Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lenoc
6. srp 2007

Zulok, musim sa usmiat od ucha k uchu pri tych kvetinkach... Ved ked si to uz musis pichat, aspon nech je nejaka sranda, nie? 😀 Aj ja som ucitelka. 😉 Keby mi nahodou lekari navrhovali pocas tehu zostat doma, nebudem proti. Pohladkaj za mna fazulku (brusko), povedz jej, nech pekne rastie a rastie a rastie..... este takych 8-9 mesiacov.
Baby, ja som napr. brala antikoncepciu asi 6 rokov vkuse. 😕

lina3
6. srp 2007

zuloc,ty si ale cislo,ale ten napad s kvetinkou sa mi zapacil,mala by si si ho dat patentovat 😀 😀 😀
lenoc,faaakt? Hlavne ze uz vieme o nasom probleme a mozme predchadzat komplikaciam.
Baby,pekny vecer a drzte sa.

mandragora
6. srp 2007

kapp,já mám také doma zlatíčko,je mu šest,jinak je to rarach,ale ted mně hlídá a snaží se mně nerozčilovat.ten můj poslední neúspěh obrečel se mnou a vztahoval si to na sebe,že za to může on,protože jsem se na něj rozčilovala.jinak z píchání injekcí strach nemám,třeba to tak horké nebude,uvidíme.
říkám si,že aspon přišly na to,proč se to děje a ted se to bude hlídat.
holky nebojte,určitě nám to všem vyjde.

zulok
6. srp 2007

Lenoc, no sradna, že aj ty si učitelka, tie detičky sú zlaté, ale dakedy som mala fakt nervy na krajíčku a tváriť sa pritom pokojne, nebolo vždy lahké. No a ešte tá smutná minulosť k tomu nerpidala ☹
No, ono to nie je sranda s tými modrinami, len tak, ako Dalmatinbec, treba už spraviť z toho nejaký módny hit, no nie 😉 nech sa nehanbíme odfotiť si bruško 😀 Najprv som myslela meno mimíska, ale ked nevieme pohlavie a kým by to človek vybodkoval 😒

holčinky, zvládneme to, jasnééé???? Musíme veriť, to je to hlavné a tešiť sa na bubáčikov. Držíííím palceeeeeeee. cmuk

lenoc
6. srp 2007

Linuska, naozaj a bez problemov, ani som netusila, ze mi nieco taketo moze byt - ze vobec nejake hnusne trombofilie existuju. Ale ja stale hovorim, ze je to choroba, s ktorou sa da zit, aj ked nam vniesla do zivota problemy a smutok, ale nie sme smrtelne chore. Tym mas sice inu mutaciu ako ja, ale aj tak... Ja si myslim, ze je kopa veci, ktore som robila, jedla, .... hoci sa to s tou trombofiliou neodporuca. A tu som. Pri tej antikoncepcii je asi len zvysene riziko, ze sa nieco moze stat, ale urcite to neznamena, ze sa to stopro stane. A budes pod dohladom. Drzkam zajtra palce u doktorky. Aj ja idem na hematologiu. Potom vas budem informovat. aj ty napis, ako si dopadla. 😉
Kapp, urcite sa velmi bojis, hlavne, ked si si to prezila uz 3x, ale nevzdavaj sa, mysli pozitivne. Asi sa uz aj bojis verit, aby si nebola velmi sklamana....

lenoc
6. srp 2007

zulok 😀 😀 😀 Vies, ze ked som nad vami rozmyslala, ake asi mate povolanie, napadlo ma, ze niektora z vas je mozno tiez ucitelka?! Ale ja ucim vacise deti, tento rok budem triedna deviatakom. Najhorsie bolo, ze tie mojev decka vdaka par klebetnym ludom vedeli o mojom tehotenstve a ja som sa po kyrete a po tyzdnovej PN velmi bala prist do prace, ze sa budu pytat na babo a tak. Ale od niekial sa dozvedeli, co sa stalo a boli o tehu ticho. Vtedy som bola rada, ze im to nemusim hovorit sama. 🙂

Rozkaz! JASNEEEEEEEEE!!!!!!!

kapp
7. srp 2007

Zulok - s tou kvetinkou je to super nápad 😀 , spomeniem si cca o 2 mesiace, aspoň dúfam 🙂

Viete baby, ja som vždy bola optimista, len teraz, keď finišujeme s testami - v piatok som bola na hematológii - výsledky relatívne v pohode, zatiaľ to nie je na lieky, ale poviem vám, lepilo mi - predsa len: robili mi pečeňovky, imunologické testy, komplet testy na zrážanlivosť - Quickov test, pro C global, atď., ale bolo to v pohode.

