Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

velvet26
5. dub 2011

@pancuska tak to chodime k tej istej... 🙂 mne sa zda byt kruzliakova fajn, ona je taka ludska..urcite ti ten fraxik uz nabuduce da na cely mesiac...a koho mas gynekologa?

pancuska
5. dub 2011

@velvet26 ja chodim gyn do piestan,Varga sa vola,predtym som chodila inemu a ten so mnou nic nerobil,vzdy ma len pozrel a nic ani nepovedal,tento hned zacal hladat chyby a riesenia.....ano ta kruzliakova je fajn,ale ona asi nechcela kvoli tomu ze som nepotratila.....lenze dr mi hovoril ze ja som aj mohla ale som o tom nemusela ani vediet ze su aj take pripady....ved uvidime ak mi ten fraxiparyn pomoze uz mi ho bude davat.....inak chcela az v 3semestri a v sestonedeli...

nektarine
5. dub 2011

@chomik s tím cestováním bych si nedělala starosti. Já bych jela normálka autem, vem si k sobě flašku s pitím a popíjej celou dobu a tak po 2 hodinkách zastavte a obejdi si dokola parkoviště a určitě to bude o.k. 6 hodin není nic strašnýho.

katrenka111
5. dub 2011

@fiallinka No lebo vela bab ma problem aj otehotniet, tak preto sa pýtam ci to s tromboskou suvisí......
A jak vies ze pri protrombin.mutacii su problemy ku koncu????

chomik
5. dub 2011

@pancuska picham si fraxiparine, ale zatiaľ nemám všetky výsledky z hematológie, tie budú až začiatkom mája...fraxiparine mi nasadil môj gynekológ, lebo sestre zistili nejakú mutáciu (so zrazanlivostou krvi), potom mi na hematologii robili testy a prvé výsledky boli také na hrane, tak kým nebudú všetky výsledky, tak si mám pichať ten fraxiparine...

fiallinka
5. dub 2011

@katrenka111 no, mám ji a ve 3. trimestru jsme bohužel problémy měli - následně jsem si to načetla a říkal mi to i doktor - je to podobné jak Leiden - problémy s placentou, trombózy... akorát u protrombinové mutace je to míň prozkoumané, má ji míň lidí jak Leidena. U mthfr jsou zase častější problémy v prvním trimestru ...

katrenka111
6. dub 2011

@fiallinka a ake si mala problemy???? No to som si vsimla ze ju ma menej bab, preto ma to zaujíma ako to vlastne je.....

velvet26
6. dub 2011

@pancuska urcite ti ich uz da natrvalo, aj mne po prvom neuspesnom tehu hovorila, ze to sa ani testy nerobia atd. no mala som ziadanku od gynekologa, tak mi vsetky vysetrenia porobili a hned mi potom pri dalsom tehu dala fraxiparine, aj ked poznamenala, ze leiden podla vyskumov robi problemy az neskorsie, nie v prvom trimestri ale dala mi ich...tak treba na nu hodit aj smutne oci, ze ako ti na tom zalezi, atd..ona ti ich da..uvidis.. 😉

cukor
6. dub 2011

@velvet26 ....teraz som si vsimla,ze ty si uz v 36. tt......to ale letí.....o chvílu budeš mat aj ty pri sebe svoje dievčatko.tak este mesiac si uzivaj brusko.

pancuska
6. dub 2011

@chomik to je dobre ze ti ho dali takto bez problemov,ja som musela teda riadne bojovat.....a kam chodis na hema?

pancuska
6. dub 2011

@velvet26 no od dneska picham,teda manzel bude,lebo ja si to sama este nedokazem a v pondelok idem zasa ku gyn a na hema.....gyn povedal ze ak nebudem mat vytvorenu v pondelok placentu (tusim,lebo uz mam vela info v hlave) tak to tehu ukoncime,zatial to rastie,hodnoty HCG stupaju,ale este stale troska krvacam.....no uvidime,je to osud...a ty sa kde chystas rodit?

fiallinka
6. dub 2011

@katrenka111 mně ve 36. týdnu umřelo jedno z dvojčátek na trombózu pupečníku, jinak jsem byla celou dobu naprosto ok - pak jsem zjistila, že právě trombóza je pro Leidena i tuto mutaci typická. I když, nikdo stejně nezjistí, jestli to bylo fakt tím. Každopádně neboj, protože když to víš dopředu, tak s injekcema a hlídaná budeš vlastně v "normálu".

