Vyrážka na prsou při kojení

lizzie001
29. říj 2020

Ahojky, nemáte některá zkušenosti s takovou vyrážkou na prsou? Kojíme měsíčního syna a najednou se objevilo tohle. Svědí to, jen když si to škrábu. Hlavně nechci ohrozit synka. Volala jsem i na šestinedělí a tam mi řekli, že to snad není vážné, když nemám horečku, a řekli, abych radši nejezdila, že je tam spousta Covidu.
Díky!

lblatna
28. lis 2020

Presne to se mi zaclo delat par dnu po cisari. Kozni ani na gynde nemeli paru co to je. Jedina zmena co u me byla, ze jsem zacla pit kojici caj. Tak vsichni usoudili ze to je z toho. Ja patrala dal. A je to vlivem hormonu po porodu. Nekdo muze mit vyrazku, pupinky, atop exem. A pry to samo odejde. Jen to muze trva i hodne dlouho

priefi
28. lis 2020

@lblatna a kdy Ti to zmizelo? A co Ti případně pomáhalo?
@lizzie001 já něco podobného (možná úplně to samé, z fotky to nelze tak odhadnout) mám taky. Začalo mi to v únoru 2016, kdy jsem čekala staršího syna (byla jsem v 5.m těhu). Vyrážka která nesvěděla, jen občas při spocení, měla jsem ji na obou prsech, gynekolog nevěděl, co to je a řekl, že pokud to nesvědí, tak není třeba jít na kožní, obvodak taky nevěděl, na alergie taky ne a na kožní se mi nechtělo, protože tam byly šílené čekačky. Po porodu se to šílené zhoršilo, mělo jsem to hustě "poseté" na vnitřní straně obou prs a pak i na spodní části prs. Postupně se to pak zase zlepšovalo. Jediné, co mi na to pomáhalo byl krém z dobové kůry. Pak jsem 18m syna přestala kojit, hodně se to zmenšilo, ale pořád jsem to měla. Pak jsem otěhotněla, kojila mladšího do 20m a stále to mám. Teď půjdu v prosinci na kožní, zda mi něco neřekne, ale mám obavy, že nebude vědět 😔

priefi
28. lis 2020

@lizzie001 když se na tu fotku koukám pořádně, tak skoro s jistotu mužů říci, že mám to samé. Pokud něco zjistíš, dej prosím vědět. Já Ti pak když tak písnu, co mu řekla doktorka.

lizzie001
autor
29. lis 2020

@priefi Písni, zajímalo by mě, co to bylo... Pak to za pár dní (asi 10) postupně začalo mizet...

priefi
29. lis 2020

@lizzie001 tak to se máš, já to mám od 2016 a ne a ne se toho zbavit. Už se zdálo, že to mizí a bum... Nový výsev

lizzie001
autor
29. lis 2020

@priefi Tak dlouho?? Mě pak napadlo, že je to možná z jídla. 🤷

priefi
29. lis 2020

@lizzie001 to mě právě taky, ale na alergologii se jí nějak nechce udělat testy

lizzie001
autor
30. lis 2020

@priefi To řekla?

lizzie001
autor
7. pro 2020

@priefi Tak jak to dopadlo?

priefi
7. pro 2020

@lizzie001 ještě nijak, jdu tam za 2 týdny, objednávácí lhůta je dlouhá 😏 každopádně ta ze mě bude mít radost. Chci s ní řešit vlasy, které mi vypadávají šíleným způsobem, znamínka, tu vyrážku a ještě pár věcí... Mě vykáže z té ordinace 😅

lizzie001
autor
8. pro 2020

@priefi Naopak, umíš tu návštěvu využít. 😁

priefi
8. pro 2020

@lizzie001 😂😂😂 už se těším na ten sprdung 😂😂😂

lizzie001
autor
14. pro 2020

@priefi Tak už? Jsem zvědavá. 🤔

lizzie001
autor
14. pro 2020

@lizzie001 Už to vidím, dva týdny čekáme...

priefi
20. pro 2020

@lizzie001 ahojky, tak ještě stále nic, kvůli Covidu se mi přesunula návštěva na začátek ledna. Takže dám vědět až pak. A co Ty, máš ji stále?

lizzie001
autor
20. pro 2020

@priefi Taky dobrý. 🤷 Mně už to zmizelo... Ale zajímalo by mě, čím to bylo. Nic jiného jsem nejedla, i mýdlo mám furt stejné....