Lenoc - držím palce na hematológii, bude to dobré, uvidiš - ideš dnes, že?

Mandragora - 6-ročné zlatíčka sú chápavé na tieto veci, poznám to ... Tvoje bambuľko ťa musí veľmi ľúbiť, keď si to vztiahlo na seba - neboj všetko zlé je na niečo dobré - ktovie - možno si ten tvoj krásny rarášok dal záväzok, že ťa už nebude rozčuľovať! Teraz si už vlastne za vodou - 18tt - platí ten údaj? Mne gynekológ hovoril, že riziko je väčšinou do 12tt, potom to už ide 🙂

mikulka
7. srp 2007

Ahoj holky, prosím, poraďte. Před x lety mi zjistili reakci na antikoncepci, měla jsem pozitivní nějaký D dimir a náchylnost k tromboliím. Nyní jsem před plánovaným IVF a mají mi dát nejprve injekci na uspání vaječníků. Je na podobném základě jako HA. Teď se bojím, abych znovu neměla pozitovní D dimir. Nemáte podobnou zkušennnost?

mikulka
7. srp 2007

Holky, nevíte, jestli to, že jsme měla pozitvní ten D Dimir, znamená, že mám leidenskou mutaci??? Jsem z toho vyděšená. ☹

zulok
7. srp 2007

Ahoj Mikulka, držíím palce na IVF 😉 no, povedz to lekárom, ak to teda ešte nevedia a oni na Teba určite dajú pozor. V týchto centrách sa stretávajú s množstvom problémov, ale sú to skvelí odborníci a vedia si rady aj s nemožným.

Kapp, super, že tie testy dopadli vporiadku, uvidíš, tentoraz sa to podaríí.

Lenocka, to je dobré, že sa to dozvedeli potom od dakoho a nemusela si im nič vysvetlovať. A že boli aj rozumní a chápali to. Ja som mala prváčikov 🙂 takí žďubulinkovia maličkí, ale vedeli robiť riadnu nezbedu.

kapp
7. srp 2007

Mikulka - len pokoj, chápem, že si vydesená, aj ja som bola.

D-diméry ti hovoria o zrážanlivosti krvi - aké máš hodnoty?
Norma je 500 (jednotky spamäti neviem). Samotná hodnota ti nepovie, či máš mutáciu V.Leiden. K tomu, aby si sa to dozvedela, potrebuješ testy DNA na vrodené markery trombofilných mutácií, u nás na Slovensku sa väčšinou na výsledky čaká 3-4 týždne. Jedná sa vlastne o genetické testy. Tie ti povedia viac.

HA - má tendenciu na vytváranie trombov - to znamená krvných zrazenín rôznej veľkosti, ktoré putujú krvným obehom a môžu spôsobiť upchatie ciev - čiže trombózu, ktorá môže viesť až k plúcnej embólii. Ale nemusí to tak byť - na tomto fóre je veľa bambuliek, ktoré užívali HA dlhodobo, a o svojej trombofílii vtedy ešte nevedeli.

zulok
7. srp 2007

Lenocka, ty si písala, že sa dačo nemôže robiť a papať, keď má človek trombofíliu, no viem, že cestovanie dlhé je problémom, ale o strave neviem. Prosím, mohla by si dačo napísať, čo sa nesmie. Ďakujem 😔

kapp
7. srp 2007

Ahoj Zulok, ako sa cíti budúca mamina? 🙂

mikulka
7. srp 2007

Ach, holčiny, moc díky za uklidnění. Nevím, jakou mám hodnotu D dimiru, ale psala jsem svému dr. a odepsal, že leidensk. mut, nemám. V CAR mi budou dělat genetické testy, tak tam se asi uvidí. Díky, holky.

