Utrogestan a jeho užívání v cyklu. Poradíte mi?

zanetik
24. říj 2006

Ahojky jsem tu nová a potřebuju poradit, protože už dva dny hledám odpověď na mou otázku. Kolikátý den cyklu jste začaly brát Utrogestan?

karol84
19. dub 2009

a doufam, že se mi to přibírání vyhne 😀

baja2212
19. dub 2009

No me kdyz davala doktorka utrogestan, tak rikala, ze to pusobi to samy jako agolutin-podpora menstruace a tehotenstvi. to si dobre pamatuji. Tak kdyz jsme ve stejne situaci, tak jsme na to dve, tak budu davat info, co a jak 😉 Vlastne ho stejne nema cenu brat, kdyz nemam MS-alespon tobe preji hodne stesti. No a k tomu pribirani-bohuzel to tak je!!!

len
19. dub 2009

Bajo, Utrogestan je hormon progesteron, který ženské tělo přirozeně produkuje, nejvyšších hodnot dosahuje právě v druhé polovině cyklu. Při ovulaci dozraje vajíčko, folikul, ve kterém bylo uloženo, pukne a stane se z něj tzv. žluté tělísko, které právě produkuje progesteron a jeho úkolem je připravit tělo na oplodnění, především podporuje růst sliznice, aby se oplodněné vajíčko lépe zahnízdilo. V přirozeném cyklu tedy doplňování progesteronu není třeba, ale některé ženy ho neprodukují dost, proto berou po ovulaci tyto léky (Utrogestan, Duphaston nebo agolutinové injekce, jak píšeš). Takže po ovulaci je dozajista užitečný (i když často ne nutný). Po jeho vysazení, pokud nejsi těhotná, dojde v těle k prudkému poklesu progesteronu a přijde menstruace, sliznice se uvolní a odplaví.

Sám o sobě ale progesteron nemá se spuštěním ovulace nic společného (naopak podán příliš brzo ji může i zablokovat), takže pokud neovuluješ a vezmeš ho, krásně ti po něm naroste sliznice, ta se po jeho vysazení uvolní, přijde menstruace... ale jaksi v celém tom cyklu chybí to podstatné - vajíčko 😒 Tělo je na přijetí embrya po Utr. krásně připravené, ale embryo tam není. Samozřejmě to není dogma, ona stačí jedna jediná ovulace a můžeš otěhotnět, ale to by bylo dílo náhody a nikoli Utrogestanu 😉

A teď k tomu ultrazvuku - můžeš jím vidět dělohu a vaječníky. Vejcovody už ne (pokud nejsou naplněny tekutinou, ale to by bylo špatné, naštěstí je to dost vzácné), takže srůsty na vejcovodech či jejich průchodnost ultrazvukem neověříš. Jde o to, aby se vědělo, ve které fázi cyklu se nacházíš, v klasickém ovulačním cyklu, kdyby tě od začátku denně sledovali, mohli by vidět, jak sliznice v děloze narůstá, změřit její tloušťku, no a taky je krásně na vaječnících vidět, jak v nich dozrávají folikuly, většinou té správné velikosti dosáhne jen jeden, když má cca 20-22 mm, tak praská a dochází k ovulaci, tohle se dá na ultrazvuku odsledovat. Zcela náhodně provedený ultrazvuk většinou zkonstatuje, že máš jednu dělohu a dva vaječníky a tím to hasne. Také se dají odhalit některé poruchy, například polycystické vaječníky (PCO), které by mohly způsobovat právě tvé problémy s cykly, tak na to je ultrazvuk dobrá diagnostická metoda 🙂

baja2212
19. dub 2009

Teda, ty jsi uplne zlata, tohle by mi mela rict doktorka. Jen sem si to musela precist 2 a pomalej, abych to vse poradne vstrebala. V utery mam volno, tak pujdu tady k doktorovi a zeptam se ho na ty snimky. Odkud tohle vsechno vis-to je neuveritelny. Moc moc moc dekuji. Jste vsichni moc hodni!!!!!!!!!!!!!!

karol84
19. dub 2009

baji, nezaznamenala jsem, jak jsi přišla na to, že nemáš ovulaci? já to s ní taky nemám bůhvíjak slavné, ale alespoň podle měření BT někdy přijde... i když, když mám pak 4 měsíční cyklus, tak se mi měřit nechce 😒

karol84
19. dub 2009

a jeste neco, kdyz otehotnis, tak se utrogestan pouziva na udrzeni a podporu tehotenstvi, takze mimcu neublizi
a presne, jak tu psala Len, utrogestan = progesteron

len
19. dub 2009

Bajo, znalosti mám díky dlouhodobému snažení, přeju, ať vám to jde líp 😉 Jinak to sledování rostoucích folikulů ultrazvukem se nazívá folikulometrie, v AJ to bude podobně 😉

