Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

zuzanka0104
6. srp 2011

@lenka_21 Ahoj, mne na genetických testoch zistili homozygot pri MTHFR A1298C. Tiež som bola odporúčaná na hematológiu. Dostala som papier s výsledkami (ktoré mi ale nikto nevysvetlil), záver však bol, že treba pichať v tehotenstve fraxiparine.
Som tiež z NZ, chodím na hematológiu no nemocnice. Neviem, či je tu aj niekde inde hematológia, mňa poslali rovno tam. Osobne chodím radšej k pani doktorke, zdá sa mi príjemnejšia ako doktor (striedajú sa tam dvaja lekári)

vanuska
6. srp 2011

ahojte holky byli jsme se teď na tři dny provětrat, tak jsem nebyla u počítače. Ale děkuju Vám za rady a za podporu. Během příštího týdne jdu teprve na gynekologii, tak se ho zeptám jaké on má s tím zkušenosti a možná půjdu i k jinému hematologovi...uvidím

chomik
6. srp 2011

@vanuska Ahoj, ja mám tu kyselinu listovú aj v odporúčaní od hematológa ako antitrombotickú prevenciu - strava bohatá na foláty a vit. B12

zuzanka7117
6. srp 2011

Ahojte.....aj mne na genetickych testoch zistili homozygot HTMFR A1398C, ale v zavere nic nepisu o flaxiparine, doporucili iba kyselinu listovu, Tak dufam, ze to naozaj staci....teraz som v 9. tyzdni, zatial vyzera byt vsetko ok......je to treti pokus o babatko, dva krat nam to uz nevyslo......co myslite?

lucinocka
6. srp 2011

@zuzanka7117 no ja neviem, ja mam tiez mutaciu..a v 9 tt mi dali injekcie, o babatko som prisla a v nemocnici mi vraveli, ze som zacala pichat neskoro..

lucinocka
6. srp 2011

@zuzanka7117 radsej sa s niekym este porad, ja som spravila tu chybu, ze som sa spolahla na gyndosku a az neskoro som videla, aku som spravila chybu..ked si uz dvakrat prisla o babo, nieco nie je v poriadku, a casto je na vine hlavne ta trombofilia, mne je cudno ze ti nedali hned injekcie, aspon preventivne, oni neposkodia, mlai by len pomoct.. radsej sa spytaj este niekde inde,.

velvet26
6. srp 2011

@zuzanka7117 tiez suhlasim s lucinockou, co ti pise, resp. podla mna ti ich urcite mali dat, kedze si homozygot, tzn. obe polovice genov mas poskodene a pri tomto type mutacie je riziko trombozy ovela vyssie...kazdopadne, verim, ze je u teba vsetko v poriadku a babatku sa dari, ale este mas dlhu cestu pred sebou, tak aby sa nieco nepokaslalo obrat sa na hematologa opatovne, nech ti injekcie nasadi..

cukor
6. srp 2011

@nektarine ....chlieb je kysnuté cesto.takze musí aspon den,dva stát.nesmieš jest čerstvé.musli som jedla a aj jem prevažne s jogurtom.

zuzanka7117
6. srp 2011

@lucinocka
@velvet26 dakujem Vam za odpoved, je to trosku problematicke, loebo som v Norsku a na SK sa dostanem az o mesiac......a moj gynekolog na SK mi do telefonu povedal, ze ked je tam napisane, ze staci kys. listova, tak ze to staci....okrem toho beriem duphaston a vitamin E......a sama som zacala este brat rybi olej. A v tom zavere na vysledkoch pisu, ze pokial bude dostatocny prisun kyseliny a nie su pridruzene ine rizikove faktory ako obezita, fajcenie, alkohol a tak, ze by to nemalo mat takmer ziadny vplyv......prvy raz som potratila spontanne v 6. tyzdni a druhy raz bola anembryomola......tak fakt neviem..... ☹

cukor
6. srp 2011

@zuzanka7117 ...tak dufaj,ze to teraz vyjde.mne po dvoch potratoch nasadili okamzite injekcie.potratila som vzdy v 11.tt.

