Zvýšený cukr v krvi - jak ho snížit?

pavca1965
27. zář 2018

Dobrý den maminky, prosím o radu. Nejlépe od nějaké sestřičky či lékařky.
Manželovi zjistili ze dvou odběrů zvýšený cukr v krvi. Je sice mlsný, jako kozel, ale sladké nijak zvlášť nejí. (teda co dělá v práci netuším, ale doma ho v tom nepodporuji). Momentálně mu nasazuji celkem přísnou dietu. Každopádně bych se chtěla zeptat, nevíte-li náhodou...
Před odběrem se napil sladkého čaje. Tvrdí mi čtvrt až půl hrnku. Odběr byl za cca 1,5 h. Oznámil mi to až bylo po všem...a lékařce to samozřejmě nesdělil..Myslíte, že by to výsledky mohlo ovlivnit? Přemýšleli jsme, co by mu to mohlo způsobovat. Ještě kouří elektronickou cigaretu a kouří takové ty ovocné příchutě, tvrdí mi, že když potáhne, cítí sladko v ústech. Kouří docela dost. Myslíte, že i toto by mohlo cukr v krvi ovlivňovat. A Ještě jeden dotaz. Nevíte, čím ho nejlépe "krmit", abych mu ještě víc neuškodila? Děkuji za odpovědi a přeji hezký den

priefi
27. zář 2018

@pavca1965 pokud pil sladky caj, tak ten urcite krev ovlivnil. Treba tehu test na cukrovku se dela prave na bazi toho, ze pijes sladke piti a zkouma se jak moc cukr zvedne. Takze to byla pekna hovadina, ze Tvuj manzel pil sladky caj. Vzdyt i male deti vedi, ze na krev se chodi na lacno a pije se jen cista voda, nekdo povoluje i cisty slaby cerny caj. Jinak cukrovka neni ani tak z toho, ze se ji sladke, jako z uzenin, ty jsou problemem. Ale pises, ze odbery byly 2x, to pokazde pik sladky caj?

pavca1965
autor
27. zář 2018

@priefi no co ti mám říct..je na facku 😖 Jak je starej tak je blbej. Taky jsem mu to vytmavila. Chodí na krev co čtvrt roku, chodí na kontrolu cholesterolu.
No právě, měl to podruhé za sebou, teď prý to zase malinko stouplo. Minule nic zakázaného nevypil, ani nesnědl, ani vody se nenapil právě...ale den předtím si dal k obědu bůček pako😢
Jak říkám..jak malej harant..

priefi
27. zář 2018

@pavca1965 tak priste hlidat jako male dite, at pred tim vecer neji vyslovene sladke a uzeniny a na krev uplne na lacno. Drzim pesti, at to vyjde a krev je v poradku 😊

penelope87
27. zář 2018

Než nasadí nějakou dietu, tak se podívejte na doporučení Margit Slimákové.

normalnimatka
27. zář 2018

to je snad blbost ne? uzeniny nezvýšej cukr. možná někdo tvrdí, že celkově uzeniny přispívaj k cukrovce (což se stejně nedá nijak prokázat), ale těžko bude zvedat hladinu cukru stejně šunka, jako sladkej čaj....

priefi
27. zář 2018

@normalnimatka tak to neni asi mysleno sunkou ale caste jezeni klobas, bucku atd., jednak to neni dobre na cholesterol, jednak na cukr

klea81
27. zář 2018

@normalnimatka jenomže on je cukr přidáván i do uzenin, často ve formě glukózo-fruktozoveho sirupu

radecka1
27. zář 2018

Mrkněte se na www.tehotenskacukrovka.cz (nevím jestli jsou nějaké podobné stránky na normální cukrovku). Tam je to pěkně popsáno a myslím, že když nějaká doporučení z té stránky aplikujete, tak i manž. cukr klesne. Jinak dodržovat zásady zdravé výživy.

