Zubní protéza. Jak s ní zacházet?

nelakalejova
16. zář 2022

Dobrý den chtěla bych se zeptat 3 dny mám nové provizorní protézu na všech předních zubech zůstali mi jen dva za co je protezka pomocí háčků zachycena ,zajímalo by mě zda máte někdo zkušenost že sundavaním ,a nasazováním v prvních dnech ? Je to pro mě dost bolestivé sundat vičistit a zase nasadit 😅 je to asi pochopitelné když mám 3 dny po vytržení všech zubů ale zajímalo by mě zda stim má někdo zkušenost jestli to takhle má být ,na kontrolu k zubaři jdu v pondělí děkuji za odpověď

amazonkajanik
16. zář 2022

@nelakalejova hele, zkušenosti nemám, ale zkusila bych pomoci regenerovat dásně, třeba pomocí Herbadent. Je to velký zásah. Mamka to měla se spodními zuby a nakonec šla na kompletní náhradu, páč tajila, že má dole jen 2 zuby, na kterých to drželo a od těch drátů to měla total do krve

nelakalejova
autor
16. zář 2022

@amazonkajanik jj já mám právě na hoře také jenom dva svoje jinak náhrada ale teda na háčky .jj zkusím si na to něco koupit děkuji

amazonkajanik
16. zář 2022

@nelakalejova za mě blbost a vyhozené peníze, nechat si dva zuby na držení náhrady, která je ke konci k ničemu a bolestivá . Ale vaše věc, mamince jsem na to kdysi řekla taky svoje a do dvou měsíců měla zuby venku všechny a klasika klapačky jak horní, tak dolní a má svatý klid

nelakalejova
autor
16. zář 2022

@amazonkajanik asi máte pravdu 😁 zjišťují to také teď .měla jsem to nechat celkové a byl by klid 😀 je stim akorad trápení 👏

marketanovakova14
17. zář 2022

@nelakalejova Určitě bych bojovala za každý vlastní zub, který lze ponechat. Protéza vždy lépe drží kotvená na zubech než jenom podtlakem na sliznici. Navíc kde je zub, tam je kost. Při vytržení zubů postupem času dochází k odbourávání kosti, čelist se “oplošťuje” a protéza hůře drží. Pokud není třeba, netrhejte. Pokud protézka někde tlačí, zubař vám ji na kontrole zabrousí. Jak plánujete situaci dál řešit? Pouze protézou?

nelakalejova
autor
17. zář 2022

@marketanovakova14 zatím protézou ,bohužel finančně si teď nemohu situaci řešit jinak .máte nakou zkušenost ? Sundávat protézu na noc ? Nebo si ji nechávat ? Mám ji teprve 4 den a abych pravdu řekla neměla jsem ji ještě sundanou na noc jen na čištění a zase spět , když sem bez protézy tak je mi sama ze sebe dost blbě 😣 ale zase říkám když ji nesundam ani na noc tak se dáseň a ranky po vytržení tak rychle nezahojí .vyplachuji si to odvarem z řapíku tak uvidíme děkuji za odpověď

marketanovakova14
18. zář 2022

@nelakalejova Určitě na noc sundávat, obzvlášť teď, aby se zahojila dáseň po trhání zubů. Vyplachovat řápíkem je dobré, ale nepřehánět. I po zahojení každý večer protézku sundat a vyčistit. Dobře čistit zbylé zuby, ať vydrží. Dobrá je krabička na protézu a roztok z curaproxu (nejlépe seženete online). Dá se lžíce roztoku, doplní vodou a roztok vydrží týden. Na noc tam protézku uložit, do rána se pěkně vydesinfikuje. Krabička má sítko, za které se protézka vyndává, aby se nešahalo rukou do roztoku.

marketanovakova14
18. zář 2022

@nelakalejova Neznám vaše finanční možnosti. Určitě se dá řešit dlouhodobě protézou, ale je potřeba chodit pravidelně na kontrolu a protézku dle potřeby upravovat. Pokud by se vám podařilo našetřit, je možnost zavést pár implantátů a udělat na ně nasazovací protézku (popř. kombinace zubů a implantátů). Je sice sundavací, ale přes den pevně drží “naklaplá” na implantátech a není riziko toho, že se vám uvolní. I kousání je s ní lepší. Popř. zavést více implantátů a udělat můstky, které jsou již napevno. Ale to už je drahá varianta. Známá to řešila půjčkou a teď měsíčně splácí. A je potřeba nekouřit, jinak je zvýšené riziko odloučení implantátů a vyhozených peněz. Víte, které zuby vám zůstaly? A v dolní čelisti to budete také řešit? Co vám doporučil zubař?

nelakalejova
autor
18. zář 2022

@marketanovakova14 Děkuji za odpověď ☺️ zůstali mi dva na každé straně v zadu .ze zubařem jsme se prozatím dohodli že to budem řešit protézou . Měla jsem ty přední opravdu škaredé a dost jsem se za to styděla mám 3 děti jedno ve škole a když jsem měla mluvit třeba z paní učitelkou bylo mi děsně .dolní čelist tam mám zuby všechny v pořádku takže mi zůstávají ,jen je musíme ještě trochu poupravit ,dentální higienu už mám také za sebou ze spodními zuby .jinak děkuji za radu určitě budu protézu vyndavat na noc a mrknu na krabičku .jinak čistím každý večer v tabletách Gorega .