sal80
6. srp 2011

@chomik Tak to jsme na tom stejně 🙂 Obě nic netušíme 🙂

velvet26
6. srp 2011

@zuzanka7117 aha, tak nie si na slovensku...hmmm, ale v norsku nemas narok na to, aby ti tieto injekcie dali? mas tam zdravotne poistenie, nie? dobre, ze beries vsetky ti vitaminy, to je plus, pi aj vela velmi vela vody, aj ked nebudes citit smad, nalievaj sa stale...aby sa ti krv riedila aspon takto..ten tvoj prvy spontanny potrat mohol byt sposobeny tym, ze sa ti nezahniezdilo dobre vajicko a anembryomola nema s trombofiliou nic spolocne...takze velmi ti drzim palce, aby ti to vyslo.. 😉

zuzanka7117
6. srp 2011

@velvet26 dakujem......budem sa snazit robit vsetko potrebne......a vody myslim ze pijem dost, kazdu chvilu vypijem pohar vody....a v podstate pijem len cistu vodu, nic viac......a tá tu je naozaj vyborna..... 🙂

lenka_21
6. srp 2011

@zuzanka0104 Ahoj, dakujem za odpoved ... no skusim tu doktorku (zistila som,ze v NZ je len jedna hematologia ☹ ) ... Nevies ako dlho sa caka na odber? Ja totizto 11.8 odchadzam na dovolenku (11 dni) a tak som ho chcela stihnut este predtym, lebo zaciatkom septembra sa chystame na IVF a rada by som vedela na com som ... MA uz nechcem ☹ ☹ ☹
My sme boli u geneticky v NR ... bola zlata a vsetko nam vysvetlila, ale povedala, ze vzhladom na vysledky musim ist na dalsie hematologicke vysetrenie ...
Zatial len skusate s mm, alebo uz riesite Vas problem cez CAR?

marulka83
6. srp 2011

@lucinocka ahoj lucka, ty si potratila kvoli trombofilii? je mi to luto

lucinocka
7. srp 2011

@marulka83 nevedia kvoli comu, mala som normalne plod, aj srdiecko a potom za tri tyzdne zmizlo..vraveli ze to vyzera tak ze sa ususilo a vstrebalo.. tak sme sa pytali v nemocnici, ze co si myslia oni, ze nechcem, aby sa to stalo druhykrat..a vraveli, ze je dost pravdepodobne , ze kvoli trombofilii, ze som mala pichat injekcie uplne od zaciatku, ne az od 9 tt ked sa moja krava na gynde zobudila..uz nikdy viac ku nej nepojdem..

lucinocka
7. srp 2011

@zuzanka7117 ja som brala kys. listovej este viac ako je min. odporucane a nepomahalo, pomaly sa podla vysledkov zacala krv zahustovat..ale ja pijem malo vody to je pravda, prve mesiace mi bolo z vody zle, natahovalo ma..ale mala som sa asi dokopat...
Ja zijem v Chorvatsku, tiez som riesila cez Slovensko veci, lebo lekarom tu neverim..a na SR mi povedali, ze uz od podozrenia, ze som tehu som mala zacat pichat..

zuzanka0104
7. srp 2011

@lenka_21 Doktorka ordinuje v stredu a v piatok (teda ak teraz nebudú mať dovolenku). Vo štvrtok neordinujú. Do 11.hod. robia odbery, potom výsledky posielajú domov poštou, tak do 3-5 dní ich zvyknem mať doma. Oni ich vraj majú už v ten deň poobede...
My sme tiež po MA boli na genetike v NR, odtiaľ nás poslala na hematológiu a teraz sme už v 23. tt 🙂

marulka83
7. srp 2011

@lucinocka och,chudatko, to mi je luto. Musel to byt sok 😢 Prajem skore zotavenie,aj ked to musi byt velmi tazke pre vas oboch. Veru,dala ti ich asi velmi neskoro..Ja som tiez zacala brat injekcie az v 9 tyzdni,aj ked nemam ziadnu mutaciu potvrdenu,ale mame plucnu emboliu v rodine. Na buduce budes musiet viac pritlacit,aby ti ich dali skor pichat..a este si pichas?

lucinocka
7. srp 2011

@marulka83 je to tazke, ale kupili sme hned dva dni po tom steniatko, tak nam trosku zlahcuje, aj ked viem, ze to nie je nahrada.. jj vraveli po operacii este 3 tyzdne..tak mam este 7 injekcii a koniec..nabuduce picham od prveho pozitivneho testu a menim gynekologa..

