Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

mucilienka
6. čer 2008

zulok,
ja som vedela aj viacej, o tych potravinach, ale zabudla som.. ked to na teba lekarka vychrlli, tak nevies, kde ti hlava stoji... ja zasa avokado mozem, ako natiekru a tak...ale teda radsej ho nejem.. povedala mi, ze na nete vsetko najdem, ale ja som hladala a zatial nic nenasla... zulok a teraz ake liecky uzivas po porode? a pocas tehu len ten clexane?
mam si nasadit listovku, ci co by ste mi poradili?

zulok
6. čer 2008

mne lekarka o strave nic nehovorila a na nete som o strave nic nenasla 😒
teraz uz nic neberie, sem tam si supnem calibrum mami, vitaminky kvoli kojo, to tak raz za tyzden. Cele tehu som brala clexane a este listovku a B6 2krat denne, a aj pocas sestonedelia toto iste.
Jasnee, na snazenie je listovka potrebna a este viac u nas, pekne hami mnami. 😉 aj 2 denne, ono ti to rozhodne neublizi 😉 ja som to papala 2 roky vkuse , teda , to je doba a nic sa mi nestalo, aspon o tom neviem. 😅
a inak zvlaastne, ze ti odporucila lekarka internet,mne ho zakazala, lebo som len plasila 😕 ze sa vrrtam vo veciach, ktore mi radsej ona povie a ze ja sa mam vrrtat v chladnicke 😀

mucilienka
6. čer 2008

zulok a nam trombofilkam pochybuju vitaminky skupiny B?

zulok
6. čer 2008

väčšinou hej, teda neviem, ale kazdá ich väčšinou v tehu berie, tak neviem 😒 neublížia, ale pozor, sú žravé 😕 teda človek je po nich hladný, alebo je to len výhovorka??? 😅

mucilienka
6. čer 2008

zulok a mimo tehu? tak zrave vitaminky prave teraz nepotrebujem 😀

zulok
7. čer 2008

mimo tehu fakt netuším, bola som na hematologii, ale len som volala, ci si musim pichat injekcie, takze krvny rozbor nemam... ono sa to asi nejak neriesi, mimo tehu chybajuci vitamín nejak neublíži, takže fakt netuším 😖 ale zaujímalo by ma to, a ešte viac, že teraz aj kojím 😒

mucilienka
7. čer 2008

zulok, aj ja stale kojim.. mne uz chybal magnezium... ma bolievala hlava a bola som depkova.. a straaaaaaaaasne unavena... 😝

zulok
7. čer 2008

mucilienka, no neviem, ale mala by som to vyzistiť 😒 mne sa par dni zhmlievalo pred occami, tak som si supla par vitaminov, ale neviem, ci som len nebola unavena 😒 no, budem beahat po nete, ak zvyši čas

katka28
7. čer 2008

Ahojte, dievcence vopcham sa do vasej diskusie, co sa tyka becka, mala som ho taky nedostatok, ze mi museli pichat injekcie kazdy den. Nebola som vtedy tehu. Je pravda, ze som vtedy dost pribrala.

zulok
7. čer 2008

KAtka, to nie je len naša diskusia o B vit. , len sme tu boli náhodou len my dve 😀 Ďakujem za napísanie názoru, takže je možné, že máme málo B? 😒 jeejda a kebyže ho začnem sem tam spapaťm, ono to nemá nežiadúce účinky nie? či ja neviem, čo teraz. 😕
KAtuš a ako sa ti to prejavilo, že ho máš málo, no okrem krv.obrazu.
A ako sa má malé mrvidielko 🙂

katka28
8. čer 2008

Zulocka, dr. to zistila podla rozborov, ja som to nijako nepocitovala. Ale teraz, ked sa tak nad tym zamyslam, mavala som veeeelmi casto herpesy (mohlo to byt aj z toho?) aj kazdy tyzden. Dokonca, ked som bola s detmi na plaveckom, tak som si pozicala zo skoly pistalku a hned na druhy den som mala celu vrchnu peru - 6 herpesov. To bol moj rekord. Potom som bola s tym na koznom a predpisal mi tabletky herpesin (brala som ich asi pol roka), za ten cas ziaden herpes sa mi nevytvoril. Teraz aj po tych injekciach a liecbe som mala napr. minuly rok asi 2x. Takze to povazujem za skveeelee.

