Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

katusap
28. říj 2012

@lucinocka Luci a po porode ti kedy pichli fraxik? po kolkych hodinach?

lucinocka
28. říj 2012

@katusap rodila som 20:00 a pichli mi niekedy pred ranou vizitou, cize pred 8mou

lucinocka
28. říj 2012

ale musela som si ho pytat, oni boli nejak presvedceni ze po porode mi netreba..az ked som povedala , ze hematologicka mi tak vravela, tak mi ho doniesli

katusap
28. říj 2012

@lucinocka no praveze treba, aby sa daco neposralo....tiez som si aj myslela, ze zase 12 hod. po.....idem este buduci tyzden k hematologicke, tak dufam, ze i m to do tej koncovej spravy pekne po lopate napise, ze ako co maju so mnou robit 😀

lucinocka
28. říj 2012

@katusap ja som mala stastie, ze hematologicka mi bola o poschodie nizsie v nemocke :D lezala so mnou baba v 20 nieco tyzdni, od zaciatku tehu pichala injekcie a aj tak sa jej spravil tromb v nohe.. mna v 37 tt strasne zacala boliet noha, uplne bolest ako ked som vtedy pred rokmi mala tromb.. ma poslali na sken na hemato, ale nic nenasla :-/ ze vraj mohla mala tlacit na nejaky nerv, ale moc sa mi to nepozdavalo..

sabrina06
28. říj 2012

@tatinka ahoj ja som si pichlala na zaciatku tehotenstav fraxik ale tem mi dali na sr ,kedze zijem v zahranici dali mi potom clexan lebo tu nepouzivaju fraxik ,ja som osobne bola spokojna viac s fraxikom lebo sa mi dal velmi dobre pichnut do bruska sice na zaciatku som sa trochu potrapila lebo ked si clovek nikdy sam nepichal tak to chvilu trva,lenze ked mi dali clexan otras nevedela som si sama pichnut bo sa mi zle drzala celkovo ta injekcia ,a strasne stipala oproti fraxiku ,kedze som mala problem si ich pichat, priatel mi ich pichal; ale do ruk lebo uz som mala velke brusko a ku koncu tehotenstva som uz mala strasne tie ruky nebolo miesto kde pichnut...na stehnach som mala velmi naputu kozu tak sme radsej ani neskusali ,ale npr,zas od fraxiku som mala modriny a hrcky sam mi tvorili co som zas nemla pri clexan,ja mam inak mutaciu mthfr homozygot

katusap
28. říj 2012

@lucinocka zalezi aj ake si mala vysledky v priebehu tehu....mne furt hovori hematologicka, ze co sa tyka zrazanlivosti, ze mam super vysledky....akurat mam malo zeleza 😖 aj napriek tomu, ze ho beriem v tabletkach...pritom pre tehu som mala vzdy zeleza viac ako je norma

pancuska
28. říj 2012

@lume trosku som sa nastrasila tym ze ty si nepichala a mne povedali pichat..... 😉

lucinocka
28. říj 2012

@katusap zeleza som mala aj ja malo, myslim ze to kazda tehula..ja sa cudujem ze ake dobre vysledky som mala po dvoch mesiacoch co som nic nejedla, myslela som ze mi vsetko vyvucia mala z tela a v pohode.. v 8 a 9 mesiaci som schudla tri kila a mala priberala a vysledky viacmenej v norme..ona brala 5000ku, dostala tromb zvysili jej na 2x 7500 denne a ked som sla domov s malou tak ju pustali domov a znizili jej nazad na 5000 raz denne

madormi
28. říj 2012

@tatinka ano, kvuli miminku předtím jsem dvakrtá potratila v ranném stádiu, zjistili mi mthfr homozygot tak injekce, jedla jsem femibiion+ ještě kyselinu na předpis a od vynechání ms a pozitivního testu jsem si píchala zibor. a pak ještě 6 týdnů po porodu

tatinka
29. říj 2012

@katusap a este sa spytam ci sa ti z clexane robili aj modriny....a dakujem ti za info moja 🙂

tatinka
29. říj 2012

@sabrina06 ja bys om tiez chela keby mi to v buducnosti picha priatela le on ked vidi ihlu odchadza z izby takze si to budem musiet sama ked bude treba,,,ty mas horsiu mutaciu, dakde som citala ze tie homozygotne su horsie,,,ale neviem teda isto,,,ja mam heterozygot mthfr A1298C, pisu z genetickeho vysetrenia ze som akoze nerizikova ale co citam tak vela dievcat s rovnakou diagnozou malo potraty takze si myslim ze asi to az tak nerizikove nebude,,,dakujem za info 🙂

tatinka
29. říj 2012

@madormi zrejme to aj ja budem asi musiet pichat,,,,no co uz, hlavne aby to pomohlo 🙂 dik za info moja,,,zibor je teiz na riedenie krvicky? ako sa ti to pichalo? mne davali fraxik ale nepomohlo,,,a zle sa mi pichal , sami zdali tupe tie ihlicky a robili sami modriny