zulok
7. srp 2007

Ahoj Kapp, mám sa výborne, veľmi sa teším, a už sa teším, keď sa tu budeme všetky tešiť 😀
Ja som sa najviac bála, keď som zistila, že som tehu a nemala som injekcie, ale teraz nejak verím, že sa to už podarí a snažím sa čo najviac sa tešiť. Kapp, skús sa aj ty začať tešiť (viem, že je to ťažké), ale vela tehulkám sa to po zistení trombofílie úspešne podarilo. Aha vyššie do diskusie. 😉

kapp
7. srp 2007

Díky Zulok, viem, sledujem vás všetky už dlho. Úprimne zo srdiečka vám všetkým tehulkám prajem, aby ste svoje babenká v zdraví donosili, a mohli sa z nich len radovať.

No - mať trombofilku nie je len tak, "sranda" na to je, že v mojom prípade nie sú si lekári istí, či práve trombofilka spôsobuje aborty. Vraj to môže byť niečo, o čom zatiaľ ani lekári netušia - tak mi povedal gyndo a hematologička. Je to tak 50%-ná šanca, že to vyjde. Preto mi robili aj imunologické testy, či tam nie je nejaký zápalový proces.
Ale určite to skúsim, zvlášť po tom, ako som zistila, že si aj ty tehotná a si v pohode, a aj budeš, zulok, lebo v to veríš, a to dobre. Nech sa darí tebe a mimískovi 🙂

zulok
7. srp 2007

Veľmi Ti ďAkujem Kapp 😀 Držíím Ti palce

lenoc
7. srp 2007

Mikulka, moc ti nepomozem, 1.x v zivote take nieco pocujem. Ale budem drzat palceky na IVF!
Zulok, s tym jedenim som mala na mysli len tu antikoncepciu (mozno este aj niektore lieky, neviem). Nechcela som ti narobit strach.
Kapp, tesim sa, ze vysledky su zatial v poriadku. 🙂
No a moja navsteva na hematologii - cakala som od siedmej do jedenastej na to, aby mi zobrali krv na homocystein, vysledky o tri ty. Ak bude zvyseny, budem si musiet v tehu pichat Anopirin alebo nieco podobne. No a dovtedy nic. Zatial mi len povedala, ze podla nej MTHFR nebola pricinou potratu. Som jej hovorila, kolko jem listovky, tak ze ok. O B12 nepovedala ani slovo. Tak som si potom sama naordinovala a v lekarni kupila tabl. B12. Urcite mi neuskodia, mozu mi len pomoct, tak co.
Lina, nedockavo cakam na tvoje vysledy. 🙂 Minule som ti zabudla odpisat - my sa este nesnazilkujeme, az od oktobra.

lina3
7. srp 2007

Caute kvetinky🙂
Tak ja som dnes bola na gyn,ale nic som sa nedozvedela,len mi zase vzali krv a bud.tyzden budem mat vysledky.Lekarka vravela ze mam ist na endokrinologiu,ale az ked budem mat tie vysledky komplet,ale ze podla nej to asi nebude pricina potratu.Tak aspon ze to.Ale kazdopadne to chcem doriesit. NO a bud.tyzden sa objednam na hematologiu na kontrolu,tak uvidime.To je hrozne baby,ved mne nic nikdy nebolo a cim viac chodim po dr,tym horsie 😒

Lenocka, tak oktober je uz o chvilku,veeeeelmi budem drzat palce, dufam ze uz aj my sa budeme moct snazit 😉 😉 😉 ako si dopadla na hematologii,dufam ze vs.OK 🙂

Zulockaaaaa,tak ako sa nam mate dnes? Dufam ze pekne odpocivate 😵

lina3
7. srp 2007

Ahoj kapp,prepac ale usla mi trosku historia,aj ty si viac krat prisla o miminko? Ja som mala 2 krat missed ab.-zamlknuty potrat ☹ ☹ ☹
Tiez sa bojim ci sme nasli pravu pricinu.Ja mam MTHFR homozygot mutaciu.Teraz beriem 3 mesiace lieciky a potom ak budu dobre vysledky zacneme sa snazilkovat,huraaaa.Dufam ze uz to bude len dobre,ved si to tu vsetky uz zasluzime.