Mrvidielko sa ma asi dobre, opat sme do rana vela nenaspali, sla som spat o polnoci, ale este o druhej som bola hore a sice som mala budik nastaveny na pol osmu, uz o piatej sme mali opat disko. Ale vobec mi to nevadi, vsak som doma, mozem si lazkat, kedy chcem. Aspon zatial 🙂
A ako Ti spinka Matusko? Na nom vidim, ako ten cas leti, uz ma skoro tri mesiace. Ked mrkam na svoje tyzdne, mam pocit, ze sa to neskutocne vlecie.

Dnes som vyuzila rannu vychadzku (od 9. do 11.)a zasla som ku nasim a svokrovcom na rychlu navstevu. Asi ma maju vsetci teraz radi, lebo presne vedia, kedy sa ma zbavia 😀 🙂 🙂

mucilienka
8. čer 2008

katka, veru mohlo, nedostatok vitaminov skupiny B sa prejavuje predosvetkym na koi a slizniciach...

babulky a vraj super pri tromboske je zeleny jacmen - napoj z neho, hlavne pocas tehu a po porode.. strasne to upravuje krv...

alinuska
9. čer 2008

Babule cauky, vidim, ze debatite o B vitaminoch. Ja ho mam teda nastastie dostatok, aspon podla rozboru krvi som nemala s B-ckami problem. Ale niekedy ich papkam aj ja ten B-komplex forte, hlavne, ked som chora alebo len tak, preventivne. S tym ze je zravy, to je pravda, ale zasa nepribera sa od neho, ale od toho kvanta, co popri nom zozerieme 😀 , takze to chce sa iba krotit. Podla mna je dobry nielen pre buduce tehule, a obzvlast pre nas - trombofilky, ale aj pocas tehu a tiez pri kojeni - aspon sem-tam babulky (ale radsej treba precitat pribalovy letak). Dnes nemam moc casu, lebo budem sluzobne mimo cely den od 10.00 hod., takze Mucilienka sorry, tabulku nestiham, ale zajtra sa polepsim a poslem 😉 😀 . A vdaka za tip na tie vlasy... 😅
Pekny dnicek

katka28
9. čer 2008

Ahojte,

Lenocka, ak sa dobre pamatam, aj ty mas deviatakov. Akurat mi moji pisali, ze nevedia zohnat slova rozluckovej pesnicky, co sa spieva na konci skolskeho roka. Nemate ich nahodou? Velmi by ste mi tym pomohli. Pytam sa aj ostatnych babuliek.

Alinuska, to si ma pekne schladila, ze sa z B-cka nepribera, ale od toho kvanta, co popri nom zozerieme , takze to chce sa iba krotit 😀 Ale mas pravdu 🙂 Len je lepsie si nahovarat, ze to z toho B-cka 🙂

Mucilienka, ten zeleny jacmen sa da kupit ako caj alebo ako sa da zohnat?

Dnes som sa bola fotit s mojimi deviatakmi, teraz mi dochadza, ze mi uz odchadzaju. V buse mi az slzicky vysli do oci a to nehovorim este o poslednom dni. Mala som ich od 5. triedy a je to moja prva trieda. Budu mi velmi chybat.

mucilienka
9. čer 2008

alinuska, je ti odpustene, tabulka ma cas...
katka, ten zeleny jacmen je taky prasok, co sa dava do vody a zaraba sa.. maju to aj tu na nete, ale aj v kazdom bioshope.. je to ale sakra drahe.. no pomaha to...
co mate nove? ja sa do tabulky tehuliek nepridavam tento mesiac.. dostala som MS, ale taku, ze az... 😝

nina23
10. čer 2008

caute babulky 🙂 .

V piatok som bola na iUI, takze buduci tyzden su vysledky, uvidime. Stale papam anopyrin a kyselinu listovu, tak snad zaberie.
Nemoze mat dlhodobejsie uzivanie anopyrinu nasledky na pecen?

