Trombofílie v těhotenství. Máte zkušenosti?

nick
3. lis 2006

Mám po dvoch potratoch , spontánnych , problémy vždy začali v 6 tt.
Na podnet gynekologa som absolvovala genetické vyšetrenie, kde mi zistili leidenskú mutáciu genu pre trombofíliu. Chcem sa spýtať, či má ešte niekto skúsenosti s týmto ochorením , najmä v tehotenstve.

kopretina82
3. lis 2006

Ahojky Nick,mám totéž. Ale mě to zjistili asi před 6-ti lety na základě závažnějších zdravotních problémů navíc spolu s dalšími vadami na srdíčku, tak mi hned nasadili milion prášků ☹ ...
Takže jsem do toho všeho šla s vědomím velkých rizik. Momentálně si musím každé ráno injekčně aplikovat fraxiparin (přípravek na ředění krve) a počítat s rizikem potratu. Jinak ale zatím vše OK. Jsem těhotná poprvé a pevně doufám a věřím, že se mi podaří mimčo donosit 😎 Tobě přeju totéž 😀

xctij01
3. lis 2006

Ahoj holky, obávám se, že tuhle diagnozu sdělili i mé kamarádce. Mimčo tedy zatím neplánují, ale nemůže používat hormonální antikoncepci, takže řeší problém jak se chránit. Má z těhotenství hrozný strach...
Držím vám palečky, aby všechno dobře dopadlo a i vy i miminko jste byly zdraví!!!

kopretina82
3. lis 2006

Já se uklidňuju tím, že moje mamka to má taky (jen o tom nevěděla, dokud to nezjistili mě 😝 ) a má 3 zdravé a krásné 😀 děti. Takže to nemůže být až tak nemožné...

vitaka
3. lis 2006

Nic, já se s manželem snažila o mimi skoro 4 roky než jsme toho dosáhli, už jsme jezdili i do centra reprodukční medicíny, ale než jsme začli s umělým, tak jsem zjistila, že jsem těhotná.
V tu dobu mi byli dělány zároveň genetické testy (mě i manželovi, právě před tím umělým oplodněním), a teď, v průběhu třetího měsíce těhotenství mi přišli výsledky, že manžel je v pořádku a u mě je Leidenská mutace....to mě vyděsilo strašně moc....protože manžel má problém, a já tady tohle a tak jsem se lekla, že můžeme o mimi přijít a další už bychom snad ani neměli....no hrozně mě to vyděsilo, co to je....ale zatím mi na to nic nedali, ale počítám s těma injekcema, před porodem to dávají určitě...preventivně (manžel mi je bude píchat, je moc hodný 🙂 ) no a jinak prostě jsou pro mě určité situace krizové, jako je třeba hormonální léčba (antikoncepce), nebo dálkový let, nebo těhotenství.....ale doktor říkal, že to plno lidí neví, a jsou v pořádku, tak když mi to víme, tak budeme jen předcházet problémům, které by mohli nastat.
TAk se neboj, jestli ti tohle zjistili, čekají tě maximálně ty injekce na ředění krve, ale určitě to zvládneš píchat sama nebo manžel pomůže.
Drž se, a věř, že to bude lepší...teď se problém našel, a budeš mít krásné mimi. Držím pěsti.

nick
autor
7. lis 2006

nenapísala som minule, že pred 7 rokmi som bola tehotná, o ničom som netušila, dcerka sa narodila presne na termín a je úžasná 🙂 .Mne všetko komplikuje fakt, že nie som laik, a teda presne viem, čo ma môže čakať aj pri takej banalite, ako je vyvrtnutý členok a s tým spojená trojdnová imobilita. Uvažujem, že ešte raz sa pokúsime/ mám 33 rokov/aj ked viem, čo ma čaká-9 mesiacov pichaný Heparín a 9 mesiacov strachu.

zdenda
7. lis 2006

Ahoj, já mám taky problémy se srážením krve, měla jsem pl.embolii a skoro dva roky jsem brala Warfarin na ředění krve. Doktor mi řekl, že při tehotenství budu muset akorát chodit na pravidlené kontroly na hematologii a případně si píchat ten heparin na ředění krve. ale jinak když se to bude hlídat, tak prý není problém to miminko ve zdraví donosit 😉 Teď taky nesmím brát hormonální antikoncepci a dávat si pozor na úrazy, dlouhé cesty v dopravních prostředcích a dlouhou imobilizaci, ale pokud se to bude opravdu všechno hlídat, tak si myslím, že by neměl být nějaký vetší problém...aspoň to tvrdí doktoři 😉 🙂

sarahxa
5. pro 2006

mám leidenskou mutaci,typ heterozygot,což je ta lehčí forma. zdědila jsem ji po mamce, ta měla 3 děti bez problémů. moje první těhotenství skončilo ve 22tt. docházela jsem na kontroly,výsledky byly ok,takže injekce na ředění krve jsem nebrala.příčina potratu se nezjistila, Lm mohla být příčinou a nemusela. v dalším těhotenství prý dostanu injekce na ředění krve automaticky.

