Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

lila69
10. srp 2012

Ahojte kocky, chcela som sa spytat, pokial ste si v prvom tehu pichali ci uz Fraxik, Fragmin, alebo Clexan, bolo to tak aj pri druhom tehotenstve? Ja som si pri prvom pichala od uplneho zaciatku a teraz uvazujem mojmu dvojrocnemu chlapciskovi zadovazit surodenca, ale teda, ked si spomeniem co ma caka = celych 9 mesiacov medzi gynekologom a hematologom, od 5 mesiaca len lezat, lebo som sa otvarala.... 😒 nemam moc chuti do toho ist, resp. mam z toho normalne strach. ☹ Inak som homozygot, s hyperhomocystemiou. Dakujem za vase skusenosti.

bonfazulka
15. srp 2012

@lila69 no ja by som do toho išla aj za predpokladu že si budeš zase pichať. Ja chcem ešte jedno bábo a vôbec mi to vadiť nebude pri prvej som si pichala do skoro 8mes. a potom aj po pôrode ešte 6týž. 😉 takisto som pendlovala hematolog,gynekolog,internista ale stálo to za to a pre druhé urobím hocičo len nech je zdravé a držím ho v náruči 🙂 Takže držím palčeky a vhupni do toho 😀

vierasab
20. srp 2012

mne tiež zistili Leidena, homozigot, clexan si pichám 4000, plánovaný mám cisarák, mám z toho občas nervy, hlavne z tách zrazením po pôrode, tiež si hovorím nech je všetko o.k. nech sme zdraví, ale od tehu by ma to neodradilo.

chomik
24. srp 2012

Ahojte babenky, má tu niektorá syndróm lepivých krvných doštičiek?

gombicka
24. srp 2012

@chomik kamoska to ma

sarafortuna
29. srp 2012

@lila69 , určite dajú zase pichať a to, že si sa otvárala neznamená že bolo kvôli trombofílii. Možno budeš mať už kľudnejšie tehu a budeš iba pichať a fungovať až do pôrodu 😉 . Určite neváhaj. 😉

lila69
31. srp 2012

@sarafortuna to mi je jasne ze som sa neotvarala kvoli trombofilii 🙂 NO ved uvidim ako sa zadari tento krat, budem Vas informovat 😉

kiss35
2. zář 2012

ahojte babulky 🙂 picham si tiez fraxiparin 0,3 a som v 24tt zistili mi mutatio leiden-heterozygotica...chcem sa opytat ako casto chodite na komtroly na hematologiu a podla coho sa upravuje kolko fraxiku treba pichnut..niekdo hovori ze podla hmotnosti iny ze podla vysladu D-dimery..
mam trosku strach lebo ja som bola u hematologicky 3,7 a odvtedy nie do spravy mi napisala kontrola podla potreby..a ja teda neviem kedy je ta potreba..dakujem za rady 🙂

elise
2. zář 2012

@kiss35 ja chodim teraz každe 2-3 týždne na krv a potom mi doktorka dávkuje lieky. berem fraxiparine 0,3 zatial nezvyšuje povedala že ako budem priberať a ake budu výsledky.

kiss35
2. zář 2012

@elise cize asi neni moc pravne ze ja tam skoro vobec nechodim..bola som tam 2 krat za cele tehotenstvo a s toho mi raz brala krv..asi to zanedbava podla vsetkeho..

elise
2. zář 2012

@kiss35 ked som otehotnela tak som chodila každý týždne lebo uživanim fraxiparinu sa môžu znižiť krvne doštičky tak to sledovali potom každe 2 týždne a teraz 2-3 týždne. vždy mi berie krv a potom vyšetri predpiše lieky tebe dala na recept kolko baleni fraxiparine? mala by si chodiť určite pravidelne aby si bola sledovaná zvlášť v tehotenstve.

kiss35
2. zář 2012

@elise no mne fraxik predpisuje moj gynekolog vzdy tak 3-4 balenia..nechcem nic zanedbat v pondelok zavolam tej hamatologicke som zvedava co mi povie..

elise
2. zář 2012

@kiss35 určite si daj odobrať krv a tie d dimery tiež aj krvne doštičky držim palce ja som rada že tej hematologičke chodim🙂 raz sme prišli o bábenko a viac krát nechcem prisť.