Inak ako sa mate? 🙂

alinuska
11. čer 2008

Ahoj Ninuska, tak teraz si vo faze ocakavania 😉 , verim, ze na ten vytuzeny vysledok 😵 !!! Drzim velmi palce a idem za tebou v zavese 😀 😀 ... Nejake pocity?!?!? 😕 A ci skodi anopyrin na pecen, to netusim, co pise pribalovy letak? Ale to vies, vsetky lieciky su zatazou pre pecen, ja prave preto obcas pijem caj z ostropestreca marianskeho (sylibum marianske). Ja ten anopyrin sice uz doma mam, ale som ho este nezacala brat, to az dnes po kontrole...? Nekonzultovala si s dr. Benovou, ci je vobec vhodny? Ja od nej nemam dodnes odpoved a uz ju ani necakam ☹ Pojdem tam v juli, tak potom si mozno vypocujem 🙄 .

zulok
11. čer 2008

Ninuuskaaa, držíím palceeeee. Alinuska a jasne, že aj tebe.

Katka, fuuham, rozlucka s deviatakmi, no to si viem predsatvit tie slzicky, ale ake to bude kráásne, ked ta stretnu uz s kocikom a bubulkou 😀

Mucilienka, ms??? no bleeeeee, držkaj sa a držím palce na nabuduce.

BAbulkyy, kde je Kappuska a Lenocka???? ☹

Pokial ide o anopyrin, má vplyv na pečeň ako aj všetky iné lieky... preto sa to bojím užívať stále. 😒 ale to by ste museli brať dlllllho. Ja som brala nonstop 2 roky kopec liekov a vitamínov, pečeň vpohode, tak asi tak..

zulok
11. čer 2008

Prepáčte za tak strohý prípsevok, ale som nakakana. natieraju nam panelak zvnutra a jedinu suknu, ktora mi je dobra(na gumicku) som obtrela o farbu (bielu) a dnes celý den nenatierali a akurát včase najväčšej premávky (z práce domov) začali, takže sa obtrel aj manžel a to rovno oranžovou (hehehe) 😀 mi nedalo, škodoradoť ako nikdy. No, hned mi je lepšie 😅

barag
11. čer 2008

ahoj a děkuji za vaše předchozí odpovědi a názory, nestihla jsem dřív reagovat, měli sme mnoho strostí s přípravou svatby, k tomu máme ještě povinnosti vůči naším zvířátkům (králíci, včely, kuřata,...), navíc před svatbou se podělalo co mohlo. ale na svatbu slyšíme kladné ohlasy, tak to snad mělo nějaký smysl to , že jsme s manželem totálně vyčerpaní a teprve teď se dáváme dohromady 🙂

začala jsem chodit do centra reprodukční medicíny a o vyšetření na zjištění trombofilie zatím nepadla ani zmínka...tak nevím, možná se pan doktor chce rozhodnout až na základě spermiogramu metodou swim up, zatím jsme měli jen ten obyč. a vyšel dobře.

a teď už se konečně dostávám k tomu, co bych chtěla vědět, jaké vyšetření žena úpodstupuje, zjišťuje-li se u ní trombofilie? a podstupuje toto vyšetření i partner? a má to něco společného s genetikou? děkuji za odpovědi a taky se ještě omlouvám za můj veledlouhý příspěvek 🙂

lenoc
11. čer 2008

Ahoj babulky moje,... priznam sa, chodila som si vas citat takmer kazdy den, len som nepisala, "nevydalo" ako u nas doma hovorime, tak teraz mam co dobiehat. Idem odpisovat postupne, tak sa nelakajte, ze pisem o niecom, na co ste vy uz hadam aj davno zabudli....

