Doba určitá, 2 mesiace nezamest. Mám nárok na materskú?

anonym22
22. črc 2010

Čaute, momentálne som v 18tt a som zamestnaná v Prahe na dobu určitú do 31.8.2010. Zamestnaná som od 1.3.2010, predtým som bola 4 mesiace na úrade a ešte predtým som rok pracovala taktiež v Prahe.
Termín porodu mám 30.12. 2010. Chcela by som vedieť či by som mala nárok na materskú (PPM), keďže budem 2 mesiace ako keby nezamestnaná, i keď mi bolo povedané že by som bola v ochrannej lehote 180 dní.
Vedeli by ste mi niekto poradiť?
Zvažovala som aj možnosť PN na dva mesiace potom čo mi vyprší pracovná zmluva, aby som potom mohla prejsť rovno na materskú.
Dík za každú radu.

j.a.n.i
23. črc 2010

@anonym22 Jojo, ochranou dobu budeš mít 180 dní a 270 dní za poslední 2 roky taky odpracované máš, takže nárok na PPM mít budeš. Co se týká nároku na PPM, tak je úplně jedno, jestli budeš ty 2 měsíce na UP nebo na neschopence, takže záleží jestli pro neschopenku budou zdravotní důvody.

anonym22
autor
23. črc 2010

j.a.n.i - ďakujem ti za odpoveď. Ja si len nie som istá s tým pracákom, lebom som počula, že ak si na pracáku tak potom práve na PPM nárok nemáš.
A ako je to s tou ochrannou dobou 180 dní, ako sa vypočítava jej dĺžka, moje posledné zamestnanie trvá /bude trvať iba 6 mesiacov, mení to dĺžku ochrannej doby, alebo to je stanovené všeobecne.

Dík za odpoveď.

j.a.n.i
23. črc 2010

@anonym22 Ta délka ochranné doby je stejná jako délka zaměstnání, maximálně 180 dní, takže při tvé délce 6 měsíců už to bude to maximum, takže 180 dní. Jinak s tím pracákem se to sice říká, ale vzniká to zjednodušením, obecně registrace na UP ti na mateřskou nezakládá nárok, ale pokud nárok máš z titulu ochranné doby, tak o něj ani registrací na UP nemůžeš přijít.

anonym22
autor
23. črc 2010

j.a.n.i - ďakujem ti za odpoveď, ešte by som mala jednu otázku, mohla by som tie dva mesiace byť aj samoplatcom zdravotného poistenia ?

j.a.n.i
23. črc 2010

@anonym22 Jojo, mohla, je to 1080,- za měsíc.

anonym22
autor
27. črc 2010

j.a.n.i , rada by som sa ťa ešte spýtala, že z čoho sa mi bude teda bypočítavať výška materskej, ak mi ju priznaju dúfam že hej.
V poslednom zamestnaní som iba pol roka a viem že sa to bypočítava za posledných 12 meiscov, je to vypočet z priemerného platu ale plat ktory je uvedený na zmluve.

Dakujem za odpoved.