penelope87
27. zář 2018

@normalnimatka Hlavně u uzenin jde o to, že jsou to často hodně průmyslové zpracované potraviny. A že jsou v nich obsažena nebezpečná aditiva.
Cholesterol ve stravě problém není (myslelo se, že ano, ale už jsou nové poznatky).
Největším problémem je vypěstovaná inzulinová rezistence a metabolický syndrom.
Pokud tě to víc zajímá, přečti si něco od Margit Slimákové (na jejím webu) nebo například knihu Jídlo na prvním místě, tam je to pěkně popsané.

normalnimatka
27. zář 2018

@klea81 vim, že se do uzenin přidává cukr...ale určitě ne na jeden plátek, co si dáš ráno na rohlík, jednu lžičku cukru, jako do čaje:D

@priefi dneska ještě někdo věří tomu, že se cholesterol ze stravy jako přímo promítá v hladině v těle? ne, tělo si cholesterolu tvoří přesně tolik, kolik potřebuje. a když je ho moc, tělo ho i tak potřebuje, třeba aby "chránilo" tepny, enbo žíly nebo co. a problém je někde jinde, kterej by se měl řešit.

klea81
28. zář 2018

@normalnimatka rohlík nesmí diabetik vůbec 😉

ter
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
priefi
28. zář 2018

@normalnimatka a kde jsi prisla na to, ze cholesterol chrani tepny? Cholesterol se deli na dobry a spatny a kdyz je vysoky ten spatny, naopak se tepny ucpavaji a hrozi mrtvice

penelope87
28. zář 2018

@pavca1965 Úplně nejdůležitější a první věc: tvůj manžel je svéprávný a dospělý člověk, ne malé děcko a už vůbec ne tvoje.

pavca1965
autor
1. říj 2018

Mudra mu jen po telefonu rekla ze ma hodnoty vyssi a ze ted byly o malinko zase vys. Ma se dostavit na konzultaci osobne, kde mu pry rekne vice.
Jde tam v polovine rijna, drive kvuli zamestnani nemuze. Chtela jsem co nejdrive upravit jeho stravu. Je svepravny, ale varim a pripravuji mu svaciny ja, na tom nevidim nic spatneho.
Sam prestal sladit kavu i caj, sladkosti neji vubec a uzeniny nekupuji nijak casto. Sice prska, ale jsem rada, ze se k problemu postavil celem a nezlehcuje jej.
Dekuji vsem za nazory a rady.

priefi
1. říj 2018

@pavca1965 jsem si vzpomnela, ze babictina kamaradka srazela cukr z krve vodou z kys.zeli 😉

kajos12
2. říj 2018

@pavca1965 Já cca před půl rokem našla společnost, která se zabývá přírodou a přírodními produkty a jsou tam výborné reference na všechno možné - právě i zvýšená hladina cukru, cholesterolu, vysoký tlak... Doporučila jsem to své babičce, taky právě na cukr. Hodně lidí si to chválí, tak proč do sebe cpát tablety na snížení cukru, když z vedlejších příznaků vznikne nějaké jiné onemocnění a budou další léky atd... Neustály kolotoč, který nemám ráda. Společnost neuvádím z důvodu "reklamy", mohu napsat do zprávy, kdybys měla zájem.

pavca1965
autor
2. říj 2018

@priefi jo,taky jsem slyšela. Už ho chroupe...😉

pavca1965
autor
2. říj 2018

@kajos12 pošly mi prosím bližší info do zprávy. Děkuji

klea81
2. říj 2018

@priefi skořice, bobkový list, borůvky... alternativ je spousta 😉

priefi
3. říj 2018

@klea81 jj, to urco je, ale vzpomnela jsem si, jak jeste babicka zila a prisla za ni ta kamaradka a rikala, ze zase pije vodu z kys.zeli, protoze jde na krev a zase to nevdrzela a neco sladkeho snedla, tak aby na to dr.neprisel 😅 mela totiz cukrovku a bala se insulinu, dokonce ho i cjvili musela pichat. Jenze pak ji jednou dr.rekl, ze tu krev posila nekam jinam a ze se udela dlouhosoby test, tak musela dietu pak dodrzovat