Zuločka, na tie infekcne vysetrenia a stery idem az na jesen preto, aby som vedela, ze to je pred dalsim tehu v poriadku. Kedzue su to povacsine choroby, ktore sa navonok nijako neprejavuju, nezneprijemnuju zivot, netreba ich riesit hned, ale az pred dalsim tehu... napr. by sa spravili teraz, boli by vysledky ok a potom do novembra by som nejaku taku potvoru dostala a ani by som o nej nevedela.... tak radsej az tesne pred snazilkovanim. dufam, ze som to moc nepomotala. 😀
Pytala si sa na dovcu, no, chceli by sme Chorvatsko, ale kedze to nechavam na lastminute, mozno z toho bude aj nieco ine. Slniecko opali a zohreje nielen telo, ale i dusu.

Mladu cibulku lubim aj ja.... 😉

Kati, som moc rada, ze sa vam nadalej dobre dari a super, ze sa snazis, moc si ten myom nepripustat. Ked je mamina v psychickej pohode, je to pre babo to najlepsie.
Na buducu rok mam slubene, ze by som nemala byt triedna, tak az tak vela pracicky nebude a myslim, ze ten jedenkrat, co pojdem rano a krv a potom sa aj tak vratim do prace ich v skole nezabije. Oni tiez rataju s tym, ze akonahle otehotniem, idem na PN a sefka sa sama vyjadrila, ze prvorada som ja a az potom skola v takom pripade a aj teraz, kym som bola doma. Do prace chodim od 19. maja, ale predtym som tam bola uz asi trikrat pozriet decka i kolegov, tak to bolo take postupne a tym padom lepsie.
Bohuzial, nepoznam zidnu taku pesnicku na rozluckovu. U nas nic take nebyva. 😕 Mojij sa teraz trapia s programom, buduci tyzden ideme na tri dni na vylet, potm v utorok rozluckova... ach jaj, uz teraz mi je smutno za nimi.... a to som este dostala od jednej ziacky taky krasny dojimavy list. Mala som ich sice len od sedmicky, ale tiez je to moja prva trieda.

janka, uz to asi nie je aktualne, ale injekcie boli aspon pre mna v nemocke v pohode, velakrat som ani nezacitila, ked mi ju pichla, inokedy to bolo fakt ako vcelicka.

Alinus, ved z krvi mi budu robit prave infekcne choroby ako toxo, borelioza, listerioza a nazvy dalsich dvoch si uz nepamatam, dalej asi aj tie pohlavne - ale to mi robili uz 2x - v kazdom tehu, + ster z krcka na preventivku a na chlamydie, mykoplazmy a nejake zoonozy. Z genetiky mi este nic nedoslo, musim tam zavolat na bud. tyzden, ci na mna nezabudli. 😠
Ja som mesiac pred prvym otehotnenim tiez cvicila Mojzisovku (normalne so sestrickou v nemocke) a mala som riadnu svalovku. 😉

Znrik, aj ja som mala tentokrat dlhsie problemy ako prvy raz - aj dlhsie spinenie, samozrejme, ale tiez som az do prvej ms mavala dost casto take akoby slabe ms bolesti a teraz znova ale to nude teraz uz asi tym, ze ocakavam po vikende dalsiu mrchu. Tiez neviem, preco som mala tie slabe bolesti, asi sa to telo tentokrat dlhsie davalo a dava do poriadku. Hadam na druhy den po zakroku ma zacalo boliet brucho na pravej strane a podbrusko pri moceni aj stale. Mocak bol v poriadku, aj slepak aj vsetko ostatne (bola som uchirurga), aj vajecniky, takze to bolo vraj psychickeho povodu + podrazdene nervve zakoncenia.
Bola si uz aj u lekara? Co ti povedal na to?

jeeej, modlitbicky su super, budem si ich musiet vytlacit a potom modlit a modlit....

Dakujem za blahozelania k meninam. cmuk vsetkym 🤐

Aj ja mavam skor nizsi tlak. Hm.
To som ani netusila, ze by som nemala papat avokado, ja ho mam velmi rada, robievam taku natierku na hianky z neho, mnam. 😝 A pijem aj kavu, ale max. dve slabe denne.

emicka, gratulujem, to je krasna spravicka.. 🙂 😉

ninka, no dufam, ze vysledok bude pozitivny... Drzim nadalej palceky.

Zulocka, ved skodoradost je najlepsia radost. cha.