ivetaba
6. dub 2011

Chcem vam dodat trosku optimizmu. Mam trombofiliu faktor V Leiden a netusila som to. Mam dve zdrave deti. Tehotenstvo preslo bez problemov. Zistila som svoju diagnozu az ked deti boli skolkari. A este ked budete brat fraxiparin, iste sa to podari. Drzim palce.
Menej optimisticke info: Nic netusiac som si dala predpisat ATK - stihla som len prvu krabicku - vysledok tromboza a embolia pluc. Tak pozor na to.

velvet26
6. dub 2011

@cukor dakujem moja, ano leti to....uz nech je malicka na svete..nevieme sa jej vsetci dockat... 🙂 ta vasa uz rastie ako z vody, fesanda to je velka.. 🙂

velvet26
6. dub 2011

@pancuska ja sa chystam rodit v TT, je to dobra porodnica, vcera som bola na poslednej kontrole u gyndosa, v piatok mam uz stretko s porodnikom, ktoreho si zazmluvnim, takze bude aj pri porode..je to taky sikovny porodnik, sice len o rok starsi ako ja, ale velky profik vraj.. 🙂
chcem sa ta opytat, v ktorom si teraz tyzdni? ja len dufam, ze sa tvoj dr. neunahli, predsa len kazde babatko rastie svojim tempom a mohla si mat kludne aj ovulaciu neskor, resp. zahniezdenie...tak ja by som s tou placentou este predsa len pockala, ked rastie tak ako ma malinke, tak mu treba dat sancu...nedaj sa...

katrenka111
6. dub 2011

@fiallinka fuha no to mi je luto.....bože už teraz mam strach a to nie som este ani tehu....

velvet26
6. dub 2011

@ivetaba super, ze si nemala ziadne problemy v tehotenstve a mas krasne zdrave deticky....napriek trombofili vsetko dobre dopadlo..ono vela zien nevie, ze nejaku mutaciu ma a ma deti, vsak nase mamy, stare mamy a predtym zeny rodili ako hrusky a bola horsia doba aj zdravotnictvo...s tou antikoncepciou je to nebezpecne, aj ked ja som brala cele roky a ani som nemala tusenie, ze nemozem...hlavne, ze si sa z toho dostala..diky za prispevok.. 🙂

chomik
6. dub 2011

@pancuska no, keby záležalo na mne, tak si zrejme nič nepichám a poctivo čakám na výsledky, aj som sa trochu na začiatku bránila ale gyndos nástojil - že je lepšie neriskovať, keď už je diagnoza v rodine a ked sa nepotvrdi, tak to jednoducho vysadim...no ale hematolog povedal treba pichat☹ na hema chodim do Martina (teda bola som zatiaľ len raz), centrum Hemomedika

fiallinka
6. dub 2011

@katrenka111 no, jenže právě ty už se neboj - protože když to máš zjištěné před těhotenstvím, a krev ředíš, tak pravděpodobnost, že se něco podělá, už není nijak vyšší oproti běžnému těhotenství... všichni, kterým se nám stalo něco podobného, jsme o tom nevěděli...

andrea76
6. dub 2011

@vavrenka
Ahoj Vavrenka. Mohla by si mi tiež poslať ten link o chorobách čo majú vplyv na mutáciu MTHFR, prosím? Mám tiež tú mutáciu a aj syndrom lepivých doštičiek okrem iných hem. diagnózach a aj tráviace ťažkosti, potvrdená zatiaľ intolerancia laktózy.

katrenka111
7. dub 2011

@fiallinka Mam strach už len z tých injekcii, takže pri sledovaní a liečbe nehrozia žiadne ťazkosti??

cukor
7. dub 2011

@katrenka111 .nemusíš mat strach z tých injekcií.....a krvné testy sa budu stále zhorsovat...ale toho sa neboj,to je normálne a budú ta sledovat,takze by malo byt vsetko o.k.