lina3
7. srp 2007

Lenoc,az teraz citam co bolo na hematologii,ja tam tiez vzdy dlho cakam.A potom tie vysledky nez dojdu... No musime byt trpezlive.Ja mam tu B12 naordinovanu v injekciach,tak chodim 2krat do tyzdna k lek.Ja som mala zvyseny homocystein,tak asi preto.Tvoja lekarka asi caka na vysledky a potom navrhne dalsiu liecbu,neboj urcite vie co robi.Ty mas tiez MTHFR homozygot,len ine cislo,ze? Ze MTHFR ale heterozygot ma az 1/3 ludi a homozygotnu formu desatina 😕

zulok
7. srp 2007

Lenocka, dakujem, ja ze uz nejaka specialna strava, ach jaaj,no to by este bolo.Dakujem Ti. Inak, aj nám povedali, že nie je zrejmé, že som potratila kvôli trombofilii, ale že možno aj ano, že sa nevie, to mi povedal aj gynekolog.
Lenocka, juchuu, za chvilu je tu oktober. 🙂
Linka, aj ja som si myslela, jeeej, supeeer, aka som zdrava, dedicne urcite nemam nic, ved rodina zdrava ako buk a bum. 😖 sestru to úplne prekvapilo, lebo ma troch enzbedníčkov a tehu bez nejakych problemov.
DAkujem, mám sa dobre, len vždy, keď ma trochu zabolí bruško, už aj som v posteli. Ale verím v dobréé. 🙂
Ja mam tiez tu svinku homozygotnu, MTHFR C677T, ale my nad tým vyhráme a budeme mať mimískov v náručí 😉
Jeejda, aj ja musím ísť k endokrinologičke, ale že je tam až po 13.8. majú dovču, tam je to tiež nadlho, no som vpohode, ale mám sa ohlásiť, keď budem tehu.

Držíííím palčekyyyyy. cmuuk

lenoc
7. srp 2007

Linus, presne tak, mam MTHFR homozygot, len inu formu. Diky, ze si ma ukludnila. Ja som len akosi ocakavala od tej navstevy hematologicky trosku viac. Asi aj preto, ze som na to dlhsie cakala. Niekto ma kopu liekov a nie je to bohvieco a niekomu (mne)povedia, ze nemusi brat ziadne a ten niekto sa este aj stazuje... 😀 😀
Ked si to predstavim po tyzdnoch, ze teraz este necele 3 ty doma, potom nastupujeme do prace, prvy skolsky mesiac prebehne rychlo a uz je tu oktober, trikrát hurá! Bude to po 5 mes. od kyrety. Ked sa mozem opytat, Zulok, po kolkych mes. od potratu sa ti podarilo otehotniet teraz s tvojou kvitnucou fazulkou?
Najprv som bola aj sklamana, ked hematologicka povedala, ze pricina mohla byt aj ina ako MTHFR. (ze co ak mam este nejaku dalsiu chorobu)Ale potom ma napadlo, ze sa to moze stat aj "len tak", bez zjavneho dovodu a nikdy viac sa to neopakuje. Tak uz som veselsia. 🙂
Posielam bostek fazulkam aj maminkam aj nemaminkam. cmuk.

lenoc
7. srp 2007

Baby, som sa prave docitala na jednej nemeckej stranke, ze pri tej mojej MTHFR je dost male riziko, ze bude zvyseny homocystein. 😀 😅

kapp
8. srp 2007

Ahojte babulky, ja sa môžem ozývať vždy len od 8 do cca 14 hod., takže sorry, že sa zapájam do diskusie až teraz - doma nemám prístup k netu, a v práci môžem, len keď si šéf obuje túlavé topánky 😉 = o mojich problémoch nemá ani šajnu ...