Barag, robi sa len odber krvi, mne to robil priamo gynekolog a ked sa mutacia potvrdila, robila mi este odbery hematologicka na homocystein (to je hormon,ktory, ak je jeho hladina zvysena, zahustuje krvicku). Myslim, ze partnera nie je potrebne vysetrit.

Mucilienka, vitaj.

No, dufam, ze som na nikoho a nic nezabudla. Budete mat co citat, hi. 😀 😝

lenoc
11. čer 2008

Barag, a svadbicka uz bola, ci len bude?

lenoc
11. čer 2008

Na Lolku som zabudla.... ☹

barag
11. čer 2008

svatba byla teď v sobotu 🙂 ,
jinak by mě zajímalo, jaké vyšetření krve se dělá, jestli to odebírají na hematologii nebo genetice nebo kam to případně od praktického nebo jiného MUDra posílají?

děkuju moc a nezlobte se prosím, že se V8m sem motám, ale o tomto víte mnohem víc než já, tak budu ráda za jakoukoliv informaci. děkuji

jabluncanka
12. čer 2008

Ahoj Barag,

vyšetření na trombofilie se dělá společně s genetikou a pokud se nějaká trombofilie objeví,seduje se u hematologa,případně u gynekologa,který pracuje v ambulanci pro infertilitu.

Jinak děvčata před časem jsem sem přispívala,mám trombofilii C677T a u Leidenských mutací jsem zdravý přenašeč a teď,začátkem května se nám zadařilo spontánně otěhotnět.Dnes jsem 6+1 tt. Držím všem pěstičky! 😵 😵

alinuska
12. čer 2008

Jeeejda, ahoooooj Lenocka, stratena nasa dusicka aj s Kappuskou, to si si asi robila normalne poznamky, aby si na toto vsetko odpisala 😀 ? No, co sa tyka tych vysetreni na jesen, to celkom chapem, aj ja som presne tak uvazovala, ale na vysledky niektorych vysetreni sa zial nacakas, takze to nikdy nebude tesne pred snazenickom...ako aj ja, absolvovala som torturu vysetreni a dokial som toto vsetko obehala, od prveho vysetrenia uz presli nejake tie mesiace, tak som bola zasa na zaciatku a tak to ide dookola 😒 . Ono nikdy to asi nebude take stopercentne, ze je uplne vsetko v poriadku, tak som sa s tym uz nejako zmierila. Takze uz zarezavas v praci? Ale ak je praca potesenim, tak je radost do nej chodit! 🙂

Barag, blahozelam ku svadbe a zelam vsetko najlepsie, hlavne vela lasky, tolerancie, porozumenia a do roka proroka 😉 !!! Co sa tyka vysetrenia na trombofilne mutacie, tak ja som absolvovala genetiku a tam mi to nezistili, mozno sa zamerali na nieco ine a ostatne veci nevysetrovali (tam zistovali iba karyotyp), ale je pravda ze to bolo pred snad aj 5 rokmi na oddeleni genetiky (neviem ako sa presne to oddelenie volalo). Mne tu trombofiliu zistili minuly rok na hematologii, kam ma poslala moja gynekologicka. U vas je ale mozno postup iny a vsetko zistia pri genetickom vysetreni. V podstate aj na hematologii robia geneticky rozbor krvi na zistenie pritomnosti tychto mutacii.

Zulocka, kto sa smeje naposledy... 😀 Len aby si sa dnes zasa o nieco neobtrela, lebo budes kupovat nove veci 😀 Ja som dnes rano citala pribalovy letak anopyrinu a zasa som zneistela, ci ho vobec mam zacat brat? Pise tam nieco o zabranovani zhlukovania krvnych dosticiek (trombocytov) a pokial viem, tak mam krvny obraz v norme (alebo som aspon pri poslednom vysetreni mala), tak asi stavim na stary dobry wobenzym, ktory mam odobreny aj mojou hematologickou. Nazory na uzivanie anopyrinu sa totiz roznia a to co odporuca gynekolog ako prevenciu, hematolog zamietne, tak teraz babo rad 😕 ?! ...sa tak hovori... 😀