priefi
20. pro 2020

@lizzie001 já taky nic nezměnila. A mám to už 4 roky. Mám obavy, zda to není nějaká potravinová alergie. Je pravda, že před tím jsem brávala kvůli respirační alergii antihistaminika, takže to mohly stopovat a když jsem to vysadila a měla oslabenou imunitu těhotenstvím a kojením, tak to propuklo

priefi
20. pro 2020

@lizzie001 ale zjistila jsem, že už tam je jiná doktorka, která je prý fajn, tak aspoň že tak 😊

lizzie001
autor
6. led 2021

@priefi Tak snad na to přijde. 🤔

priefi
6. led 2021

@lizzie001 uvidíme, dneska jdu 😉

priefi
6. led 2021

@lizzie001 tak nic nevím. Trošku to změnilo strukturu a je to na pohmat teď takové tvrdší pod tou vyrážkou, před tím to nebylo. Takže teď půjdu na nějaký odběr z toho místa (to mě čeká na konci měsíce, pak ještě bude trvat, než budou výsledky), aby se zjistilo, co to přesně je. Takže, až budu vědět, dám vědět 🙂 Snad to nebude nic vážného. Ale o případné alergii nechtěla vůbec slyšet. Jako všichni lékaři před ní. Díky synovi jsem i zjistila, že hodně lékařů vůbec neuznává kožní projevy jako projevy alergii. Tak snad ten zákrok nebude moc bolestivý.

lizzie001
autor
17. led 2021

@priefi Jeee, to moc držím palce, ať to nebolí a hlavně se zjistí výsledek! Tvrdnutí pod vyrážkou je divné, ale možná je to jen kůže, která tu vyrážku prostě nechce... Moc moc držím palce, napiš, co a jak.
😉

priefi
17. led 2021

@lizzie001 děkuji, napíšu 😉

conne
31. srp 2022

@priefi dobrý den, potkalo mě to samé, a ještě se mi to teď v těch vedrech rozneslo po celém těle. Zjistili Vám něco více?

priefi
31. srp 2022

@conne bohužel teď název nevím. Jedná se o něco, jako je ekzém, ale není to ekzém. Po odběrech kůže mi bylo mi řečeno, že s největší pravděpodobností mi to už nikdy nezmizí. Spouštěčem s největší pravděpodobností byly hormony. Měla jsem to hodně dlouho, cca od 02/2016 do cca poloviny roku 2021. Během těhu se starším to začalo, osypaly se mi zejména prsa, po porodu se to extrémně zhoršilo a vypadalo to hrozně, občas to i svedělo. Pak, když jsem přestala kojit, skoro to vymizelo, měla jsem už jen na každém prsu cca skvrny, které se slily do cca 2x3cm. I toto byl úspěch. Po narození mladšího se mi to znovu víc rozjelo, ale ne tak, jako u staršího. Kojit jsem přestala cca 10/2020. Takže čistě hormonální to nebylo. Co mi pomohlo, to je otázka, možností je více. Ukázalo se, že mám extrémně málo vitamínu D a málo zinku. Začala jsem to brát. Navíc mi předepsali kortikoidy, které to měly podojit. Ano zlepšilo se to, ale stále to zůstávalo. Nezahojilo se to. Pak, po vysazení léčby kortikoidy, se to opět mírně zhoršilo. Pak jsem začala brát i tbl. od alergie (zenaro) a opět se to o něco zlepšilo, ale pak se zlepšování zastavilo. Úplně mi to vymizelo krátce na to, co jsem začala brát CBD kapky (nejsou CBD kapky, jako CBD kapky, je nutné, aby měly certifikaci). Nevím zda lze CBD kapky brát i během kojení a těhotenství. Někdo říká, že ano, někdo že ne. Nejsou studie, je to tím pádem risk.

conne
31. srp 2022

@priefi Děkuji moc za vyčerpávající odpověď! Mrzí mě, že tě to trápilo takovou dobu. Můžu jenom doufat, že budu mit lehčí a rychlejší průběh. Mám to po celém těle a pěkně to svědí.
Tak hodně štěstí a ať už tě nic netrápí 🙂

priefi
31. srp 2022

@conne to ale skoro nevědělo, pokud jsi těhotná, ihned je třeba informovat lékaře, aby Ti udělal jaterní krevní testy. Může se jednat o závažný problém, u kterého je nutné být v péči lékaře.

conne
1. zář 2022

@priefi: už mám 2 měsíční miminko. Začalo to až teď. U doktora jsem byla a dostala kortikoid krém, ale velmi slabý kvůli kojení. Uvidíme jestli to zabere. Rozhodně to není žádná sranda. To svědění mě velmi omezuje ve starani se o malou. :(

priefi
2. zář 2022

@conne problém je, že kortikoidy neřeší problém, jen ho naoko zahojí a pak se to akorát zhorší. Je třeba najít příčinu. V tomto případě se může jednat o alergii (může se objevit nově např. Ovoce, zelenina, lepek, mléko, vejce, ryba a jiné), anebo to může být čistě hormonálního původu. Každopádně, jak jsem psala, kortikoidy problém neřeší.