pancuska
7. dub 2011

@velvet26 ano mas pravdu,mala som ovulaciu-uhniezdenie neskor,ale teraz ani neviem kedy ani nic....no a podla gyn by som mala byt v 3tt a ist za chvilku (podla mojich vypoctov v sobotu) do 4tt este len ale podla menstruacnych vypoctov by som mala byt uz teraz v 5-6tt a tak neviem kedy sa tam co ma vyvijat,este som si to poriadne nenastudovala ale polepsim sa 🙂 vcera som si uz pichla fraxi,dufam ze mi to pomoze! ale keby som aspon vedela preco krvacam,no vsimla som si ze len doobeda a tak spinavo,no aj to budem musiet nastudovat. takze uz v piatok pojdes za porodnikom?nie je nad to ked mas nejakeho overeneho aj ja tak najradsej chodim,neviem uz len malo ktoremu dr verim! 😉

vavrenka
7. dub 2011

@andrea76
http://www.trombofilie.estranky.cz/clanky/genet... ..... genetika, trombofilne genove mutacie
http://www.labtestsonline.cz/static/template/te... .... lupus antikoagulans
http://www.genomia.cz/cz/test/hereditary-thromb... ... dedicna tromboza
http://www.genomac.cz/sk/view.php?cisloclanku=2... .... test na vrodenu trombofiliu
http://www.karelerben.cz/co-je-homocystein .... homocystein
http://www.ssht.org/Sites/17/UserFiles/SPS_dg.pdf .... syndrom lepivych dosticiek
http://www.hematology.sk/docs/Lazur-APS.pdf .. antifosfolipidovy syndrom
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf... ... trombofilne stavy a gravidita

toto som zozbierala, niektore clanky su odbornejsie, ale stoji to za to si to precitat 😉

pancuska
7. dub 2011

@chomik v Martine su dobri odbornici,moja byv. kolegyna ma tiez to co ja,dceru mal anormalne bez problemov a az ked mala viac rokov brala HAK a dostala z toho plucnu emboliu a trombofiliu,skoro uz nebola medzi zivymi,lebo dr si mysleli ze ma astmu....a tak chodi do Martina a ma to aj jej dcera.na mna tlacil gyn aby mmi to hematologycka predpisala lebo on je na plnu pladbu inak by mi to hned dal on,lebo on ma viac pacientiek co maju trombofiliu a velmi sa o to zaujima,za nim chodia väcsinou baby co nemozu otehotniet a zatial kazdej sa podarilo a tak dufam ze aj mne pomoze!lebo myslim ze nie je normalne ze mi nechcela vobec tiect krv ked mi isli robit odbery,neverim ze by som bola 5krat laknuta ako si myslia....uvidim teraz si uz picham fraxi a v pondelok idem zasa na hema na odbery ci bude zasa problem! a ty si v ktorom tyzdni? 😉

chomik
7. dub 2011

@pancuska ja som nikdy nemala problémy s krvou, keď som bola dieťa, tak sa mi často púšťala z nosa ale potom mi niečo s tým urobili a bolo to ok...ja som aj pravidelný darca krvi a nič...keby sestre nezistili tú diagnózu, tak žijem v sladkej nevedomosti, niekde som čítala, že práve HAK môže spôsobiť takéto problémy - možno to je dôvod, prečo to má teraz tak veľa žien...momentálne som v 15+2tt

katkarv
7. dub 2011

@chomik to je zaujimave co pises,ja mam dve deti a po synovy som brala HAK 7rokov a minuly rok som mala ľkrat missed,bududi tyzden mam mat vysledky z hemat.tak uvidim ci nieco najdu.Urcite dam vediet

chomik
7. dub 2011

@katkarv Niečo v tom asi bude, keďže v súčasnosti má toľko žien problémy s počatím a donosením bábätka.... mne jedna kámoška poslala tento link (http://stop.nolimit.cz/pribehy/p-strong-nepriaz... ), ja sama som prestala s HAK kvôli "zvláštnemu pocitu v nohách" ale u lekára som to neriešila, jednoducho som prestala s HAK a zlepšilo sa to, tie problémy s nohami sa mi začali vracať až keď som začala prácu v kancelárií - celodenné sedenie☹ pomáhal mi len pravidelný pohyb. Inak - nikdy mi na gynde nerobili ani žiadne vyšetrenia, či nemám nejaké predispozície na trombózu, teraz mi to pripadá dosť nezodpovedné☹

velvet26
7. dub 2011

@pancuska tak to mas este velmi nizky tt. aby bola placenta...ved prve tyzdne sa babo vyvija zo zltkoveho vaku, placenta prebera rolu az neskor...okolo 9 tt. myslim...tak nech fakt nic on neunahli, este pockaj keby ti povedal, ze neni placenta utvorena...nech sa neunahlite...

katkarv
7. dub 2011

@chomik diky za link,precitala som no fakt sila.