berunka
9. únor 2007

zdravim vsechny těhulky a snazilky.v září mi byla taky zjištěna laidenská mutace.Ted se tedy snažím vypátrat co me asi tak ceká.Nejvíc mám hruzu z tech injekci,protoze vim,ze si ji nedokazu pichnout sama.Jak dlouho jste si je musely pichat?

sarahxa
10. únor 2007

berunka: navštěvuješ hematologii? taky mám LM, z injekcí už strach nemám, asi budou nezbytné. většinou se aplikují po 2.polovině těhotenství, u někoho až v závěru, záleží na výsledcích odběru. sestra je těhotná a injekce má od začátku.

berunka
10. únor 2007

ahojky,jo jo navstevuju.Zjistila jsem to letos v zari,kdy tatka prodelal hloubkovou zilni trombozu.Museli jsme s brachou oba na testy a oba jsme to zdedili.Ja pry nastesti lehci formu. Picha si sestra injekce sama?ja se asi budu muset domluvit s doktorem a chodit k nemu.Z injekci omdlevam uz ted,takze vim,ze bych to sama nezvladla ☹

sarahxa
11. únor 2007

berunka: ona si je píchá sama, je sice zdr.sestra,ale znám z netu dost holek které zdravušky nejsou a taky to zvládají sami. prý na tom nic není, píchá se to pod kůži do tukové tkáně, tak raději hezky přiber, ať máš kam 😉 já jsem na tyhle věci taky cíťa, ale doufám že kdyby na věc přišlo, pomohl by mi s tím partner, nebo bych k ségře jezdila každý den na kafe 🙂 a až by mě to přestalo bavit tak bych třeba zjistila že to zvládnu i sama 🙂
tobě by s tím třeba partner nepomohl?

berunka
11. únor 2007

bavili jsme se o tom a myslim,ze on by to zvladl.Doufam,ze me to neceka cele tehotensvi.Zatim jsem mela testy na srazlivost v poradku. U nas ma v praci kolegyne neco podobneho a injekce zatim nemela.Tak snad budu taky mezi temi stastnymi 🙂 U me je to asi spis psychicky blok,uz jen pomysleni na to ze si mam pichnout injekci a jsem pod stolem 🙂 vy se ted snazite o miminko?

sarahxa
11. únor 2007

ještě ne, o jedno mimi jsem přišla, zřejmě díkyLM, srážlivost jsem měla v pořádku,takže jsem injekce na ředění nebrala, a asi se chybička vloudila. zatím jsem ve stádiu čekání na snažení, a pokud se pak zadaří, injekce mi asi nasadí jako prevenci.
vy už se snažíte? neboj, zvládneš to, s injekcemi nebo bez 🙂 😉

berunka
11. únor 2007

zacneme se sanzit asi tak koncem roku.ted cekame az nam vyjde byt.Mel by byt do konce roku.Az budeme prestehovani,chceme rekonstruovat,takze az budeme vedet kolik casu nam to zabere vrhneme se na snazeni.Asi se to nepovede hned napoprve,ale nechceme pak pospichat s rekonstrukci kvuli miminku. Na kontrolu na hematologii jdu koncem brezna tak se chci dokrotrky zeptat,co me ceka a jak to vidi.TO ze jsi prisla o mimiko me mrzi.Urcite se to napodruhe povede 🙂

sarahxa
11. únor 2007

tak to vás čekají samé příjemné starosti, napřed byt a pak snažení 🙂 určitě se u dr. zeptej jak to bude probíhat, třeba tě uklidní 😉

berunka
11. únor 2007

ptala jsem se u gynekologa když jsem mu to šla oznamit a ten mi řek,že v podstate se nic mo nezmeni,jen pred porodem budu dostavat injekce abych se dostala do stavu jak jso zdrave maminky
tak snad nebudou zadne kombinace 🙂

sarahxa
11. únor 2007

beru, zkus se mrknout na www.rodice.cz do diskuzí, pod těhulky podle data si najdi diskuzi Leidenská mutace v těhotenství, holky to tam trošku rozebírají. jinak na hematologii mi dr.říkala že LM je celkem "nová"nemoc, takže ji ještě dost gynekologů podceňuje. ale pokud se budeš hlídat a chodit na kontroly tak bude vše ok 😉

berunka
11. únor 2007

jj to me doktorka taky rekla,ze se tohlida pomerne kratkou dobu.predtim se o tom moc nevedelo.dekuju za odkaz.kdyz jsi cekala prvni miminko musela jsi byt na rizikovce?me rikala kamoska ze ma znamou,ktera tim taky trpi a byla na rizikovce uz od zacatku.