Lenoc - nemaj boja, homocysteín bude v porádečku - ja som mala hodnotu len 7,11 (norma je tuším až 15 - ale nie som si istá), a to som zo začiatku mala potvrdenú len homozygotnú mutáciu MTHFR, neuveríš, ale v mojom prípade sa na genetike sekli, pretože mi najprv stanovili len túto mutáciu pozitívnu. Až potom, keď som začala chodiť hematologičke, a robila mi testy, stále jej tam vyskakovala pozitívna APC rezistencia, pozitívny test Pro C global (tie sa vyskytujú pozitívne len pri mutácii V.Leiden) , a preto zopakovala genetické testy ale na inom pracovisku - na vlastné triko - a odtiaľ prišla potvrdená aj mutácia Leiden-heterozygot. Takže - vitajte na Slovensku, ukážeme vám ako (ne)funguje naše zdravotníctvo!
A iná príčina abortov? No - k tomu mi povedal gynekológ svoje: vraj to celé riadi príroda sama - až 30% ranných tehotností končí potratom, ak je poškodené embryo, telo ho že vraj samé vyhostí. Takto "povzbudená" som odchádzala plánovať ďalšie tehotenstvo! Takže už chápete, kočky, prečo pochybujem, že to bude celé prebiehať v poriadku? Lenoc, ale Zuločka má pravdu - október sa blíži! 😀

Linočka 3 - ono je to celé hop - alebo trop, 50/50. Ani u mňa nie sú si istí, že príčina abortov je trombofília, ale čo už, rozhodne to skúsim ešte raz ... Hádam budeme mať viac šťastia. Drž sa Linočka, a nehádž "flintu" do žita - ako ja, ja mám blbé skúsenosti za sebou ... ☹ , ale napriek tomu vďaka vám všetkým to nevzdávam!

Zuločka - zdravím - držte sa! Ja som mala štítnu žľazu (endokrinológia) v poriadku, chvalabohu!

kapp
8. srp 2007

Linočka 3 - je mi ľúto tých zamĺknutých potratov - viem, ako to bolí, telo sa nám zahojí, ale dušička nie ☹
Máš nejaké detičky, alebo toto boli tvoje prvé?

zulok
8. srp 2007

Lenocka, no po 1.smutnom tehu som chytila ureaplazmy, tak sme sa liečili...a potom zas nejaký strptokok ☹ , no, ale podarilo sa nám po začatí snaženia tak na 4.mesiac (rok po tehu), a to bolo 2.smutné tehu a po ňom sa nám podarilo po 1/2 roku toto, verím, že už veselé tehu 🙂 Ale poznám páry, čo sa im podarilo na 1.šup, ono je to veľmi individuálne.
Kapp, tak to teda sú zážitky s tými vyšetreniami. Ale aj pri Leiden a MTHFR sa berú tie isté injekcie, takže jedným šupom zvládneš obe potvory 😉 No, ja idem k hematologicke nejak 20.8., tak som zvedavá, čo ešte objavia 😖
Zlatíčka, určite už príde šťastie, nikto nidky nemá záruku, že sa tehu úspešne podarí, ale musíme veriť. 😉

kapp
8. srp 2007

Múdro vravíš Zuločka, musíme veriť. Vieš, keď mi prišli z genetiky tie prvé výsledky, prerevala som celý deň, potom som našla toto fórum, a šokovaná som zistila, koľko báb má z touto pliagou dočinenia. No sila! Už len to poznanie, že nie som sama, pomohlo! Ďakujem vám babulky 🙂

zulok
8. srp 2007

Kapp, aj mne tú všetky tie rady veľi pomohli a hlavne, ako niektoré tehulky už majú len pár týždňov a budú mať bubáčikov v náručí. 🙂
ďakujeeem a držíím palceee 🙂

kapp
8. srp 2007

Nebojko Zuločka - zvládneš to ty aj tvoj mimísek. Ja tiež dúfam v to, že na tomto fóre sú tehulky s trombofilkou už takmer konečnom štádiu - myslím pred termínom a okrem toho - tie injekcie, predsa len - je to krok vpred. Mne gyndo vtedy pri posl. potrate povedal, že prvé tt je plodík napájaný a vyživovaný prostredníctvom cievok s telom matky. A že mne sa tie cievky potrhali a plodík nemal byť ako vyživovaný a preto odumrel. Takže - ak to tak funguje a logika nepustí - mali by tie injekcie pomôcť aj k zlepšeniu elasticity ciev a priechodnosti krvičky aj k nášmu vytúženému mimískovi, nie? 🙂 Čo ty na to? Čo tebe povedali lekári, prečo sa to stalo? Tiež si sa určite milión krát pýtala, prečo?????? Veď sme urobili maximum ... 😒