Karol, vycházela jsem z toho, že Baja bez agolutinu nemenstruuje, takže pokud tam nějaká ovulace je, asi spíš dost výjimečná. Ale třeba se mýlím, diagnóza stanovená stavařem po internetu fakt nemusí být nijak přesná 😀

Jinak k mým osobním zkušenostem s Utrogestanem - nepřibrala jsem po něm, to ne. Ale po nižších dávkách (1-1-1 nebo 2-0-2) jsem byla podrážděná, plačtivá, přecitlivělá. Po vyšších (2-2-2) tyhle všecky pocity ustoupily neskutečné únavě a spavosti, která plynule přešla v těhotenství (bohužel neúspěšné). Naštěstí většina lidí to snáší v pohodě 🙂

A k tomu udržení - ano, často je nasazován právě hned po zjištění těhotenství, obzvlášť při riziku spontánního potratu, u toho dokáže riziko snížit, takže je jedině prospěšný, uškodit fakt nemůže 🙂 . U zamlklých potratů, které jsou většinou dané geneticky, bohužel nezvládne vůbec nic. Ale to už jsme dost daleko, teď hlavně nejdřív otěhotnět, hodně štěstí přeju všem 🙂

baja2212
20. dub 2009

Ale stejne, tohle vysvetleni ohledne utrogestanu mel rict doktor, ale nastestim jsou na svete hodni lidi jako vy.
karol-no tak jak pise len, ja sem si myslela, ze kdyz zenska nema MS, ze ani nedochazi k ovulaci-to by mne prislo tak nak logicky. ale uvidime, tak se zacnu zkusit merit a? zitra nabehnu k tomu doktorovi, tak su zvedava, co z nej dostanu. krasny den vsem. barca

karol84
20. dub 2009

Ahoj,ja treba ovulku obcas mam,ale ms ne,mozna proto,ze nemam narostlou sliznici?ja byla na agolutinu,aby prisla ms a mohla jsem zacit brat utros.ms pry muze prijit spontanne treba po 9mesicich

baja2212
20. dub 2009

Tak to je dobre ze ji alespon obcas mas, ja myslela, ze kdyz neni MS tak neni a ni to druhe. Myslim, ze kdybych vzycky nejela do Ceska a nenechala si pichnout agulotin, tak bych nedostala MS snad nikdy. HA je hrozny-prominte mi to slovo-svinstvo.

karol84
20. dub 2009

ja taky pojidala HA spoustu let...

baja2212
20. dub 2009

Si opravdu myslim, ze to jen ten problem mnoho zen, proc maji po vysazeni takovy problemy.

karol84
20. dub 2009

no hlavne, aby se nam to brzy zpravilo 🙂 jsem zvedava, kdy se to spravi

karol84
20. dub 2009

a stejne je az skoro nespravedlive, ze spousta zenskych otehotni hned po vysazeni, ani o tom skoro nevim. ne ze, bych jim to neprala --- ale prala bych to i sobe a jinym 😉

baja2212
20. dub 2009

Kdyz mne doktorka dala agolutin v Cesku, ubehl mesic a porad nic, tak sem si rikala, ze uz mam smulu. Pak sem to dostala a byla jsem hrozne rada, po takove dobe je clovek stastnej, ze telo konecne funguje tak jak ma, a dalsi mesic NIC.
Tam asi taky funguje hodne genetika-maminky, babicky. A mozna taky zalezi jake mnozstvi je hormonu v HA. Vim, ze holky, ktere brali ty nejstarsi a klasicke, po kterych se pribiralo a rostly prsa, tak problem nemely. Ale ty novejsi HA nizkohormonalni jako je treba mirelle, tak tam uz to tak slavne neni. Ale vse to jsou jenom takove moje spojeni. Bohuzel zivot je kruty a nespravedlivy, ale to uz nikdo nezmeni. Musime bojovat, nadeje umira posledni. Myslim, ze bychom na tom mohly byt i hur. Urcite to vyjde. Drzim palce.

karol84
21. dub 2009

Ja pribirala i po sve ha-vystridala jsem 3 a pribrala jsem pri kazde zmene-i po vysazeni-vzdycky skokove nekolik kg.a nekdo bere ha 10let,pak ji vysadi a na 1.pokus otehotni.nechapu,proc mne to nejde :(

len
21. dub 2009

Holky, já HA taky brala, nikdy jsem s ní neměla problémy, po jejím vysazení mi okamžitě naskočily vzorně pravidelný ovulační cykly... no a taky je mi to na houby, teď jsem zjistila, že už mám těch cyklů za sebou přesně 50 a nic 😀 Pravda, první půlrok jsme se ještě nesnažili, ale stejně by bylo na čase 😉

baja2212
21. dub 2009

Driv ty HA praveze byly jinaci, ted je to cim dal vic chemie, aby tam bylo co nejmene hormonu. Praveze vim, ze holky, ktery braly stary 3 fazovky a pod. problem nemely. No proste to nemame jednoduchy.
karol-ja myslim , ze nikdo nechapeme proc to nejde, ne jenom ty, stve nas to urcite uplne stejne jako tebe 🙂 . A co chlapi-neni problem u nich?