kiss35
2. zář 2012

@elise jasne dam si zobrat krv..aj my sme po jednom spontannom potrate a teraz po dlhom case sa podarilo a urcite nechcem nic zanedbat...a pokial nebude ona ochotna tak vyhladam inu hematologicku ambulanciu..

elise
2. zář 2012

@kiss35 ja chodim do nemocnice na hematologiu.

kiss35
2. zář 2012

@elise ja som zo ziliny a na hematologiu chodim do martina do nemocnice..mna tam poslal moj gynekolog

peta79
9. zář 2012

@kiss35 ahoj, píchala jsem si Clexan celé těhotenství a šestinedělí. Chodila jsem 1x týdně na kontrolu ( na hematologii) a pokaždé odběr krve. Raději si zavolej na hematologii.

ivoka
11. zář 2012

Ahojte baby,mám otázočku,pichám si fraxik už 0.4ml,som v 28tt,a po vytiahnutí ihly,sa mi časť látky,vodička vyjde cez ranku naspäť,dá sa tomu nejak zabrániť? niekedy minimálne len kvapočka,inokedy trošku viac...pichám do noh a mám veĺmi,veľmi tvrdú pokožku...

slavkav
15. zář 2012

@ivoka to sa stava aj mne, neviem preco.

ja by som sa chcela opytat, ci si tu niekto picha fraxi ale 0,6ml - ja so si doteraz pichala 0,3, odvcera 0,6ml - do nohy, lebo brucho mam uz riadne dopichane, a na nohe sa mi spravil opuch - nie velmi vysoky, ale skor rozlahlejsi a trosku je to miesto teple. ze ci je to ok alebo nie. neviete mi poradit?

ivoka
15. zář 2012

@slavkav ahoj ja som si pichala 0.3,už pichám 0.4 a pri tejte váhe by som mala už asi 0.6,idem ale až 3.10. na hemato,tak snaď zatial to bude ok...mne sa robievali hrčky na nohách stále,celé boky mám hrozé,modré a zhrčavané,niekedy som mala i väčší opuch zmizne to vždy,niekedy to dlhšie trvá,ale nespomínam si,či to miesto som mala i teplé...Možem sa spýtať 0.6 si picháš koli zvýšenej váhe,alebo v kombinácii s výsledkami??

slavkav
15. zář 2012

@ivoka dakujem 😉
0,6ml - to keby som tusila. vazim cca 76kg, ale na zaciatku tehu som mala 74kg - cize nie je velky narast vahy. hematolog mi len povedal, ze mi dava 0,6 a mna nenapadlo sa opytat, ze preco. DDimery mam 1600 cca.

slavkav
16. zář 2012

ahojte, picha si tu niekto do stehna? a ak ano, kolmo alebo pod 45stupnovym uhlom?

lume
16. zář 2012

@slavkav Ahoj, ja som zvykla pichat do stehna a podla mna je to jedno, ci pichnes kolmo alebo 45 stupnov. Utvrdila som sa v tom potom, ako som sledovala sestricku v nemocnici, ked mi pichala fraxik a bol to ukazkovy 45 stupnovy uhol. Ja som sa ale snazila pichat v 90 stupnovom uhle. Vyborne miesto na pichanie som mala na vonkajsej strane stehna pod bedrovym klbom, par centimetrov ako koncia nohavicky 😀 .

andyb25
17. zář 2012

@slavkav ahoj 😉 ja si síce pichám 0,4 zatial ale tak neviem presne uhol skôr šikmejšie. A hrčí mám po stehnách kopec a modrín už pomenej ja si do stehien pichám od začiatku tak už si asi zvykli 😀 do brucha mi kvôli tehu hematologička neodporúčala aj mne to prišlo divné, i keď by bolo do čoho 😝

slavkav
17. zář 2012

@andyb25
@lume tak to spravite riasu a do tej riasi to pichnete sikmo?