sabrina06
29. říj 2012

no ze vraj su horsie tie homozygotne mi hovorila hematologicka ,moja sestra ma to iste len heterozygotna forma u nej sa na to prislo v 5 mes.ttehotenstva a doktori sa rozhodli nezacat s injekciami v strede tehotenstva ,teraz ma uz dve krasne deti ,pri druhom jej povedali ze ked si nepichala pri prvom nepichali by ani pri druhom ,hoci napr .bol iny priblem po cisarskom po celkovej anestezie ju nevedeli dlho prebrat....,,rrobili aj mojej mama genet.testy lebo zistili ze to mame po otcovi ale doktorka chcela aj jej urobit tak ona ma to co ja homozygot mt...a plus este nieco k tomu,lenze sa v minulosti o takych veciach nevedelo a nas so sestrou vynosila bez problemov jedine pri porode dostala transfuziu lebo velmi krvacala tak ale vtedy sa neriesilo do hlbky...aj ked niezeby teraz sa riesilo som sa pekne nabehala kym som si vsetky vysetrenia pobehalo alebo zaplatila...kedze som v zahranici a tu som si to davala robit,mne hematologicka povedala ze je to na mne s injekciami ale ona by neriskovala uskodit by sa nemalo jedine predist ...sa gramat.chyby sa osparavedlnujem

lume
29. říj 2012

@pancuska Jaj, to asi zavisi aj od lekarov, ale tym sa nic nepokazi, ked zacnes pichat skor si myslim. Ja som teda zacala s fraxikom az v den ET.

katusap
29. říj 2012

@tatinka odkedy picham clexane, tak sa mi nerobia ani modriny, ani hrce ...co pri fraxiku som mala brucho sama modrina a hrca

tatinka
29. říj 2012

@katusap taka si predsa lens kusm v buducnosti ten clexane,,,lebo z fraxiku aj mne sa modriny robili

tatinka
29. říj 2012

@sabrina06 ved to ze asi aj budem v buducnosti radsej pichat ako prevenciu....u nas ten heterzygot co mam je tiez geneticky podmienena porucha genetickeho charakteru ,,,ale nasim nikto testy nerobil, zistilo sa to az u mna lebo som prisla o babo na jar po umelom olodneni ....ale vtedy som fraxik pichala ale dali mi ho len na par dnia p otom vysadili...neviem teda ci u nas to ma otec alebo mamina, mamka mala mna aj brata bez problemov aj otehotnenie mala v podstate hned ako sa zacalis nazit o babo a porod bol sice dlhy lebo mna rodila 12 hodin ale to s tym nema nic spolocne, mala ho bez problemov inak teda,,,,

katusap
29. říj 2012

@tatinka si myslim, ze sama si urcite vybrat nemozes co si budes pichat, to rozhodne hematolog

pipinka
29. říj 2012

ahoj holky, po několika potratech jsem absolvovala genetické vyšetření i jsem musela na hematologii. Zjistili mi totéž. snažíme se dlouho o mimi, a věřímk, že se povede co nejdřív. Musím nosit u sebe kartičku a když mi někde u lékaře něco dělají, musím jim to ukázat.

tatinka
29. říj 2012

@katusap popytams a na to v centre a uvidim co mi povie dr,,no ved nech uz je ako chce ale radsej by som ten clexane pretoze na fraxik sa mi robievala aj reakcia , ma vrbelo z toho cele brucho potom,,,

tatinka
29. říj 2012

@pipinka a co mas presne zistene?

katusap
29. říj 2012

@tatinka ja som fraxik pichala asi tri mesiace a tiez sa mi zacali robit cervene flaky v oblasti vpichu a strasne to svrbelo, takze na zaklade toho mi to vymenila hematologicka za clexane ....ak ti mozem poradit, tak sa pytaj na vysetrenie na Hematolog. kliniku v Martine, je tam super doktorka.

tatinka
29. říj 2012

@katusap jej dakujem a tam sa treba aj objednat? lebo ja do centra chodim do iscaru do martina do nemocky ze ci staci ked pojdem do centra zbehnut aj na hemato tam aj bez objednania ..

katusap
29. říj 2012

@tatinka objednava sa tam...cakacia doba cca. 2 mesiace

tatinka
29. říj 2012

@katusap fuha to je dost dlho,,,no uvidime dako to poriesim 🙂 dakujem

katusap
29. říj 2012

@tatinka tak ale lepsie pockat, mat urobene vsetky potrebne vysetrenia a nasadenu liecbu ako znova potratit

tatinka
29. říj 2012

@katusap to jasne ze ano,,,len ja z hemato vysledky mam komple turobene, soms id al robit tento rok, ta dr z hemato kde som bola napisala ze fraxik pichat na 50% na dalsich 50 nie, ze ma rozhodnut moj gyndos alebo sa mam rozhodnut sama ci bduem pichat,,,takze urcite sa rozhodnem pichat po tom vsetkom co ma clovek za sebou a aj potom co tu citam,,len teda sa pojdem asi popytat ci mi ten fraxik mozu zmenit za clexane,,,vysetrenia ja uz mam hotove , na jar mi ich robili

katusap
29. říj 2012

@tatinka Len teraz je uz skoro november, od jari daleko. Ja som isla do MT s vysledkami od dvoch hematologov a aj napriek tomu mi tam robili vsetko odznova+ este cosi naviac co sa robi len v MT. Inak to som este ani nepocula, ze aby sa pacient mal rozhodnut, ci si bude pichat, alebo nie. Tak bud je to treba, alebo nie. Poriadny hematolog by to mal vediet jednoznacne povedat.

sabrina06
29. říj 2012

@tatinka preci ti najprv nasadili fraxik a potom vysadili?ved ked si telo zvyklo na tu latku a urcite pomahala pretoze zabranuje granulacii krvi co je problem u mth,,,ci uz v heterozygotnej alebo homoz. forme ,a tym zabranuje vzniku trombu cievy ktorou je vyzivovane dieta aspon mne to tak vysvetlili ze to je najcastejsie pricina ze sa to tam upcha a nepride vyziva k plodu a plod ...a kolko preslo odlkedy sa ti to stalo..to je mi luto ze si prisla o babatko nechapem preco ti vysadili injekcie?