ika_ba
11. únor 2007

ahojte,
mne robili vysetrenie, ci nemam zvysenu zrazanlivost pocas tehotenstva, nakolko som uz 2x potratila vzdy v druhom mesiaci. zial, u mna sa toto nepotvrdilo, takze sme na zaciatku a nik zatial nevie pricinu mojich potratov.
asi sa mi budete cudovat, ale ja by som bola stastna, keby som mala tuto poruchu, lebo sa da liecit. a teraz sa nevie, co dalej.

sarahxa
11. únor 2007

no není nutné být na rizikovce, ale já jsem byla doma od 3.měsíce, protože dělám v práci 12tky i noční,to by prckovi moc neprospívalo. asi záleží jak se člověk cítí a jak má vstřícného doktora

berunka
11. únor 2007

ika_ba - mrzi me z jsi dvakrat prisla o miminko.nedivim se ti,aspn bys vedela co je v neporadku.na druhou stranu,tato porucha se lecit neda.jen se dadocasne upravit leky,aby nebyli takove problemy s krvi.moc ti drzim palecky aby se ti miminko povedlo 🙂

sarahxa
11. únor 2007

ika_ba: to mě moc mrzí. pokud jsi o mimi přišla už 2x, může tě lékař poslat na gen.vyšetření, což by možná ve tvém případě bylo na místě. myslím že tvůj lékař by ti měl poradit co dál.

ika_ba
11. únor 2007

ahoj sarahxa,
ku genetikovi nas poslali, a co je uplne prekvapko, tieto vysledky mame uplne perfektne
ved to je na tom najhorsie, sme v podstate zdravi, ziadne problemy u nas nevidia, otehotniem az po stimulacii, a nekonci to, aspon zatial stastne
teraz beriem nejake hormony, lebo sa mi vytvorila po cistenu cysta a nedorazila mrcha, potom uvidime

sarahxa
11. únor 2007

ika-ba: asi tě to moc neuklidní, ale říká se že když odejde to mimi takhle brzy,tak že asi byla někde chybka. vím že když se to stane 2x tak člověk asi pochybuje...
papej vitamíny a snaž se nějak celkově dát do pohody, i když je to těžké. věřím že příští těhu ti vyjde tak jak má 😉 🙂

michalaj
11. únor 2007

Ahoj holky, taky mám leidenskou mutaci. Zatím krev dobrá, ale 20.2.jdu opět na kontrolu srážlivosti atd. Prý když ty hodnoty budou jako do teď, tak že mi dá injekce až ve 35tt.Pokud se zhorší, tak mě to čeká dřív.. ☹
Jinak ty injekce nebolí. Jsou strašně tenoučké. Já injekce taky nenávidím a tohle se dá zvládnout.

sarahxa
11. únor 2007

michalaj: blahopřeju k těhulkovství a přeju bezproblémové těhotenství 😉

berunka
11. únor 2007

michalaj_budeš si muset injekce pichat sama,nebo muzes dochazet k doktorovi?me ani tak nevadi ten fakt ze budumuset mit injekce.Spis to ze bych si je mela pichnout sama ☹ nevis na jakem principu ty injekce jsou?normalni jako kdyz ti treba pichaji vitaminy,nebo jak inzulinky kde jen staci zmacknout a pichne se to samo.

sanulik
11. únor 2007

Injekce se dostávají v lékárně už připravené, vždycky se jen otevře krabička a sdělá krytka z jehličky,nic na tom není, nejsou bolestivé, mně ale vždycky zůstávají velké modřiny (dávám je většinou do břicha), takže se po pár dnech nemůžu ani pořádně ohnout.Píchá mi je manžel , protože abych si to dala sama - na to nemám, od druhého mi to nevadí. Mám nějaký horší typ trombofilie, takže se bez nich neobejdu.

berunka
11. únor 2007

sanulik_cekame miminko?nedvedu si predstavit,ze si picham injekce do bricha kdyz jsem tehotna.Od manzela bych to nejspis aky snesla.Predstava ze si je picham sama je pro me docela nerealna,jsem posera 🙂

sanulik
11. únor 2007

berunko, zkoušela jsem to i do stehna, ale tam to bylo ☹ , nic horšího sem nezažila - asi tři dny jsem napadala na nohu a ještě dlouho pokulhávala. Na břichu se da aspoň najít nejaký faldík, do kterého to jde dát, protože se to píchá podkožně. Těhotná zatím nejsem, kvůli trombofilii to zatím nešlo. Mám to moc rizikové, a zatím se nepodařilo, aby zárodek přežil i první dny, nejdéle mi vydržel 3 týdny. Bez neustálého podávání léku na ředění krve nemám šanci na úspěšné těhotenství. Přečti si víc v tématu "hledáme náhradní matku". Tam je něco o mně a našich problémech.