len
21. dub 2009

My máme oba všecky vyšetření na 1*, doktoři jásají, jak jsme zdravý pár, ale fakt je, že za těch pár let jsem otěhotněla jednou, a to ještě po umělým oplodnění a navíc to ještě skončilo v 8.tt 😒 Takže já to na HA nesvádím, holt nepřízeň osudu no, nemůžeme mít v životě všecko a hned 😀

karol84
21. dub 2009

Len,ja netrvam na tom,aby se zadarilo hned,ale hlavne bez problemu 🙂 u nas jsem zdravotne problemova ja vseobecne.kdyby i pritel,tak to uz nevim..to by pro me bylo hodne neprijemne a necekane prekvapko

len
21. dub 2009

Ale stejně bych to doporučila vyšetřit, než do sebe začne člověk cpát hormony, co mu nedělaj dobře, tak je fajn mít jistotu, že je chlap OK 😒 Vůbec nikomu to nepřeju, ale taky už tu byly holky, co jim rok doktoři dost drasticky léčili anovulaci a nakonec se zjistilo, že je na tom chlap tak špatně, že ta léčba byla zbytečná a musí se jít rovnou na umělý 😔

Jinak já taky nemusím otěhotnět hned... Ale tři roky už jsou docela slušná zkouška trpělivosti, to už by příroda mohla dostat rozum, no ne? 😀

karol84
21. dub 2009

Len a jak dlouhe mas cykly,kdyz jsi psala,ze mas 50.cyklus a 3roky snazeni-to vychazi tak kolem 22dni...to je taky docela malo.neni problem v tom?

len
21. dub 2009

Jo, tak nějak dlouhý cykly mám, 21-24 (HA mám vysazenou asi 3,5 roku), ale ovuluju brzo, luteální fáze dostatečná, takže v tomhle prý problém není, hormonálně jsem zcela OK, akorát poněkud "zrychlená." Jenom je to teda děsná otrava, sotva přestane člověk krvácet, už ho chytá PMS 😀 Si pamatuju, jak jsem 8.DC (2 dny po MS) naklusala na folikulometrii a dr. se divil, že už mám po ovulaci 🤐 Tady pak vznikají ty pověsti o ženských, co otěhotněly během MS 😉

karol84
21. dub 2009

Je to asi docela zatez s takto kratkym cyklem.ale zas radeji tohle,nez nemenstruovat vubec.

baja2212
21. dub 2009

Ty jo, 3 roky to musi byt neprijemny a vysilujici.To je moc zajimavy, ze je vse O.K., a presto nic. Akorat jsem lehce ztracena v nejakych vyrazech, tak si to musim dohledat o co presne jde.
Ja teda mam potvrzeny vicekrat, ze lepsi MS blazniva nez-li zadna. Muzu se zeptat, kolik Vam je let?
Je pravda, ze ten muj nikde zatim nebyl ani ja jsem vlastne zadne podrobnejsi vysetreni neprodelala.

karol84
21. dub 2009

24,letos vlastne uz 25

len
22. dub 2009

Jo, to máte pravdu, lepší menstruovat po třech týdnech než po třech měsících 😉
Jinak jsme se začali snažit, když se mi blížila šestadvacítka, no a teď mi bude devětadvacet... Jsem optimisticky chtěla do 30 stihnout aspoň dvě děti, tak smůla 😀

Bajo, klidně se ptej na cokoli, ráda odpovím, ale jen do pátku, pak jedu na dovču, no hádej kam, do UK 😀 Doufám, že mě tam nepřepadne nějaký zdravotní problém 😉

karol84
22. dub 2009

Len, já bych zatím taky chtěla stihnout 2 tak +- do 31/32. snad se zadari alespon jedno 😀

mabe
22. dub 2009

Holky, prosim o radu. Dneska me pani dr. predepsala Utros kvuli spineni v lutealni fazi. Mam ho zacit brat 3 den vzestupu teploty 3x denne 1 tabletu. Ale nejak si nejsem jista, kdy prestat? Nebo MS prijde sama? Asi jo, ale radsi se ptam. Diky za radu.

elana
22. dub 2009

Mabe, většinou se bere 10 dnů a potom se vysazuje. MS někomu během užívání (někomu=většina) ani nepřijde, kor 3 denně, to je tak už na hranici vyššího průměru (já brala 2x1). A indivindi je i doražení MS po dobrání, osciluje to od jednoho do 7 dnů, průměr je asi 4...