavím a momentálne Dominka píše tetám na MK spolu so mnou = sososoososooppôôaôaôaô 😀

erika12345
3. únor 2011

@nektarine drzim palce na hemato. 😉 tak super, ze uz ste v novom, my akurat zaciname vybavovat papiere na stavbu. 🙂
@app Vidim, ze sa rozpravate o krcoch, ja nemam v podbrusku, ale v nohach, myslis, ze aj na tie pomaha magne B6? Pred tehu som to mala tak mozno 2 krat za zivot a teraz je to uz viackrat a dost neprijemne a bolestive.

velvet26
3. únor 2011

@cukor naaadhernu babulku mas... 😵 😵 😵

fiallinka
3. únor 2011

@hagarka ale ty vůbec nevíš, čeho jsi homozygot, že? Asi mthfr a to žádná hrůza není, navíc se ti podařily dvě děti, NEBOJ 🙂.

hagarka
3. únor 2011

@fiallinka .....neviem, to mi povedal len doktor, ale nakoľko nejako nemohol nájsť môj výsledok tak neviem nič presnejšie, len mi toto povedal, že si to pamätá....14 tam idem tak potom budem múdrejšia. Myslíš,že by som bola moc odvážna keby som to tretie chcela?

hagarka
3. únor 2011

@kapp .....nerozumiem jednému, asi to nebude až také nákladné vyšetrenie, ktoré by vlastne nemohli robiť preventívne.......a predišli by veľa zmarených životov.........Oni to ale berú len ako ďalší prípad.......ale čo prežíva tá žena si nevedia ani predstaviť

berule
3. únor 2011

@hagarka proč by jsi měla být moc odvážná? To bych já musela být taky, u nás je důležité sledování na hematologii a pak bude určitě všechno v pořádku 🙂
Jinak já dnes byla na utz na vvv. Doktor mě dostal, hned jak jsem si lehla na lůžko....prý je u mě rekord, že jsem už v 21.tt 😠 bych ho propleskla. Ale pak říkal, že mimčo je v úplném pořádku, že odpovídá tt jak má, čípek mám v pořádku a zásobování placenty taky a má prostě všechno tak jak má být. Tak jsem strašně šťastná. Ještě jsem se zeptala, jestli se to může ještě pokazit, tak mě "utěšil", že do 16.6. se toho ještě může pokazit hodně 😖 Ale mě už náladu nezkazil 😉

kapp
3. únor 2011

@berule - prepáč, že vyzvedám, ale priznám sa čestne = som zvedavá ... možno si to tu písala, asi som prehliadla - okrem tých dvoch tvojich krásnych detičiek a tretieho na ceste bola ešte u teba nejaká gravidita? A akú máš mutáciu?

@hagarka - mne hematologička na Kramároch tvrdila, že genetický test stojí okolo 25.000,00 SKK, ale poisťovňa ho plní hradí ... takže by to asi preventívne nešlo ... vieš, u niekoho mutácia nespraví nič, a niekto aj s neškodnou mutáciou si toho preskáče až až ... 😒 A plne ťa chápem v túžbe po treťom dieťatku ... ja mám také zmiešané pocity, raz by som aj chcela, potom už nie ... viem, že by som to zvládla a v tomto veku si to aj plne vychutnala, ale to by som sa musela rozviesť ... môj manžel už ďalšie deti nechce ... je mi ľúto, že to vravím, ale aj Dominkine zriedkavé zlé náladičky znáša veľmi zle = už si zvykol, že Nana je samostatná veľká holka ... akosi zabudol na to, že malé dieťatko sa musí všetko všetúčko učiť odznovu... a že kým sa naučí hovoriť, všetko ohlasuje krikom ... Bude mať o pár mesiacov 39 rokov, a tvrdí, že potrebuje pokoj a kľud ... snažím sa ho chápať, ale bohužiaľ to zatiaľ ide mimo mňa ... Ja som veľmi, ozaj veľmi Dominku chcela, doslova som si ju vydupala u toho tam hore ... dievčatá tu vedia = hlavne @zulok , preto ma bolí, že to berie takto...

jaj, napísala som toho tuším viac, ako som pôvodne chcela, ale pomohlo to ...

berule
3. únor 2011

@kapp Je nás tu hodně, takže se v tom těžko orientuje 🙂. Měla jsem bez problémů 2 holky a pak jsem měla 2 MA v 19. a 20.tt( tak si to napsali doktoři). Při posledním MA mi udělali stěr a zjistili mutaci MTHFR heterozygot. Když jsem teď otěhotněla, tak jsme si rychle dělali genetiku a hematologii, tam bylo všechno v pořádku a podle pitev byly obě miminka v pořádku, takže jsme se zase neměli čeho chytit. Ale hematolog je super a řekl, že nebudeme nic riskovat a dal mi injekce, i když krev mám v pořádku, jen mám málo železa. Takže jsem sledovaná na hem. a budu chodit častěji na utz. A ty jsi si taky píchala injekce?

kapp
3. únor 2011

@berule - len pri tehotenstve s Dominikou - Clexane 0,2 od 3tt až po ukončené šestonedelie ... Je mi ľúto, čo si si preskákala ... šokujúce, že 2 holky úplne bez problémov a pozri ho, až potom ... nechcem jatriť rany, ale vedela si pohlavie zosnulých bábätiek?