marulka83
7. srp 2011

@lucinocka jeeeeej,tak to ste urobili uplne skvele,ze ste si kupili psika. Ten ti doda vela pozitivnej energie. My mame tiez psika a ten vie neskutocne potesit 😉 uz nemas vela pichat. Drzim prsty so snazilkovanim 😎

lenka_21
7. srp 2011

@zuzanka0104 Dakujem za odpoved ... nevies, musim sa tam objednavat, alebo staci ked tam pojdem? Blahozelaaam k uspechu ... u nas to nie je taka lahka cesta, mne sa podarilo otehotniet po dlhych 7 rokoch a potom MA zaciatkom 4 mesiaca ☹ ☹ ☹
Aj nieco beries na to MTHFR?

zuzanka0104
7. srp 2011

@lenka_21 Netreba sa objednávať. Zober si so sebou výsledky z genetiky. Najlepšie je ale ísť hneď ráno, býva tam dosť ľudí. Aj keď teraz cez prázdniny keď som bola, tam bolo ľudí málo. Chodím na kontroly každý mesiac, picháme fraxiparine. Vo výsledkoch som mala, že si ich mám začať pichať v 12 tt, gynekológ však hovoril, že to už môže byť neskoro, tak sme začali hneď ako sme to zistili, čiže v 6 tt.
Inak, priprav sa na to, že sú tam trošku nepríjemní ☹
Budem držať palce, nech to vyjde 🙂

lenka_21
7. srp 2011

@zuzanka0104 Dakujem za rychlu odpoved ... skusim sa tam vybrat na prieskum a asi pojdem hned zajtra rano (inac co je rano 7.00hod, alebo este skor?)
11.8 idem na dovolenku a chcela by som aby mi zatial zobrali aspon krv a ked sa vratim tak snad budu uz aj vysledky ... 😉, aby som mohla ista na to IVF zaciatkom septembra ... Inac mna velmi mrzi, ze som o tychto problemoch nevedela skor, lebo mozno by mi ten fraxaparin pomohol a nemusela som mat ten MA ked sa mi po takej dlhej dobre podarilo otehotnie ☹ ☹ ☹ No nic, uz to nezmenim ...

yesu
7. srp 2011

Ahoj holky, má dotaz...sem 31DC, zítra se chystám testovat a za necelých 14 dní jedu do chorvatska....před třemi lety sem měla trombozu a doktorka mi řekla, že jakmile budu těhotná, mám přijít a budou mě sledovat! když bych zítra našla // měla bych jít na tu hematologii ještě před dovčou???a na gyndu asi taky že?

velvet26
7. srp 2011

@yesu jasne, skoc tam hned ako budes mat pozitivny test, daju ti injekcie, aby sa ti ta tromboza neopakovala...a inak, nemusis si pichat ked ides na dlhsiu cestu autom alebo lietadlom? lebo mne tak hemato povedala, trombozu som sice nemala, ale mam leiden heterozygot..tak drzim ti palceky, bodaj by tam tie dve ciarocky sa na teba usmievali. 😵

zuzanka0104
7. srp 2011

@lenka_21 Ja tam chodievam tak na 7:30 hod. Od vtedy by mali ordinovať, ale zvyknú volať dovnútra až tak pred ôsmou.... Treba si zobrať číslo a podľa toho volajú. Ako som spomínala, budem držať palce 🙂

velvet26
7. srp 2011

@lucinocka je mi to luto, co sa ti stalo, presli sme si tym tu tusim skoro vsetky..ale kazdopadne, buducnost je pred tebou a nabuduce ti to s injekciami na sto percent vyjde..tak ako nam ostatnym, co sme si to prezili...hlavu hore, bude dobre a steniatko je super napad, bude sa potom mat vase babatko s kym hrat. 😉

yesu
7. srp 2011

@velvet26 jj píchám si když letím letadlem, ale autem sem dlouho od té doby nejela....začala sem špinit, takže do rána se MS rozjede, kdyby ne, půjdu na gyndu a pak hned na tu hematolku.díky 🙂

petah82
7. srp 2011

@lucinocka aj my sme po prvom potrate kupili steniatko, ktore pri nas stalo aj pri druhom potrate, lezala pri mojom tehotnom brusku, chodila so mnou na prechadzky cele tehu na PN a teraz ked syn place, tak tu narieka aj ona 🙂 dobre ste urobili, rozveseli vas, pridete na ine myslienky a potom ta bude strazit a uvidis aka je to sranda, ked uz 5mesacne mimko zacne psika vnimat a teraz je to uz super, ako sa maly o nu zaujima a stale sa za nou otaca.... 🙂 drzime palce!, my sme pichali od 4tt+1, 3.raz som nechcela uz nic riskovat, mutacia protrombinu....