@andyb25 vidis a mne gyndos kazal do brucha

lume
17. zář 2012

@slavkav Urobim riasu a pichnem kolmo. Oichala som zvacsa v 90 stupnovom uhle.

chirabell
19. zář 2012

@andyb25
@slavkav Baby, co sa tyka pichania ci kolmo, ci sikmo, ci do brucha, stehna alebo ramena...je to za jedno...ide o to, ze ta latka sa musi pichat pod kozu do tuku akoby, nie do svalu, ak je niekto baculatejsi, lahsie sa mu hlada miesto (na zaciatku tehu je to jedno, len neskor ked sa koza napne a brusko zvacsi je to horsie), chudsi, resp svalnatejsi ludia to zas maju tazsie.
Sama som si pichala od zaciatku 5tt a picham doteraz (aj ked po konci 6to nedelia uz nie poctivo kazdy den, ale ako si spomenie, vacsinou obden..mimo tehu totiz problem nemam tak verim, ze po kontrole buduci tyzden mi dr fraxik vysadi), tak isto osobne poznam niekolko uz mamiciek co si pichali a zaver? niektora sme si pichali cele tehu do bruska (vo vyssom stadiu do stran,jednoducho tam kde sa dala este koza nariasit), niektore sme to kombinovali (ja napr tiez) do bruska a do stehna, pripadne ak sa najde niekto kto pichne tak aj do ramena. Nepoznam osobne ani jednu, ktora by si pichala vylucne do stehna. V nemocke zas je to od personalu, kamoske pichali do ramena, mne pichali do brucha resp sa ma opytali kam chcem, pripadne mi nechali pichnut si samej.
NIektori dr nemaju radi u tehotnych pichanie do brucha, ale je to len cisto z alibistickeho dovodu, ze keby sa nieco skomplikovali, aby bolo hned jasne, ze fraxik s tym nic nema a nebolo to na ich triku. Ale vravim, inak nie je dovod nepichat si tam, rodila som sekciou a dokonca aj pred aj po mi pichli do brucha.
NO a UHOL...v navode sa pise kolmo, ale ak nie je vela tuku, tak kolmo sa lahko zasiahne sval (najma na nohach) a to fest boli, tiez mi viacerymi dr bolo povedane, ze je to jedno...takze moja skusenost, aby som zmensila pocet modrin a hrciek na minimum je, ze do brucha kym je koza volna kludne kolmo, neskor sikmo...do noh a ramena len sikmo. Asi treba vyskusat co komu vyhovuje 🙂

Drzim vam vsetkym palceky, aby ste ten boj s fraxikom uspesne dobojovali. Mne sa pokladik narodil pres necelymi 8tyzdnami (tajra tomu tak bude) a popravde, po porode sa mi pichalo ovela tazsie, psychika unavena z toho uz a kedze uz neslo o baby ale iba o mna musela som sa viac odhodlavat a veru aj viac ma to bolelo. Uz sa tesim na oddych od pichania...aj ked asi nie na dlho, kedze sme s potomkami len zacali 🙂

andyb25
19. zář 2012

@chirabell si zlatá, ja zatial stále pichám do stehna, a mám do čoho pichať 😀 , ďkujem za vysvetlenie, ono nejak to dobojujeme, ja si pichám našťastie prvý a asi aj posledný raz 😀 , ale máš pravdu keď som bola dávno v nemocnici, tak tam mi pichali do ramena, ale keď sme cestovali ešte pred tehu, tak som si pichala na cestu(dlhá cesta na dovču...) a vtedy som si mala do brucha. Malinkému vela zdravíčka, samozrejme aj maminke a vela súrodencov 😉

slavkav
19. zář 2012

@chirabell dakujem tiez velmi pekne. cize ked sa nahodou fraxi trafi do svalu - tak to "len" boli, ci je aj nejaky iny dovod? moze to mat nejake dosledky?
ja si picham uz druhykrat - len v predoslom tehu som pichala az od 30tt a veru to pichanie po porode bolo vyrazne tazsie potvrdzujem. tiez som sa odhodlavala vyrazne dlhsie.
a tiez prajem vela zdravicka celej rodinke 🙂

chirabell
19. zář 2012

@andyb25 dakujem 🙂 a tebe drzim palceky nech je tehu co najviac pohodove a bez komplikacii 🙂

@slavkav mne sa sval podarilo zasiahnut len raz, bolelo to teda riadne a slusna modrina z toho bola (obcas modrinka aj bezne ale tato bola ina), ale ci to ma nejaky "dosledok" veru netusim...