Jabluncanka, jasne, ze si ta pamatam, moc, moc ti drzim palce a prajem, nech vsetko prebieha v najlepsom poriadku a dockas sa dalsieho zdraveho dietatka!!! Blahozelam k tej nadhernej spravicke!!! 😵 Ozvi sa nam priebezne, ako sa vam s mimisko dari, ok? Pichas si nieco na riedenie krvicky?

jabluncanka
12. čer 2008

Alinuška,

zatím si nic nepíchám,jen užívám vysoké dávky kyseliny listové.Zatím!! možná se k něčemu dopracuju... 😉

katka28
12. čer 2008

Ahojte 🙂

Lenocka som rada, ze si sa ozvala, uz si nam tu chybala 🙂

Barag, pripajam sa ku dievcatam a tiez blahozelam ku svadbe, nech sa mate stale radi a rozumiete si. A tiez do roka alebo do devat mesiacov zdrave babatko 🙂
Mna na hematologiu poslali z gynekologie, kde podla krvneho obrazu, ktory mi robili na preventivnej, zistili, ze mam nizky pocet trombocytov. Na hematologii ma uz zobrali do parady a nasledovali rozne odbery jeden za druhym, tak ako pisala Alinuska aj mne tam robili geneticky rozbor krvi.

Zulocka, viem si predstavit, aka je niekedy dobra skodoradost 😀 Len naozaj si davaj pozor, aby si sa zase neobtrela. Niekedy sa stava, ze ma nahoda volne pokracovanie 🙂

Jabluncanka, velmi ale naoza velmi blahozelaaaam. Drzim prsteky a verim, ze budete v poriadku 🙂 Len sa setri a napis castejsie, ako sa vam dari.

Kde je Kappuska a Lolka?

Ninka, nech Tvoje ocakavanie bude pozitivne a budes v tesnom zavese za Jabluncankou. A hned za Tebou aj Alinuska 🙂 Babulky, to by bola paraaada 🙂 🙂 Minule som pisala, ze sa snazim zaregistrovat na stranke hebea.sk, aby mi MUDr. Benova mohla posielat vysledky testov cez konto. Tak uspesne hlasim, ze sa mi to konecne podarilo. Na ich strane - cez kontakt som napisala do koloniek spravu, ze si prosim vytvorit konto. A na emailovu adresu, ktoru som uviedla mi doslo heslo, s ktorym to uz nebol problem sa prihlasit. Je to celkom fajn, lebo niekedy som len prisla do KE a ani som nemusela ist ku doktorke, len mi dali do ruky nove vysledky a teraz mi budu chodit prostrednictvom tohto konta. Idem v pondelok 16. 6 na odbery, tak to hned vyskusam a dam vediet.

Vcera som bola na tolerancne glukozove testy, este neviem konecny vysledok. Potom dam vediet. Z KE som bola taka unavena, ze som dnes spala az do pol jedenastej 🙂 Velmi sa hanbim 😉 , ale bolo mi tak dooobre v postielke. Ved ked bude babo na svete, asi skonci take vylihovanie. Tak si to musim uzit teraz 🙂

barag
12. čer 2008

opět moc děkuji za vaše odpovědi, stejně tak jako za gratulace 😵

na tu genetiku se ptám proto, že pan doktor zatím genetiku vyšetřovat nechce kvůli tomu, že podruhé to bylo biochemické těhu a porpvé - těžko říct, i kdybychom se bavili o potratu, zatím to na genetiku nevidí - což mě teda docela štve, ale co nadělám, já si žádanku napsat nemůžu sama...

barag
12. čer 2008

tak děkuju moc, zítra jedu do Gestu na UZ- napíšu si okruh dotazů a neodejdu mu opdtamtud, dokud mi na vše neodpoví a nějak to nenasměruje...minule na mě neměl čas, jelikož pár co byl předemnou přetáhnul do času co už patřil mě - a to o 20 minut, tak to odbyl...

tak děkuji moc a kdybych ještě měla nějaké otázky, poprosím vás zase, protože ste tu na mě byly hodné 😵